• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Życie w stylu smart

Jakub Jakubowski
5 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Smart Living to coraz popularniejszy trend Smart Living to coraz popularniejszy trend

Wielozadaniowe telefony, zwane smartfonami, zawojowały świat i na dobre wpisały się w naszą codzienność. Rewolucja technologiczna posuwa się jednak naprzód w dynamicznym tempie a producenci oferują nam nie tylko wszystko mogące telefony, ale też telewizory, samochody, a nawet mieszkania. Czy tego chcemy, czy nie, idea "smart living" opanowuje nasze życie. I choć dzisiaj "smart living" to jeszcze luksus, już niedługo może stać się codziennością wynikającą z konieczności.



Iphone jest prekursorem stylu smart living Iphone jest prekursorem stylu smart living
Rewolucja w stylu smart rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy to firma Apple zaprezentowała pierwszego Iphone'a. To urządzenie wyznaczyło nowe, technologiczne kierunki rozwoju a producenci zaczęli prześcigać się w propozycjach kolejnych funkcji, które integrowano w jednym, niewielkim urządzeniu. Poza oczywistą możliwością dzwonienia, smartfony wyposażano w przeglądarki internetowe, programy pocztowe, odtwarzacze muzyki, funkcje GPS, coraz lepsze aparaty i kamery. Setki tysięcy aplikacji dają nieograniczone możliwości i czynią życie łatwiejszym. Zgodnie z ideą "smart living".

Postęp techniczny sprawił, że również producenci RTV zaczęli marzyć o produktach typu smart. Czym jest Smart TV? Jest to telewizor, który umożliwi nam, oprócz oglądania telewizji, filmów Divix, DVD czy Blu-Ray, także wygodne przeglądanie internetu, dokładnie tak samo jak w komputerze. Strony takie jak Ipla, Facebook czy YouTube są w zasięgu ręki (pilota, klawiatury) przed telewizorem, i to w najlepszej jakości i rozdzielczości. Obsługiwane są oczywiście wszystkie strony, specjalne dodatki ułatwiają nam przeglądanie internetu, jak ma to miejsce w smartphonach. Dodatkowo dołączane kamery np. do Skype czy innych komunikatorów umożliwiają nam video rozmowy.

W telewizorze jest dostępnych mnóstwo wigetów W telewizorze jest dostępnych mnóstwo wigetów
W telewizorze jest dostępnych mnóstwo wigetów, typu programy telewizyjne, informacje, pogoda, wirtualne wypożyczalnie filmów, itp. Możemy wybrać interesujące nas programy, filmy i utworzyć własną playlistę, a telewizor sam zmienia programy w momencie startu emisji zaprogramowanej pozycji. Samsung już uruchomił swój specjalny sklep z aplikacjami i dodatkami do swoich Smart TV. Można stamtąd ściągnąć kilkaset dodatków, a ich liczba bardzo szybko rośnie. Co jeszcze? Obraz 3D jest przetwarzany z 2D na żywo. Dodatkowo te "sprytne telewizory" współpracują bezprzewodowo z naszymi aparatami fotograficznymi, telefonami, komputerami i innymi tego typu urządzeniami. Takie nowinki technologiczne znajdziemy choćby w 65 calowym Sony HX920 (cena ok. 20 tys. zł.), 60 calowym Samsungu UE60D8000 (cena ok. 12 tys. zł.), czy też całej serii designerskich i zaawansowanych technologicznie telewizorów Loewe serii Indyvidual.

- Teraz nacisk kładziony jest głównie na 3D, ale technologiczna przyszłość i największe wyzwanie dla rynku telewizorów to internet i łączność bezprzewodowa - mówi Jerzy Andraszewicz, właściciel Sony Centre w Gdyni. - W telewizorach Sony idealnie sprawdza się chociażby technologia łączności po sieci wewnętrznej, z wykorzystaniem LAN. Łączymy się dzięki temu z komputerem, dyskiem sieciowym, czy innym urządzeniem multimedialnym i na ekranie telewizora mamy swobodny dostęp do naszych pełnych zasobów multimedialnych. Moim zdaniem przyszłość to jeszcze większa integracja z telewizorem, na przykład wbudowane kamery do wideo rozmów, zintegrowane klawiatury do obsługi telewizora, 3D bez okularów, a także wysokiej rozdzielczości i ultracienkie ekrany - dodaje Jerzy Andraszewicz.

Ultracienki, zwijany wyświetlacz - to możliwe. Ultracienki, zwijany wyświetlacz - to możliwe.
Czy wyświetlacze staną się aż tak ultracienkie, że będziemy je mogli nawet zginać lub zwijać w rolkę? Czy nadejdą czasy, w których zabranie telewizora na wycieczkę przestanie być problemem? To raczej nieuchronna kolej rzeczy, notabene technologia OLED już na to pozwala. Póki co koszty ograniczają jednak producentów, ale koszty w końcu spadną.

Smart trend nie ominął również branży motoryzacyjnej. Prawdziwą rewolucję przechodzi sprzęt car audio. Całkiem niedawno Pioneer zaprezentował AppRadio, pierwszy na rynku odtwarzacz, który w pełni korzysta z szerokiego wachlarza możliwości jakie daje swoim użytkownikom iPhone, otwierając w samochodzie nowoczesne okno na świat.

- AppRadio zostało zaprojektowane tak, aby w pełni korzystać z mocy obliczeniowej, pojemności dyskowej, połączeń sieciowych oraz aplikacji iPhone oraz iPod - informuje Katarzyna Okońska, z gdyńskiej firmy DSV, która jest dystrybutorem marki Pioneer. - Mocną stroną AppRadio jest łatwość aktualizacji jego oprogramowania - podobnie jak w większości najnowszych smartfonów. Panel urządzenia ma zaledwie trzy przyciski a ponad 6 calowy ekran pojemnościowy o wysokiej rozdzielczości, wymaga mniejszego nacisku niż tradycyjne wyświetlacze, działa znacznie szybciej, a dzięki funkcji Multi-touch umożliwia wygodne korzystanie z aplikacji. Dotykowy ekran pozwala na kontrolowanie wszystkich funkcji urządzenia - od menu, poprzez obsługę iPod, radia AM/FM kończąc na prowadzeniu rozmów telefonicznych za pośrednictwem Bluetooth - dodaje Katarzyna Okońska.

Pioneer AppRadio Pioneer AppRadio
"Smart living" w motoryzacji to także cały szereg rozwiązań wpływających na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wśród najciekawszych pomysłów jest np. asystent przejazdu przez skrzyżowanie, który za pomocą bezprzewodowego łącza pobiera informacje z sygnalizacji świetlnej lub system wykrywający senność kierowcy poprzez analizę zamykania powiek, położenia głowy i zmiany pulsu. Dynamicznie rozwija się też technologia eCall, czyli oparty na znajdujących się w samochodzie czujnikach, automatyczny sposób błyskawicznego powiadamiania służb ratowniczych o wypadku.

Wykorzystywanie niezliczonej ilości czujników i kamer w samochodzie to już standard. Ale czy już niedługo będziemy podróżowali samochodami, które zamiast przedniej szyby mają wbudowany ekran? To wcale nie mrzonki. Takie rozwiązanie już 4 lata temu przedstawił na targach motoryzacyjnych w Genevie ekscentryczny szwajcarski wynalazca Franco Zbaro. Jego prototypowy pojazd, zwany Asisstance City Car, wyposażony został w inteligentne kamery dostosowujące jakość obrazu do warunków na drodze. Dzięki temu kierowca miał idealną widoczność w każdych warunkach atmosferycznych.

Smart living we własnym domu Smart living we własnym domu
Nowy trend znakomicie przyjął się także w branży deweloperskiej. Przecież mieszkanie również może być "smart". Idea smart living powstała z myślą o odbiorcach ceniących design, inteligentne rozwiązania i wysokiej jakości udogodnienia. Wśród ciekawostek technicznych stosowanych w nowoczesnych domach są np. czujniki alarmu, urządzenia zdalnego sterowania dopływem wody, klimatyzacją, oświetleniem, roletami okiennymi, systemy videomonitoringu, zaawansowane systemy audio - video, sterowanie sprzętem AGD, urządzeniami ogrodowymi, systemy podgrzewające teren wokół domu i zapobiegające jego oblodzeniu. Wszystkim można sterować za pomocą pilotów, paneli dotykowych, a także, gdy nie ma nas w domu, przez internet. W tej dziedzinie praktycznie ogranicza nas tylko i wyłącznie własna wyobraźnia. W Trójmieście co prawda ciężko jest znaleźć typową inwestycję deweloperską zgodą w pełni z ideą "smart living", ale jest kilka doświadczonych firm budujących takie nowoczesne rezydencje pod indywidualne zamówienia.

Jedno jest pewne, smart zawładnął naszym życiem na dobre. Życie w stylu smart do tanich nie należy, na pewno jest jednak wygodne. To ważne, w czasach, gdy żyjemy w tak dużym pędzie.

Zobacz także

Opinie (111) 8 zablokowanych

  • Nic odkrywczego tylko zmiana sprzętu

    Od kilkunastu lat wykonuje się instalacje inteligentne, więc nie ma nic odkrywczego w tym artykule. Zmienia się tylko sprzęt i jego wydajność. Od wielu lat wokół siebie mamy masę programowanych sterowników, nie wiedząc o tym lub są tak normalnym, że zapominamy o tym od strony technicznej. Lecz nie zmienia się jeden fakt, to wszystko kosztuje na początku i w czasie użytkowania. Nawet jak ktoś porwie się na pierwszy wydatek, to z czasem urządzenia zostają wyłączane z infrastruktury mieszkania lub domku, bo kosztuje ich konserwacja itp. Wiem to z własnego doświadczenia zawodowego.

    • 0 0

  • Kasia

    pozdrowienia dla koleżanki Katarzyny:)
    i do porządnego nazwiska wróciła.

    • 0 0

  • wiekszosc i tak nie ma aby zwiazac koniec z koncem (1)

    ....a oni mi tu z jakims smart living wyjezdzaja

    • 1 1

    • A co mnie obchodzi większość? Pal gumy z tego portalu, bo nie dla psa kiełbasa.

      • 0 0

  • APPLE nie dla buraków !

    • 2 0

  • Ach jaki cud (1)

    Wnętrze przytulne jak dworcowa poczekalnia pół wieku temu.A i akustyka musi być wspaniała przy takich terrakotach i szkle.Już słyszę: Pociąg osobowy z Olsztyna do Szczecina,planowy przyjazd....

    • 3 1

    • I jeszcze:

      Dziesiątki metrów kwadratowych szyb do mycia (z zewnątrz to przez alpinistę, jak mniemam?), spore koszty ogrzewania zimą i niezła cieplarnia latem. A jak się klima zepsuje, to nie można nawet okna otworzyć.

      Dziękuję, wolę normalne mieszkanie.

      • 1 0

  • "Poza oczywistą możliwością dzwonienia, smartfony wyposażano w (...)"

    Kiedy właśnie możliwość dzwonienia za pomocą "smart"fonów nie jest taka oczywista! I co w tych zabawkach jest "smart"? Cholerne marketingowe robienie ludziom wody z mózgu...

    • 0 0

  • jak ktoś jest głupi

    to niech sobie przynajmniej mieszka... smart.

    • 1 1

  • (2)

    Ten siedzący na fotelu retard nawet porządnych kolumn nie ma - pewnie wg niego życie w stylu smart polega na słuchanie jazgotu wydobywającego się z mizernych głośniczków telewizora. No i jak już ktoś słusznie zauważył - akustyka w tak pustym pomieszczeniu też musi być fatalna.

    I proszę osoby pytające "kogo na to stać" albo o nie komentowanie albo o powstrzymanie się od takich bzdur. To jest dział de luxe a pewne rzeczy po prostu muszą sporo kosztować, bo inaczej nie byłyby takie ekskluzywne. Może kogoś razić samochód za milion złotych czy garnitur za kilkanaście tysięcy złotych ale dla innych to codzienność i tak było, jest i będzie. Są pewne kręgi, w których normalne jest wydanie 15tys. zł miesięcznie na drewno do kominka. I nic wam do tego, bo to nie wasze pieniądze. Niech każdy robi z własną kasą co chce.

    • 3 0

    • (1)

      a jeżeli żyje tak z publicznych? np taki matoł Tusk?

      • 0 0

      • Ja tam nikomu do portfela nie zaglądam, bo mnie to nie interesuje. Wolę dbać o to, żeby w moim portfelu było pełno. Ale jak uważasz, że politycy za dużo zarabiają (może i jest to dużo wg przeciętnego obywatela ale nie jest to na tyle dużo, by żyć jak bogacz) to załóż partię, dojdź do władzy i obetnij wynagrodzenie osobom pełniącym jakiekolwiek urzędy państwowe do np. symbolicznej złotówki miesięcznie.

        • 1 0

  • ajfon

    ja w swoim ajfonie mam aplikacje badajaca mocz. Sikam na ajfona a on mi podaje skład moczu i podaje czy wszystko jest w normie .
    Takie mam smart zycie . ;-)

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Event w Audi City Gdańsk

warsztaty, dni otwarte

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane