wiadomości - Gadżety

Na co komu laptop Apple MacBook?

Co takiego tkwi w tych MacBookach, skąd fenomen? Czy to tylko przepłacony, niczym nie wyróżniający się gadżet, a może jednak przydatny każdego dnia sprzęt komputerowy?
Co takiego tkwi w tych MacBookach, skąd fenomen? Czy to tylko przepłacony, niczym nie wyróżniający się gadżet, a może jednak przydatny każdego dnia sprzęt komputerowy? mat. prasowe

Drogie, luksusowe, hipsterskie, prestiżowe - laptopy Apple MacBook określane są na wiele sposobów. Często uważane za przepłacone, a mimo tego coraz bardziej popularne. Po co w ogóle powstały MacBooki i kto powinien zainteresować się ich kupnem?Sprzęt komputerowy w Trójmieście


Czy miałeś/aś kiedyś MacBooka?

tak i polecam 36%
tak, ale to laptop jak każdy inny 6%
tak i odradzam 4%
nie, ale chcę kiedyś kupić 15%
nie i nie chcę kupić 39%
zakończona Łącznie głosów: 1931
Zauważam coraz więcej laptopów z logo Apple w całym Trójmieście. MacBooków przybywa na uczelniach, w miejscach pracy, nawet w kawiarniach jest ich jeszcze więcej, obok legendarnej już sojowej latte.

MacBooki na stałe wpisały się w wizerunek stereotypowego pracownika korporacji, który rano dojeżdża do pracy na elektrycznej hulajnodze, a po południu siada w kawiarni i odpala swojego laptopa.

Co takiego tkwi w tych MacBookach, skąd fenomen? Czy to tylko przepłacony, niczym nie wyróżniający się gadżet, a może jednak przydatny każdego dnia sprzęt komputerowy?

W Trójmieście MacBooki nabyć można praktycznie w każdym markecie elektronicznym. Przed zakupem warto samodzielnie sprawdzić sprzęt.
W Trójmieście MacBooki nabyć można praktycznie w każdym markecie elektronicznym. Przed zakupem warto samodzielnie sprawdzić sprzęt. mat. prasowe

Co warto wiedzieć o MacBookach?MacBook to laptop. Laptop teoretycznie jak każdy inny. I tak jak każdy inny posiada podzespoły, które używane są w notebookach różnych producentów. Warto wspomnieć, że obecnie dzielimy MacBooki na MacBook Air (do mniej wymagających zadań) oraz MacBook Pro (do bardziej wymagających zadań).

Najważniejszą cechą wyróżniającą MacBooka jest jego system MacOS, będący tworem Apple. Znajdziemy go tylko i wyłącznie w komputerach tego producenta. Bazuje na silniku UNIX, z którego korzystają również wszystkie dystrybucje Linuxa.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest fakt, że MacBooki zaliczamy do grona ultrabooków (i to tych klasy premium). Laptopy od Apple posiadają obudowy wykonane ze stopu aluminium, wysokiej jakości matryce Retina, baterie z długim czasem pracy, a także najnowsze rozwiązania sprzętowe i programowe.

Ważny czynnik stanowi również wewnętrzna gwarancja Apple, trwająca rok. Przez ten czas sprzęt naprawiany jest bezpośrednio przez autoryzowane serwisy producenta, bez względu na to, w jakim sklepie produkt został kupiony.

- Gwarancja na produkty Apple jest międzynarodowa. Sprzęt można oddać na naprawę gwarancyjną w każdym autoryzowanym serwisie Apple, nie tylko w tym, w którym dokonało się zakupu - tłumaczy Joanna Czuba, store manager w iDream Forum Gdańsk.
Główny ekran MacOS na MacBooku.
Główny ekran MacOS na MacBooku. fot. Apple

MacBook za drogi?Jednym z kluczowych argumentów za niekupowaniem MacBooków często podawana jest ich wysoka cena w porównaniu z oferowanymi podzespołami. W cenie danego MacBooka bez problemu znajdziemy alternatywy z systemem Windows, oferujące znacznie lepsze parametry.

W tym momencie pojawia się kilka "ale". Po pierwsze, do głosu dochodzi pojęcie optymalizacji systemu. Apple musi przygotować swój system do odpowiedniej pracy na niewielkiej liczbie urządzeń, podczas gdy Microsoft musi sprawić, że ich system Windows będzie działać na każdym sprzęcie. To dość spora przewaga, która pozwala wydobyć więcej z podzespołów. Nawet na kilkuletnich MacBookach pracuje się bardzo dobrze.

Drugie "ale" wiąże się poniekąd z tym pierwszym. Skoro nawet kilkuletnie MacBooki wciąż radzą sobie dobrze, to ludzie rzadziej decydują się na ich wymianę. Tym samym MacBooki o wiele wolniej tracą na wartości, np. za używanego, ośmioletniego MacBooka przyjdzie nam zapłacić od 1000 do nawet 1500 zł, podczas gdy alternatywne laptopy biznesowe z tamtego okresu kupimy za nawet 500 zł.

MacBooki, jak każdy inny sprzęt, posiadają szereg zalet i wad. To laptopy typowo biznesowe, które doskonale sprawdzą się w określonych zadaniach.
MacBooki, jak każdy inny sprzęt, posiadają szereg zalet i wad. To laptopy typowo biznesowe, które doskonale sprawdzą się w określonych zadaniach. mat. prasowe
W przypadku tak długiej eksploatacji urządzenia ciężko o jego bezproblemową pracę bez serwisowania i konserwacji urządzenia. Tutaj z pomocą przychodzi Grzegorz Wójcik, serwisant z Hime Electronics Int.:

- W kwestii serwisowania wszystko zależy od modelu MacBooka. Większość laptopów od Apple nie jest droższa w serwisowaniu od chociażby modeli Della. Modeli MacBooków jest mniej, a zatem serwis jest znacznie łatwiejszy do "ogarnięcia". Co na ogół ulega awarii po okresie eksploatacyjnym? Dość często są to dedykowane karty graficzne, pobierające sporo prądu i mogące się przepalić po wielu latach użytkowania.

Kiedy warto kupić MacBooka?Czas przejść do meritum, czyli wyjaśnienia, kto tak naprawdę powinien pomyśleć o kupnie laptopa z logo nadgryzionego jabłka.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że MacBooki to zdecydowanie nie są laptopy dla graczy. Z powodu budowy ultrabooka, braku mocnej karty graficznej oraz systemu, na którego jest znacznie mniej gier niż na Windowsie, zdecydowanie odradzam kupowania tego sprzętu z myślą o graniu.

MacBooki głównie sprawdzają się w konkretnych niszach, gdzie pokazują swoją przewagę nad sprzętem z Windowsem. Pierwszą z nich niewątpliwie jest programowanie. Większość programistów obecnie pracuje na sprzęcie Apple, albowiem posiada doskonale zoptymalizowane środowiska programistyczne, umożliwiające tworzenie kodu w praktycznie każdym języku.

Co więcej, system MacOS jest wymagany, by móc emulować (czyli odtwarzać w wirtualnej maszynie symulującej smartfona) aplikacje napisane w języku Swift, tworzone na urządzenia z systemem iOS (iPhone oraz iPady).

MacBooki wykorzystujące MacOS posiadają również dostęp do wielu dedykowanych programów, które nie posiadają analogicznych wersji na system Windows. Mowa tutaj głównie o profesjonalnym oprogramowaniu, takim jak Parallels do tworzenia i zarządzania wirtualnymi maszynami czy też Final Cut Pro, jednym z najlepszych programów do obróbki wideo.

MacBooki dzięki systemowi od Apple mogą stworzyć także zgrany "ekosystem" z telefonem iPhone i tabletem iPad. Zsynchronizowanie tych urządzeń z laptopem pozwala na łatwe zarządzanie wszystkimi danymi, w tym synchronizację zdjęć, dokumentów, aplikacji, a nawet odpisywanie na wiadomości i dzwonienie przez telefon z poziomu laptopa.

