• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

LG G4 - test urządzenia

Kamil Zawiślak
9 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
LG G4 w wersji ze skórzaną klapką wygląda bardzo stylowo LG G4 w wersji ze skórzaną klapką wygląda bardzo stylowo

Nie ma co owijać w bawełnę, do tej pory Galaxy S6 nie miał żadnej konkurencji. HTC One M9 ostatecznie zawiódł, a Sony zaspało. Cała nadzieja w LG i ich flagowcu o nazwie G4, w którym branża i ja pokładała ogromne nadzieje.



Czy uważasz G4 za najlepszy smartfon na rynku?

Samsung poszedł o rozum do głowy i przy okazji testów Galaxy S6 bardzo pozytywnie się zaskoczyłem nie tylko jakością wykonania, ale też płynnością działania i aparatem, który wysoko postawił poprzeczkę. LG poszło nieco innym torem. Nie postawiło na aluminium i szkło, ale to nie znaczy, że nie zabrakło "szlachetnych" materiałów. A jest nim niewątpliwie skóra na tyle obudowy. Tylko czy skórzana klapka wystarczy?

Model G2 był przełomowy, ponieważ sprawił, że LG zaczęto postrzegać jako czołowego gracza. Niestety, potem przyszedł następca w postaci G3, któremu za dużo można było zarzucić... Podobnie jak Samsung LG musiało zaskoczyć, a po premierze metalowo-aluminiowego S6, mocno przyłożyć się do premiery. Okazało się, że mamy do czynienia z plastikowym telefonem. Nie znaczy to jednak, że wykonanie nie może stać na wysokim poziomie.

Wykonanie i ekran
LG G4 to telefon inny niż wszystkie, nie uświadczymy w nim metalu, jak ma to miejsce w innych tegorocznych flagowcach. Korpus urządzenia jest plastikowy, a przedni panel pokrywa tafla Gorilla Glass 3. Trochę szkoda, że nie jest to czwarta generacja, która de facto jest obecna w konkurencyjnym Galaxy S6. Cóż, można powiedzieć, że nie można mieć wszystkiego.

  • LG G4
  • LG G4
  • LG G4
  • LG G4
  • LG G4
  • LG G4
  • LG G4
  • LG G4 - dolna krawędź to gniazdo słuchawkowe i port USB
Producent konsekwentnie trzyma się swojej polityki wprowadzonej w 2013 roku przy okazji modelu G2, a więc wszystkie przyciski są na tyle urządzenia. Jeśli chodzi o praktyczność tego rozwiązania, to z całą odpowiedzialnością należy stwierdzić, że jest to najlepsze, co spotkało smartfony. Takie umiejscowienie klawiszy w połączeniu z Knock On czy Knock Code jest bardzo przyjemnym rozwiązaniem, na co dzień też bardzo intuicyjnym. Jedyne do czego można by się przyczepić to owalność klapki, która pomaga co prawda w chwycie telefonu, ale za to sprawia, że "G czwórka" bardzo się kołysze na płaskiej powierzchni - ciężko jest napisać wiadomość, kiedy telefon leży np. na biurku.

LG G4 w wersji premium ma klapkę pokrytą licową skórą w różnych kolorach LG G4 w wersji premium ma klapkę pokrytą licową skórą w różnych kolorach
Warto jeszcze na chwilę wrócić do 5,5-calowego ekranu QuadHD. Gołym okiem widać, że wyświetlacz w G4 nie jest całkowicie płaski, ale delikatnie łukowaty. Warto wiedzieć, że nie wygina się tak, jak LG G Flex 2. Firma zapewniała, że w kwestii ekranu nastąpił spory progres. Dawałem tym rewelacjom duży kredyt zaufania, ponieważ niestety, ale obecnymi AMOLEDami ciężko jest konkurować. Okazało się, że G4 ma najlepszy ekran IPS, jaki do tej pory widziałem, a trochę telefonów w rękach już miałem. Czerń jest czarna, a biel lekko wpada w fiolet. Z racji krzywizny na froncie kolory pod kątem około 45 stopni bledną. Nie uważałbym tego jednak za rażącą wadę, ponieważ łukowata konstrukcja jest wygodna do noszenia i nadaje telefonowi "tego czegoś".

Aparat i wydajność
Już przy okazji premiery pracownicy LG zapewniali, że aparat w G4 będzie wyjątkowy. Nadzieje były, ponieważ w aparacie zastosowano niespotykaną do tej pory przesłonę o f/1.8 (w Galaxy S6 jest f/1.9). LG usprawniło też technologię optycznej stabilizacji obrazu oraz laserowy autofokus. W specyfikacji znajduje się także czujnik widma kolorów, mający usprawniać odwzorowanie kolorów. Parametry godne z najwyższej półki i pozazdroszczenia. Specjaliści od fotografii zgodnie twierdzą, że to śmietanka smartfonowych aparatów.

Zdjęcia są po prostu świetne
, ostrzenie zajmuje ułamki sekund, a aparat można uruchomić w mniej niż sekundę poprzez podwójne kliknięcie przycisku ściszania. Bajka. Warto wspomnieć, że zdjęcia seryjne (max 30) pstrykają się z prędkością karabinu maszynowego, dźwięk jest nawet podobny.

Dzięki laserowemu autofokusowi aparat pokazuje pazur w słabych warunkach oświetleniowych. To spora przewaga, bo do tej pory często w ciemno można było stwierdzić, że smartfon w nocy robi mierne zdjęcia. Z G4 jest inaczej.

Więcej przykładowych zdjęć w folderze na dysku Google - tutaj.

  • W nocy optyka działa zdumiewająco szybko, to zdecydowany atut G4 nad konkurencją
  • Przykładowe zdjęcie uzyskane z manualnymi ustawieniami
  • Fotografowanie natury - to LG G4 bardzo lubi
  • Aparat ładnie skupia się na ostrzeniu pierwszego planu, ale niestety, czasami niebo wychodzi prześwietlone
  • Działanie makro należy do zdecydowanej czołówki.
Do tego aparat w G4 broni się bardzo rozbudowanym trybem profesjonalnym, w którym można ustawić wiele parametrów, których zwykle nie możemy zmieniać. To świetna sprawa dla zawodowego fotografa, smaczkiem jest na pewno możliwość zapisu fotografii w formacie RAW.

W LG postanowiono skorzystać ze Snapdragona 808, a nie flagowego układu amerykanów - Snapdragona 810. To sześciordzeniowa jednostka, w której 4 rdzenie są energooszczędne, a "tylko" dwa, w porównaniu do S810, to rdzenie wydajne. Nie oznacza to jednak, że system działa wolniej. Inżynierowie przyłożyli się do płynności i okraszyli swoją nakładkę dużą ilością animacji. Wszystko działa sprawnie i zadowalająco. Z grami również nie ma problemu, najmniejszego. Telefon co prawda nagrzewa się, ale nie parzy i rozgrywkę można spokojnie kontynuować.

Bateria i jakość połączeń
Mijają lata, a czas działania na jednym ładowaniu się nie wydłużył. Swoistego "przewrotu" dokonał model G2, który pozwalał na dwa dni pracy bez potrzeby sięgania po ładowarkę. Potem było G3 i jęk zawodu. Okazało się, że większa rozdzielczość bardzo negatywnie wpływa na żywotność ogniwa. LG G4 również oferuje ekran QuadHD, ale mimo to jest lepiej niż w poprzedniku.

LG G4 - kurczowo trzyma się wymiennej baterii i slotu na karty microSD LG G4 - kurczowo trzyma się wymiennej baterii i slotu na karty microSD
Niestety, dalej nie są to możliwości G2, ale dzień pracy jest jak najbardziej możliwy (przy "spokojnym" używaniu), podobnie jak zdrenowanie baterii w kilka godzin (wymagająca gra). Przez spokojnie używanie należy rozumieć około 4 godziny świecenia ekranu lub wyłączanie Wi-Fi, kiedy nie są potrzebne i jasności ustawionej na 50 proc. Szkoda tylko, że czas ładowania baterii jest stosunkowo długi - 2 godziny pod oryginalną ładowarką to tylko około 50 proc. To kiepski wynik w porównaniu do Galaxy S6, którego można naładować w pół godziny do 50 proc., a półtorej do stu.

Jakość połączeń w testowanym modelu była na zadowalającym poziomie.
Ciężko w zdecydowanej większości przypadków rozmawiać na pełnej głośności, ponieważ towarzystwo obok będzie dobrze słyszeć naszego rozmówcę. Bez zarzutu działa też zasięg i przełączanie się między nadajnikami.

Konkluzja
LG dokonało bardzo udanej ewolucji. Dodano kilka smaczków oraz usunięto rażące błędy poprzednika. Trochę szkoda, że telefon lubi się kołysać na płaskich powierzchniach i bardzo długo się ładuje, co nie do końca rekompensuje wymienna bateria.

  • Aparat minimalnie wystaje poza obrys obudowy, oby "chromowana" obwódka szybko się nie porysowała
  • LG G4
  • LG G4
  • LG G4
  • LG G4 i jego najważniejsza cecha, czyli bardzo mocny aparat
  • LG G4
  • LG G4
  • LG G4
Świetne są natomiast wymienne klapki. Warto mieć na uwadze, że LG to ostatnia z największych firm, która pozostała przy przykrywaniu baterii zdejmowalną pokrywą, w odróżnieniu od Sony, HTC czy Samsunga. Skóra będzie się niszczyć, z tym nie ma co polemizować. Niepokojące są doniesienia zza oceanu, gdzie pierwsi użytkownicy G4 informują o szybkim zużywaniu się brązowej skóry, czarna jest ponoć bardziej wytrzymała. Oby firma rozsądnie wyceniła klapki.

G4 w pewnych aspektach przewyższa swojego bezpośredniego konkurenta w postaci Galaxy S6, a w innych ustępuje. Mimo wszystko to jedyny smartfon, którego można z czystym sumieniem polecić, obok S6. Obecnie cena G4 w trójmiejskich sklepach sięga 2600 zł, ale są już miejsca, gdzie można go dostać taniej.

Bohater testu świetnie nada się obom będącym za pan brat z fotografią i potrzebują aparatu z najwyższej półki. Niestety, przy tym będą musiały zgodzić się na kompromis w postaci czasu działania lub długiego czasu ładowania.

Poza tym G4 robi większe wrażenie niż Galaxy S6.
Miałem okazję przez kilka dni używać skórzanej klapki. Taka konfiguracja zdecydowanie częściej przyciągała uwagę.

Skrócona specyfikacja LG G4:
- 5,5-calowy ekran IPS, 2560 x 1440 pikseli (538 ppi);
- Snapdragon 808 (1,8 GHz, 2 x Cortex-A57 + 4 x Cortex-A53);
- 3 GB pamięci RAM;
- 32 GB pamięci wewnętrznej;
- aparat główny 16 Mpix z przysłoną o jasności f/1.8 i optyczną stabilizacją obrazu;
- aparat przedni 8 Mpix;
- bateria o pojemności 3000 mAh;
- wymiary: 148,9 x 76,1 x 9,8 mm;
- waga: 155 gram.

Zobacz także

Opinie (46) 7 zablokowanych

  • Tylko iPhone - reszta to cieniasy.. (2)

    j/w

    • 5 19

    • taaa ajfon dla ciemnoty

      • 5 2

    • jakies uzasadnienie czy to zatrudne ?

      Gimbusy maja wakacje i sie wypowiadaja bo teleranka teraz rano niema jak kiedys a szkoda

      • 4 2

  • Virtual Reality

    Galaxy S6 ma jeszcze tę przewagę że można go połączyć z Headsetem do virtual reality za 200 $ (http://www.samsung.com/us/mobile/wearable-tech/SM-R321NZWAXAR) i mamy praktycznie oculusa bo telefon sam w sobie ma na tyle dobre procki żeby renderować obraz - Jesli ocenimy ze oculus kosztuje 350 $ to cena samsunga S6 na takim zestawie tanieje nam prawie 700 zł

    • 0 5

  • Mam telefon Nokia 6310i i czuję się uwolniony od głupkowatej mody.

    za rok będzie G5 i S7 a za dwa lata....

    • 10 2

  • Kwestia gustu!

    Jeden lubi LG inny NOKIE a jeszcze inny kupi SAMSUNGA ;)

    • 2 0

  • LG G2

    Bateria 2 dni? to minimum na ile wytrzyma. Wytrzymuje śmiało 4 dni, nawet do 5dni ale to wyjątkowa rzadkość. Średni czas to 3 dni spokojnie.

    • 2 1

  • Moja opinia (3)

    Ludzie Mają telefony po 2600 a jeżdzą autobusami . śmiechu warte .

    • 19 4

    • (1)

      Hehehe no tak

      • 2 2

      • to są właśnie cebulaki

        • 2 2

    • Ból d*py

      Sugerujesz, że lepiej kupić tedeika od flinstonów i jeździć z krzywoledami i chmurą dymu? Idąc dalej... mają w domu konsolę i kolekcję gier za 3000, a nie jeżdżą samochodem?? Debil ze mnie, kupiłem kiedyś kanapę za 4500 miast samochodu :-)

      • 0 0

  • Bateria wystarczająca na kilka dni?! Dziękuje, pozostanę przy energooszczędnych i szytych na miarę

    Windowsach Phone!

    • 3 1

  • samsung nie ma w androidach konkurencjii (2)

    obecnie s6 kosztuje 2499zl w zyciu bym go nie zamienil na lg ... dla hejterow wezcie do reki s6 popatrzcie jak wyrazny jest ten ekran jak plynnie wszystko dziala samsung s6 nie ma konkurencji w androidach i w tym roku nie bedzie mial chyba ze Note 5 bo tej wielkosci sa to jedyne smartfony na swiecie bez konkurencjii i sa przy thm genialne (seria Note)

    • 1 2

    • lg g5 (1)

      Chyba sobie jaja robisz lg g4 przebiło samsunga s6, po prostu lg zrobiło lepszego smartfona.samsung wygląda jak z odpustu!!! I te zwiechy tej ich nakładki,brak wymienne bateri i slotu!!!

      • 1 1

      • ahhh

        Jakie zwiechy ???? Chyba tego telefonu nigdy nie miałeś w ręku dłużej niż 1h :)
        Brak wymiennej baterii - a ile razy w swoich poprzednich telefonach wymieniałeś baterię?? :) pewnie ani razu(skoro stać Cię na taki telefon to i zakładam, że na wymianę baterii w serwisie również, bo to koszt 100 zl sama wymiana). Karta pamięci - kupiłem telefon z 64GB i styka na co więcej po co karta pamięci ??
        I mówisz, że LG wygląda lepiej?? To ciekawe ze skajką niepękajką?? :) w życiu nie zamieniłbym s6 edge na to coś czym jest LG, z tą skórą to normalnie wstyd przed Ryśkiem.
        Wskaż mi, w którym miejscu ten LG jest lepszy - porównałeś choćby wyświetlacze?

        • 0 0

  • Czas ładowania

    Dziwne mój g2 z tą samą baterią laduje się ok 1.5h na oryginalnym kablu i ladowarce. Ładowanie od 8% do 100%. Acha g2 i g4 ma dokładnie ta samą ładowarkę 1.8A kabel tez ten sam

    • 0 0

  • Ładowanie

    Chyba jakies nieporozumienie.G4 ma w zestawie ładowarkę 1.8 ampera ktora ładuje do pelna w 1 godzinę 40minut wiec skąd niby wyszło Wam że 2 godziny do połowy?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane