• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wyjątkowa, luksusowa i z charakterem. Oto whisky

Ilona Truszyńska
17 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Whisky to dla wielu synonim alkoholu luksusowego. Od lat cieszy podniebienia wyrafinowanych smakoszy na całym świecie. Koneserzy porównują jej smakowanie do degustacji wina, a za dobrą butelkę są w stanie zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.



Smakosze uważają, że whisky najlepiej smakuje w temperaturze 16-18 stopni Celsjusza, jednak w Polsce najpopularniejszym sposobem jej podawania jest "on the rocks", czyli z lodem. Smakosze uważają, że whisky najlepiej smakuje w temperaturze 16-18 stopni Celsjusza, jednak w Polsce najpopularniejszym sposobem jej podawania jest "on the rocks", czyli z lodem.
- Whisky to trunek wymagający ogromnej wiedzy, doświadczenia i szczególnych predyspozycji od ludzi ją produkujących, a także czasu. To wszystko składa się na jej wyjątkowość, ekskluzywność i luksusowy charakter - mówi Marcin Musiałowski z Delikatesów Monopolowych Johnnie W. - W Polsce postrzeganie whisky jako trunku luksusowego wynika z czasów, gdy butelka, popularnej na zachodzie, dwunastoletniej whisky kosztowała tyle, ile przeciętne wynagrodzenie. Te czasy na szczęście minęły, ceny spadły, a nasze dochody wzrosły. Ponadto możemy już kupować proste, ale zupełnie przyzwoite, whisky w cenach niewiele wyższych od podobnej jakości krajowej wódki. Jednak większość oferowanego asortymentu posiada cechy produktu luksusowego.

Choć koneserzy to wiedzą, wielu z nas zapewne zastanawia się, jaka jest różnica pomiędzy whisky, a whiskey.

Otóż pisownia wskazuje na region, z którego pochodzi dana butelka. Nazwa "whisky" dotyczy trunku ze Szkocji, Kanady i Japonii, zaś "whiskey" odnosi się do produktów z Irlandii oraz USA.

Poza podziałem geograficznym trunek ten dzieli się także na typy.

- Są trzy wiodące to single malt, blended malt i single cask - mówi Dariusz Nabakowski ze sklepu 40 % Beauforta. - Whisky typu single malt (słodowa) to produkt z jednej destylarni, blended (mieszane) powstaje w wyniku zmieszania kilku rodzajów whisky, a cask to produkt z jednej beczki, najbardziej poszukiwany przez koneserów.

Nikt nie jest jednak w stanie podać liczby oferowanych na świecie marek whisky.

W Trójmieście jest bardzo wiele miejsc, w których można kupić whisky. Jednak w każdym sklepie warto pamiętać o sprawdzeniu etykiety. W Trójmieście jest bardzo wiele miejsc, w których można kupić whisky. Jednak w każdym sklepie warto pamiętać o sprawdzeniu etykiety.
- Rynek whisky to żywy organizm, który ciągle się zmienia. Kilka lat temu sprzedawano głównie whisky typu blended, w większości szkockie, trochę amerykańskich i irlandzkich. Obecnie coraz większy udział w sprzedaży mają whisky typu single malt. Pojawiają się również w sprzedaży whisky zbożowe, kiedyś używane wyłącznie do produkcji whisky typu blended - mówi Marcin Musiałowski. - Powiększyło się również terytorium, na którym produkuje się whisky. Ostatnio coraz większe uznanie zdobywają whisky japońskie.

Koneserzy whisky potrafią wydać na butelkę ulubionego trunku ogromne sumy, nie tylko po to, by delektować się jej smakiem, ale by wzbogacić swoją kolekcję.

- Ceny whisky mogą dochodzić do kilku tysięcy dolarów za butelkę. By klienci byli skłonni zapłacić takie kwoty, whisky musi być unikalna, o doskonałych walorach smakowych i zapachowych, najlepiej ciekawie opakowana i otoczona legendą i estymą - tłumaczy Marcin Musiałowski. - Takie whisky są bardzo długo leżakowane, pochodzą często z nieczynnych już destylarni i produkowane są na bardzo małą skalę.

Smakosze uważają, że whisky najlepiej smakuje w temperaturze 16-18 stopni Celsjusza. Podaje się ją w kieliszku o kształcie tulipana, wyprodukowanym z grubego szkła.

- Najlepszym sposobem na degustację whisky, tak by poznać pełnię jej smaku i aromatów i docenić starania ludzi ją tworzących, jest picie jej z niewielkim dodatkiem wody niegazowanej - mówi Marcin Musiałowski. - Ale, jak mówią Szkoci: "pijcie whisky jak chcecie, byle byście ją pili". Dlatego każdy powinien znaleźć najlepszy dla siebie sposób: czystą, z lodem, wodą, colą, sokami.

- Picie whisky powinno polegać na przyjemności jej smakowania - dodaje Dariusz Nabakowski.

W Trójmieście nie brakuje miejsc, w których kupić można whisky, ale zawsze warto pamiętać o sprawdzeniu etykiety.

- Whisky musi być rozlewana przez producenta lub głównego dystrybutora marki, wtedy jest oryginalna - dodaje Dariusz Nabakowski. - Nie sugerujmy się też nazwą, którą znamy. Często w sklepach pojawiają się marki nieznane, a dobre i w przystępnej cenie. Dlatego warto sprawdzać skład na etykiecie.

Trochę historii:
Sztuka i zwyczaj robienia whisky mają swoje początki w Irlandii na przełomie VI i VII wieku. Już wtedy irlandzcy mnisi pędzili trunek zwany wodą życia (uisge beatha). Nazwa współczesna - whisky - utrwaliła się dopiero 10 dekad później, ale w tym czasie trunek był już doskonale znany nie tylko w Irlandii, ale i Szkocji oraz innych częściach imperium brytyjskiego. I choć dziś whisky produkuje się w wielu krajach świata to rekord w produkcji whisky, na głowę mieszkańca, przypada wyspie Islay (jednej z wysp Hebrydów Wewnętrznych). Znajduje się tam aż osiem gorzelni, a mieszka tylko ok. 3000 osób.
Co ciekawe także Polska miała swoją whisky. Starka znana była w Polsce i na Litwie co najmniej od 15 wieku. I choć już się jej nie produkuje, to wciąż istnieją beczki zalane Starką jeszcze przed wojną.
Ilona Truszyńska

Miejsca

Zobacz także

Opinie (76) 6 zablokowanych

  • zdecydowanie irlandzkie polecam. Z lodem z lodem, ale 2-3 kostki. woda tylko źródlana

    i niiie dajmy się reklamom. Próbujmy i sami smakujmi. Zawsze coś dobierzemy.

    • 0 0

  • żubrówka palona

    a co z wódkami typu żubrówka palona? nie powiem bo smakuje super, a czy można ją podciągnąć pod whisky?

    • 0 0

  • Avana

    Mmmm taka zimna whisky. Coś pięknego... ja moją dostaję do firmy Dekanter, w sumie jest to więka hurtownia win i inncyh alkoholi ale mówie Wam... to co oni mają w sprzedaży to jest niebo

    • 0 0

  • Ale dyskusja, a o to nie chodzi chyba przecież. Lepiej się podnosić do góry, pijąc lepsze trunki i dyskutując o nich w sposób normalny. A może nie?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane