• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sto książek w kieszeni. Jaki czytnik e-booków wybrać?

Marek Nowak
12 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
  • mat. prasowe
  • mat. prasowe
  • mat. prasowe
  • mat. prasowe
  • mat. prasowe
  • mat. prasowe


Komfort, jaki daje korzystanie z czytników e-booków, doceniany jest przez coraz liczniejsze grono użytkowników. Na rynku pojawia się też coraz więcej tego typu produktów. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą nam wybrać przyszłego towarzysza wieczorów i dalekich podróży.



Kiedy czytniki e-booków wyprą z użycia tradycyjne książki?

Tym, co najbardziej odróżnia czytnik e-booków od tabletu jest szczególny sposób wyświetlania tekstu, oparty na technologii E Ink (e-atrament, papier elektroniczny). Nazwa nie jest jedynie chwytem marketingowym. Za wyświetlany za pomocą tej technologii obraz odpowiadają miliony mikrokapsułek o średnicy ludzkiego włosa. Każda mikrokapsułka zawiera odpowiednio naładowane białe i czarne cząstki, zawieszone w przejrzystej cieczy. Kapsułki te, także zawieszone w płynie, tworzą swego rodzaju atrament.

Najważniejszym efektem, jaki uzyskujemy dzięki tej technologii jest pewność, że nasz wzrok nie męczy się podczas czytania. Myśląc o zakupie czytnika e-booków z prawdziwego zdarzenia, należy więc z miejsca odrzucić ofertę wszelkich urządzeń wykorzystujących wyświetlacze LCD.

Warto też zapamiętać, że podstawowe parametry jakie spełniają dzisiejsze czytniki to 16-stopniowa skala szarości i rozdzielczość ekranu 167 dpi (punktów na cal), czyli w przypadku typowego, sześciocalowego ekranu - 800 x 600 pikseli.

Szybkie i poręczne

Najczęściej kupowanymi w Polsce czytnikami, już od kilku lat, jest rodzina Kindle. Niemal co piąty użytkownik e-booka w Polsce posiada modele Classic i wyposażony w ekran dotykowy Touch, a łączny udział Amazona w rynku narzędzi obsługujących e-booki przekracza sześćdziesiąt procent. Czytniki są lekkie, przystosowane do noszenia nawet w kieszeni (cienka ramka) i bardzo intuicyjne w obsłudze.

W praktyce pod względem specyfikacji technicznej nie ustępują im jednak produkty PocketBook (ciekawą propozycją jest między innymi pięciocalowy model 360plus) oraz produkty takie jak Onyx Boox i62 (wyposażony także w gustowny futerał z prawdziwej skóry), Sony PRS-T2 działający w oparciu o w markowy procesor Celeron i dostępny między innymi w estetycznej czerwonej obudowie, a także Nooki firmy Barnes & Noble.

Duże zamieszanie na rynku zrobił w tym roku Nook Simple Touch with GlowLight, którego główną cechą jest możliwość podświetlanie ekranu. Opcja ta zyskuje mu zarówno zwolenników, którzy doceniają możliwość czytania nocą przy zgaszonej lampce, jak i przeciwników, odrzucających to rozwiązanie jako sprzeczne z ideą czytników. Diabeł tkwi w szczegółach. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku przez dwie sekundy, włącza się podświetlanie podobne do tego, jakie znamy z tabletów.

Przeglądając parametry techniczne czytnika, jaki mamy zamiar kupić, zwróćmy uwagę na: procesor (standardem jest taktowanie 800 MHz, minimum 533 MHz), obsługiwane formaty (abyśmy mogli odtworzyć na nim nabytą w Empiku książkę zabezpieczoną systemem DRM) oraz na długość życia baterii (mierzoną zwykle przy mocno ograniczonym użytkowaniu).

Przybliżone ceny wymienionych w artykule modeli:
Amazon Kindle Touch: 700 zł
PocketBook 360 plus: 500 zł
Onyx Boox i62: 700 zł
Sony PRS-T2: 650 zł
Nook Simple Touch with GlowLight: 800 zł

Większość z podanych e-czytników znajdziemy w sklepach:
Vobis - Gdańsk, Grunwaldzka 141 zobacz na mapie Gdańska(Galeria Bałtycka)
Sferis - Gdynia, Kazimierza Górskiego 2 zobacz na mapie Gdańska(CH Wzgórze)
MediaMarkt - Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 270 zobacz na mapie Gdańska


Popularne e-booki dostępne w sklepach internetowych

Joanna Bator
Ciemno, prawie noc
W swojej najnowszej książce, której akcja rozgrywa się w Wałbrzychu, Joanna Bator nawiązuje do konwencji powieści gotyckiej. Nie po to jednak, by bawić czytelnika: w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać...
Salony Empik

E. L. James
Pięćdziesiąt twarzy Greya
To jedna z 20 najlepiej sprzedających się pozycji w historii UK. W ciągu trzech pierwszych miesięcy sprzedała się w USA w liczbie 20 milionów egzemplarzy. Podobno odmieniła życie seksualne milionów kobiet na świecie.

Jan Grabowski
Puc, bursztyn i goście
Coś dla dzieci. Bohaterami tej pełnej ciepłego humoru książki są dwa psy, Puc i Bursztyn, które na podwórzu pędzą życie pełne psot i figlów. Pewnego dnia ich beztroską zabawę przerywa wizyta niezwykłych gości...
Sklep internetowy Merlin.pl

Stieg Larsson
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
Thriller, w którym tajemnica trzyma czytelnika w napięciu aż do samego końca. Po książki Larssona na całym świecie sięgnęło już prawie 9 mln czytelników.
Sklep internetowy Ebook.pl

Zobacz także

Opinie (80) 4 zablokowane

  • Darmowa klasyka

    Ile jest darmowej legalnej klasyki w internecie, tylko trzeba poszukac

    • 4 1

  • Nikt nie pobije Kindle (1)

    przynajmniej jeśli chodzi o gwarancję. Popsuje ci sie podczas rocznej gwarancji? Zgłaszasz do Amazona i pare dni później (dosłownie) masz nówkę i odsyłasz wtedy zepsutego na koszt Amazona do USA.
    Mało tego. Po zakończeniu gwarancji masz jeszcze rok na wymianę uszkodzonego urządzenia za powiedzmy połowę ceny na nówkę. I też po paru dniach masz już nowy czytnik. Wiem bo sam sprawdzałem niedawno. Ten wymieniony ma już gwarę chyba tylko na 6-9 miesięcy ale też za tą cenę i znając solidność Kindle to wydaje mi się to świetną opcją.
    Porównując do innych producentów podejrzewam że jest to zupełnie inna jakość...
    Zainteresowanym polecam strony o Kindle gdzie wszystko jest opisane.

    • 3 5

    • Kindle a Inne czytniki

      Wiadomo, że Kindle wyrobił sobie pewną renomę, jednak rynek e-ksiażki wciąż się rozwija, trzeba dać szanse także innym producentom:)

      Natomiast co do darmowej klasyki- racja. U nas też znajdziecie darmowe ebooki :)

      • 3 1

  • Swieta racja

    • 0 1

  • z empiku

    Witam, ceny powyższych czytników przekraczają moja kieszeń, wiec zaryzykowałam i kopiłam za bodajże wtedy 230zl czytnik empikowy, co prawda nie posiada e-papieru (czyli świeci) ale za ta cenę to trudno oczekiwać cudów, prawda?
    Podsumowując jestem bardzo zadowolona! Idealny do łózka, lekki i nie trzeba lampki, a czyta wszystkie rodzaje plików a i w torbie też się mieści, no i chyba najważniejsze odporny na użytkowanie :))
    Dodam jeszcze tylko ze za cenę 300zl można kupić już czytnik z e-papierem (czyli z szarym ekranem).

    • 0 4

  • w samo południe

    czytnik 700 stów?!
    powodzenia...

    • 0 0

  • Czytniki i ebooki

    To prawda, że do e-czytania przekonuje się coraz więcej osób. Dzieje się tak głównie dlatego, że czytniki jak i same e-booki tanieją. Dobry czytnik można kupić już za 300zł:) Coraz większą popularnością cieszą się także mniejsze pocketbooki. A e-booków mamy pod dostatkiem. Również tych darmowych. Zapraszamy do virtualo.pl

    • 1 0

  • Każdy nowy użytkownik, który przyłącza się do społeczności czytającej e-booki jest na wagę złota dla rynku czytników, który powoli staje się ważnym elementem kultury czytania również polskiego społeczeństwa. Cieszymy się, że coraz więcej osób korzysta z e-booków, bo e-papier jest naprawdę przyjazny, a możliwości, jakie daje trzymanie "stu książek" w jednym urządzeniu, są wręcz nieograniczone.

    • 1 0

  • czytnik sprawia że czytam teraz mnóóóstwo książek

    JW. Pokochałam czytanie, to moje ulubione zajęcie teraz. Mama kupiła na urodziny mi czytnik od inkbooka - explore i dosłownie nie moge się oderwać. Dziwne, ale z książkami papierowymi nie miałam takiego flow na czytanie. Na pewno spooro zależy od dobrego czytnika, a moj taki wlasnie jest wiec czytam i czytam i czytam

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Event w Audi City Gdańsk

warsztaty, dni otwarte

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane