• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprzęt dla twardzieli - rzuć nim o ścianę i dobij gwoździem

Marek Nowak
6 grudnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Urządzenia do zadań specjalnych przeszły wiele testów wykonanych przez laboratoryjnych techników, dziennikarzy branżowych i użytkowników-eksperymentatorów. Urządzenia do zadań specjalnych przeszły wiele testów wykonanych przez laboratoryjnych techników, dziennikarzy branżowych i użytkowników-eksperymentatorów.

Samochodowy off-road, wyprawa alpinistyczna, plac budowy, stocznia, fabryka, warsztat, teren działań wojennych - we wszystkich tych miejscach i sytuacjach przydatne są tablety i telefony o bardzo szczególnych właściwościach: wytrzymałe, odporne na kurz, wstrząsy i upadki, niezawodne. Mówiąc krótko: takie, którymi można gwoździe wbijać. Niektóre z wymienionych przeze mnie sprzętów wytrzymały rzut o ścianę, grę w hokeja, głębokie zanurzenie w górskim strumieniu lub trafienia pociskiem kalibru 12.7 mm.


Sprzęt IT odporny na kule, wodę i pył jest:


Odpowiednia ochrona kosztuje - wiedzą o tym wszyscy miłośnicy kina, z "Ojcem Chrzestnym" i "Śmiercią w Wenecji" na czele. Tablet Panasonic ToughPad FZ-A1 wyposażony jest w obudowę, która chroni jego wyświetlacz (9,7 cala, działający w rozdzielczości HD) i wnętrze (dwurdzeniowy procesor, 1 GB RAM, 16 GB pamięci) przed deszczem, zalaniem, kąpielą błotną i pyłem. Urządzenie spełnia tym samym normę IP-65 i zapewnia użytkownikom komfort korzystania ze wszystkich funkcji tabletu w ekstremalnych warunkach. Jego cena przekracza 7 tysięcy złotych.

Pancernik

ToughPad FZ-A1 nie porywa rzecz jasna specyfikacją techniczną i ma swoje wady: wyświetlacz ma stosunkowo niewielki kąt czytelności, panel dotykowy nie należy do czułych (trzeba korzystać z rysika), gniazda i złącza są trudniej dostępne ze względu na uszczelki, konstruktorzy powielili też dziwną i przejściową zapewne modę umieszczania kamery w rogu obudowy. Jest jednak naprawdę twardy. Podczas upadku urządzenie wydaje charakterystyczny głuchy odgłos, który pozwala domyślać się, że we wnętrzu obudowy kryją się absorbery amortyzujące wrażliwe elementy. Upadek z wysokości pasa nie robi mu żadnej szkody i nie zakłóca funkcjonowania. Trudno byłoby jednak powiedzieć, że jest bezkonkurencyjny.

Pancerna nakładka na iPad

Poza tradycyjną poliuratenową nakładką na iPada - Smart Cover (do kupienia niemal w każdym punkcie oferującym akcesoria Apple za około 170 złotych) i skórzaną, do nabycia za 299 złotych, produkowane są, niedostępne w Polsce, kevlarowe kieszenie (kevlar iPad sleeve), których cena to w przybliżeniu 350 złotych (wliczając koszt przesyłki z USA) i prawdziwie pancerne, kuloodporne nakładki produkowane przez VestGuard UK Ballistic (w przeliczeniu circa 450 złotych z przesyłką z Wielkiej Brytanii). Ta ostatnia, jak zapewnia producent, chroni urządzenie przed wystrzeliwanymi z pistoletu pociskami 9 mm, zabezpieczając wyświetlacz, korpus urządzenia, o samym właścicielu nie wspominając. W ofercie firmy są także pancerne teczki, podobne do tych używanych przez Biuro Ochrony Rządu.

Design nakładek na iPada jest moim zdaniem zdecydowanie atrakcyjniejszy pod względem estetycznym niż w przypadku ToughPada, jednak różnice konstrukcyjne, przynajmniej w teorii, przemawiają na rzecz Panasonica. Urządzenia od początku projektowane jako ultra wytrzymałe i odporne na wstrząsy, po prostu powinny wytrzymywać więcej niż sprzęt codziennego użytku chroniony przez odpowiednie nakładki. W tym drugim przypadku, odporność, na przykład na wstrząsy, nie była przecież priorytetem konstrukcyjnym.

Telefony dla twardzieli

Duża konkurencja jeśli chodzi o twarde urządzenia jest także na rynku telefonów komórkowych. Najpopularniejszym obecnie modelem posiadającym wysoki stopień ochrony przed wodą i ciałami stałymi jest Samsung C3350 Solid. Spełnia on normę IP-67, co oznacza, że wytrzyma lekkie uderzenie śrubokrętem lub gwoździem, do jego wnętrza nie wniknie żaden pyłek, wytrzyma uderzenie silnego strumienia wody, falę z dowolnego kierunku i do trzydziestu minut pod wodą (metr pod powierzchnią).

Jeszcze wyższe normy (IP-68) spełniają telefony Sonim XP5300 oraz Evolve Gladiator, który wyposażony jest w wyświetlacz z dwuwarstwowego utwardzanego szkła. Wszystkie wymienione modele charakteryzują się dość topornym wyglądem i gumowymi przyciskami wodoodpornej klawiatury, z których na plus wyróżniają się wyprofilowane klawisze i okrągły dżojstik nawigacyjny Gladiatora.

Hard-testy

Każde z wymienionych urządzeń przechodziło przez wiele testów wykonanych przez laboratoryjnych techników, dziennikarzy branżowych i użytkowników-eksperymentatorów. Wymienię tylko kilka z nich.

- Najmniej wyrafinowanym testem jest oczywiście rzut o ścianę (Gladiator Evolve i Samsung Solid reagują w takim przypadku niewielkimi otarciami plastikowej części obudowy) i przejechanie autem po urządzeniu (nie znalazłem materiału, w którym taki test uszkodziłby któreś z wymienionych urządzeń).

- Do ciekawszych pomysłów testerów należało wykorzystanie Solida do gry w hokeja, przywiązanie go do wędki i wrzucenie do górskiego strumienia (telefon miał jednocześnie włączoną kamerę i z powodzeniem wszystko filmował). Sam zaś miałem przyjemność zakopywać Samsunga Solid w piasku, kąpać w morzu i sprawdzać jak dzwoni w garnku pełnym wody. Oczywiście są rzeczy, których telefony te nie wytrzymają, takie jak bliski kontakt z wiertarką udarową lub pociskiem...

Nie od dziś jednak wiadomo, że potrzeba jest matką wynalazków. Firma Marudai z Japonii wprowadziła w tym roku na rynek kuloodporną obudowę chroniąca iPhone przed skutkami bezpośredniego trafienia pociskiem kalibru 12.7 mm. Wykonana jest ona ze stali grubości jednego cala i można ją sprowadzić za, w przeliczeniu, około 2,2 tys. złotych. Zapewne wkrótce zostanie napisana aplikacja przemieniająca ją w Bakugana.


Pierwsza cyfra normy IP - zabezpieczenie urządzeń przed ciałami stałymi (zgodnie z PN-EN 60529:2003):

0 - brak ochrony
1 - ochrona przed ciałami o wielkości ponad 50 mm (przypadkowy dotyk dłonią)
2 - ochrona przed ciałami o wielkości ponad 12,5 mm (przypadkowy dotyk palcem)
3 - ochrona przed ciałami o wielkości ponad 2,5 mm (przypadkowy dotyk drutem lub wkrętakiem)
4 - ochrona przed ciałami o wielkości ponad 1 mm (cienkie narzędzie, cienki przewód)
5 - ochrona przed wnikaniem pyłu w ilościach nie zakłócających pracy urządzenia
6 - całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu

Druga cyfra normy IP - zabezpieczenie urządzeń przed wnikaniem wody (zgodnie z PN-EN 60529:2003)

0 - brak ochrony
1 - ochrona przed kroplami wody spadającymi pionowo (z kondensacji)
2 - ochrona przed kroplami wody padającymi na obudowę pod kątem 15° względem położenia normalnego
3 - ochrona przed kroplami padającymi pod kątem 60° od pionu
4 - ochrona przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron (deszcz)
5 - ochrona przed strumieniem wody z dowolnego kierunku
6 - ochrona przed silnymi strumieniami wody lub zalewaniem falą z dowolnego kierunku
7 - ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1m pod powierzchnią wody, a górna nie mniej niż 0,15 m w czasie 30 min
8 - ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1 m głębokości)
9 - ochrona przed zalaniem strugą wody pod ciśnieniem (80-100 barów, o temperaturze do +80 °C) zgodnie z normą DIN 40050



Przybliżone ceny wymienionego sprzętu:

Panasonic ToughPad RZ-A1 - 7200 zł
Samsung C3350 Solid - 350 zł
Sonim XP 5300 - 1750 zł
Evolve Gladiator - 500 zł


  • Sonim XP5300 Force
  • Samsung C3350 Solid - 350 zł
  • Evolve Gladiator - 500 zł
  • Panasonic ToughPad RZ-A1 - 7 200 zł
  • Samsung C3350 Solid - 350 zł
  • Sonim XP 5300 - 1750 zł
  • Panasonic ToughPad RZ-A1 - 7 200 zł

Zobacz także

Opinie (36)

  • Do autora (3)

    O ile odniesienie do "Ojca chrzestnego" jestem w stanie zrozumieć, o tyle "Śmierć w Wenecji" w tekście znalazła się raczej w wyniku pomyłki. No chyba że mówimy o ochronie przed cholerą, w co raczej wątpię. Czy tak trudno było wymienić parę tytułów filmów sensacyjnych lub o tematyce wojennej? Proszę zmienić ten tekst aby sobie oszczędzić kompromitacji a czytelnikom o jakiejkolwiek wiedzy filmowej- frustracji.

    • 1 0

    • Od autora (2)

      Skoro posiadłeś jakąkolwiek wiedzę filmową to może widziałeś "Chłopaki nie płaczą"? :)

      • 0 2

      • Jakoś mój niesmak budzi jak autor wdaje się w dyskusję z komentującymi i to jeszcze na poziomie wbijania szpili... Jest artykuł, są komentarze. Autor może się z nimi zgadzać bądź nie, ale to już powinien zostawić dla siebie. Inaczej mało klasy w tym...

        • 1 0

      • Oczywiście.

        Co to jednak ma wspólnego z tematem artykułu? W filmie "Chłopaki nie płaczą" film o "facecie pływającym łódką" znalazł się w ramach żartu, gdyż sam w sobie nie ma nic wspólnego z sensacją. W Pańskim tekście żartobliwego kontekstu nie widać, więc nawiązanie jest chybione.

        • 0 0

  • Tylko Samsungi Solid, (2)

    Tanie i rewelacyjne. Polecam każdy model.

    • 3 1

    • 2710 im wyszedł to prawda mam 2 lata i jest super
      ten nowy 3350 to już księgowi projektowali.... i krok do tyłu

      • 0 0

    • Miałem Samsung e2730- bateria trzymała 6 tyg. spadal wielokrotnie aż w końcu po upadku najechało na niego auto.

      Zewnętrznie nie ucierpiał ale wyswietlacz "padł".Można na niego dzwonić ale czywarto naprawiać ?

      • 0 0

  • nie ma samsunga solid starszej wersji w ktorym bateria bez ładowania wytrzymuje 90dni!

    a telefonik kosztuje raptem 400zł. Łatwo zapomnieć gdzie sie ma ładowarkę.

    Do tego telefon działa nawet w garażach podziemnych. Nie ma niestety androida ale to telefon a nie smartfon.

    • 2 0

  • Miałem kiedyś ericssona r310s

    i niesstety nie wytrzymał mojej eksploatacji ( kilka lat to jednak trwało ),teraz mam solida 2710,no i zobaczymy...Na razie jest dzielny i wielki PLUS za baterię

    • 2 0

  • Obudowa stalowa o grubości 1 cala na ajfona? Trzeba było od razu dać 10 cali i napisać, że chroni przez panzerfaustem.

    • 2 0

  • moj samsung galaxy 9000

    ostatnio zanurkował w ..kiblu .Przeżył tak więc ..uznaje go za guanoodpornego :)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Event w Audi City Gdańsk

warsztaty, dni otwarte

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane