• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Serowe bogactwo smaków i aromatów: od skórki, aż do miąższu

Ilona Truszyńska
1 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Na świecie istnieje ponad tysiąc gatunków sera. Swoją specyfikę mają sery francuskie, hiszpańskie i włoskie, a nawet angielskie, choć ten kraj nie słynie z dobrej kuchni. Także w Polsce powstają bardzo dobre sery farmerskie. I mimo, że za wysokiej jakości produkt, polski czy francuski, trzeba czasem słono zapłacić, to warto się skusić by odkryć bogactwo aromatów i smaków.



Zwyczaj kończenia posiłków oddzielnie podanymi serami powoli wchodzi do polskich domów. Coraz częściej, podczas spotkań ze znajomymi czy bankietów, można skosztować prawdziwych serowych specjałów podanych na desce, a ostatnio także na łupku. Ciekawość nowych smaków sprawia, że konsumenci sięgają po coraz bardziej wykwintne gatunki sera.

- Widzimy, że klienci częściej stawiają na jakość, a nie na ilość - mówi Maria Petit ze sklepu Cyrano Sery i Wino w Gdyni, który specjalizuje się w serach produkowanych w małych i średniej wielkości francuskich farmach. - Poza tym niektóre sery są tak intensywne w smaku, że nie sposób zjeść je w wielkich ilościach.

Dlatego podczas smakowania serów należy pamiętać, by zaczynać od tych łagodniejszych, śmietankowych i powoli przechodzić do bardziej wyrazistych smaków. Wówczas najłatwiej zdecydować, który smak nam odpowiada.

W profesjonalnych fromażeriach można znaleźć bardzo nietypowe sery, spróbować ich, ale także dowiedzieć się co nieco na temat produkcji i smaku. Może się okazać, że w serach rozpoznamy smaki orzecha, grzybów, wędzonki, a nawet karmelu. Właśnie w takich miejscach często okazuje, się też, że sery, których intensywny zapach często nas irytował, stają się naszymi ulubionymi.

W Cyrano kupimy m.in. camembert z Normandii, dojrzewający ok. 3-4 miesięcy moulis z Pirenejów czy nazywany królem serów roquefort, który dojrzewa na dębowych półkach w skalnych korytarzach jaskiń Combalou.

- Niektóre sery pojawiają się u nas sezonowo np. Mont d'or - tylko w okresie zimowym, za to świeże, kozie sery dopiero na wiosnę - wyjaśnia Maria Petit. - Królestwo francuskich serów obejmuje ponad 400 gatunków. Nasz specjalista od serów, Witek Misztal, chętnie podzieli się swoją wiedzą i przekona, że twarde sery żółte wyprodukowane z mleka krowiego mogą mieć diametralnie różne smaki. Często okazuje się, że ktoś, kto na przykład nie przepadał za serami owczymi, odkrywa, że właśnie te z mleka owczego są jego ulubionymi. Warto jest skusić się na posmakowanie serów, żeby nie tylko odkryć bogactwo aromatów i smaków sera, a także by przekonać się jaki ser nam rzeczywiście smakuje.

Czytaj także: Wyjątkowa, luksusowa i z charakterem: oto whisky

To zdanie popiera także Grzegorz Jankowski, właściciel pierwszego w Polsce sklepu z polskimi serami farmerskimi Ser Lanselot, który mieści się w Sopocie. Tutaj znaleźć można np. ser kozi z Wielkopolski - Herbowy z orzechami, aksamitny w smaku ser Górski Sudecki z Dolnego Śląska, goudę z kozieradką czy różne odmiany sera korycińskiego.

- Każdy, kto choć raz w życiu spróbował takiego sera wie, że można się od nich silnie uzależnić. Tak było właśnie ze mną - spróbowałem i popadłem w uzależnienie - mówi Grzegorz Jankowski.

Najdroższy ser w Ser Lanselocie kosztuje 245 zł za kg, najstarszy ma 2 lata, a im ser dłużej dojrzewa, tym jest twardszy. Można wybierać tu z ok. 20 gatunków sera, i tak jak w przypadku francuskich, niektóre pojawiają się tylko sezonowo.

- Na kozi ser musimy przyjmować zapisy, bo tak smakuje klientom, że bardzo szybko znika. Natury nie przyspieszymy, więc trzeba czekać aż ser dojrzeje. W Polsce jest stosunkowo niewielu serowarów, dlatego staramy się odwiedzać wszystkie miejsca, w których powstają sery farmerskie i w ten sposób wyszukujemy nowe smaki - dodaje Grzegorz Jankowski, który uważa, że jakość serowara można mierzyć powtarzalnością jego produktów. - Dobry ser powinien mieć ten sam smak, od skórki, aż do miąższu.

Nie od dziś wiadomo, że jeśli dobry ser to także wino, ale co jeszcze? Na półkach fromażerii można znaleźć zwykle spory wybór oliw, miodów czy konfitur.

- Z pewnością połączenie wina z serami to osobny rozdział - mówi Maria Petit. - Delektując się serami warto zadbać o trochę pieczywa, raczej neutralnego, aby nie kłócił się ze smakiem sera. Można również skusić się na konfitury do serów np. z figi - świetnie komponująca się z serami kozimi, albo z czarnych czereśni z dodatkiem lukrecji - pasująca do serów owczych.

- Wspaniale z serami komponują się np. wędzone pomidory czy orzechy. W ofercie mamy także robione na zamówienie: miód z octem balsamicznym, borówkę z porto i imbirem czy miód z płatkami róży - mówi Joanna Jankowska z Ser Lanselota.

  • W sklepie Ser Lanselot można wybierać spośród ok. 20 gatunków polskich serów farmerskich
  • Ser najlepiej smakuje w towarzystwie dobrego wina
  • W sklepie Cyrano poza bogatym wyborem serów można także znaleźć wina i rozmaite przetwory
  • Sklep Ser Lanselot w Sopocie
Ilona Truszyńska

Miejsca

Zobacz także

Opinie (54) 8 zablokowanych

  • polskie sery farmerskie nie sa zbyt smaczne

    Próbowalem i nie warto wydawac 250 zl za kg za taki ser. polscy producenci nie maja jeszcze doswiadczenia w produkcji serow

    • 2 2

  • W tym tygodniu w lidlu są francuskie sery w ludzkich cenach.

    Nie ma sęsu nabijać komuś kabzy.

    • 3 2

  • Adresy

    Gdzie te sklepy?Podajcie adresy

    • 0 0

  • story

    Mnie w całym tym zdeciu de lux, najbardziej ujmuje całe tajemnicze story w stylu-"...roquefort, który dojrzewa na dębowych półkach w skalnych korytarzach jaskiń Combalou". Jeszcze jaby było o tym ,ze przekała go z boku na bok rozebrana dziewica, ale tylko w pełni księzyca, to od razu bym dał z 300PLN za 100g:-))) Jak słyszę o luksusowaych winach i serach, to sobie myślę, że lot na ksiezyc lub wysłanie sondy na marsa to taka zabawa dzieciaków latawcem...:-)

    • 2 2

  • Kiedy przybędziecie do Gdańska?

    Chooooodźcie do Gdańska, ja chętnie pomogę! Ah jak bym taki kąsek serowy posmakowała... Proszę o sygnał, jeśli tylko uda Wam się otworzyć taki sklep w Gda :)

    • 0 2

  • Kilkanaście (chyba) lat temu pojawił się jak meteor ser o nazwie TYLŻYCEN z mleczrni w Kwidzynie.

    Był to najlepszy ser (tego rodzaju) jaki był produkowany na skalę masową w Europie. Będąc we Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i Włoszech próbowałem czy nie znajdę czegoś podobnego. Nie znalazłem. Nie wiadomo dlaczego TYLŻYCENA już nie ma. Sprzedawał się dobrze !!!! Podejrzewam, że konkurencja zadbała, żeby sera nie było.

    • 1 0

  • niestety nasze państwo jest bardzo łakome ! wiec podatkuje co sie da ! takie wino : cło padatek acyza transport i koszty importera a tam podatki koncesje od gminy i marszałaka opłata produktywna opłata paliwowa itd itd i co z tego ze produkt u producenta kosztuje 3 euro ! i jeszcze jedno czynsze ! dla czego na świetojańskiej w gdyni są prawie tylko banki ?!

    • 0 0

  • nie wierze że dobre wino można kupić za 15 zeta a to dla tego ze kilogram winogron winnych kosztuje od 0,75 do 4 euro do tego dodać trzeba koszt produkcji butelkowania transport cło akcyza koncesje na obrót alkoholem podatki marze importera hurtowni sklepu i wychodzi nam cena po za tym na winie trzeba się znać jak na wielu innych szlachetnych produktach choćby serach należy czytać fachową literaturę i dużo próbować , natomiast o jakości win z tanich sklepów polecam artykuł pana Bońkowskiego ,

    • 1 0

  • twarde sery to trucizna

    dla ludzkiego organizmu, który go nie trawi w całości. Niestrawione pozostałości sera przyklejają się człowiekowi do jelita, w którym gniją. Jeżeli chcemy jeść ser, to tylko biały, który nazywamy twarogiem. Tako rzecze ajurweda.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane