• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Więcej luzu - o trendach w projektowaniu sypialni

Michalina Domoń
12 maja 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Nowoczesność w sypialni szukająca nawiązań do stylów historycznych. Projekt Luk Studio. Nowoczesność w sypialni szukająca nawiązań do stylów historycznych. Projekt Luk Studio.

Królowa Maria Antonina sypiała w Petit Trianon na łóżku Georges'a Jacoba, ze zwieńczeniem z podwójnymi falbanami, król Stanisław August Poniatowski na łożu z baldachimem wśród bogato zdobionych jedwabiem ścian, a malarz Vincent van Gogh na prostym drewnianym łóżku, w skromnym, rustykalnym pokoju. Współczesny wystrój wnętrz pomieszczeń sypialnych, choć wciąż jest poszukiwaniem przytulności, wpisuje się w ogólnie dominujące tendencje minimalistyczne. Jak wyglądają współczesne trendy w projektowaniu sypialni?



Czy masz w sypialni telewizor?

Choć od lat skład sypialnianych sprzętów pozostaje niezmienny, a znajdziemy wśród nich: łóżko, nocne stoliki i miejsce do przechowywania garderoby czy ewentualnie toaletkę, sposób myślenia o przestrzeni, w której śpimy, wciąż podlega pewnym transformacjom. O ile kiedyś zdobnicze tendencje dość mocno dawały o sobie znać, dziś we wnętrzach szukamy spokoju i wyciszenia, co naturalnie wiąże się z ograniczeniem liczby otaczających nas przedmiotów i wyborem stonowanych kolorów.

- Im mniej bodźców, tym lepiej. Pomieszczenie powinno odpowiadać naszym upodobaniom tak, abyśmy dobrze się w nim czuli. Są klienci, którzy potrzebują minimalistycznej przestrzeni. Inni traktują ją jak domowy azyl i wtedy mocno personalizujemy wnętrza dodatkami, ulubionymi kolorami czy kwiatami - mówi Aleksandra Kuza z Element A Studio.
Ponieważ sypialnia jest miejscem do odpoczynku, pomieszczenie to powinno być oddalone od strefy dziennej i od wejścia do domu.

- Układ funkcjonalny większości mieszkań i apartamentów jest projektowany z uwzględnieniem podziału na strefę dzienną oraz nocną o określonej ekspozycji w stosunku do stron świata. Wynika to z ilości czasu, który spędzamy w danej strefie o określonej porze dnia. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest usytuowanie sypialni od strony wschodniej, dzięki temu rano pomieszczenie jest naturalnie nasłonecznione, natomiast wieczorem, zwłaszcza w okresie letnim, nie nagrzewa się nadmiernie - mówi Łukasz Maraszek z Luk Studio.
Ostatnio pojawiła się tendencja, w której chętnie łączy się sypialnię z garderobą czy łazienką. Choć takie łączenie jest bardzo efektowne, zawsze należy mieć na uwadze funkcjonalność przyjętych rozwiązań.

- Jeszcze niedawno popularnym trendem było włączanie poszczególnych stref do sypialni, jak np. lokalizowanie wanny w samej sypialni lub otwarty pokój kąpielowy jako integralna jej część. Użytkowanie tych rozwiązań zweryfikowało ten trend. Podwyższona wilgotność, która towarzyszy łazience na co dzień, niekoniecznie jest rzeczą pożądaną w sypialni. Kompromisem pomiędzy otwartą przestrzenią a zachowaniem pełnej funkcjonalności pomieszczeń jest stosowanie dużych przeziernych przeszkleń. Połączenie sypialni z garderobą także wymaga odpowiedniego, zrównoważonego podejścia tak, aby garderoba nie zdominowała całej przestrzeni, tylko była funkcjonalnym dodatkiem - wyjaśnia Łukasz Maraszek.
  • Dekoracyjne wezgłowie z pikowaniem. Projekt Ajot.
  • Ściana z cegły w sypialni. Projekt Ajot.
  • Łóżko z pikowanym wezgłowiem. Projekt Ajot.
  • Łóżko z małym wezgłowiem i dekoracyjne obrazy. Projekt Element A Studio.
  • Garderoba w sypialni - praktyczne rozwiązanie - projekt Element A Studio.
  • Klasyczne ciepłe przestrzenie wciąż znajdują zwolenników. Projekt Element A Studio.
  • Sypialnia monochromatyczna. Projekt Luk Studio.
  • Szarość - beton i drewno w sypialni. Projekt Luk Studio.
  • Pomysł na garderobę w sypialni. Projekt Luk Studio.
  • Akcenty kolorystyczne, pikowane wezgłowie w jodełkę. Projekt Luk Studio.
  • Transparentna ścianka w sypialni. Projekt Luk Studio.
  • Pikowana ściana, fototapeta. Projekt Luk Studio.
  • Sypialnia łączona z łazienką. Projekt Luk Studio.
  • Bio kominek w sypialni. Projekt Luk Studio.
  • Pomieszczenie na garderobę. Projekt Luk Studio.

Od dłuższego czasu modnym rozwiązaniem w sypialni jest łóżko z wysokim, tapicerowanym wezgłowiem lub panelem drewnianym. Ten element, poza atrakcyjnym wyglądem i wygodnym oparciem ma także właściwości wygłuszające, co poprawia komfort spania. Jak zauważa projektantka, Aleksandra Kuza, bardzo dekoracyjnie działa asymetria wokół łóżka. Mogą to być różne lampki z tej samej serii, różne stoliki. W ten sposób wprowadzimy więcej luzu do sypialni. Tekstylia we wnętrzu nadają przytulności. Jak radzi architekt, dobrze jest rozbić płaszczyznę łóżka ciekawą kompozycją narzuty, pledów oraz poduszek.

Choć, jak mówi Łukasz Maraszek, większość wytycznych klientów, odnoszących się do sypialni, ogranicza się do stwierdzenia: ma być przytulna, dziś jednak obserwujemy zapotrzebowanie na coraz odważniejsze stylizacje. Obok minimalizmu, w sypialniach obecny jest też styl industrialny. Beton i skorodowana stal w tym pomieszczeniu również znajdują swoich zwolenników.

Ważne jest również to, jak wyeksponujemy w tej przestrzeni łóżko.

- Sytuujemy je na ścianie najbardziej wyeksponowanej. Atrakcyjnie sypialnia wygląda, jeśli na tej ścianie znajdzie się również akcent kolorystyczny w postaci obrazu lub innego materiału wykończeniowego, takiego jak wspomniany beton, drewno czy cegła - radzi Beata Albrecht ze studia Ajot.
Również w sypialni powodzeniem cieszą się systemy inteligentne, coraz chętniej stosowane w domach.

- Daje to możliwość sterowania z łóżka scenami świetlnymi, temperaturą, roletami oraz muzyką. Można to ustawić w taki sposób, że sypialnia "budzi się" razem z domownikiem, czyli o dowolnej godzinie, w zależności kiedy wstajemy, odsłaniają się rolety w oknach, włącza się muzyka oraz jest ustawiona odpowiednia temperatura - wyjaśnia Beata Albrecht.
Ciekawym elementem pojawiającym się w niektórych realizacjach jest biokominek. Naturalny ogień jest bardzo pozytywnie odbierany, dodatkowo "zmiękcza" przestrzeń i jest swoistą alternatywą dla telewizora, bo jak zauważają projektanci, coraz częściej rezygnujemy z tego sprzętu w sypialni.

W sypialni najważniejsze jest to, żeby się dobrze spało. Jak zadbać zatem o tę potrzebę?

- Kardynalnym błędem jest lokalizowanie łóżka na ścianie, w której przebiegają piony kanalizacyjne lub przy tej, która graniczy z łazienką. Jeżeli przestrzeń nie pozwala nam na umieszczenie łóżka w innej konfiguracji, należy rozważyć wykonanie izolacji dźwiękochłonnej na newralgicznej ścianie za wezgłowiem. W pomieszczeniu, w którym spędzamy w ciągu doby średnio około 6-7 godzin, warto zapewnić też należyty przepływ powietrza. Idealnie szczelne drzwi zapewnią nam odpowiednią akustykę, lecz mogą zaburzyć przepływ powietrza. Kolejnym elementem jest zapewnienie możliwości zaciemnienia sypialni przy pomocy zasłon lub rolet - radzi architekt, Łukasz Maraszek.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (26)

  • Widzę pewną niekonsekwencję na wizce gdzie łóżko z palety.

    Zamiast tej nowoczesnej szafy powinny być blaszane szafki z szatni dla tirowców, albo zbite z desek wieszaki przez malarzy.

    • 1 0

  • Zupełnie niepraktyczne (1)

    Jak tu przypiąc niewolnicę kajdankami do tego pikowanego zagłowia. Żadnego bloczka z hakiem przy suficie ani w ścianie też nie widzę. Beznadzieja.

    • 4 0

    • albo niewolnika

      • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Chrzest jachtu Conrad 144S

uroczystość oficjalna

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja