• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolacja pod ziemią. Adrian Klonowski o "Food Think Tank"

Aleksandra Sobocińska
28 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Adrian Klonowski jest kucharzem od 10 lat. Od września 2014 roku pełni rolę szefa kuchni w Metamorfozie. Adrian Klonowski jest kucharzem od 10 lat. Od września 2014 roku pełni rolę szefa kuchni w Metamorfozie.

Food Think Tank to wrocławski projekt edukacyjny, w którym biorą udział szefowie kuchni, artyści, biolodzy i chemicy. W tym roku odbywa się jego czwarta odsłona, której finałem będzie niecodzienna kolacja pod ziemią, zorganizowana w kwietniu. Co z projektem ma wspólnego Trójmiasto?



Jednym z szefów kuchni zaangażowanych w działania Food Think Tank jest Adrian Klonowski, szef kuchni gdańskiej Metamorfozy. Z niemałą pasją opowiedział nam o szczegółach projektu i jego wartości edukacyjnej.

Aleksandra Sobocińska: Projekt, w którym bierzesz udział, zdecydowanie należy do tych z kategorii: intrygujące. Pewnie dlatego, że tak niewiele można przeczytać o nim w mediach. Czy celowo owiany jest aurą tajemniczości?

Adrian Klonowski: Food Think Tank funkcjonuje w Polsce od czterech lat, to jest jego czwarta edycja. O projekcie niewiele można przeczytać w mediach, bo jest bardzo undergroundowy i generalnie powołano go, aby edukować, a nie promować. Osobiście biorę w nim udział po raz pierwszy. Gdy Tomasz Hartman - organizator, szef kuchni wrocławskiej restauracji Szajnochy 11, zaproponował mi uczestnictwo, zgodziłem się bez wahania, bo ślepo wierzę w edukację. Generalnie Food Think Tank działa głównie we Wrocławiu, stamtąd też pochodzi gros jego uczestników - większość szefów kuchni, chemicy, biolodzy, artyści, muzycy, filmowcy, studenci ASP, dostawcy żywności, gospodarze.

Spotykacie się raz w miesiącu, od listopada, a finałem akcji ma być kwietniowa kolacja, nad wymiarem której pracuje spora ekipa z różnych branż - szefowie kuchni kreują autorskie dania ze składników, które im przyznano, chemicy i biolodzy szykują niestworzone dodatki, artyści tworzą odpowiednią oprawę muzyczną, naczynia i sztućce. W tym wszystkim zaskakuje miejsce, w którym ma się odbyć finałowa kolacja, czyli...

Dół. Na polu należącym do jednej z naszych uczestniczek wykopujemy dół, w którym odbędzie się właśnie finałowa kolacja. Jest to jednorazowa inicjatywa, a po niej dół zwyczajnie zasypiemy. Tematem całego projektu jest 'Ziemia i woda', stąd taki pomysł. Wszystko, co będzie się działo podczas finału, związane jest z tym tematem, zrobimy m.in. esencję z gleby, czy też perfumy o zapachu lasu. Cały projekt określić można jako połączenie laboratorium Nomy z polskimi produktami.

W projekcie bierze udział spora rzesza ludzi z zupełnie różnych branż, które - jak sami udowadniacie - mają ze sobą wiele wspólnego. Kto za co odpowiada?

Każdy szef kuchni współpracuje ze studentami, którzy mają za zadanie wyszukać niezbędne elementy; muzykami, którzy kontrolują ich pracę, aby móc skomponować odpowiedni utwór, który będzie rozbrzmiewał podczas finału przy konsumpcji jego dania; filmowcami, którzy przygotowują właściwe dla poszczególnych dań tło filmowe; chemikami i biologami, którzy wspierają kucharzy w kwestii doboru składników i reakcji. Gdybym miał tę ekipę do kogoś porównać, to byłaby to zgraja złożona z takich postaci, jak np. Gordon Ramsey, Batman i chłopaki z Breaking Bad. Podczas spotkań wymieniamy się wiedzą, pokazujemy dotychczasowe pomysły, opiniujemy je na forum. Na końcu stworzymy dziennik, w którym zawarte będą wszystkie zdjęcia, szkice, informacje. To będzie taka zaawansowana książka kucharska. Każdy, kto ją będzie posiadał, będzie mógł wprowadzić zawarte w niej dania do restauracji, w której pracuje lub po prostu odtwarzać je w dowolnym momencie.

Na jakich produktach pracują szefowie kuchni?

Każdemu z sześciu szefów przyznano inny produkt, stanowiący podstawę jego dania. Mi przypadło mięso, w puli były też m.in. owady, płazy, warzywa, ryby. W finałowej kolacji udział weźmie około 30 osób. Utrudnieniem dla szefów kuchni będzie fakt, że gotują w warunkach polowych, będzie wiał wiatr, może padał deszcz, a dania muszą być przygotowane perfekcyjnie.

  • Adrian Klonowski podczas pracy.
  • Jajko/pasztet z cielęciny/majonez pietruszkowy/kalafior.
  • Emulsja z topinamburu/ser kozi/cebula/mleko.
  • Udko z kurczaka/marchew/chrzan/kapusta.
  • Dorsz/ziemniak/półgęsek/burak/zioła.

Projekt jest - jak sam przyznałeś - niszowy i jego ukończenie nie wiąże się z uzyskaniem kolejnego certyfikatu, czy zdobyciem sławy. Co zatem z niego masz, tak zupełnie personalnie?

Poza pogłębieniem edukacji, poszerza również moje horyzonty. Każde wyjście poza restaurację i utarte ścieżki jest rozwojowe, a dobry szef kuchni nigdy nie ma dość i wiecznie odczuwa potrzebę wzbogacania wiedzy. Poza tym, takie projekty są bardzo inspirujące i pozwalają spojrzeć na własną pracę z zupełnie innej perspektywy. Poza tym, na co dzień nie spotykam się z chemikami i biologami, a teraz mam z nimi nieustający kontakt. Już wiem, czego i w jakich proporcjach potrzebuję, aby zrobić perfumy, kiedy uwalniają się olejki eteryczne. Ta wiedza pozwoli mi stworzyć w kuchni prawdziwe cuda.

Wciąż nie zdradziłeś, czym zachwycisz gości kolacji "pod ziemią". Możesz uchylić rąbka tajemnicy?

A i owszem, mogę (śmiech). Tworząc przepis na danie z mięsem, postanowiłem ograniczyć się do produktów dostępnych w granicy 30 kilometrów od miejsca kolacji. Poprosiłem Ewelinę, która prowadzi gospodarstwo w tym rejonie, aby rozeznała się wśród lokalnych mieszkańców, czy mają jakieś przetwory i ciekawe produkty. Okazało się, że jeden z mieszkańców ma pasiekę, wykorzystałem więc plaster miodu. Dostanę również wyrzeźbiony korzeń, który będzie nierówny, z jednej strony będzie miał pięć nacięć, z drugiej małą płyciznę, na której zaserwuję danie.

Ewelina dysponuje starym piecem, w którym upiekę kawałek dziczyzny, pochodzącej od lokalnego myśliwego, a część mięsa ususzę zgodnie ze starym patentem - 36 godzin w cukrze, 36 godzin z soli, 36 godzin w przyprawach i wieszamy do suszenia. Do tych mięs i plastra miodu wyeksponowanych na korzeniu, zrobimy również jadalne perfumy o smaku lasu oraz pięć wafelków z esencją z gleby. Całość będzie zawinięta w liście dębu, które wiosną są jadalne.

Relacja online z kolacji będzie prowadzona we wrocławskiej galerii BWA, tam też dostarczę część mięsa, aby oglądający mogli posmakować danie, które będą widzieć na ekranie.

Jest szansa, że weźmiesz udział w projekcie w przyszłym roku?


Jak się sprawdzę, to tak. Nazwiska z poprzednich edycji powtarzają się i w tym roku, ekipa jedynie wzbogaciła się o nowe osoby. Bardzo doceniam możliwość edukowania się w gronie świetnych osobowości i to w tak niekonwencjonalnej formie. Owszem, światowej sławy restauracje mają swoje laboratoria, ale szczerze mówiąc, o podobnym projekcie jak Food Think Tank jeszcze nie słyszałem. Chyba że gdzieś w Europie dzieje się coś podobnego, ale my o tym nie wiemy, bo również jest to undergroundowe.

Kiedy ruszamy z takim projektem w naszym regionie? Mamy doskonałych szefów kuchni, naukowców, dostawców i żądną wiedzy młodzież, która z pewnością doceni wartość edukacyjną projektu.

Czemu nie! Sęk w tym, że nie czuję się na siłach, aby zorganizować coś podobnego, potrzebuję jeszcze wzbogacić wiedzę. Mam dopiero 26 lat i wciąż się uczę. Mogę wspomagać, ale jeszcze nie edukować. Może kiedyś.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (45) 5 zablokowanych

  • Ale ludzie zawistni czyjegoś sukcesu :) Hala Madrid !

    Szkoda że polak zawistny wobec powodzenia i sukcesu innej osoby ... Życzę dalszych sukcesów !!!

    • 8 13

  • z checia porozmawiam (1)

    Po pierwsze 10 lat sie zgadza. Po gimnazjum zaczelem prace w podworkowej pizzeri w kazdy weekend, i w wakacje/ferie itd pracowalem po 320h w miesiacu na kuchni, co do czapki jezeli znajdzie mi ktos kucharza pracujacego w czapce naprawdę, to ja sam ja bede nosił (noszenie czapek to jest dopiero propaganda) nazewnictwo wydarzenia jest chyba drugoplanowa kwestia najważniejsze jest chyba to ile moge sie z niego nauczyc. Oczywiscie jezeli ktos ma ochote porozmawiac ze mna osobiscie to znalezc mozna mnie na fb lub codziennie w restauracji.
    Pozdrawiam
    Adrian Klonowski
    p.s. prawa jazdy nie mam ;)

    • 36 13

    • Dobrze Szajba!

      Ogniwiaki zawsze razem!

      • 4 1

  • Przyszlosc Polski !!!

    Ale ta brode to moglby zgolic !!! Byloby apetyczniej !!! I mniej wlosow w zupie !!!

    • 22 2

  • Zdiecie Pana Adriana kojarzy mi sie glownie z projektem...:

    Jedz polowe!
    Choc z drugiej strony...Do chudego kucharza nie mialbym chyba zaufania.

    • 15 1

  • Wodociągi

    My jemy co dzień pod ziemą w rurach ,kolankach ,koło zaworu ,szczelinie.

    Smierdzi strasznie ale robota jest , restauracja pod ziemią to jak jedzenie kanapki na kiblu .

    • 8 4

  • ......

    Z mojego punktu widzenia to zawiść i zazdrość tak Was gniecie od środka, że nie możecie tego przeboleć. Sami pewnie nie możecie nic w życiu osiągnąć i czepiacie się młodych i ambitnych ludzi. Tak trzymać !

    • 9 5

  • Pomysl,zamysl ,powala na kolana,powodzenia...

    • 1 2

  • Adrian Klonowski to super koles....

    Chlopak naprawde kocha to co robi. Daje z siebie 100% i jest bardzo kreatywny. Jeszcze z 10 lat i bedzie w Jury jakiegos Top progamu tv o kulonariach ;)

    • 5 0

  • Wszystko fajnie

    tylko w metamorfozie konsumującuch praktycznie nie ma

    • 10 2

  • to juz po polsku nie można nazwać

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane