wiadomości - Sport

Tenis - sport z tradycją

Tenis to drogi sport, a jego elitarność jest wynikiem zaangażowania w treningi. Wpływa pozytywnie na ciało i psychikę, zabierając z kolei energię i czas.
Tenis to drogi sport, a jego elitarność jest wynikiem zaangażowania w treningi. Wpływa pozytywnie na ciało i psychikę, zabierając z kolei energię i czas. fot. fotolia.com

Być jak Roger Federer czy Maria Sharapova. Albo po polsku - jak Jerzy Janowicz lub Agnieszka Radwańska. Aby osiągnąć mistrzostwo, trzeba intensywnie trenować już od najmłodszych lat. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby przygodę z tenisem rozpocząć w dojrzałym wieku. Nie będziemy co prawda mistrzami, ale możemy w ten sposób zadbać o nasze ciało i psychikę. Który kort wybrać? W jaki sprzęt zainwestować? Oto nasze propozycje.Tenis to sport, który wymaga poświęceń - psychicznych, fizycznych i finansowych. Trenowany regularnie odpłaca nam się zwinnym ciałem, a przy ciężkiej pracy i odrobinie szczęścia - mistrzostwem. Grać można zawodowo i rekreacyjnie. Najmłodsi zaczynają w wieku 3 lat, z kolei najstarsi trenują na emeryturze.

- Tenis to ciężka praca zarówno na fizycznym, jak i psychicznym polu. To drogi sport, a jego elitarność wynika z ogromnego zaangażowania w treningi. Na pewno nie jest sportem 'modnym', jak np. bieganie, ponieważ wymaga dwóch, czasami trzech lat ćwiczeń, aby wykształcić w sobie niezbędne umiejętności - mówi Jakub Olik, miłośnik tenisa, związany ze szkołą Michała Olika.

Przedszkolaki na korcie

Tenis jest:

dobrym sposobem spędzenia czasu na świeżym powietrzu 44%
sportem hartującym charakter 16%
sposobem na zachowanie dobrej sylwetki 10%
kluczem trafienia do elitarnej społeczności 8%
pomysłem, aby się wylansować 22%
zakończona Łącznie głosów: 133
Dzieci nie są w stanie same zadecydować o swojej przyszłości, więc zadaniem rodziców jest pokazać im jak najwięcej alternatyw i możliwości, które rozwiną ich zdolności motoryczne. Predyspozycje w tym sporcie nie są aż tak istotne jak ciężka praca, a regularne treningi stanowią dobrą bazę wyjściową do uprawiania innych sportów. Ponadto tenis wpływa pozytywnie na kształtowanie osobowości młodego gracza. Na korcie dzieci uczą się wytrwałości i cierpliwości, a rywalizacja hartuje charakter.

- Aspekt psychologiczny w tenisie jest bardzo ważny. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że w końcowym sukcesie najważniejsza jest psychika. Na korcie częściej się przegrywa niż wygrywa. Porażki są bolesne, a my uczymy się kontrolować emocje i stres. Takie treningi pozytywnie wpływają na rozwój psychofizyczny u dziecka - mówi Dariusz Lipka, wieloletni gracz, a obecnie trener tenisa.

W Trójmieście latorośl można zapisać do szkoły tenisa już w wieku 4-5 lat. Gdy dziecko zdecyduje, że z tym sportem chce związać swoją przyszłość, zintegrowaną ofertę kształcenia gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego proponuje m.in. Sopocka Akademia Tenisowa. Nauka jest możliwa również przez Internet, co pozwala młodym sportowcom na regularne wyjazdy zagraniczne.

- Tenis jest wielowymiarowy. Jeżdżąc po turniejach kilkanaście czy kilkadziesiąt razy w roku, podróżujemy, poznajemy nowych ludzi. Ta dyscyplina sportowa jest również dobrym wstępem do biznesu, ponieważ kształci wytrwałość i umiejętność dążenia do wyznaczonych celów. Ponadto młodzież, która pasjonuje się tenisem, jest tak pochłonięta sportem, że nie ma czasu na inne głupoty - dodaje Dariusz Lipka.

Tenis daje i zabiera...

Trenowanie tenisa pozytywnie wpływa na psychikę. Na korcie trenujemy wytrzymałość, szybkość i odporność. Wykształcone umiejętności przydają się również poza kortem, w relacjach osobistych i zawodowych. Tenis jest sportem indywidualnym, więc wykształca w graczach ogromne poczucie odpowiedzialności, a ciężkie treningi uodparniają nas na późniejsze relacje stresowe.

Pod wpływem tenisa zmienia się również ciało. Podczas treningów nogi są nastawione na nieustanną skoczność i wytrzymałość, więc z biegiem czasu widać jak się rozbudowują. Rzeźbią się również nasze barki, ramiona i plecy.

Obok pozytywnych aspektów są również te negatywne. Sport ten jest bardzo podatny na kontuzje. I chociaż nie jesteśmy narażeni na konfrontację z innym graczem, na korcie sami dla siebie stanowimy zagrożenie. Najczęściej cierpią na tym nasze łokcie, barki, biodra, kolana i kostki. Tenis zabierze nam również pieniądze, energię oraz czas.Chcę zacząć! Który kort wybrać?

Nie będzie łatwo, ponieważ oferta szkół tenisowych w Trójmieście jest bogata. Nową całoroczną halą sportową oraz trzema kortami o nawierzchni ceglanej dysponuje m.in. szkoła Diłaj, w ofercie której znajdują się zajęcia dla dzieci i młodzieży od 5 do 18 roku życia oraz dla dorosłych. Z kolei w ofercie Dejna Tenis są kursy wakacyjne, które trwają 5 dni (pn-pt) w godzinach porannych. Wybierając kort, zwróćmy uwagę na doświadczenie trenera, jego dostępność oraz odległość od miejsca zamieszkania.

W zależności od preferencji, uczestniczyć można w zajęcia indywidualnych lub grupowych. Na początku lepiej wybrać te pierwsze, wynajmując dobrego trenera. Gdy po około 10 lekcjach indywidualnych wykształcimy własny styl gry, możemy pomyśleć o dołączeniu do grupy. Jest również możliwość skorzystania ze specjalnych kursów.

- Dorosłym proponujemy kurs Tennis Xpress w grupach 4-8 osobowych z trenerem. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 90 minut. Po 9 tygodniach uczestnicy są w stanie rozegrać pełny mecz tenisowy - mówi Marcin Plopa, właściciel Centrum Tenisa Don Balon.

Ceny lekcji indywidualnych wahają się od 80 zł do 110 zł za godzinę z trenerem. Przy treningach grupowych raz w tygodniu, koszt oscyluje pomiędzy 130 zł a 160 zł za miesiąc. Trójmiejskie szkoły oferują również kursy wakacyjne dla dorosłych oraz obozy i półkolonie z tenisem dla dzieci i młodzieży. Gdy osiągniemy już pewien poziom i chcemy grać bez obecności trenera, wynajem kortu na godzinę w sezonie letnim kosztuje około 30-40 zł. Możemy trenować z przyjacielem albo wynająć trenera sparingowego w cenie około 70 zł/h. Dla indywidualistów możliwa jest gra z pomocą maszyny, która wyrzuca w nasza stronę piłeczki.

Najważniejsze akcesoria

Wśród firm oferujących profesjonalny sprzęt tenisowy, najczęściej wybierane są dwie: amerykańska firma Wilson oraz francuska marka Babolat. W Polsce prym wiedzie ta druga.

Będziemy potrzebować klasycznej rakiety do tenisa z dobrym naciągiem. Przy grze rekreacyjnej powinna nam starczyć na długo, ale zawsze warto mieć drugą w zapasie. Aby rakieta leżała wygodnie w dłoniach, warto zainwestować w dobrą owijkę, którą nakłada się na jej trzon. Z kolei tłumik, który zamieszcza się na naciągu zniweluje wszelkie drgania.

Nie powinniśmy zapominać również o oddychającej odzieży sportowej i butach tenisowych o niskiej, płaskiej podeszwie, które zapewnią nam odpowiednią trakcję i stabilność. Ważna jest również dieta, a przy regularnych treningach - jej suplementacja.

- Tenis to tzw. biały sport. Dawniej kobiety nosiły na kort białe i przewiewne suknie, a mężczyźni jasne spodenki i koszulki polo. Dzisiaj sportowe domy mody dopuszczają sporo odchyleń, ale każda poważniejsza sportowa firma odzieżowa ma kolekcję dedykowaną tenisowi - podsumowuje Jakub Olik.

Opinie (36) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze artykuły

wydarzenia