Finalnie, dzięki dobrej optymalizacji, MacBooki działają błyskawicznie. Sam wygląd systemu oraz jego animacje cieszą oko, a dopracowane oprogramowanie i mniejsza awaryjność sprawiają, że na sprzęcie Apple pracuje się przyjemniej. Łącząc to z wysokiej jakości wykonaniem, dobrą baterią i matrycą, otrzymujemy naprawdę ciekawy notebook, który wolno traci na wartości.

- W gruncie rzeczy MacBooki są dla wszystkich - w asortymencie dostępne są różne wersje MacBooków Air oraz Pro, dopasowane w zależności od potrzeb klienta. Z całą pewnością są również znakomitym narzędziem PR-owym, chętnie wykorzystywanym w relacjach biznesowych - mówi Joanna Czuba.
Program Final Cut Pro X do edycji wideo na MacBooku.
Program Final Cut Pro X do edycji wideo na MacBooku. fot. Apple

MacBook bez wad? A skąd!Nic z tych rzeczy. Każdy z nas doskonale wie, że nie ma sprzętu pozbawionego wszelkich wad. Nie inaczej jest z MacBookami.

Pierwszą wadą wciąż pozostaje dość wysoka cena. Wydawanie setek złotych więcej tylko po to, by móc korzystać z systemu MacOS, może być dla części użytkowników sporą barierą, zwłaszcza jeśli myślą o zakupie zwykłego laptopa multimedialnego i nie planują wykorzystać możliwości MacBooka.

W niektórych sytuacjach do wad trzeba dodać także koszty części zamiennych. Należy pamiętać o tym, że w MacBooku nie wymienimy tak łatwo pamięci RAM i dysku. Musimy tutaj stosować specjalne modele, przeznaczone wyłącznie dla urządzeń Apple, a one oczywiście słono kosztują. Podobnie ma się sprawa z akcesoriami - za oryginalną ładowarkę przyjdzie nam zapłacić ponad 300 zł.

- Akcesoria w postaci chociażby ładowarek są droższe, jednak w przypadku samych części zamiennych trend ten nie jest taki równy. Tutaj po raz kolejny wszystko zależy od modelu - na przykład w niektórych wersjach MacBooka Pro i Air można zamontować pojemniejsze dyski SSD NVME z wykorzystaniem specjalnego adaptera - komentuje ekspert Grzegorz Wójcik.
Następną wadą jest... błyszcząca matryca. Podczas gdy w większości laptopów stosuje się matowe matryce, znacznie redukujące refleksy świetlne, Apple kurczowo trzyma się swoich błyszczących tafli szkła. Praca z MacBookiem pod słońce? Tylko na maksymalnej jasności.

Ostatnią wśród wad, które chciałem wymienić, jest niewielka ilość portów. Przykładowo MacBook Pro 13 w słabszej konfiguracji posiada dwa porty USB-C, gniazdo słuchawkowe i... tyle. Aby zwiększyć funkcjonalność MacBooka, trzeba wyposażyć się dodatkowo w specjalny adapter, pozwalający na podłączenie większej liczby urządzeń.

Wnętrze MacBooka Pro 16, ciasno tu!
Wnętrze MacBooka Pro 16, ciasno tu! fot. iFixit

PodsumowującMacBooki, jak każdy inny sprzęt, posiadają szereg zalet i wad. To laptopy typowo biznesowe, które doskonale sprawdzą się w określonych zadaniach. Cechą wyróżniającą jest doskonale zoptymalizowany system MacOS, który w wielu przypadkach jest głównym argumentem przemawiającym za wyborem laptopa od Apple.

W Trójmieście MacBooki nabyć można praktycznie w każdym markecie elektronicznym. Przed zakupem warto samodzielnie sprawdzić sprzęt. W tym celu warto wybrać się do sklepów specjalizujących się w sprzedaży sprzętów Apple, takich jak chociażby iDream, Cortland czy też iSpot.

Najnowsze artykuły