wiadomości - Design

Holistyczne podejście do projektowania

Wnętrze zgodne z filozofią "slow design" jest nastawione na potrzeby użytkowników oraz troskę o środowisko.
Wnętrze zgodne z filozofią "slow design" jest nastawione na potrzeby użytkowników oraz troskę o środowisko. fot. 123rf.com/Katarzyna BiaÅ‚asiewicz

Chociaż od użycia tego określenia przez brytyjskiego wykładowcę Alistaira Fuad Luke'a minęło już 18 lat, to idea "slow design" dopiero w ostatnim czasie zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Wzrost świadomości społeczeństwa przyczynia się do zwiększenia zainteresowania designem przyjaznym człowiekowi, zwierzętom i całemu środowisku naturalnemu. Podstawą koncepcji jest wypracowanie indywidualnego podejścia, które będzie równowagą pomiędzy spełnianiem własnych potrzeb a dobrem otoczenia.Salony meblowe w Trójmieście


Czy urządzając wnętrze, uwzględniasz rozwiązania sprzyjające środowisku?

tak 24%
staram się, chociaż nie jest to łatwe 32%
raczej tak 9%
nie, nie zwracam na to uwagi 35%
zakończona Łącznie głosów: 117
- Pospieszne tempo współczesnego życia powoduje, że skupiamy się głównie na wizualnej stronie architektury. Zapominamy lub wręcz jesteśmy nieświadomi faktu, że w rzeczywistości popartej coraz większą liczbą badań naukowych człowiek odbiera przestrzenie, w których przebywa, wszystkimi zmysłami, co w bezpośredni sposób wywiera wpływ na nasze zdrowie i psychikę. Wszechobecny pośpiech przyczynia się również do nieodpowiednich decyzji projektowych - mówi dr Emilia RolkaSopockiej Szkoły Wyższej.
Skupianie się na wizualnych aspektach wnętrz bez odpowiedniej analizy funkcji i ergonomii proponowanych rozwiązań może skutkować powielaniem niewłaściwych schematów. Zarówno holistyczne podejście do projektowania, jak i idea "slow design" opierają się na podejściu, że aranżacja wnętrz powinna tworzyć dla świata i społeczeństwa wartość dodaną.

- Na poziomie elementarnym projektowania holistycznego i "slow design" stosuje się kilka podstawowych reguł. Drobiazgowy i przemyślany dobór materiałów wykończeniowych, umeblowania i wszelkich dodatków wyprodukowanych zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju i ekologii. Jednym z przykładów są meble modułowe i wielozadaniowe, które posłużą w dalszej przyszłości zaspokojeniu kolejnych potrzeb, zamiast skończyć na śmietniku i doprowadzić do zakupu przykładowo nowej sofy. Należy pamiętać, że rzeczy, którymi się otaczamy, to nie tylko produkty, ale przede wszystkim ludzie i procesy, dlatego warto wybierać produkty lokalne - z najbliższej okolicy czy regionu - podkreśla dr Emilia Rolka.
1
miejsce: Aranżacja wnętrz
w rankingu Aranżacja wnętrz
Aranżacja wnętrz - kompleksowo
Gdynia, Starodworcowa
9.3/10
+ Oceń


Przestrzeń w zgodzie z użytkownikamiJednym z kluczowych elementów holistycznego projektowania wnętrz jest przyzwolenie, by przestrzeń dojrzewała razem z użytkownikami.

- Są tacy, którzy przeprowadzają się w nowe miejsce, wyposażają je w ciągu kilku tygodni i cieszą się z efektu, a są i tacy, którzy postrzegają swój dom jako projekt bez określonej daty zakończenia. Nie śpiesząc się z procesem, można stworzyć dom, który będzie odzwierciedlał życie, a nie przemijające trendy. Obranie wolniejszego tempa dopuszcza rzeczy niedokończone, ale jest to świadome pozostawienie wolnego miejsca na przedmioty, które odkryjemy po drodze, lub dzieła sztuki, które przywieziemy z przyszłej podróży. Jeśli pozwolimy sobie na spowolnienie, możemy odkryć, że dom nie jest miejscem statycznym, ale zmienia się wraz z nami - przekonuje dr Emilia Rolka.
Filozofię "slow design" wdrażają w życie niektórzy projektanci i architekci, małe manufaktury, ale też coraz częściej znani producenci wyposażenia wnętrz na całym świecie. Ta idea w aranżacji uwzględnia wybór wysokiej jakości wyposażenia i wytrzymałych, starannie wykonanych mebli.

- W czasach, gdy wszystko produkowane jest na masową skalę i w wątpliwej jakości, warto jest poszukać takich rzeczy, które będą trwać. Dlatego powinniśmy wybierać producentów, którzy korzystają z certyfikowanych materiałów najwyższej jakości. Bardzo istotny jest sposób pozyskiwania surowców, który musi być zrównoważony i etyczny, by zminimalizować szkodliwy wpływ na naszą planetę. W ten sposób nie tylko będziemy cieszyć się wyjątkowym designem, ale także produktem, który wytrzyma próbę czasu, a jego produkcja nie zaszkodzi środowisku. Takie wartości przyświecają skandynawskim markom, z którymi współpracujemy - mówi Magdalena WałdochDesignzoo.
Jak wcielić w życie ideę "slow design"?

  • twórz funkcjonalne wnętrza, które mogą "dojrzewać" wraz z użytkownikami domu,
  • wybieraj niepowtarzalne, dobre jakościowo i wytrzymałe wyposażenie wnętrz,
  • wykorzystuj materiały biodegradowalne i przyjazne środowisku,
  • korzystaj i promuj lokalnych twórców i przedsiębiorstwa,
  • odnawiaj meble i stare przedmioty, czyli przedłużaj życie wyprodukowanym wcześniej rzeczom, co zapobiega rozwojowi konsumpcjonizmu,
  • stosuj ekologiczne i przyjazne środowisku farby.

Idea "slow design" to kontynuacja koncepcji "slow food", która powstała jako zbiór zachowań i przekonań przeciwnych do "fast food". Nadrzędnym celem idei jest promowanie trwałych rozwiązań sprzyjających dobremu samopoczuciu jednostek, społeczeństwa, a także całego środowiska naturalnego.

Opinie (14) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze artykuły

wydarzenia