• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Igor Michajłowski: jestem lekarzem, a nie przedsiębiorcą

Alicja Olkowska
2 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Urodził się w Smorgoniach, niewielkim białoruskim mieście, co jak przyznaje, ma swoje wady i zalety. 

- Z jednej strony nie ma tam wielkich nierówności społecznych, ale też ogromnych możliwości, jakie dają metropolie. Urodził się w Smorgoniach, niewielkim białoruskim mieście, co jak przyznaje, ma swoje wady i zalety. 

- Z jednej strony nie ma tam wielkich nierówności społecznych, ale też ogromnych możliwości, jakie dają metropolie.

Pochodzi z niewielkiego miasta na Białorusi, ale to w Polsce znalazł szczęście. 10 lat temu przyjechał do Gdańska i tu został, bo jak sam mówi, jest wiele pięknych miejsc na świecie, ale to Trójmiasto jest jego domem. Nam Igor Michajłowski, jeden z najlepszych dermatologów w Polsce, opowiedział o potrzebnie ciągłego doskonalenia się, budowaniu firmy oraz pasjach, na które nie zawsze ma czas.



Zacznijmy od początku. Jest rok 2005, do Polski przyjeżdża młody student z Mińska. Jak to się stało, że trafił pan do Gdańska?

Igor Michajłowski: Wyjechałem, bo miałem kłopoty z rozpoczęciem specjalizacji, o której marzyłem. Mam polskie korzenie, więc był to dla mnie wybór naturalny. Nie miałem też kłopotu z otrzymaniem polskiego obywatelstwa. Udało mi się również dostać stypendium Ministra Zdrowia RP w latach 2005-2006, co pozwoliło mi rozpocząć staż podyplomowy w Akademii Medycznej w Gdańsku (teraz Uniwersytet Medyczny). Rozpocząłem dysertację doktorską i w 2010 roku obroniłem rozprawę z diagnostyki i leczenia dermatoz w obszarze zewnętrznych narządów płciowych. W tym czasie na swojej drodze spotkałem mnóstwo wspaniałych osób, którym zawdzięczam doświadczenie, wykształcenie i możliwości ciągłego rozwoju. Należy do nich m.in. przewodniczący Sekcji Dermatochirurgii Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego prof. dr hab. Adam Włodarkiewicz, który jest moim mentorem i zawsze mnie wspierał. Ogromny wpływ na mój rozwój mieli też prof. dr hab. n. med. Stefan Angielski oraz prof. dr hab. Janusz Limon. Praktycznej dermatologii uczył mnie głównie prof. dr hab. n. med. Waldemar Placek.

Gdzie się pan wychował?

W Smorgoniach, niewielkim białoruskim mieście, co ma swoje wady i zalety. Z jednej strony nie ma tam wielkich nierówności społecznych, ale też ogromnych możliwości, jakie dają metropolie. Wiele zawdzięczam uporowi i pracowitości rodziców, którzy od początku ukierunkowali mnie na właściwą drogę. Zresztą podobnie jak dwóch moich braci, którzy także zostali lekarzami. Jerzy jest dr. n. med. urologiem, a Dymitr stomatologiem. Wszyscy trzej otrzymaliśmy staranne wykształcenie, bo rodzice się dla nas poświęcili.

  • "Stawiam na stały rozwój, wiedzę i postępy całej swojej kadry. Jeśli wszyscy będziemy profesjonalistami, nie będziemy zajmować się biznesem, to pieniądze same przyjdą - jest tak w każdej branży."
  • - Jestem człowiekiem szczęśliwym. Praca daje mi satysfakcję i siłę - mówi Igor Michajłowski.
Dziś jest pan właścicielem trzech klinik, jednak pierwsze kroki w biznesie często są wielkim wyzwaniem. Czy natrafił pan na jakieś trudności?

Byłem nieco przerażony formalnościami w urzędach. Gdy już wydawało się nam, że mamy wszystkie konieczne zgody i zezwolenia oraz dokumenty, okazywało się, że to dopiero połowa drogi i w kolejnym pokoju dowiadujemy się, co jeszcze mamy załatwić. Poza tym często przepisy nie są jednoznaczne, trzeba szukać ich interpretacji, a zależy nam na tym, by nie było żadnych wątpliwości, że działamy w pełni legalnie i dla dobra pacjentów. Trafiłem jednak na wiele pomocnych osób i się udało.

Osiągnął pan w młodym wieku sukces, na który wielu pracuje latami. Co poradziłby pan początkującym przedsiębiorcom?

To wcale nie taki błyskawiczny sukces. Ludzie często widzą dopiero końcowy efekt, jak złoty medal sportowca w finale olimpijskich igrzysk. Zapominają, że poprzedzają to lata ciężkiej, codziennej pracy. W moim przypadku było to co najmniej 15 lat poświęconych na naukę i praktykę medyczną. To długie godziny spędzone po nocach przy książkach, wyjazdy na szkolenia, a czasem przejechanie setek kilometrów, by posłuchać profesorów czy asystować przy ciekawej operacji. Jestem przede wszystkim lekarzem, a nie przedsiębiorcą. Stawiam na stały rozwój, wiedzę i postępy całej swojej kadry. Jeśli wszyscy będziemy profesjonalistami, nie będziemy zajmować się biznesem, to pieniądze same przyjdą - jest tak w każdej branży.

Ile osób zatrudnia pan w swoich klinikach?

W tej chwili liczba zbliża się do 100 osób. Wciąż się rozwijamy i nie zmieniamy podejścia w kwestii rekrutacji: stawiamy na ludzi, którzy chcą się kształcić. Obecnie medycyna rozwija się bowiem w takim tempie, że lekarz, który dziś jest ekspertem i przez dwa lata nie poszerza swojej wiedzy, nie jeździ na międzynarodowe sympozja i konferencje, szybko popada w przeciętność. A nikt nie chce przecież powierzyć swojego zdrowia osobie o przeciętnej wiedzy. I my też nie chcemy proponować przeciętnych usług, bo tych, niestety, także na rynku medycznym nie brakuje.

Jak według pana wygląda medycyna przyszłości?

Moją ambicją jest zmiana postrzegania lekarzy przez pacjentów. Nie chcemy nikogo odsyłać, mówić mu, że to nie nasza specjalizacja, a badania musi gdzieś zrobić i z nimi wrócić. Holistyczne podejście do pacjenta to przyszłość medycyny i profesjonalnej opieki medycznej. Oczywiście żaden lekarz nie jest dziś w stanie być ekspertem w wielu dziedzinach, ale można tworzyć zespoły interdyscyplinarne, specjalistyczne poradnie, oparte na wiedzy ekspertów oraz najnowocześniejszym sprzęcie. Mamy również kilka pomysłów z innowacyjnych branż, które pozwolą na połączenie najnowszych technologii oraz nauki. Osobiście mam jeszcze ambicję zrobienia habilitacji, a także wprowadzenia kilku autorskich procedur medycznych. Przez lata praktyki z trudnymi problemami medycyny klinicznej udało mi się wypracować kilka skutecznych metod postępowania, które bez wątpienia powinny być szerzej stosowane.

Praca jest ważna, ale i od niej trzeba odetchnąć. Ma pan czas na pasje, czy może praca jest pana pasją?

Wolny czas to pojęcie względne, bo tak jak ktoś już kiedyś powiedział: jeśli się lubi to, co się robi, nigdy nie jest się w pracy. Do domu wracam z reguły późnym wieczorem lub nocą, więc w noce powszednie po prostu śpię... A poważniej mówiąc: lubię spotkać się z przyjaciółmi, bratem i rodzicami. Gdy mam więcej czasu, staram się spożytkować go aktywnie. Jako lekarz doskonale wiem, że aktywność fizyczna jest najlepszą profilaktyką wielu chorób. Jeżdżę więc na rowerze, a gdy aura nie pozwala, wybieram basen, z czego najbardziej cieszy się mój syn.

Myślał pan kiedyś o wyprowadzce z Trójmiasta? Czy jednak to miejsce daje panu wszystko, co potrzebne do szczęścia?

Jest wiele pięknych miejsc na świecie. Fajnie by było przenieść się np. na Gran Canaria, ale ile można odpoczywać? Na emeryturę jestem jeszcze za młody, nawet tak kuszącą, więc nigdzie się z Trójmiasta nie wybieram. To moje miejsce na ziemi, dobrze się mi tu mieszka i nie zamierzam nigdzie się wyprowadzać. Mam tu wszystko, czego potrzebuję, choć - pewnie jak wielu - wolałbym nieco cieplejszy klimat.

Doskwiera panu tęsknota za Białorusią?

Tak, tęsknię przede wszystkim za rodziną i przyjaciółmi, ale staram się utrzymywać z nimi kontakt telefoniczny. Do tego kilka razy do roku spotykamy się w różnych miejscach. Niestety ogrom obowiązków i coraz więcej pracy nie pozwalają mi na częste powroty w rodzinne strony.

Jest pan człowiekiem spełnionym? Czy wciąż gna dalej i czuje, że zdobywanie kolejnych szczytów jest sensem życia?

Na pewno jestem człowiekiem szczęśliwym. Praca daje mi satysfakcję i siłę. Napędzają mnie zadowoleni pacjenci, którzy wracają, a także możliwość obcowania z kolejnymi, fajnymi ludźmi. Przez mój gabinet przewijają się ludzie zarówno znani z telewizji, jak i zwykli "Kowalscy", którzy nierzadko są nie mniej ciekawymi postaciami i rozmówcami. Czasami zastanawiam się, czy bardziej jestem dermatologiem czy może psychologiem, bo często zdarza się, że słyszę naprawdę intymne opowieści z życia pacjentów. Początkowo byłem tym nieco onieśmielony, ale szybko okazało się, że np. znane osoby bez skrępowania i z dystansem opowiadają, w jakich okolicznościach najprawdopodobniej nabawiły się jakiegoś schorzenia. Teraz taka postawa pacjentów mnie cieszy, bo jest dowodem zaufania. Gdyby nie tajemnica lekarska, której święcie przestrzegam, miałbym materiał na co najmniej kilka dobrych filmów...

Miejsca

Zobacz także

Opinie (140) 9 zablokowanych

  • doktor czy lekarz? (4)

    • 7 1

    • (3)

      Doktor to zwyczajowe w Polsce określenie lekarza, może być też doktor weterynarz

      • 4 4

      • Konował to również zwyczajowe w Polsce określenie lekarza, ale nie doktora i wetereynarza (2)

        Dalej nie wiem lekarz czy Doktor, a to zasadnicza różnica

        • 3 4

        • dr

          jest doktorem nauk medycznych

          • 2 0

        • doktor

          tak sie zwraca do lekarza w wiekszosci krajow sa to bardzo ciezki studia! szacun a lekarz wet to,swinski doktor/

          • 0 3

  • specjalista może i dobry, ale jako człowiek... straszny buc.

    wyniosły i arogancki. wyjątkowo nieprzyjemny. nawet 'dzień dobry' nie mówi...

    • 32 17

  • Wspaniały lekarz i człowiek !

    Jestem pacjentką Doktora Igora. Cudowny, miły i bardzo rzeczowy lekarz. Polecam wszystkim paniom ! Przede wszystkim tym z problemem wypadania włosów. Dziękuję i pozdrawiam :)

    • 11 7

  • Wyjątkowy FaceT i LekarZ, który swoją przeogromną wiedzę wykorzystuje w najlepszy sposób, dając innym słuchającym jego rad i skrupulatnie stosującym się do jego wskazówek pacjentom, to co dla każdego z nas najważniejsze - zdrowie. Dla Niego nie ma tematów, których nie da się rozwiązać, zawsze tak długo drąży problem, aż znajdzie skuteczne rozwiązanie. Poznałam Doktora ponad 3 lata temu i nigdy się na Nim nie zawiodłam (4 problemy i wszystkie rozwiązane i zakończone). Mam nadzieję, że będzie to jedyny dermatolog w moim telefonie !!!

    • 13 9

  • ja się bardzo zawiodłam

    u mojego trzyletniego syna zdiagnozował świerzb, zalecił maść wilkinsona (śmierdząca i brudząca) oraz wyparzanie ubrań, codzienne pranie pościeli, koszmarnie drogi infectoscab dla reszty domowników itd., a potem hospitalizację, ponieważ nie było poprawy. Oczywiście nie dopuszczał myśli, że mógł się pomylić, ale brnął w swym zadufaniu i błędnej diagnozie.
    Na szczęście przed zgłoszeniem się do szpitala poszliśmy do innego dermatologa, który od razu wykluczył świerzb, a po wywiadzie ocenił, że przyczyną zmian była prawdopodobnie kąpiel na basenie (pierwsza w życiu). Zapisał inne leki i w ciągu tygodnia była znaczna poprawa, a następnie zmiany ustąpiły.
    Niestety pan najlepszy dermatolog spowodował tylko niepotrzebne cierpienie mojego dziecka. Nie mówiąc już o znacznych kosztach, codziennym wysiłku związanym z czyszczeniem wszystkich ubrań i pościeli itd.

    • 26 10

  • Świetny lekarz!! Polecam!

    Dr Michajłowski pomógł mi wyleczyć schorzenie, z ktorym zmagałam się 3 lata. Po miesiącu terapii choroba ustąpiła.
    Najlepszy dermatolog z jakim się spotkałam. Lekarz z powołania.
    Polecam wszystkim.

    Pozdrawiam.

    • 8 9

  • Moze tak zdeczko z innej beczki :) (1)

    Moze tak zdeczko z innej beczki :)
    Rodzina mojej mamy od strony ojca, a mego dziadka (jej panieńskie nazwisko Michałowska) pochodzila z Litwy :)
    By sie powiedzialo prawie jaka bliska zbieznosc nazwisk hehe.. i nawet nie tak odlegle tereny od siebie :D
    Ale tak ogolenie to ciekawy artykuł :D

    • 2 15

    • tyle ze on jest '' Michajłowski '' a nie '' Michałowski ''

      małe '' J '' a robi wielka roznice !.

      • 0 1

  • (2)

    Bardzo symaptyxzny lekarz , chodzilam z corką i co nie da sie. Nie zauważyć - przystojny !!!

    • 7 14

    • a mowi polskim dalekowschodnim?

      :D

      • 5 2

    • Przystojny

      Trochę honoru, niewyżyta babo!

      • 0 0

  • Wszyscy tak mowia, ze Trojmiasto jest piekne

    wszyscy chca tu miaszkac
    niestety wszystkich nie pomiescimy :/

    • 21 2

  • Najlepszy Polski Dermatolog ...???? (2)

    Osobiście unikam tych którzy uważają się za najlepszych
    hydraulików
    mechaników
    lekarzy.....
    Z mojego doświadczenia kontakt z takimi mistrzami wiąże się ze stratą czasu,pieniędzy a czasami nawet i zdrowia...
    Młody człowiek któremu brak najwyraźniej skromności i samokrytyki,nie wspomnę też o jakiejś etyce zawodowej.....

    • 26 14

    • (1)

      Hip - wiesz po czym poznać dobrego hydraulika, mechanika czy budowlańca? Po tym, że najbliższe terminy mają za kilka tygodni. To czy ktoś jest najlepszy, decyduje sam klient - czy to w przypadku lekarza czy fryzjera czy też budowlańca. Ten młody lekarz, przecież sam się nie określił w wywiadzie jako najlepszy, a dziennikarz go tak nazwał. Muszę stanąć w "obronie" bo to bardzo niesprawiedliwe tak kogos oceniać. I tak, jestem pacjentką tego Pana, i osobiście uważam że ma ogromną wiedzę i jest uroczym młodym i skromnym człowiekiem. Ps. A teraz zadzwoń do rejestracji do tego lekarza i sprawdź kiedy ma wolne terminy...

      • 8 3

      • No i dobrze, że ma zajęte wszystkie najbliższe terminy, byłam raz i już bym do niego nie poszła, nadęty bufon! Za te pieniądze znajdę dwóch skromniejszych i o lepszych kwalifikacjach dermatologów. Wszystko w temacie!!!

        • 6 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane