• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Artezyjska czy morska z Hawajów? Wody dla spragnionych luksusu

Katarzyna Kołodziejska
1 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Od kilku lat cenę wody determinuje również butelka. Jean Paul Gaultier w 2009 r. stworzył kreację dla wody Evian (ta francuska luksusowa woda jest szczególnie ceniona przez gwiazdy takie jak Brad Pitt czy Serena Williams). Dla tej samej marki zaprojektował opakowanie Christian Lacroix. Od kilku lat cenę wody determinuje również butelka. Jean Paul Gaultier w 2009 r. stworzył kreację dla wody Evian (ta francuska luksusowa woda jest szczególnie ceniona przez gwiazdy takie jak Brad Pitt czy Serena Williams). Dla tej samej marki zaprojektował opakowanie Christian Lacroix.

"Zdrowa woda życia doda" mówi staropolskie przysłowie. Jednak na przestrzeni wieków, a szczególnie ostatnich lat, wiele się pod tym względem zmieniło. Dziś liczy się nie tylko ilość zawartych w niej minerałów czy cena, ale także miejsce wydobywania wody, opakowanie, a nawet nazwa. W lany poniedziałek przyglądamy się wodom, które wybierają restauratorzy, celebryci i najbardziej wybredni klienci.



Na co zwracasz uwagę kupując wodę mineralną?

Niemal każdy dietetyk czy specjalista od zdrowego żywienia zaleca picie wody mineralnej. Minimalne dziennie zapotrzebowanie to 1,5 litra. Ważne jest też uważne czytanie etykiet i zwracanie uwagi na ilość zawartych w niej składników mineralnych.

- Musimy nauczyć się czytać etykiety, a nie kierować reklamą - radzi Agnieszka Kościowska z poradni dietetyczno-żywieniowej Vitalinia. - W Polsce nie brakuje nam świetnych wód i warto z tego korzystać, jednocześnie nie przepłacając. Najważniejsze to wiedzieć po co kupujemy wodę. Niska zawartość pierwiastków powoduje, że nawet najdroższa woda może paradoksalnie wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Ponadto woda powinna pochodzić z podziemnego źródła, izolowanego od zanieczyszczeń zewnętrznych, a taka występuje przede wszystkim na terenach górskich.

Jednak picie wody, oprócz tego, że jest niezbędną potrzebą życiową, stało się również pretekstem dla producentów do wyścigu o coraz bardziej wybrednego klienta. Również restauratorzy postanowili sprostać tym oczekiwaniom - powstały specjalne "wodne bary" czy restauracje, które serwują kartę wód. Menu zawiera nie tylko nazwę marki i producenta, ale też istotne dane o tym, jaka woda pasuje do jakiego typu dania, skąd pochodzi dany produkt oraz jaka jest jego historia. Specjaliści doradzają gościom, jaką wodę wybrać do mięs, a jaką do ryb.

Na rynku światowym funkcjonują sommelierzy specjalizujący się doskonałą znajomością wód źródlanych. Powstał nawet specjalny "wodny kodeks" opublikowany przez S. Pellegrini i Acqua Panna we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Sommelierów (ASI).

Na świecie modne stają się wodne degustacje. Największą tego typu imprezą jest Berkley Springs International Water Casting Awards, która co roku odbywa się w Stanach Zjednoczonych, w Wirginii. Wodni sommelierzy przyznają nagrody w pięciu kategoriach. Wybiera się najlepszą wodę butelkowaną, gazowaną i najlepsze opakowanie wody. W pozostałych dwóch kategoriach jury ocenia najlepszą wodę miejską i najlepszą oczyszczoną wodę pitną.

Wśród najlepiej ocenianych wód w Polsce są między innymi Muszynianka, Cisowianka, Kryniczanka czy Nałęczowianka i Kinga Pienińska. Ta ostatnia została doceniona także poza granicami Polski i tak np. w USA uznawana jest za markę luksusową.

Czy woda może być luksusem? Jak najbardziej. Potwierdzeniem tego niech będzie fakt, że opakowania butelek wody tworzą znani projektanci. I tak: Jean Paul Gaultier w 2009 r. stworzył kreację dla wody Evian (ta francuska luksusowa woda jest szczególnie ceniona przez gwiazdy takie jak Brad Pitt czy Serena Williams). Dla tej samej marki zaprojektował opakowanie Christian Lacroix, znany ze swych niemal baśniowych sukni. Butelkę wzorowano na czerwonej sukni ślubnej Lacroix, w której pozowała Madonna. Wyprodukowano zaledwie 99 tych butelek, dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na cele dobroczynne.

Nie należy spodziewać się, że butelkę Evian kupiła Madonna, która akceptuje jedynie wodę sprzedawaną przez przedstawicieli jednego z ruchów religijnych. Podczas koncertu w Irlandii zażądała, żeby w jej garderobie pojawiło się 25 skrzynek z wodą... kabalistyczną. Britney Spears jest patriotką i pije wodę, która  ma swoje bary tylko w Stanach Zjednoczonych. Piosenkarka podobno wynajmuje nawet samolot, który dostarcza jej wodę. Natomiast Elton John, który miał wystąpić w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie, zażyczył sobie wody mineralnej z Fidżi.

W trójmiejskich restauracjach wybór wód wciąż jest mały i zazwyczaj ogranicza się do kilku propozycji. W gdańskiej Mercato dostępne są dwie włoskie wody: Acqua Panna i San Pellegrino. Wody poleca szef kuchni Mercato, Adam Woźniak:

- Acqua Panna jest lekka niczym piórko, przyjemnie delikatna i aksamitna. Charakteryzuje się doskonałym zrównoważeniem wszystkich składników. Wysoką jakość wody Acqua Panna potwierdza fakt, że jest oficjalną wodą Światowego Stowarzyszenia Sommelierów, rekomendowaną przy degustacji win. Natomiast San Pellegrino charakteryzują niepowtarzalne, drobne perełki naturalnego gazu intensyfikujące wrażenie przyjemnego aromatu i orzeźwienia. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom znakomicie pasuje do finezyjnych potraw i wykwintnych trunków - wyjaśnia Adam Woźniak.

Te same wody serwuje sopocka Ristorante Tesoro. - Takie były oczekiwania naszych klientów - mówi Marzena Michalska. - Są to włoskie wody, a nasi klienci życzyli sobie, żeby do włoskich potraw, które serwujemy, podawać odpowiednią wodę.

Luksusowe wody można za to kupić w trójmiejskich sklepach, takich jak Piotr i Paweł, Alma czy Bomi. Oprócz wspomnianych już Acqua Panna i San Pellegrino, w ofercie delikatesów można znaleźć m.in.: Lurisia, Ty Nant, Voss, Fiji, Vichy Catalan, Perrier i Evian.

  • LURISIA - naturalna woda mineralna. Wypływa ze źródła Santa Barbara w górach Piemontu. O doskonałości produktu stanowi: jakość wody Lurisia oraz szkło z Verallii
  • TY NANT - połączenie zdrowotnych i smakowych walorów wody z opakowaniem w postaci butelek z różnobarwnego szkła
  • VOSS - jedna z najczystszych wód artezyjskich, chroniona przed zanieczyszczeniami przez okalające źródło skały i lód. Ta norweska woda stanowi przysmak koneserów, jest regularnie dostarczana na najznakomitsze stoły świata.
  • FIJI - jedna z najbardziej popularnych wód na świecie. Wydobywana jest z położonego głęboko we wnętrzu ziemi źródła artezyjskiego. Znana jest ze swojej niezwykłej czystości i klarownego smaku. Swoją czystość zawdzięcza ulokowaniu głęboko we wnętrzu ziemi i ochronie przez nieprzepuszczalne skały.
  • VICHY CATALAN - woda wysokozmineralizowana, wzbogacona CO2. Pomaga w regulacji poziomu cholesterolu i triglicerydów, wspomaga trawienie i pracę jelit oraz zapobiega próchnicy zębów, wzmacnia strukturę kości, działa antydepresyjnie.
  • PERRIER - woda słodka produkowana we Francji, 17 kilometrów od Nimes, w małej miejscowości Vergeze. Znajdują się tam źródła naturalnej wody słodkiej, która oficjalnie eksploatowana jest na mocy dekretu Napoleona III, od 1863 roku.
  • EVIAN - naturalna woda mineralna, która z geologicznego punktu widzenia ma 8000 lat. W naturalnym procesie filtracji, trwającym 15 lat, woda ta powoli przedziera się przez kolejne warstwy polodowcowych skał morenowych. Naturalne filtry sprawiają, że składniki mineralne zawarte w wodzie Evian stanowią unikalną i odpowiednio zbalansowaną kompozycję, niezmienną od chwili jej pozyskania ze źródeł.


Jeśli jednak ktoś chce i może pozwolić sobie na prawdziwe wodowe szaleństwo to najdroższych wód świata musi raczej szukać poza Trójmiastem. Najdroższą wodą, jaką kiedykolwiek sprzedano, jest Acqua di Cristallo "Tributo a Modigliani". Trudno w to uwierzyć, ale butelka zawierająca 1250 ml wody została sprzedana za 60 tysięcy dolarów. Oczywiście znaczną część tej kwoty stanowiła butelka. Zaprojektowane przez Fernando Altamirano opakowanie inspirowane było pracami włoskiego malarza i rzeźbiarza, Amedeo Modigliani'ego. Powleczone zostało zaś 24-karatowym złotem. Woda jaką umieszczono w tej stanowiącej małe dzieło sztuki butelce, pochodziła z Francji, Fidżi oraz islandzkiego lodowca.

Amerykańskich celebrytów często można zobaczyć na zdjęciach z butelką wody Bling h2o. Koszt jednej butelki zawierającej 750 ml płynu, waha się w granicach 40-60 dolarów (równowartość ok. 130-200 złotych). Każda butelka tej rozlewanej w miejscowości Dandridge w amerykańskim stanie Tennessee wody jest szczególna. Opakowanie wody zawiera ręcznie wkomponowane kryształki Swarovskiego. Można ją kupić w najmodniejszych klubach świata.

Tymczasem prawdziwym hitem wśród koneserów dóbr luksusowych stała się woda morska z Hawajów. Jest ona marketingowym przebojem m.in. w Japonii. Zaopatrując się w półlitrową buteleczkę wody Kona Nigari wydobywanej z głębokości blisko 300 metrów, należy liczyć się z wydatkiem 33,5 dolara. W tej cenie producenci gwarantują wspomaganie odchudzania i skuteczne zwalczanie stresu. Faktycznie, po wypiciu wody za ponad 100 złotych może się przydać coś na uspokojenie...

Zobacz także

Opinie (37) 4 zablokowane

  • (5)

    Tylko z biedronki!

    • 37 15

    • w biedronce mają deszczówkę z rynny (3)

      W biedronce sprzedają deszczówkę.

      stanowczo odradzam. Zresztą gdybym miał pić wodę z biedy to wybrał bym już karnówkę. Biedronkę omijam szerokim łukiem:)

      • 13 15

      • POLARIS z Biedy jest OK (2)

        na prawdę dobra woda i korzystna cenowo. Kupuje na zgrzewki.

        • 8 4

        • ale Oaza to już jezioranka...

          • 2 0

        • najleosza jest Gruźliczanka

          • 1 0

    • najlepsza jest woda z Marsa

      ale jeszcze nie dowieźli. Załozę się , ze jak dowiozą to Brad Pitt będzie zachwycony ... czego się nie robi dla kropli egzotycznej wody ...

      a tymczasem 80% wód w butelkach sprzedawanych na świecie pochodzi z kranu

      • 3 0

  • COS W TYM JEST !!! Faktycznie woda w cenie 100 zl ma skutki dietetyczne :)

    Jezeli ktos zarabia 1100 zl to po 10 wypitych butelkach wody po 100 zl za sztuke pozostaje mu juz tylko scisła dieta :)

    • 135 3

  • woda wodzie nie równa.. (2)

    no tak, temat taki, że ludzie zaczną bardzo krytykować. Drodzy Państwo, jeżeli ktoś ma ochotę kupować taką wodę to jest jego sprawa, kupujcie sobie waszą ,,oazę'' z biedronki za 50gr/ 1L i bądźcie szczęśliwi... serio.

    co do markowych i wyszukanych wód bardzo fajne są w Almie.

    pozdrawiam

    • 14 28

    • Opinia została zablokowana przez moderatora

    • A jeśli ja mam ochotę skrytykować czyjąś głupotę, to moja sprawa:)

      • 6 1

  • (3)

    A niedawno zachęcano do picia kranówy, która podobnież nie różni się niczym od butelkowanej

    • 57 4

    • Zaryzykowałbym nawet, że często jest zdrowsza, czemu ? (2)

      Bo się nie kisi 2 lata w plastikowym opakowaniu !!!

      • 16 0

      • Pogadamy za 10 lat po wizycie u dentysty (1)

        • 1 5

        • Przez wodę ? Już chyba nie masz co wymyślać

          • 3 0

  • Picie kranówy (2)

    Oczywiście, wszystko ma swoje granice.

    Warto pamiętać, że kranówa to woda źródlana, w nadmiarze wypłukuje minerały.

    Warto łączyć to z wodą mineralną średnio lub wysokomineralizowaną, jeśli aktywnie spędza się czas.

    Co do jakości i ceny, to normalne chyba, że człowiek, który zarabia miliony, może pić to co chce ;)

    • 17 10

    • A ja własnie czytałam,

      że kranoweczka ma więcej minerałów niż wiele znanych wód żródlanych - butelkowanych. Zapewne różnice biorą się z miejsca poboru. Gdynia, Sopot i Gdańsk mają jedna z najczystszych wód wodociągowych. Wodę butelkowaną kupujemy tylko do podróży.

      • 14 0

    • i widzisz od tego mieszania pokręciło cie się w głowie

      kto ci takich bzdur nagadał, ze kranówa wypłukuje sole mineralne?

      • 1 0

  • Muszynianka, Cisowianka czy Kryniczanka to wody wysoko zmineralizowane.

    Na codzien nalezy pic wody o zbalansowanym i co najwyzej umiarkowanym nasyceniu mineralami. Malo kto wie ale wiekszosc "wod mineralnych" w PL jest niejako produkowana tj ich nasycenie konkretnymi mineralami jest ustalane w dodze produkcji a nie jest wynikiem naturalnych wlasciwosci wody.

    • 10 2

  • marke wody evian nalezy czytac wspak aby w pelni zrozumiec charakter osob ja kupujacych

    .

    • 74 2

  • Powtarzacie ten błąd co wszyscy

    Amerykańscy dietetycy na potrzeby US Army oszacowali w latach 40. że do prawidłowego funkcjonowania potrzeba 1,5 litra wody licząc RAZEM Z POKARMEM. Jak ktoś je wodniste rzeczy to potrzeba mu najwyżej z pół litra wypijanej wody.

    • 19 4

  • woda sił nie doda

    przypominam, że większość wód butelkowanych ma gorszą jakość niż ta z kranu (pomijając sztuczne dodatki minerałów) bez względu na cenę i atrakcyjną etykietę

    • 22 0

  • "Specjaliści doradzają gościom, jaką wodę wybrać do mięs, a jaką do ryb. " (1)

    Ha, ha, ha. Woda z kranu w kuchni do mięsa, a ta z łazienki do ryb :-) Oczywiście za odpowiednio wysoką cenę.
    A tak nawiasem pisząc ryba to nie mięso? W takim razie co? Zawsze mnie to denerwowało.

    • 49 1

    • w unii to owoc

      morza

      • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja