wiadomości - Ludzie

stat

Trójmiejski jubiler zachwycił Vogue'a

Z wizytą w pracowni u Jacka Ostrowskiego


Biżuterię tworzy od ponad 15 lat. Najpierw obrabiał bursztyn, następnie kryształy Swarovskiego. Dziś zdobywa popularność odważnie łącząc je z kolorowym akrylem. O pasji projektowania opowiada Jacek Ostrowski z Ostrowski Design.Olga Miłogrodzka: Pływasz na kite'ach, przebudowujesz motory - to męskie zajęcia. Skąd u ciebie zainteresowanie kobiecą, delikatną biżuterią?

Jacek Ostrowski: Moja przygoda ze sztuką i projektowaniem zaczęła się we Włoszech, gdzie spędziłem 6 lat mojego życia. Wyjechałem tam zaraz po ukończeniu technikum gastronomicznego. Italia była dla mnie innym światem. Za granicą zacząłem interesować się architekturą, otworzyłem się na sztukę. Dużo rysowałem i obserwowałem to, co mnie otacza. Rozbudziłem w sobie kreatywność. Po powrocie do kraju wiedziałem, że chcę studiować artystyczny kierunek. Podjąłem studia w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego przy Politechnice Koszalińskiej.

Przygodę z biżuterią rozpocząłem dopiero w trakcie studiów i muszę przyznać, że był to zupełny przypadek. Na pierwszym roku studiów stwierdziłem po prostu, że kończę dorywczą pracę barmana i zaczynam działać w kierunku bliższym mojej edukacji. Rozglądałem się za różnymi zajęciami. Jedna z pracowni jubilerskich w Gdańsku szukała wówczas pracowników, angaż dostałem z dnia na dzień. Początki były trudne, chciałem stamtąd uciekać po pierwszym dniu, ale jakoś się przemogłem, postanowiłem wytrwać chociaż pierwszy miesiąc. W konsekwencji zostałem cztery lata. W międzyczasie zacząłem robić własne rzeczy. Otworzyłem pracownię. Prowadzę ją od 1999 roku, ponad 15 lat.

Zaczynałeś projektując biżuterię z bursztynem.


To dla mnie magiczny materiał. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ta skamielina liczy sobie ok 50 mln lat. Wyobraź sobie, że na miejscu, w którym teraz siedzimy dawno, dawno temu płynęła rzeka i rosły potężne drzewa, z których lała się żywica. Potem lodowiec to wszystko zmył, zalał Bałtyk... w wielkim skrócie opowiadam. W finale woda morska wyrzuca utwardzoną żywicę ze swoich głębin. Wszystko mnie w nim zachwyca: zapach, ciepła barwa. Obróbka bursztynu to ciągła przygoda, odkrywasz w nim prawdziwe pokłady naturalnego życia - muszki, trawy, przeróżne inkluzje. Dzięki dużej plastyczności można go wyszlifować do każdej formy, jaką sobie wymyślisz.Potem zafascynowałeś się kryształkami Swarovskiego.

Po wielu latach pracy z bursztynem, miałem ochotę na nowe eksperymenty. Nie chciałem utożsamiać się tylko z jednym materiałem. Chciałem również pozyskać nową grupę odbiorców, wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Zacząłem tworzyć nowe wzory, łącząc je z kryształami. W międzyczasie podjąłem rozmowy z firmą Swarovski Elements, starając się o współpracę brandingową. Po roku znalazłem się na oficjalnej liście projektantów związanych z tą marką. Zależało mi bardzo na tej współpracy. Moi klienci mogą być pewni - kryształy, które wykorzystuję, są oryginalne. To pomaga w budowaniu własnej marki.

No właśnie. Twoje pierścionki są sygnowane. Na każdym starannie grawerujesz swoje nazwisko.

Tak, konsekwentnie buduję swoją markę - dla klientów to ważne. Wielu z nich lubi się z marką identyfikować. Tak więc "Ostrowski Design" jest widoczny.

W swojej pracy wykorzystujesz popularne materiały: kryształki Swarovskiego, bursztyn, barwioną żywicę. Jeżeli to nie materiał czyni twoją biżuterię oryginalną, to co takiego? Czym wyróżnia się twój design?

Zawsze podobało mi się nowoczesne wzornictwo. Dążę do tego, aby moja biżuteria wyróżniała się na tle innej, już obecnej. Pracuję na powszechnie dostępnych materiałach, ale zestawiam je bardzo odważnie. Próbuję przełamywać konwencję, eksperymentuję. Używam bardzo ryzykownych połączeń, na przykład bursztynu, kolorowej żywicy i srebra. To ryzykowne zestawienie, balansujące na granicy kiczu, ale obroniło się dzięki starannemu wykończeniu. Ogromną wagę przykładam do detalu, szczegół jest dla mnie najważniejszy. Każdy pierścień robimy ręcznie, dbamy o najwyższą jakość. Dużym osiągnięciem było pojawienie się mojego topowego pierścienia "Big Ring" w sesji zdjęciowej do niemieckiego wydania magazynu Vogue. Udało mi się stworzyć biżuterię rozpoznawalną, która cieszy się dużą popularnością.

Kim są twoje klientki?

Moimi klientkami są zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety. Biżuterię sprzedaję na całym świecie, zaczynając od Polski, poprzez Francję, Holandię, Stany Zjednoczone i Japonię czy Chiny. W Szwecji mam jedną klientkę, która wręcz kolekcjonuje moją biżuterię. Jakiś czas temu pisała do mnie pani z Kanady z nietypową prośbą. Odziedziczyła po babci bransoletkę zrobioną przeze mnie. Chciała, abym dorobił do niej naszyjnik. Wyobraź sobie, że przyjechała po niego osobiście do Polski. To bardzo miłe. Coraz częściej trafiają do mnie mężczyźni. Zdarza mi się przygotowywać pierścienie w dużych rozmiarach, czyli 22 lub 23, specjalnie dla nich. Zwracają się też pary. Przygotowuję właśnie parę obrączek ślubnych na podstawie już istniejącego modelu, z transparentnej, białej i czarnej żywicy. Jedno jest pewne - klienci noszą moją biżuterię na co dzień, nie tylko na specjalne wydarzenia. Jeśli miałbym określić moich odbiorców w kilku słowach, to należałoby powiedzieć, że tworzę dla kobiet odważnych, które lubią podkreślać swój styl.

Mimo swoich wyszukanych kształtów i dużych rozmiarów?

Tak, mimo ekstrawaganckiej formy. Wbrew pozorom moja biżuteria jest bardzo wygodna. Osoby z wątpliwościami zawszę proszę, by ją założyły. To lekkie rzeczy, krojone na miarę - super wygodne.

Jaką biżuterię nosić będziemy w tym roku?

To bardzo ciężkie pytanie. Istnieją trendbooki, najróżniejsze prognozy, ale ja się nimi nie sugeruję. Działam intuicyjnie. W tym sezonie zmieniam gamę kolorystyczną. Rezygnuję z mocnych kolorów, zamieniam je na kolory pudrowe, pastelowe bardziej delikatne i zmysłowe. Chcę również więcej czasu poświęcić kryształom, kolekcje będą bardziej kobiece, ale również nowoczesne i eleganckie. Zapraszam do mojej pracowni i na swoją nową stronę.

Opinie (58)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze artykuły

wydarzenia