wiadomości - Design

stat

Więcej luzu - o trendach w projektowaniu sypialni

Nowoczesność w sypialni szukająca nawiązań do stylów historycznych. Projekt Luk Studio.
Nowoczesność w sypialni szukająca nawiązań do stylów historycznych. Projekt Luk Studio. mat. prasowe

Królowa Maria Antonina sypiała w Petit Trianon na łóżku Georges'a Jacoba, ze zwieńczeniem z podwójnymi falbanami, król Stanisław August Poniatowski na łożu z baldachimem wśród bogato zdobionych jedwabiem ścian, a malarz Vincent van Gogh na prostym drewnianym łóżku, w skromnym, rustykalnym pokoju. Współczesny wystrój wnętrz pomieszczeń sypialnych, choć wciąż jest poszukiwaniem przytulności, wpisuje się w ogólnie dominujące tendencje minimalistyczne. Jak wyglądają współczesne trendy w projektowaniu sypialni?Czy masz w sypialni telewizor?

tak, często oglądam 28%
tak, ale zamierzam z niego zrezygnować 1%
nie, sypialnia to miejsce na odpoczynek 64%
nie, ale zamierzam zainstalować 7%
zakończona Łącznie głosów: 338
Choć od lat skład sypialnianych sprzętów pozostaje niezmienny, a znajdziemy wśród nich: łóżko, nocne stoliki i miejsce do przechowywania garderoby czy ewentualnie toaletkę, sposób myślenia o przestrzeni, w której śpimy, wciąż podlega pewnym transformacjom. O ile kiedyś zdobnicze tendencje dość mocno dawały o sobie znać, dziś we wnętrzach szukamy spokoju i wyciszenia, co naturalnie wiąże się z ograniczeniem liczby otaczających nas przedmiotów i wyborem stonowanych kolorów.

- Im mniej bodźców, tym lepiej. Pomieszczenie powinno odpowiadać naszym upodobaniom tak, abyśmy dobrze się w nim czuli. Są klienci, którzy potrzebują minimalistycznej przestrzeni. Inni traktują ją jak domowy azyl i wtedy mocno personalizujemy wnętrza dodatkami, ulubionymi kolorami czy kwiatami - mówi Aleksandra Kuza z Element A Studio.
Ponieważ sypialnia jest miejscem do odpoczynku, pomieszczenie to powinno być oddalone od strefy dziennej i od wejścia do domu.

- Układ funkcjonalny większości mieszkań i apartamentów jest projektowany z uwzględnieniem podziału na strefę dzienną oraz nocną o określonej ekspozycji w stosunku do stron świata. Wynika to z ilości czasu, który spędzamy w danej strefie o określonej porze dnia. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest usytuowanie sypialni od strony wschodniej, dzięki temu rano pomieszczenie jest naturalnie nasłonecznione, natomiast wieczorem, zwłaszcza w okresie letnim, nie nagrzewa się nadmiernie - mówi Łukasz Maraszek z Luk Studio.
Ostatnio pojawiła się tendencja, w której chętnie łączy się sypialnię z garderobą czy łazienką. Choć takie łączenie jest bardzo efektowne, zawsze należy mieć na uwadze funkcjonalność przyjętych rozwiązań.

- Jeszcze niedawno popularnym trendem było włączanie poszczególnych stref do sypialni, jak np. lokalizowanie wanny w samej sypialni lub otwarty pokój kąpielowy jako integralna jej część. Użytkowanie tych rozwiązań zweryfikowało ten trend. Podwyższona wilgotność, która towarzyszy łazience na co dzień, niekoniecznie jest rzeczą pożądaną w sypialni. Kompromisem pomiędzy otwartą przestrzenią a zachowaniem pełnej funkcjonalności pomieszczeń jest stosowanie dużych przeziernych przeszkleń. Połączenie sypialni z garderobą także wymaga odpowiedniego, zrównoważonego podejścia tak, aby garderoba nie zdominowała całej przestrzeni, tylko była funkcjonalnym dodatkiem - wyjaśnia Łukasz Maraszek.

Od dłuższego czasu modnym rozwiązaniem w sypialni jest łóżko z wysokim, tapicerowanym wezgłowiem lub panelem drewnianym. Ten element, poza atrakcyjnym wyglądem i wygodnym oparciem ma także właściwości wygłuszające, co poprawia komfort spania. Jak zauważa projektantka, Aleksandra Kuza, bardzo dekoracyjnie działa asymetria wokół łóżka. Mogą to być różne lampki z tej samej serii, różne stoliki. W ten sposób wprowadzimy więcej luzu do sypialni. Tekstylia we wnętrzu nadają przytulności. Jak radzi architekt, dobrze jest rozbić płaszczyznę łóżka ciekawą kompozycją narzuty, pledów oraz poduszek.

Choć, jak mówi Łukasz Maraszek, większość wytycznych klientów, odnoszących się do sypialni, ogranicza się do stwierdzenia: ma być przytulna, dziś jednak obserwujemy zapotrzebowanie na coraz odważniejsze stylizacje. Obok minimalizmu, w sypialniach obecny jest też styl industrialny. Beton i skorodowana stal w tym pomieszczeniu również znajdują swoich zwolenników.

Ważne jest również to, jak wyeksponujemy w tej przestrzeni łóżko.

- Sytuujemy je na ścianie najbardziej wyeksponowanej. Atrakcyjnie sypialnia wygląda, jeśli na tej ścianie znajdzie się również akcent kolorystyczny w postaci obrazu lub innego materiału wykończeniowego, takiego jak wspomniany beton, drewno czy cegła - radzi Beata Albrecht ze studia Ajot.
Również w sypialni powodzeniem cieszą się systemy inteligentne, coraz chętniej stosowane w domach.

- Daje to możliwość sterowania z łóżka scenami świetlnymi, temperaturą, roletami oraz muzyką. Można to ustawić w taki sposób, że sypialnia "budzi się" razem z domownikiem, czyli o dowolnej godzinie, w zależności kiedy wstajemy, odsłaniają się rolety w oknach, włącza się muzyka oraz jest ustawiona odpowiednia temperatura - wyjaśnia Beata Albrecht.
Ciekawym elementem pojawiającym się w niektórych realizacjach jest biokominek. Naturalny ogień jest bardzo pozytywnie odbierany, dodatkowo "zmiękcza" przestrzeń i jest swoistą alternatywą dla telewizora, bo jak zauważają projektanci, coraz częściej rezygnujemy z tego sprzętu w sypialni.

W sypialni najważniejsze jest to, żeby się dobrze spało. Jak zadbać zatem o tę potrzebę?

- Kardynalnym błędem jest lokalizowanie łóżka na ścianie, w której przebiegają piony kanalizacyjne lub przy tej, która graniczy z łazienką. Jeżeli przestrzeń nie pozwala nam na umieszczenie łóżka w innej konfiguracji, należy rozważyć wykonanie izolacji dźwiękochłonnej na newralgicznej ścianie za wezgłowiem. W pomieszczeniu, w którym spędzamy w ciągu doby średnio około 6-7 godzin, warto zapewnić też należyty przepływ powietrza. Idealnie szczelne drzwi zapewnią nam odpowiednią akustykę, lecz mogą zaburzyć przepływ powietrza. Kolejnym elementem jest zapewnienie możliwości zaciemnienia sypialni przy pomocy zasłon lub rolet - radzi architekt, Łukasz Maraszek.

Opinie (26)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze artykuły

wydarzenia