wiadomości - Aktualności

stat

Konsultant ślubny: czy warto mu zaufać?

Konsultant ślubny zajmuje się przygotowaniem ślubu i wesela, dbając o wszystkie szczegóły.
Konsultant ślubny zajmuje się przygotowaniem ślubu i wesela, dbając o wszystkie szczegóły. fot.Paula Romanowska/mat.pras. Wytwórnia Ślubów

Zawód konsultanta ślubnego (tzw. wedding plannera) spopularyzował się w ostatnich latach. Do jego zadań należy kompleksowe przygotowanie wesela i ślubu, a co za tym idzie - ścisła współpraca z parą młodą. Wraz ze wzrostem popularności organizatorów ślubnych, rośnie tez ciekawość, jak wygląda ich praca. Postanowiliśmy porozmawiać z osobami z Trójmiasta, które zajmują się tym na co dzień.Czy skorzystał(a)byś z usług konsultanta ślubnego?

tak, to świetne rozwiązanie 15%
tak, ale musielibyśmy wszystko dokładnie omówić 14%
nie wiem 10%
raczej nie, wolę wszystko samodzielnie przygotować 61%
zakończona Łącznie głosów: 249
Organizacja ślubu i wesela to nie lada wyzwanie. Każdy, kto organizował tę uroczystość, wie, ile czasem potrafi kosztować czasu i nerwów. Inna sprawa, że najczęściej przygotowujemy takie wydarzenie po raz pierwszy, więc nie wiemy, jak do wielu spraw podejść i gdzie je załatwić.

Pytań przy organizacji wesela pojawia się mnóstwo i pewnie dlatego wiele par woli przekazać te zadania konsultantowi, który posiada szerokie doświadczenie związane z organizacją ślubów.

- Współpraca z tzw. wedding plannerem to przede wszystkim bezpieczeństwo i zaufanie. Moim zadaniem jest rozplanowanie ślubnego harmonogramu i podążanie za nim przez cały okres współpracy z klientem. Ślubna organizacja ma charakter od ogółu do szczegółu. Zaczynamy od najbardziej istotnych kwestii, które determinują charakter ślubu jak i jego budżet, a kończymy na detalach, które są jak wisienka na torcie. Od pierwszego spotkania aż do zakończenia wesela czuwam nad wszystkim, a moi klienci czują się bezpiecznie, mając pewność, że przy ich ślubie pracują najlepsi profesjonaliści w tej branży, którzy są gwarancją spełnienia marzeń. To również oszczędność czasu, gdyż moi klienci otrzymują wyselekcjonowane i najlepsze propozycje konkretnych i sprawdzonych rozwiązań oraz podwykonawców - zapewnia Bogna Bojanowska, konsultant ślubny - Wytwórnia Ślubów. I dodaje:

- Pomagam w realizacji ślubnych marzeń. Czy będzie to ceremonia na plaży, stworzenie ślubnej scenografii czy akrobatyczny pokaz na wysokości, zawsze mam pomysł na realizację. To efekt 11 lat pracy jako wedding planner i stworzenia bazy podwykonawców, na których mogę liczyć o każdej porze dnia i nocy. To także mniej stresu zwłaszcza w dniu samego ślubu i wesela. Jestem do dyspozycji pary młodej od godzinnych rannych aż po zakończenie ślubnych atrakcji. Rozliczam podwykonawców, pilnuję realizacji umów, gwarantuję przebieg dnia zgodnie ze ślubnym harmonogramem. Parze młodej zostaje to, co najprzyjemniejsze - czerpanie z tego dnia jak najwięcej. Zamiast stresować się tym, czy tort dotarł na czas, mogą w pełni być z bliskimi i cieszyć się dniem ślubu, mając pewność, że oddali go w najlepsze ręce. Mogą poczuć się jak goście na swoim własnym ślubie, bo od zadań specjalnych jestem właśnie ja.

W ostatnich sezonach modne jest przygotowywanie wesel tematycznych - to od ustalenia tej kwestii zaczyna się organizacja ślubu. Konsultanci podkreślają, że warto zacząć przygotowania nawet dwa lata wcześniej, zwłaszcza jeśli nasz ślub przypada w wysokim sezonie - od maja do września.


- Myślę, że kiedy ludziom zależy na naprawdę piorunującym wrażeniu podczas uroczystości ślubnej, szukają najlepszych specjalistów, którzy pomogą im w realizacji marzeń, wskazując najlepsze rozwiązania oraz możliwości. Przygotowanie wesela bardzo często zależy od temperamentu pary młodej. Większość osób już podczas wyboru sali weselnej kieruje się poczuciem estetyki wnętrza, które najbardziej im odpowiada. Tu tak naprawdę zaczyna się przygoda z wyborem dekoracji, gdyż samo miejsce bardzo często niejako narzuca określony styl. Przykładowo we wnętrzach rustykalnych lepiej sprawdzą się dekoracje naturalne, bardziej w stylu boho aniżeli wysokie kielichy z kryształami. Dlatego też kiedy mamy już wybrane idealne miejsce na nasz ślub, powinniśmy skontaktować się z firmą zajmującą się dekoracjami, by móc poznać możliwości zaaranżowania wybranej przestrzeni - przekonuje Marta Modrzejewska-Ptak, właścicielka Floral Design.

Konsultant ślubny do zadań specjalnychZawód konsultanta ślubnego przybył do Polski z Zachodu. Wielu kojarzy sceny z amerykańskich filmów, w których koordynator ślubu radzi sobie z kryzysowymi sytuacjami, np. kiedy ktoś wpada w tort weselny i potrzebny jest nowy. Wpadek i nieprzewidywalnych sytuacji, które mogą zepsuć uroczystość zaślubin, jest wiele. W takich momentach pomoc konsultanta ślubnego jest nieoceniona. Poza tym on - jako osoba postronna - potrafi zachować spokój.

- Ślub to przede wszystkim ogromne przedsięwzięcie logistyczno-organizacyjne. Trzeba dopilnować naprawdę wielu kwestii: od kontaktu z salą weselną, dobrych umów z podwykonawcami, które będą chroniły także parę młodą, logistyki dojazdów gości, umieszczenia przy stołach, w pokojach, a także zajęcie się gośćmi w dniu wesela - wszystko po to, aby para młoda mogła się w spokoju przygotowywać. Obecnie na weselach pary młode organizują dla gości mnóstwo dodatkowych atrakcji: od fotobudki, barów, występów na żywo, różnych pokazów, do tego tort, dodatkowe posiłki, podziękowanie dla rodziców, oczepiny i to wszystko musi mieć swoje miejsce i czas. Dlatego niezbędny jest dobry scenariusz wesela i ktoś, kto go dopilnuje. Mówi się na nas wedding planner, wedding menager, konsultant ślubny. Ostatnia para młoda, z którą współpracowałam, używała określenia "organizatorka" i przyznam szczerze, że choć początkowo było to dla mnie nowe określenie, to po czasie mogę stwierdzić, że jest najbardziej trafne. Nie tylko planujemy, konsultujemy, ale przede wszystkim już organizujemy i dbamy o wesele od początku do końca - opowiada Magdalena Kuptz, wedding planner, Agencja Ślubna MK Wedding.
Organizacja ślubów może być utrudniona, jeśli na przykład mieszkamy w innym mieście niż tam, gdzie odbędzie się uroczystość, albo - co bardzo częste - mieszkamy za granicą, a ślub ma odbyć się w Polsce. Wtedy kontaktem z podwykonawcami, wszelkiego rodzaju zamówieniami czy podpisywaniem umów zajmuje się konsultant ślubny.

Targi ślubne w Trójmieście


- Zgłaszają się do nas najczęściej pary, które mieszkają w jednym mieście, a gdzie indziej chcą zorganizować wesele. Podobnie jest z osobami mieszkającymi na co dzień za granicą, ale to w Polsce pragną wziąć ślub. Dla nich jesteśmy bardzo pomocni, gdyż działając lokalnie, znamy miejsca na ślub i wesele, te, które są od wielu lat na rynku i trzymają wysoki poziom usług, jak i te nowe, które by osiągnąć sukces, muszą starać się dorównać najlepszym. Obecnie branża ślubna jest bardzo duża. Mamy wiele firm, ale tylko niektóre dzięki 15-letniemu doświadczeniu możemy śmiało polecić. Jesteśmy na miejscu i zawsze możemy dla naszych klientów załatwić formalności na odległość, co jest dla nich też bardzo ważne. W ostatnich latach zgłaszają się do nas również pary młode z Trójmiasta. Przy obecnym tempie życia trudno czasem samemu zorganizować ślub, szczególnie gdy ma być wyjątkowy - mówi Agata Maziarz z firmy Dekori.

Opinie (55) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze artykuły

wydarzenia