• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Męski luksus: buty szyte na miarę

Natalia Lebiedź
24 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Buty wykonane przez pracownie Jana Kielmana z Warszawy. Buty wykonane przez pracownie Jana Kielmana z Warszawy.

Luksusowe, męskie obuwie rządzi się zupełnie innymi prawami niż świat damskich pantofli. Uszyte na miarę zapewniają wygodę i komfort, a wykonane z najlepszych materiałów służą przez długie lata.



Paryż, Londyn i Rzym uważane są za największe europejskie stolice specjalizujące się w luksusowych usługach szycia męskich butów na miarę. Królują tam takie nazwiska, jak Lobb, Tricker, Berluti, Corthay czy Gatto. Niestety w Polsce nie skorzystamy z ich usług, ale za to istnieje kilka lokalnych pracowni z tradycją.

W Gdańsku istnieje możliwość zamówienia butów szytych na miarę w zakładzie krawieckim Jarosława Konaszewskiego. Jest to znany gdański krawiec, który od 1988 roku prowadzi autorski zakład krawiecki. To już trzecie pokolenie Konaszewskich, które tworzy historię i ubiera znane osobistości z kraju jak prezydenci, premierzy, ministrowie czy znani aktorzy i dziennikarze. Stałym klientem jest były prezydent, Lech Wałęsa.

- Na klientów czeka pełna gama usług. Od "A" do "Z" - mówi Jarosław Konaszewski. - Szyte na miarę są przede wszystkim garnitury, ale również pojedyncze marynarki i spodnie. W zakładzie dostępne są wysokiej jakości koszule, markowe krawaty i muszki oraz tworzone na zamówienie buty szyte na miarę.

Buty dobierane są indywidualnie. Wszystko zależy od gustu i potrzeby klienta. Na etapie planowania omawiane są wszystkie detale - rodzaj skóry, kolor, model ale również rodzaj szycia podeszwy i wysokość obcasów. Standard to 2,5 cm. Po fachowej korekcie projektu ściągana jest miara obu stóp z uwzględnieniem indywidualnych preferencji i potencjalnych poprawek ortopedycznych.

Projekt obuwia szytego na miarę trafia do firmy Ambiorix, z którą Konaszewski współpracuje.

- Mieszkańcom Trójmiasta oferujemy kolekcję "Gold". Jest szyta ręcznie na miarę w metodzie Goodyear, czyli przez podeszwę - tłumaczy Jan Spilliaert, właściciel Ambiorix.

Od ponad stu dwudziestu lat, buty na miarę szyje warszawski zakład Kielman, który na polskim rynku wyróżnia się nie tylko długoletnią tradycją, ale również międzynarodowa klientela. Firma znana jest również w Trójmieście.

- Podobnie jak u początków istnienia naszej pracowni, obecnie wciąż wszystkie czynności związane z realizacją zamówień wykonywane są wyłącznie ręcznie. Nie korzystamy z żadnych maszyn zastępujących pracę szewców. Buty nadal są szyte z naturalnych skór sprowadzanych z najlepszych garbarni świata - tłumaczy Leokadia Kielman, właścicielka warszawskiej pracowni.

W pracowni Kielmana klient ma do wyboru skóry cielęce pochodzące z Polski, Austrii, Anglii, Francji i Niemiec. Lżejsze buty wykonywane są ze skóry koziej, zwanej giemzami. Skóry bydlęce przeznaczone są do szycia cięższego obuwia o charakterze sportowym. Jedne z najdelikatniejszych butów szyje się z zamszu. Jest to aksamitna w dotyku skóra cielęca lub kozia. Najbardziej szykowne buty szyje się ze skór gadzich. Dominują jaszczurki i węże, a także krokodyle i aligatory. Buty powstają również ze skóry strusia, kangura oraz z żab, płaszczek i rekinów.

Buty szyte na miarę:

Zamawiając buty szyte na miarę, warto wiedzieć, że bardzo ważne są skórzane spody. Jeśli są wykonane z tworzywa sztucznego, uczucie zmęczenia nóg będzie odczuwalne wyraźnie wcześniej. Skóra wchłania również wilgoć. Dzięki czemu zapobiega nieprzyjemnym zapachom. Z pewnością do głównych atutów można również zaliczyć brak ingerencji chemii. Podeszwy wykonane ze skóry można znacznie częściej reperować bez obawy o utratę ich naturalnych walorów.

Czas poświęcony na przygotowanie pary butów to od 3 do 6 tygodni. Najsłynniejsza londyńska pracownia Johna Lobba jest w stanie dziennie wypuścić tylko 100 par. Ich koszt wynosi około 14 tys. złotych. W polskich pracowniach buty szyte na miarę są o wiele tańsze - to koszt rzędu 2 - 3 tys. zł.

  • Ambiorix Gold - Blackwell.
  • Ambiorix Gold - blackburn.
  • Buty uszyte z kremowej skóry cielęcej z łagodnie kontrastującą futrówką w kolorze mięty. Spody sztuprowe w kolorze jasnego brązu.
  • Model typu Oxford.
  • Najlżejsza wersja Lotników z nutą ekstrawagancji w postaci asymetrycznej linii na prawym bucie. Wierzchy uszyte ze skóry kangura.
  • Buty firmy Kielman do gry w golfa.
  • Buty wykonane przez pracownie Jana Kielmana z Warszawy.
  • Kolekcja "Gold". Jest to górna półka firmy Ambiorix.
  • Buty szyte na miarę w pracowni Jarosława Konaszewskiego.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (142) ponad 10 zablokowanych

  • w necie

    można zamowic online buty taneczne, nie sa drogie

    wpiszcie akces lub po prostu buty taneczne

    • 0 1

  • Oj lechu

    A jak chodzilem w gumofilcach i walonkach na zabawy bylo ok

    • 0 0

  • Buty na miare!!!

    A czy słyszał ktoś o warsztacie mistrza Czesława Bisikiewicza , który mieści się zresztą w mieście najsłynniejszego polskiego szewca Jana Kilińskiego?Trzemeszno powiat Gniezno, tak właśnie tam istnieje warsztat szewski założony w 1882 roku z pięcio-pokoleniową rodzinną tradycją szewską.Z tego co wiem w tym warsztacie też powstają prawdziwe luksusowe cacka w całkiem rozsądnej cenie znacznie tańszej niż w Warszawie.Gdy udamy się do tego warsztatu sam Mistrz z 40-letnim stażem w rzemiośle zdejmie fachowo mare,poleci nam szeroki wybór skór i fasonów buta oraz spełni każde życzenie klienta zgodnie z najwyższą sztuką rzemiosła.Mistrz wykonuje tylko męskie obuwie,Sam przekonałem się na własnej skórze gdyż posiadam buty które wyszły z pod ręki mistrza.Serdecznie wszystkim polecam.Zainteresowanym podaje adres i tel.kontaktowy. 62-240 Trzemeszno tel.694 079 534

    • 2 0

  • Nie polecam.

    Słaby krawiec, rozdmuchana popularność, lepiej poszukać kogoś lepszego. Nie jestem zadowolony. Nie polecam tego Pana.

    • 0 1

  • gość

    Pewnie, bo dla nas kobiet to tylko jednosezonowe g...o, prawda?

    Są również damskie linie takiego obuwia. Dokształć się, autorze, i daruj sobie seksizm.

    • 0 1

  • pomyłka

    Byłem, pytałem o buty typu wholecut potocznie zwane lotnikami. Nie miał pojęcia o co mi chodzi. Rzucił katalog. Pokazałem o które buty pytam. Pierwsza reakcja- trzeba zrobić na zamówienie co kosztuje 2000,-. Potem ponarzekał, że mało na nich zarabia, odsyłał do Brukseli - ale sam zachwalał zrobione dla siebie buty jednej ze sprzedawanych marek. Byłem drugi raz. Pierwszy pół roku temu zapytać o garnitur, teraz o buty. Więcej nie zajdę - choć przejeżdżam codziennie.

    • 0 0

  • To luksus?

    Po pierwsze tego typu oferty są skierowane do pewnej grupy klientów, wiadomo że 16-18sto letni chłopak ma gdzieś klasyczne buty szyte na miarę.
    Wiek klienta to raz, ponad to status społeczny - jeśli jesteś piekarzem to raczej komicznie byś wyglądał w klasycznych butach wyciągając chleb z pieca ... ale w niczym to nie przeszkadza żeby po pracy wybrać się w takich butach do np. teatru ... bo piekarz to wcale nie oznacza gbur, cham i nieuk ... jak wielu "magnatów" sądzi.
    Generalnie odnosząc się do "status" mam na myśli że dobrze będą pasować takie buty np. prawnikowi, lekarzowi ... i nie chodzi tylko o to że "mnie stać" tylko takie buty dają pojęcie o człowieku że jest "stabilny" ma jakieś zasady ... jest konserwatywny ... a odchodząc od reguł i konwenansów to każdy kto takie buty lubi i go stać na zakup ... to niech nosi na zdrowie ;-)

    • 3 0

  • buty skórzane na miarę

    Mam i sobie chwalę

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane