Czy wyobrażacie sobie mieszkać w domu, w którym zastosowana została jedna barwa? Takie rozwiązanie wydaje się być nudne tylko z pozoru. W rzeczywistości wnętrza monochromatyczne są uniwersalne, wyważone i ponadczasowe. Trzeba tylko wiedzieć, jak je zaprojektować.
Niektórzy postrzegają je jako monotonne i pozbawione wyobraźni. Nie brakuje jednak zwolenników wnętrz urządzonych w jednej tonacji. Kto najczęściej się na nie decyduje? Jak zauważają architekci, ich zwolennicy cenią sobie prostotę i funkcjonalność. Są to zarówno miłośnicy klasyki, jak i nowoczesności.
Wnętrza monochromatyczne są:
Monochromatyzm często cechuje wnętrza minimalistyczne i, żeby podkreślić ich jakość, sięga się po wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Mile widziane są tu naturalne formy jak drewno i kamień oraz zróżnicowane faktury, które nadają pewnej dynamiki pomieszczeniu. - Jeśli w pomieszczeniu brak kontrastów, można zastosować zabieg polegający na wprowadzeniu mocnej formy. W ten sposób wprowadzimy do wnętrza dominantę, dzięki czemu na pewno nie będzie nudne - mówi Rogowska.
- Ważną kwestią jest zarówno dobór materiałów wykończeniowych, jak i prawidłowy montaż, szczególnie przy wnętrzach monochromatycznych, gdzie detale i wykończenia odgrywają główną rolę. Równie ważnym elementem jest dobór oświetlenia, które daje możliwość kreowania nastroju i charakteru przestrzeni. Przy tego typu projektach warto kierować się zasadą "mniej znaczy więcej" - radzi Mikołaj Ćwidak z MC Pracownia Architektoniczna.
Stonowana kolorystyka daje wyciszający efekt, co jest pożądanym rozwiązaniem w sypialni (proj. Katarzyna Rogowska).
mat. prasowe
Kto zdecydowanie odnajdzie się w monochromatycznej przestrzeni? Jak mówią projektanci, to wnętrza dla osób ceniących ład, porządek i funkcjonalność, a także dla tych, którzy potrafią dostrzec i docenić jakość zastosowanych materiałów. Dobrze będzie czuła się w nich zarówno osoba o spokojnym temperamencie, jak i ta, która ma bardziej dynamiczny charakter, bo bez wątpienia znajdzie w nich wyciszenie. Największą ich zaletą jest jednak ich ponadczasowość.
- Stworzenie przestrzeni ponadczasowej jest bardzo dużym wyzwaniem, w szczególności w dzisiejszych czasach, gdzie trendy zmieniają się w dużym tempie. Zastosowanie stonowanej kolorystyki w dużym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo, że uda nam się stworzyć projekt, który będzie atrakcyjny zarówno dziś, jak i za kilka lat - mówi Mikołaj Ćwidak.