stat
Impreza już się odbyła

Amberif. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich

16 marca w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO rozpocznie się 23. edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF. To najważniejsza na świecie wystawa bursztynu i największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowe wzory i trendy w biżuterii zaprezentuje ponad 480 firm z 14 krajów. Organizatorzy AMBERIF, Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, spodziewają się kilku tysięcy odwiedzających z całego świata. Punktem kulminacyjnym będzie wieczorna Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK Trends & Styles 2016.

Relacja z imprezy

Firmy z Austrii, Belgii, Czech, Etiopii, Indii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA i z Polski będą miały szansę wymienić się doświadczeniem, nawiązać nowe relacje biznesowe i zapoznać z aktualnymi trendami w modzie jubilerskiej.

Wystawcy, to głównie producenci złotej i srebrnej biżuterii z bursztynem oraz jubilerzy pracujący z kamieniami szlachetnymi i diamentami (hala Bursztynowa A i B, Srebrna B i Złota C). Pod jednym dachem łączymy cały cykl wytwórczy - mówi Ewa Rachoń, dyrektor targów AMBERIF. - Z jednej strony gościmy artystów z głowami w chmurach, którzy tworzą cuda z bursztynu, srebra i złota, a z drugiej tych, którzy produkują skomplikowany sprzęt do obróbki cennych metali.

BIZNES I SZTUKA
Targi AMBERIF to jedno z najważniejszych miejsc spotkań branży jubilerskiej. Tu biznes spotyka się ze sztuką, tu rodzą się twórcze pomysły i idee, tu prezentowane są najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie zachwycające bogactwem inspiracji, odważnymi skojarzeniami, zaskakującym łączeniem materiałów. - Targi to bezpośredni kontakt z klientem, nie ma nic cenniejszego - podkreśla Daria Jankowiak z Pracowni Biżuterii Motyle. - Na Amberif zawsze przygotowuję nową, specjalnie rozbudowaną kolekcję. W tym roku składam hołd naturalności. Na moich pracach odbita jest skóra - ta prawdziwa, czasami brzydka i pomarszczona - jak w rzeczywistości.

INSPIRACJE
AMBERIF definiuje trendy. Wydarzeniem wyznaczającym nowe kierunki rozwoju jest Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2016, w tym roku pod hasłem "Transition". Konkurs ma charakter otwarty - udział biorą w nim projektanci, artyści, twórcy i studenci szkół artystycznych. Ich artystyczne poszukiwania ocenia międzynarodowe Jury. Nagrodzone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej w czasie targów (hol B). Przestrzenią twórczych eksperymentów, eksponującą autorską, awangardową biżuterię jest wysoko ceniona przez odwiedzających Galeria Projektantów. Nowe idee we wzornictwie, designie i sztuce jubilerskiej zaprezentuje Trend Book 2016+, publikacja autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego, wydawana przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu, Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydział Promocji Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, której kolejna, szósta edycja będzie miała premierę podczas targów AMBERIF.

AMBER LOOK
Poszukiwaniem idealnej harmonii pomiędzy nowoczesnym designem jubilerskim i modowym jest, zawsze wzbudzająca emocje, Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK trends & styles, połączona z finałem Konkursu AMBER LOOK PROJECT. "Fashion" inaczej postrzega bursztyn niż jubilerzy i ta wymiana myśli między branżami jest bezcenna - podkreśla Michał Starost, dyrektor artystyczny przedsięwzięcia. - W tym roku myślą przewodnią jest czysta forma, miękkość, naturalność, bliskość przyrody, florystyka Oczywiście stawiamy na różnorodność i bogactwo wzorów, aby zaciekawić zaproszonych gości. Kolekcje są niezwykle interesujące, cieszą się dużym zainteresowaniem - i wkrótce po Gali jadą na kolejne wydarzenia.

WIEDZA I ARTYZM

Targi AMBERIF to również szereg imprez towarzyszących, bez których wolniej biłoby serce imprezy. Z myślą o znawcach i miłośnikach bursztynu przygotowane zostały wykłady, seminaria, szkolenia i warsztaty: popularnonaukowe - seminarium pod hasłem "Bursztyn Bałtycki w Kalejdoskopie Czasu" (wstęp wolny) i specjalistyczne - kurs wiedzy podstawowej o bursztynie (wymagane wcześniejsze zgłoszenie). Dużym zainteresowaniem cieszyć się będą z pewnością warsztaty "Gemmologiczne badania bursztynu niektórych żywic naturalnych i ich imitacji" pod szyldem Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, (również wymagane wcześniejsze zgłoszenie).

Tradycją Targów AMBERIF są towarzyszące im wystawy i wernisaże - targowe, i te odbywające się w trójmiejskich Muzeach i galeriach. Tym razem będą to między innymi:

"Geocięcie" - Ewa Effenberg oraz "Dam Ci Kamyk" Jarosław Kolec - Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi;
"The Eye of Telsiai" - wystawa prac studentów Akademii Sztuki w Wilnie;
"Kamień Optymizmu" - wystawa prac wyróżnionych w III Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii Autorskiej Krzemień Pasiasty;
"Ciało i Przestrzeń" w ramach projektu Bramy Ziemi - Ziemia Bram. Rysunek-Grafika-Obiekt. Wystawa: Janusz Plota (30 lat pracy twórczej) i artyści: Ryszard Grazda, Marek Model, Wojciech Sęczawa;
Finisaż wystawy LAB - design: HUB. 10 lat projektowania biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Amberif 2016 to również okazja do świętowania jubileuszu 20-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. - Stowarzyszenie działa na wielu płaszczyznach, współpracujemy z wieloma podmiotami, począwszy od uczelni, na służbach granicznych skończywszy - mówi Michał Kosior, dyrektor MSB. - Edukacja, badania naukowe, poszukiwanie nowych rynków zbytu dla bursztynu, którego cena ostatnio bardzo wzrosła, to wyzwania, jakie dziś stają przed nami.

LAURY
Podczas targów przyznawane są prestiżowe nagrody:

- Konkursu Mistrzostwa Jubilerskiego Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego - konkurs dla wystawców, który odbywa się w kategoriach: wzornictwo - Grand Prix oraz mistrzostwo jubilerskie - Złoty Medal Prezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich;
- Bursztynowe Rzemiosło - konkurs skierowany do złotników i młodych adeptów złotnictwa, organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw;
- Bursztynowa Kula - nagroda za Najlepszy Wzór prezentowany na targach przyznawana przez studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi;
- Bursztynnik Roku oraz Amber Business Partner - tytuły przyznawane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników osobom, które nie tylko z bursztynem pracują, ale także promują go, badają i kolekcjonują.

Patronat nad targami objęło Ministerstwo Rozwoju oraz Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdańska. Do współpracy zaproszono wieloletnich partnerów, m.in. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorską Izbę Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych.

Targi mają charakter branżowy, dostępne są dla osób i firm związanych z biżuterią, sztuką jubilerską i sztuką użytkową.

PROGRAM

godziny otwarcia:
16 marca | środa | 10:00 - 18:00
17 marca | czwartek | 10:00 - 18:00
18 marca | piątek | 10:00 - 18:00
19 marca | sobota | 10:00 - 17:00

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Najnowsze artykuły