wiadomości - Aktualności

stat

Jak wygląda nowoczesne wesele?

Współczesne wesela wyglądają trochę inaczej niż tradycyjne. Państwo młodzi stawiają na to, co im odpowiada.
Współczesne wesela wyglądają trochę inaczej niż tradycyjne. Państwo młodzi stawiają na to, co im odpowiada. 123rf.com/ Javier Sanchez Mingorance

W ciągu ostatnich kilku lat wesela przeszły dużą metamorfozę. Państwo młodzi nie boją się wprowadzać zmian, dzięki którym to ważne wydarzenie spełnia ich oczekiwania, nawet te najbardziej niecodzienne. Gospodarze starają się sprostać również preferencjom gości, chociażby oferując im menu wegetariańskie czy przygotowując autorskie atrakcje.Na co zwracasz uwagę na weselach?

przede wszystkim na jedzenie i alkohol 55%
na wygląd pary młodej 9%
na wystrój wnętrza i dekoracje 20%
na atrakcje, zabawy 16%
zakończona Łącznie głosów: 683

Kulinarna strona weselaGastronomiczna strona wesela zawsze budzi dużo emocji. Oczywiście najważniejsze, żeby było smacznie i wystarczająco dużo. Takie podejście już trochę się zmienia, bo gospodarze szukają czegoś więcej niż tylko smacznego jedzenia. Chcą mieć udział w wyborze menu, wprowadzić tam potrawy, które lubią lub które zrobią wrażenie. Przestają dziwić potrawy z kuchni całego świata i tematyczne stoły.

Z szacunku do wyborów gości, nie jest niczym wyjątkowym, że przygotowuje się dania dla wegetarian czy wegan. Warto sprawdzić, jakie propozycje są serwowane w wersjach wege, bo kuchnia roślinna może być równie ciekawa, co mięsna.

- Pary coraz częściej wybierają lokal nie tylko pod kątem jego wyglądu, ale również serwowanego jedzenia. Już nie tylko rosół, devolay czy barszcz z krokietem jest królem stołu. Oczywiście polską kuchnię kochamy w dalszym ciągu, ale podaną w nowoczesny sposób. Nie jest także problemem dla szefa kuchni przygotować jedzenie wegańskie, wegetariańskie czy bezglutenowe - ukłon w stronę gości pod kątem ich preferencji żywieniowych jest bardzo mile widziany. Znam nawet miejsce na wesele, gdzie serwują tylko kuchnię wegańską.

Poza wódką, której oczywiście nie może zabraknąć na stole, młodzi wybierają często dodatkowo barmana, który serwuje kolorowe drinki. Nowością jest Prosecco Van czy mobilny dostawca prosecco. Dużym zainteresowaniem na weselach cieszą się również alkohole robione np. przez dziadków. Pomyślcie, jak pięknie będą wyglądały butelki z domowymi nalewkami na drewnianych skrzyniach - opowiada Karolina Wereszczyńska, organizatorka ślubów, właścicielka firmy Weselmy się razem.

Ciekawie wygląda też podejście do tematu alkoholu. Bardzo rzadko na weselu serwowana jest tylko wódka. Na wielu przyjęciach znajdziemy szeroki wybór alkoholi: wina, whisky, nalewki, likiery czy piwa. Goście mają w czym wybierać i istnieje większe prawdopodobieństwo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Popularne stało się również zapraszanie barmanów na wesele: na całość lub część wieczoru. Wtedy serwowane są autorskie drinki dla gości. Coraz większy wybór powoduje, że kolejne pary mają coraz wyżej postawioną poprzeczkę.

- Od 11 lat nie tylko organizuję śluby i wesela, ale uważnie obserwuję rynek ślubny i zachodzące w nim zmiany. Dzisiaj narzeczeni chcą, aby ich wyjątkowy dzień jak najbardziej przypominał eleganckie wydarzenie, a nie tradycyjne polskie wesele. Pojawiają się niektóre elementy tradycyjne, takie jak tort weselny, ale już na przykład same oczepiny nie przypominają tradycyjnych obrzędów. Pary młode stawiają też na jakość, a nie ilość. Ma być przede wszystkim smacznie, pięknie, a goście zapamiętać ten dzień mają na długo. Coraz częściej narzeczeni spełniają swoje ślubne marzenia, a nie dostosowują się do oczekiwań rodziców czy gości. Z uwagi na dużą liczbę przyjęć weselnych, dzisiaj nikogo nie dziwi ślub w tygodniu, a piątkowe terminy są równie oblegane jak sobotnie. Moi klienci stawiają na unikalny charakter ślubnego dnia, dlatego proponuję im spersonalizowane pomysły i propozycje, aby dzień ślubu był odzwierciedleniem ich ślubnej historii. Czasem przejawia się to w dobranym menu, a niekiedy to atrakcje podkreślają pasję i zamiłowania pary młodej - mówi Bogna Bojanowska, konsultant ślubny w Wytwórni Ślubów i redaktorka Portalu Ślubnego Pobieramy Się.

Targi ślubne w Trójmieście


Ślub w tygodniu i atrakcje na przyjęciu weselnymZmiany nastąpiły też w terminie wesela. Pary młode coraz częściej decydują się na ślub w piątek lub czwartek. Wykorzystywane są również długie weekendy, np. gdy Boże Ciało przypada w czwartek, a także święta: ślub w Boże Narodzenie albo w sylwestra.

Restauratorzy zgodnie twierdzą, że terminy piątkowe stały się równie często rezerwowane, co sobotnie. Pary decydują się także na wesela w inne dni tygodnia z różnych względów. Jedno jest pewne - czasy, kiedy oczywistym było, że wesela odbywają się tylko w sobotę, już minęły.

Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o pory roku. Oczywiście nadal najwięcej ślubów odbywa się od maja do września, jednak późnojesienne przyjęcia czy zimowe zdarzają się coraz częściej. Wiele par twierdzi, że np. śnieg zimą dodaje niesamowitego uroku i właśnie wtedy decydują się na organizację wesela.

- Wesele to niejednokrotnie ogromne wydarzenie organizowane nawet trzy lata i dokładnie przemyślane w każdym calu. Młodzi szukają atrakcji dla swoich gości, aby ich wesele było na długo zapamiętane i wyjątkowe. Zaczynając od miejsca i daty: uroczystości odbywają się dziś w pałacach, starych, ale odnowionych stodołach, a nawet na postoczniowych halach i to nie tylko w soboty. Wiele par decyduje się na wesele w piątek, ale zdarzają się też rezerwacje na czwartek, a nawet środę. Skąd takie zmiany? Soboty to pierwsze terminy rezerwowane przed pary młode - to zrozumiałe. Dlatego jeśli zakochani nie chcą czekać 2-3 lata na wolną sobotę, wybierają alternatywne daty. Ma to swoje plusy, np. podwykonawcy często mają inne, niższe, ceny na swoje usługi w dni poza weekendem - mówi Karolina Wereszczyńska.
Kiedyś największą atrakcją na weselach były oczepiny. Dzisiaj bardzo często się od nich odchodzi, albo przeprowadza tylko dwie, trzy znane zabawy. Podobnie jest z muzyką: jeśli sądzicie, że na wszystkich weselach jest disco polo, to się mylicie. Państwo młodzi ustalają z muzykami albo dje'm styl muzyczny, przy którym chcą się bawić na weselu.

Zamiast oczepin pary młode proponują pokaz fajerwerków czy zabawne zdjęcia w fotobudce. Upominki dla gości potrafią przybierać różne formy: przez malutkie butelki z alkoholem, przez czekoladki, aż po drobne kwiaty w doniczkach.


- A jak zmienił się wygląd pary młodej na przestrzeni lat? Śnieżno biały kolor sukni panny młodej został zastąpiony odcieniem bieli, różu, wrzosu, szarości czy brzoskwini. Do ślubu cywilnego także już nie pójdziemy w białej garsonce, lecz panny wybierają piękne suknie w różnej kolorystyce. Natomiast pan młody założy garnitur w kolorze granatu lub niebieski, nie boi się kraty. Czerń wciąż jest wybierana, szczególnie przy szyciu smokingu, którego nie wyobrażamy sobie w innym kolorze - podsumowuje Karolina Wereszczyńska.

Najnowsze artykuły

wydarzenia