- 1 Ciekawa kolacja w Searcle Gdynia (14 opinii)
- 2 Ósma edycja Luxury Night za nami (57 opinii)
- 3 5 najdroższych nieruchomości z saunami (37 opinii)
Abakanowicz inspiracją legendarnego domu mody
Prace słynnej artystki z Trójmiasta - Magdaleny Abakanowicz - wciąż inspirują. Tym razem zagraniczną projektantkę mody, która stworzyła kolekcję dla domu mody Alexander McQueen. Legendarne "abakany" Polki są znane na całym świecie, o czym świadczy pożegnalna kolekcja Sary Burton, dyrektorki kreatywnej wspomnianej marki. Przełomowa kolekcja połączyła świat sztuki z modą.
Jest m.in. patronką Liceum Plastycznego w Orłowie. To właśnie tutaj, w 1947 roku, stawiała pierwsze artystyczne kroki i rozpoczęła przygodę ze sztuką, która wkrótce wypełniła całe jej życie.
Prawa ręka McQueena żegna się domem mody
Znana projektantka, która po blisko 26 latach żegna się z domem mody Alexander McQueen, rzuciła na prace Abakanowicz nowe światło, a jej kolekcja została okrzyknięta "przełomową". Sara Burton stawiała swoje pierwsze kroki pod okiem samego Lee Alexandra McQueena, a po jego niespodziewanej śmierci w 2010 roku przejęła stanowisko dyrektorki kreatywnej.
Sara dalej kultywowała dość nieoczywiste podejście do sztuki swojego mistrza, który słynął z odważnych, wykraczających poza schemat i kanony kreacji. Jego awangardowe stroje nosiły największe współczesne gwiazdy, m.in. Beyonce, Bjork i Lady Gaga.
Ostatnia kolekcja, która miała podsumować wieloletnią pracę projektantki, okazała się połączeniem świata sztuki i mody. Zaś rzeźby Abakanowicz stały się nie tylko scenografią pokazu, ale częścią strojów, które zaprezentowały modelki.
Kolekcja Sary Burton pt. "McQueenAnatomy II" inspirowane są kilkoma przestrzeniami i osobami: anatomią kobiety, królową Elżbietą I, koncepcją krwawej róży i właśnie twórczością Magdaleny Abakanowicz.
Pojawiły się więc przeskalowane płaszcze, popularne ostatnimi czasy marynarki o szerokich ramionach, sukienki z ciekawymi elementami. Na pokazie królowały czernie, róż, złoto, czerwienie, ale tez błysk i zdekonstruowane stroje nawiązujące do zbroi i futuryzmu. Pokaz otworzyła Kaia Gerber, córka Cindy Crawford, a zamknęła supermodelka Naomi Campbell.
Kim była Magdalena Abakanowicz?
Marta Magdalena Abakanowicz-Kosmowska urodziła się w 1930 roku pod Warszawą, a zmarła w roku 2017. Przez lata udowodniła, że była jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarek. Głównie zajmowała się rzeźbą w niecodziennej formie. Jej nowatorskie podejście i połączenie tkactwa z rzeźbą sprawiło, że zrewolucjonizowała obie dyscypliny. To od jej nazwiska pochodzi nazwa "abakany", którymi określa się kreacje przestrzenne wykonane z tkanin.

Co ciekawe, zanim Abakanowicz dostała się na studia, często słyszała, że nie nadaje się na rzeźbiarkę. Branża poznała się jednak na jej talencie, a prace wystawiano m.in. w Paryżu, Berlinie, Sao Paulo, Chicago, Londynie, Edynburgu, Pistoi i Zurychu.
Abakanowicz była również profesorką sztuk pięknych w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu oraz profesorką wizytującą na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.
Warto wiedzieć, że urodziła się w Warszawie, ale niedługo później przeniosła się wraz z rodzicami do Trójmiasta. Tu ukończyła Liceum Plastyczne i rozpoczęła studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.
Co ciekawe, w młodości artystka zajmowała się też lekkoatletką i była zawodniczką Bałtyku Gdynia (1946), Wybrzeża Gdańsk - HKS Tczew (1947-1948) oraz Gedanii Gdańsk. Zdobywała w tym wiele sukcesów, w tym m.in dwukrotne brązowe medale na zimowych mistrzostw Polski w 1948 roku w biegu na 50 metrów przez płotki oraz w sztafecie 4 × 50 metrów.
By uhonorować jej dorobek, w 2021 roku odbyła się w Gdyni Orłowie uroczystość nadania Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni jej imienia. Uroczystemu aktowi nadania szkole patronki towarzyszył wernisaż prac artystki.
Miejsca
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2023-10-04 08:06
Mnie, monumentalne prace Abakanowicz wprowadzają w przyjemne uczucie dopełnienia, nostalgii i ciepła. Uwielbiam
- 4 3
-
2023-10-03 13:06
Znam jej twórczość (2)
i niestety nie widzę inspiracji
- 26 4
-
2023-10-03 14:51
(1)
Ciekaw jestem jak chciałbyś zobaczyć inspirację, która de facto przebiega w czyjejś głowie.
- 0 5
-
2023-10-04 16:07
Chyba chodzi o to, że nie widzi jej w tych strojach
- 0 0
-
2023-10-05 14:23
Czy Jej nazwisko (1)
to pierwsze hasło w każdej encyklopedii na świecie?
- 7 0
-
2023-10-05 23:20
Dobre :) Nigdy tak na to nie patrzyłam
- 4 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.