• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stylizacje ślubne dla pana młodego

Alan Balewski
25 lipca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Zwykle to suknia panny młodej jest w centrum przygotowań do ślubu. Tym razem jednak zajmiemy się strojem pana młodego. Zwykle to suknia panny młodej jest w centrum przygotowań do ślubu. Tym razem jednak zajmiemy się strojem pana młodego.

Ślub to jedna z najważniejszych chwil w życiu, w której młoda para pragnie czuć się i wyglądać wyjątkowo. O ile kreacja panny młodej nieodłącznie jest w centrum planowania, strój drugiej połówki często schodzi na dalszy plan. Dlatego w tej części cyklu Strefa Gentlemana pochylamy się nad strojem pana młodego. Przygotowaliśmy stylizacje ślubne, które pozwolą zaprezentować się szykownie i z klasą.



Zakłady krawieckie w Trójmieście


Która ze stylizacji dla pana młodego podoba ci się najbardziej?

Moda ślubna rządzi się specyficznymi prawami, które czasami daleko odchodzą od klasycznych wzorców. Młodej parze często proponuje się stroje, które mają podkreślać motyw przewodni wesela. Ślub jest jednak wydarzeniem o bardzo uroczystej konwencji, którą często będziemy wspominać również po wielu latach. Z tego względu, panowie młodzi coraz częściej sięgają po klasyczny, formalny strój, który ma sprawić, że będą czuli się jak bohaterowie (nie zaś ozdoba) uroczystości.

- Ślub jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu każdego mężczyzny, dlatego strój też musi być wyjątkowy i idealnie dopasowany do sylwetki. Uszycie garnituru na ten wyjątkowy dzień pozwala nam na szeroki wachlarz możliwości począwszy od wyboru kroju po wybór tkaniny, podszewki itp. - doradza Kamil PałkowskiTailors Club.
Właśnie w takiej, ponadczasowej konwencji stworzyliśmy trzy przykładowe stylizacje, w których pan młody może bez skrępowania wystąpić przed ołtarzem. Stanowią one uniwersalną bazę, zaś ich ostateczną formę możemy swobodnie zmodyfikować przy pomocy dodatków, tak by wpisywały się w nasze gusta i ślubno-weselne plany.

  • Zestaw ślubny #1 - granatowy garnitur, biała koszula i poszetka, przełamane czerwienią muchy i świeżego goździka.
  • Granatowy garnitur z gładkiej wełny to idealna baza do ślubnych stylizacji - wygląda korzystnie zarówno w świetle dziennym jak i po zachodzie słońca.
  • Przeciwwagę stanowi śnieżnobiała koszula z mankietami na spinki, klasycznym kołnierzykiem i, w przypadku muchy, krytą plisą.
  • Stylizację dopełni mucha lub krawat z gładkiego, połyskującego jedwabiu. Kolor możemy dobrać według preferencji np. czerwień, ciemny granat lub butelkowa zieleń.
  • Zwieńczeniem niech będą minimalistyczne, czarne lotniki o dynamicznym kształcie.

Klasyczny granat z czerwonym akcentem



Na początek niezbyt wyszukany, lecz broniący się prostotą, zestaw. Jego podstawą jest ciemnogranatowy, dwurzędowy garnitur z gładkiej, lśniącej wełny. W klasycznym granacie będziemy prezentowali się o wiele korzystniej niż np. w czerni lub graficie. Dodatkowo, jeśli planujemy ślub w środku lata i spodziewamy się upałów, możemy wybrać tkaninę o otwartym splocie, dzięki czemu będziemy się czuli trochę bardziej komfortowo.

- Ze względu na wyjątkowość okazji jaką jest ślub, często w stylizację inwestujemy więcej niż we wcześniejsze eleganckie stylizacje. Dlatego, aby stworzyć mocny fundament garderoby, sugeruję wybór garnituru w klasycznym, granatowym kolorze między odcieniem classic bluemidnight blue. Wybór takiej stylizacji dla pana młodego pozwala na uniwersalne wykorzystanie ślubnej inwestycji w przyszłości - zwraca uwagę Łukasz Dusza, stylista z Van Thorn.
Przyjemny kontrast w tej stylizacji robi biała, gładka koszula z mankietami francuskimi. Wybór odpowiedniego modelu będzie się nieco różnił w zależności jakie wybierzemy dodatki, ponieważ w takim zestawie sprawdzi się zarówno krawat jak i mucha. Podobnie jak w przypadku garnituru, warto pochylić się też nad samą tkaniną - bawełna o splocie twill będzie najbardziej uniwersalna.

"Miłość w czasach zarazy", czyli ślub i wesele w cieniu koronawirusa

- Koszula do takiego garnituru powinna być oczywiście biała, kołnierz półwłoski, mankiet zapinany na spinkę, plisa gładka przy wyborze krawatu lub kryta w przypadku muszki. Aby uniknąć stresu, warto zaopatrzyć się w dwie koszule, zawsze możemy się przebrać w kryzysowej sytuacji - sugeruje Kamil Pałkowski.
W kwestii dodatków warto wybrać coś spokojnego - np. gładką, jedwabną muchę w odcieniu ciemnej czerwieni lub stalowy krawat w delikatny mikrowzór. Do tego biała, lniana poszetka, a jeśli zależy nam na dodatkowym wyrazie, idealny będzie świeży goździk wetknięty w butonierkę. Na stopach obowiązkowo czarne półbuty z licowej skóry, najlepiej klasyczne wiedenki lub minimalistyczne lotniki. Im mniej zdobień, tym bardziej formalnie.

  • Zestaw #2 - granatowy garnitur, kontrastowa kamizelka, biała koszula, uzupełnione ciemnogranatowym krawatem i białą, lnianą poszetką.
  • Wyrazu stylizacji dodaje kamizelka z kontrastowej tkaniny - może być gładka lub w subtelną kratę.
  • Formalność zestawu podkreślą stonowane dodatki - granatowy, jedwabny krawat i biała poszetka z irlandzkiego lnu.
  • Czarne wiedenki z subtelnymi perforacjami sprawdzą się zarówno podczas ślubu w stylu miejskim, jak i bardziej rustykalnym.

Zestaw ślubny z kamizelką



Na pierwszy rzut oka ten zestaw ma sporo wspólnego z pierwszą propozycją. Tutaj również mamy granatowy garnitur (tym razem jednorzędowy), za to podnosimy formalność i urozmaicamy stylizację przy pomocy kamizelki. W zależności, jeśli wolimy bardziej konserwatywny styl, może być ona z tej samej tkaniny co garnitur, tworząc trzyczęściowy komplet. Jeśli jednak chcemy wprowadzić nieco fantazji, możemy uszyć kamizelkę z kontrastowej tkaniny, gładkiej lub w subtelny wzór.

- Mężczyźni coraz częściej decydują się na ślub w garniturze z kamizelką. Jeśli nie są to osoby często chodzące w garniturze lub nie bawiące się na co dzień męską elegancją sugeruję dołączenie do garnituru kamizelki w tym samym kolorze - radzi Łukasz Dusza i wyjaśnia: - Stylizację taką łatwiej jest skoordynować kolorystycznie i w dłuższej perspektywie samodzielnie tworzyć stylizacje na różne okazje.

Organizacja wesel w Trójmieście


- Często spotykam się z opinią klientów, że taki garnitur jest nudny. W takich sytuacjach dobieramy kamizelkę w kontrastowym odcieniu, najczęściej jest to szara krata Księcia Walii. Krój kamizelki klasyczny - zapinana na 5 guzików - zwraca uwagę Kamil Pałkowski.

Pozostałe elementy w tej stylizacji są bardzo podobne, jak w poprzedniej. Różnicę robi jedynie dobór dodatków - jeśli decydujemy się na kontrastującą kamizelkę, warto wybrać nieco spokojniejsze dodatki (ciemniejsze i pozbawione wzoru). Kiedy chcemy przemycić jakieś elementy kojarzące się ze stylem wesela możemy wybrać np. wybrać wełniany, brązowy krawat, który wpisze się świetnie w imprezę w rustykalnym stylu.

  • Ostatnia propozycja składa się z dwóch zestawów - żakietu na uroczystość ślubną i smokingu na wesele po zmroku.
  • Zestaw żakietowy (morning dress), może wydawać się nieco ekscentryczny, lecz idealnie wpisuje się w uroczystą, ślubną konwencję i podkreśla rangę wydarzenia.
  • Podczas wystawnego wesela ciężko wyobrazić sobie pana młodego w czymś innym niż smoking. Łączy w sobie klasę z odrobiną wieczorowej ekstrawagancji.
  • Smoking koniecznie zestawiamy z białą koszulą (najlepiej ze sztywnym gorsem, zapinaną na guziki jubilerskie) i czarną muchą.
  • Zarówno do żakietu jak i smokingu, idealnym wyborem będą czarne, pozbawione zdobień wiedenki z nakładanym noskiem.

Żakiet na ślub, smoking na wesele



Na koniec bardziej formalna propozycja, która podkreśli uroczysty charakter wydarzenia. Właściwie to dwie stylizacje, ponieważ żakiet jest strojem typowo dziennym (odpowiednim na uroczystość ślubną), za to po zachodzie słońca (wesele) wypadałoby się przebrać w smoking. Jest to wariant bardziej kosztowny, ale za to idealnie prezentuje się podczas wyjątkowo wystawnych ślubów i wesel odbywających się w miejskiej konwencji. Wymaga jednak trzymania się kilku zasad, tak by wizerunek był w zgodzie z klasycznym kanonem.

- Smoking to jeden z najbardziej formalnych strojów męskich. Marynarka smokingowa może być jedno lub dwurzędowa. Charakterystyczną cechą są atłasowe lub jedwabne klapy w szpic bądź kołnierz szalowy. Spodnie zawsze z lampasem na szwach bocznych - opisuje Kamil Pałkowski - Co do koszuli, to zdania są podzielone: jedni uważają, że plisa powinna być kryta z kolei inni, że plisa z dziurkami pod guziki jubilerskie. Jedna i druga opcja jest poprawna, o ile pamiętamy o tym, aby towarzyszyła temu jedwabna, czarna mucha.
W zestawie żakietowym zaś, prócz tytułowego żakietu powinny znaleźć się obowiązkowo szare, sztuczkowe spodnie oraz kamizelka w pastelowym kolorze (np. błękitna, kremowa lub jasnoszara). Do tego biała koszula, niekrzykliwy krawat i obowiązkowo wiedenki z czarnej, licowej skóry. Taki strój może wydać się nieco ekscentryczny, jednak zdecydowanie licuje z powagą wydarzenia, o czym mogą zaświadczyć liczni, współcześni monarchowie, a nawet sam David Beckham, który niedawno pojawił się w żakiecie na ślubie pary książęcej Sussex.

Trójmiejscy projektanci: szycie na miarę

Niezależnie, który z powyższych zestawów wybierzemy, wszystkie są niezaprzeczalnie eleganckie i czerpią z klasycznych wzorców. Dzięki temu bronią się przed chwilową modą i sprawiają, że nawet gdy wrócimy po latach do ślubnych zdjęć, nie będziemy żałowali swojego wyboru. Podkreślają uroczystą, ślubną atmosferę i pozwalają poczuć się wyjątkowo w tym szczególnym dniu.

Miejsca

Opinie (22) 6 zablokowanych

  • (1)

    Kiedyś był smoking i szykowny strój. Obecnie? Przyciasna marynarka z przykrotkimi rękawami. Przykrótkie spodnie i za ciasna koszula. Coś dla klaunów.

    • 37 11

    • Jaka impreza takie stroje, jak na weselu mamy dyskotekę to głupio we fraku czy wieczorowej sukni do kostek wystąpić. Jakby przyjecie bylo na poziomie z muzyka klasyczną i walcem to i towarzystwo lepiej by się ubrało. Polskie wesela aspiracje maja bardzo wysokie ale maniery I rozrywkę dalej plebejskie. Stąd to zamieszanie, niby piękna sala balowa, panna młoda w wytwornej sukni a tu z głośników dyskoteka i dzikie pląsy w tych garniturach i kusych sukieneczkach gości.

      • 21 1

  • Obowiązkowa maseczka pod kolor krawata !

    • 17 5

  • Kupno garnituru specjalnie na ślub jest takie jakieś słabe... (2)

    Albo nosimy garnitury częsciej niż raz w życiu i mamy je już w szafie, więc ślub jest okazją na ewentualne odświeżenie kolekcji, albo ich nie nosimy wcale, więc wtedy lepiej już wypożyczyć.

    • 18 10

    • A skąd Ty wiesz co jest lepszego dla innych? Jeśli chcą iść do ślubu we własnym garniturze, to niech go sobie potem trzymają w szafie, co Ci do tego?
      Dla niektórych własny ślub to właśnie okazja do kupienia pierwszego garnituru, potem mogą to nosić na inne wesela albo jakieś inne okazje. A tobie, co kto i w jakiej ilości trzyma w szafie powinno być obojętne.

      • 8 1

    • Większość facetów raczej ma garnitur w szafie. Jednakże wolą kupić nowy, bo okazja jest wyjątkowa. A i tak ta inwestycja będzie na kilkanaście lat, w przeciwieństwie do kobiet, których suknia zazwyczaj ubrana jest tylko jeden raz.

      • 2 0

  • Żakiet na ślub, smoking na wesele

    a strój błazna na fikanie koziołków przy pieśniach Zenka. Komuś na rozum padło? A po weselu cały ten majdan do szafy i nigdy już tego nie założymy.
    Jak ktoś musi to kupuje garnitur nakiejś polskiej marki i ma go na różne okazje a strój pingwina.

    • 12 13

  • Ślub tak, wesel nie. Ceremonia zaślubin kameralna, świadkowie, rodzice, ewentualnie bliscy przyjaciele. (3)

    Później wspólny posiłek i o normalnej porze powrót do wspólnego już domu. Bez przaśnej potupawy, pijanego wujka Wiesia, dramatu kłótni cioci Zosi z wujkiem Kazikiem...Strój pana młodego, to prosty, granatowy garnitur, klubowy krawat, bez poszetki, biała koszula, wizytowe buty. Panna młoda, to minimalistyczna, w jasnych kolorach sukienka (biała, ecru lub pokrewne kolory), wygodne (!!) szpilki. Strój młodej pary na tyle uniwersalny, że nie budzący jakichś emocji osób trzecich. Całość ceremonii stonowana, intymna, zamknięta i taka zostanie dobrze zapamiętana. Plusy, to brak horrendalnych wydatków, marszczenia brwi na cienkie koperty, podwójne ekspresy do kawy i bezsensowne miksery.

    • 40 14

    • Popieram. Obecne wesela to największa wiocha tego kraju.

      • 11 6

    • minus za brak poszetki. (1)

      już lepiej bez krawata...

      • 4 4

      • Poszetka jest przy formalnej ceremonii zaślubi czymś pretensjonalnym. Na spotkanie towarzyskie,

        to jak najbardziej, nawet na biznesowe. Ale do zaślubin? Zbędna. Krawat klubowy, skromny wzór, wtopiony w całość.

        • 3 5

  • tytuł o ślubie, w treści o pójściu do ołtarza (2)

    a jak ktoś tylko cywilny, albo gdy jest dwóch panów młodych, to mają mieć takie same garnitury czy inne?
    Jak już radzić to wszystkim, równość jest.

    • 10 15

    • (1)

      Zapominasz jaki to portal, same komentarze (wyjątkowo akurat nie tu) swiadczą o poziomie odbiorców treści a uwaga ws równości jak najbardziej słuszna, tylko zły czas i miejsce....

      • 2 3

      • W tym kraju nie ma opcji brania ślubu przez dwóch panów więc w cyzm problem?

        • 1 1

  • dajcie spokój z tym napinaniem się (1)

    idzie do urzędu, tam wystarczy koszula i marynarka, dla pani młodej ładna sukienka ale bez przesady, znajomych zaproście do knajpy na otwartym powietrzu na całonocnego grilla z potańcówką, całość max 17,5 tys. Zaoszczędzoną kasę władujcie w mieszkanie i będzie git

    • 14 7

    • Wolę mieć te 17 tyś dla siebie.

      • 4 2

  • Ja bym postawił na uniwersalność i klasykę - garnitur i krawat, ewentualnie z kamizelką, która może być przydatna na weselu, aby po ściągnięciu marynarki dalej wyglądać w miarę elegancko. Wypożyczanie garnituru to naprawdę ostateczność i opcja warta jedynie wtedy, gdy naprawdę mamy skromny budżet. Jednakże myślę, że warto kupić garnitur w rozsądnej cenie, by mieć go na kilkanaście lat, gdyż jest to bardzo uniwersalny elegancki strój. Ale to moja opinia, a jak wiadomo, każdy może mieć inną.

    • 3 1

  • Obowiazkowo maseczka !!!!!

    • 1 2

  • Postaw się a zastaw się... (1)

    Śmieszą mnie wyfiokowani sztucznie Panowie Młodzi, w garnitury jednorazowego użytku. Jesteśmy za biedni na takie fanaberie. Porządny wełniany garnitur, dobrej firmy, idealnie odszyty, przyda się na wiele imprez weselnych i świątecznych.

    • 4 0

    • Jakie "garnitury jednorazowego użytku"?
      Większość facetów kupuje go, by użyć go nie tylko ten jeden raz, ale więcej.
      Tego określenia użyłbym raczej na Panny Młode, które zazwyczaj kupują suknię na jeden raz.

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja