• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Marcin Popielarz o jedzeniu z historią w tle

Alicja Olkowska
21 maja 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
"Nie wygrywa tylko pięknie wyglądający talerz, liczy się jedzenie i przekaz jaki sobą niesie, choć prezentacja również nie może być dziełem przypadku." "Nie wygrywa tylko pięknie wyglądający talerz, liczy się jedzenie i przekaz jaki sobą niesie, choć prezentacja również nie może być dziełem przypadku."

Jest jednym z najzdolniejszych i utytułowanych szefów kuchni młodego pokolenia. Rok temu zajął drugie miejsce w prestiżowym konkursie San Pellegrino Young Chef, w tym zasiada już w jury i przygotowuje swoich następców. O kulinarnej rywalizacji, konkursie oraz o tym, dlaczego jedzenie to ważna opowieść a wygląd potrawy nigdy nie może przysłonić dobrego smaku rozmawiamy z Marcinem Popielarzem, szefem kuchni restauracji Biały Królik.



Alicja Olkowska: Dlaczego konkurs San Pellegrino Young Chef jest tak ważny i prestiżowy w gastronomicznym świecie?

Marcin Popielarz: To najważniejszy międzynarodowy konkurs dla szefów kuchni do 30 roku życia, już samo przejście przez eliminacje jest osiągnięciem. Ja dotarłem do finału: w 2018 roku zająłem drugie miejsce. W tym roku postanowiłem wspierać młodych szefów kuchni z Polski, którzy biorą udział w trwającej obecnie edycji. Łącznie bezpośrednio do mnie zgłosiło się około 30 osób z całego kraju.

Pierwszy etap już się zakończył, czyli przyjmowanie zgłoszeń. Co dalej?

Tak, przyjmowanie zgłoszeń do konkursu zakończyło się 30 kwietnia. Kolejny etap to półfinały regionalne, które potrwają od czerwca do grudnia 2019 roku. Zmierzy się w nich aż 135 szefów kuchni! Ja, wraz z kolegami z Niemiec, Austrii i Węgier, reprezentuję centralną Europę. Wspólnie wyłonimy regionalnego zwycięzcę, a nazwiska dwunastu najlepszych szefów kuchni poznamy pod koniec tego roku w Berlinie. Jeśli wśród nich będzie Polak, będę towarzyszyć mu jako mentor w wielkim finale w Mediolanie w czerwcu 2020 roku.

Czy tegoroczny konkurs ma jakiś motyw przewodni?

Nie powiedziałbym, że jest to typowy konkurs kulinarny, więc też nie ma motywów przewodnich, bardziej chodzi o pokazanie, jakim jesteś i jakim będziesz szefem kuchni, jakie wartości reprezentujesz i jak poprowadzisz restaurację. Liczy się to, co położysz na talerz, jak to będzie smakować i wyglądać, ale jeszcze ważniejsze jest to, co chcesz przekazać za pomocą jedzenia, jaką historię opowiadasz. Czy promujesz regionalność, a może tzw. filozofię no-waste, czyli nie marnujesz produktów i wykorzystujesz je w całości?

Gdyński szef kuchni w finale międzynarodowego konkursu


  • "Na konkurs jedziesz z własną zastawą i jest ona jednym z elementów popisowego dania. Niestety, kurier, który był odpowiedzialny za jej dostarczenie, przywiózł pobite talerze. (...) I cóż, na szybko kupiłem na miejscu najprostsze białe talerze po 5 euro za sztukę (śmiech)."
  • Marcin Popielarz podczas konkursu San Pellegrino Young Chef.
  • Finaliści San Pellegrino Young Chef.
  • Popisowe danie Marcina Popielarza podczas finału San Pellegrino Young Chef.
  • Popisowe danie Marcina Popielarza podczas finału San Pellegrino Young Chef.
  • Uczestnicy konkursu San Pellegrino Young Chef.

A jaka była twoja historia?

Opowiedziałem historię regionu, w którym się wychowałem. Wg mnie to ostatnie województwo regionu nordyckiego, bo mamy tu rośliny, które też rosną na wybrzeżach nordyckich. Podczas finału zaproponowałem rybę wędzoną z mizerią, danie, które lubi moja mama. Wygrała prostota, choć receptura była dość skomplikowana, a dodatkowo wszystkie produkty pochodziły z Pomorza i Żuław Wiślanych. To uwiodło sędziów, bo wcześniej nie wiedzieli, że taki region istnieje i ma taką ciekawą kuchnię.


Jak na ten moment wygląda praca mentora oraz jurora jednocześnie?

Do tej pory przede wszystkim służę radą: zaczynając od zgłoszenia poprzez wykonanie dania czy dobór zastawy. Marzy mi się, aby tę edycję wygrał ktoś z Polski i by moje doświadczenie mu w tym pomogło.

Po wyłonieniu trzech szefów z naszego regionu, którzy pojadą na półfinały do Berlina, zaproszę ich do Białego Królika na warsztat i wspólnie przygotujemy popisowe dania, które oceni kilku szefów kuchni z Polski. Ważne, aby usłyszeli uwagi od ekspertów: te pozytywne, ale też konstruktywne.

Słyszałam, że miałeś niespodziewane problemy ze specjalnie zamówioną zastawą na konkurs, która się... potłukła przed samą finałową kolacją w Mediolanie.

Na konkurs jedziesz z własną zastawą i jest ona jednym z elementów popisowego dania. Niestety, kurier, który był odpowiedzialny za jej dostarczenie, przywiózł pobite talerze. Wszystkie były ręcznie robione na zamówienie. I cóż, na szybko kupiłem na miejscu najprostsze białe talerze po 5 euro za sztukę (śmiech). Ostatecznie właśnie ten talerz wygrał, a była to zasługa prostoty. Jako jedyny z pierwszej siódemki szefów kuchni skomponowałem danie na białym talerzu, wszyscy mieli bardzo fantazyjne i artystyczne zastawy.

Dlatego to też ważna wiadomość dla startujących w konkursie szefów kuchni: nie wygrywa tylko pięknie wyglądający talerz, liczy się jedzenie i przekaz, jaki sobą niesie, choć prezentacja również nie może być dziełem przypadku.

"Podczas finału opowiedziałem historię regionu, w którym się wychowałem. Wg mnie to ostatnie województwo regionu nordyckiego, bo mamy tu rośliny, które też rosną na wybrzeżach nordyckich. Zaproponowałem rybę wędzoną z mizerią, danie, które lubi moja mama. Wygrała prostota." "Podczas finału opowiedziałem historię regionu, w którym się wychowałem. Wg mnie to ostatnie województwo regionu nordyckiego, bo mamy tu rośliny, które też rosną na wybrzeżach nordyckich. Zaproponowałem rybę wędzoną z mizerią, danie, które lubi moja mama. Wygrała prostota."
Konkurs pewnie wpłynął na twoje kulinarne życie zawodowe. Dużo się zmieniło od czasu finału?

Mnóstwo rzeczy! Przede wszystkim do Białego Królika zaczęli przyjeżdżać goście z Polski i zagranicy, bo usłyszeli o moim sukcesie podczas San Pellegrino Young Chef. Odwiedził nas także reporter zagranicznego magazynu "Gourmet" oraz pojawiły się publikacje na mój temat w zagranicznych mediach gastronomicznych. To bardzo miłe.

Sukces trwa, ale co dalej?

Czeka mnie sporo zmian w najbliższym czasie. W lipcu otwieramy Leśny Dwór w Sulęczynie, gdzie będę tworzył restaurację Biôłi Trus, a więc młodszego kaszubskiego brata Białego Królika. To ekscytujące wyzwanie - miejsce takie jak Quadrille, czyli z historią w tle, urządzone ze smakiem, malowniczo położone nad Jeziorem Węgorzyno, idealne na wesele, imprezę okolicznościową czy integrację.

W Białym Króliku stery przekazuję Rafałowi Koziorzemskiemu, który pracuje ze mną od początku. Nie znaczy to bynajmniej, że nie będę tu zaglądał (śmiech). Nadal będę sprawował pieczę nad całością jako Chef Patron i oczywiście wciąż będzie to kuchnia wysokich lotów, całkowicie ufam mojemu zastępcy.

Zanim jednak Leśny Dwór w Sulęczynie się otworzy w lipcu, zapraszam na urodzinową kolację Białego Królika ze słynnymi szampanami Ruinart, która odbędzie się 24 maja o godz. 19. Wraz ze wspomnianym Rafałem Koziorzemskim oraz wybitnymi gośćmi: Wojciechem Korfelem (restauracja Prologue w Gdańsku) oraz Przemysławem Klimą (restauracja Bolttigiera 1881 z Krakowa), przygotujemy ekskluzywne 6-daniowe menu oparte na polskich produktach. Serdecznie zapraszam.

Miejsca

Miejsca

Opinie (16) 9 zablokowanych

  • Taki piękny salon w nietypowym miejscu

    • 4 5

  • Droga restauracja, ale warto tam pójść na specjalną okazję (1)

    Zabrałem tam żonę z okazji piątej rocznicy ślubu - owszem, sporo nas to kosztowało, ale uważam, że było warto: to był szczególny dla nas dzień, a to miejsce idealnie nadaje się na takie świętowanie :) Jedzenie ciekawe, choć raczej raz na jakiś czas miałbym na nie ochotę, piękne wnętrza oraz przemiła obsługa. Wyszliśmy zadowoleni :)

    • 6 7

    • Byłem tam z nią kilka dni wcześniej.
      I w sumie potwierdzam

      • 3 1

  • pozdrowienia

    Pamiętam, jak Marcin był tylko piłkarzem, co to się kopał po czole w A klasie, a teraz kucharz z pasją. Świetny przykład tego, że mając pasję, nie mając koneksji, można zajść daleko.

    • 13 4

  • lubię!

    Pan Marcin potrafi świetnie gotować i mięso i dania wege - potwierdzone info :) szanuje i pozdrawiam

    • 5 5

  • Zupełnie zbędna otoczka (2)

    Jadłam kilka razy w Białym Króliku, ale szczerze to bez przesady z tym jedzeniem, udziwnienia rzadko ze sobą współgrają, na ścianach mroczne portrety właścicielek... Najgorszy był deser na kawałku drewna z którego wszystko wypadło, podano do tego łyżkę do zupy. Porażka. Nie wiem czym tu się zachwycać. Może niedługo pomnik postawią Panu Popielarzowi, w końcu go cytują jak Papieża.

    • 9 5

    • Po co (1)

      się wypowiadasz?

      • 1 1

      • Ooo krytyka boli .

        • 2 1

  • Ta knajpka to jest tragedia

    Bardzo nie polecam

    • 6 4

  • Biały Królik (1)

    W dniu wczorajszym została usunięta moja opinia o kolacji w Białym Króliku była rzetelna i w 100% prawdziwa nie miała znamion hejtu niestety w sposób negatywny oceniała zdolności kulinarne szefa kuchni ponieważ jedzenie było nierozczarowujace było poprostu złe koszt kolacji to 850 zł za 4 osoby .Piekny widok na park nie wynagradza uczucia nieprzyzwoitego nabijania w butelkę nawet w krainie czarów białego krolika

    • 9 0

    • To norma tu

      • 3 1

  • Proste dania podanie w wykwintny sposob... (2)

    ...to coś,co lubie!Chcialbym zapytac czy ktos zna polska restauracje retro?Gdzie dzisiaj zjesc sztuke miesa,sznycel z jajkiem,stek siekany?Gdzie kartofle ze skwarkami i prawdziwym zsiadlym mlekiem,makaron ze skwarkami i twarozkiem,ser smazony z kminkiem?Oczywiscie potrafie te wszyskie dania samemu sporzadzic ale znudzila mi sie przez tyle lat moja kuchnia.Czasem lubie byc obsluzony smakujac potraw w innych odslonach!

    • 3 1

    • Idź do baru mlecznego

      • 1 1

    • Wiesz ...

      Obawiam się że na kartoflach i mleku zsiadłym nie zajechałbyś daleko

      • 0 0

  • Zwariowany, nieobliczalny ale cholernie ambitny i wytrwały. Wybuchowa mieszanka charakteru. Nie lubi nudy w kuchni i w życiu. Pamiętam go z Sheratona - był jednym z wyróżniających się wtedy kucharzy. Poszybował od tamtych lat prosto w górę a dziś lideruje w branży. Gratulacje !

    • 3 1

  • Pozdrawiam i udanego otwarcia w Sulęczynie

    Byłam w Białym Króliku dwa razy 1/ na obiedzie pysznym 2/ 10 maja na kolacji Roślinnie/jemy ... Kolację przezywałam tydzien .. dlaczego? bo było pieknie ... zrobiłam ponad 70 zdjec , dania pyszne . Poznałam osobiscie p.Marcina .. skromny, młody człowiek... z pasją . W Białym Króliku jest pięknie ... i b.smacznie ... polecam i jeszcze tam bede kilka razy

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja na 6 rąk

385 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja