• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Inteligentny dom - komfort, bezpieczeństwo i oszczędność

Natalia Lebiedź
30 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Inteligentny dom. Inteligentny dom.

Kiedyś można było tylko o tym pomarzyć, teraz jest to realne - inteligentny dom. Zapewni komfort, bezpieczeństwo i oszczędność. Automatycznie zasłoni rolety, dostosuje oświetlenie czy dobierze odpowiednią temperaturę w domu. To tylko niektóre funkcje, które inteligentny system jest w stanie za nas zrobić.



Panel dotykowy. Panel dotykowy.
Rewolucja inteligentnego budownictwa rozpoczęła się w latach 70., kiedy to w Stanach Zjednoczonych rozwinął się system kontroli produkcji zautomatyzowanej i optymalizacji środowiska rozwoju roślin. Na bazie tych technologii został stworzony wysoko zaawansowany system umożliwiający zarządzanie wszystkimi urządzeniami znajdującymi się we wnętrzu domu. Jak to jest możliwe? System składa się z różnych elementów, które wymieniają się między sobą informacjami tak, aby lepiej sterować określonymi elementami w domu. W zależności od ustawień na panelu sterowania jesteśmy wstanie zarządzać funkcjami w taki sposób, aby zapewnić sobie wygodę, bezpieczeństwo, a przede wszystkim zmniejszyć koszty eksploatacji.

- Jednym z głównych argumentów, aby zainwestować w inteligentną instalację jest energooszczędność. Jeżeli chcemy jedynie oszczędzać energię elektryczną, to chyba lepiej zakupić termostaty pomieszczeniowe, które nie tworzą wspólnego systemu, a korzyści ekonomiczne będą na podobnym poziomie. Jeżeli jednak szukamy rozwiązania energooszczędnego i jednocześnie wygodnego, estetycznego i zwiększającego nasze bezpieczeństwo, to właściwą drogą jest zintegrowany inteligentny dom - tłumaczy Tomasz Gruda, właściciel firmy vBASS Automatyka Budynkowa w Gdańsku.

Dom wyposażony w inteligentny system. Dom wyposażony w inteligentny system.
Aby zaaranżować dom w system wymagana jest specjalna instalacja elektryczna, dostosowana indywidualnie pod inteligentny dom. System składa się z urządzeń wykonawczych zwanych sterownikami lub aktorami, z czujników oraz z elementów systemowych. Sterowniki i elementy systemowe są niewidoczne dla klienta, w przeciwieństwie do czujników. W tradycyjnej instalacji mamy do czynienia z wyłącznikami schodowymi, krzyżowymi i innymi, których tutaj nie ma. W przypadku inteligentnego domu stosuje się czujniki przyciskowe, posiadające wbudowany czujnik temperatury oraz panel sterowania, czyli kolorowy touch screen. Czujniki ostrzegają nas przed dymem, gazem, wykryciem wody na posadce lub pękniętym wężykiem od pralki. Chronią też przed czadem i włamaniem włączając alarm, zapalając światła w całym domu czy powiadamiając służby. Bardziej rozbudowane systemy rozpoczynają rejestr obrazu z kamer i dźwięku z mikrofonów. Jeżeli myślimy o odpowiednim komforcie i wygodzie to za pomocą jednego przycisku włączymy światło i alarm, spuścimy rolety czy wyłączymy niepotrzebne sprzęty AGD i RTV. System nastawiony jest również na automatyzację różnych procesów związanych z daną czynnością.

- Podczas naszego wyjazdu dom będzie symulował naszą obecność poprzez sterowanie zasłonami, roletami oraz systematyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia. Gdy w weekendowy wieczór otrzymamy telefon o niespodziewanej wizycie znajomych jednym dotknięciem na panelu sterującym (np. scena Goście) przygotujemy dom na przyjęcie gości. Automatycznie włączy się oświetlenie podjazdu i rozsunie się brama wjazdowa, światła w salonie stworzą przyjemny nastrój z głośników rozbrzmiewać będzie muzyka ulubionych wykonawców, a gdy temperatura zewnętrzna będzie przekraczała 20 stopni to drzwi balkonowe automatycznie się rozsuną i włączy się oświetlenie w ogrodzie - tłumaczy Marcin Wróblewski, właściciel Intel Home w Gdyni. - Wszystkie strefy w których będą przebywali goście zaczynają się nagrzewać do odpowiedniej temperatury. Przed samą wizytą gości ekspres automatycznie zaparzy kawę - dodaje Marcin Wróblewski.

Do systemu można również podpiąć analizator energii elektrycznej. Dzięki temu urządzeniu ograniczymy nadmierne użytkowanie niektórych odbiorników w domu tym samym ograniczając miesięczne rachunki. Natomiast będąc na urlopie i mając dostęp do internetu możemy monitorować dom z kamery. Możliwości są nieograniczone. Wszystko zależy od tego na jakich funkcjach najbardziej nam zależy.

Koszt inteligentnej instalacji można porównać z kosztem nowego samochodu osobowego. Podstawowe instalacje są nawet nieco tańsze i łączny koszt urządzeń nie powinien przekroczyć kilkunastu tysięcy złotych. Górny pułap - podobnie jak pakiet dodatkowych akcesoriów w luksusowym samochodzie - może być bardzo wysoki.

Miejsca

  • vBASS Gdańsk, Jaśkowa Dolina 31
  • Intel Home Gdynia, II Morskiego Pułku Strzelców 5/26

Zobacz także

Opinie (44) 6 zablokowanych

  • homo sapiens sam na siebie bat kręci ;P

    • 4 1

  • wychowałam sie w domu gdzie, żeby było ciepło najpierw trzeba bylo narąbać drewna, (1)

    rozpalić w piecu. Każda czynność wymagała przygotowań, pilnowania, żeby była woda, żeby nie zgasł ogień. Inteligentne domy rozleniwią do reszty ludzi i uzależnią od dostawcy, serwisu i kredytów. Błędne koło. W panicroomie nie chce mieszkać.

    • 11 4

    • mamy inne czasy proszę pani !

      Teraz ludzie nie siędzą w domach jak x lat temu, tylko pracują, podróżują, wychodzą ze znajomymi do klubow, restauracji. Kto chce oczywiscie moze poswiecic czas pracujac w domu ale jaki z tego zysk ? Tylko ze zaoszczedzi na rachunkach za opał...bo proądu raczej nie wytworzy sam ani wody ? Hmm mysle ze gra nie warta swieczki ale kto lubi....

      • 0 2

  • rozumiem, że ten wynalazek przeznaczony jest dla ludzi z niepełnosprawnością (3)

    dla których każda czynność jest Mount Everestem.
    Dla pozostałych będzie to krok do tyłu.

    • 7 5

    • Auto z klima (2)

      Auto z automatyczna klima i z elektrycznie podnoszonymi szybami tez jest wg ciebie dla niepelnosprawnych??

      • 2 2

      • (1)

        kilka rzeczy nie ale auto samo parkujące się?Przecież każda łajza wsiądzie i powie że chce jechać.Kiedy ludzie zrozumieją że te systemy powodują zanik mózgu?Człowiek po to ma ręce i rozum żeby samemu dbać o siebie a nie we wszystkim się wyręczać oczywiście za te bajery trzeba suto zapłacić i najczęściej psują się w najmniej spodziewanej chwili

        • 4 1

        • po to masz mózg...

          ... żeby samemu zadecydować czy taka automatyka domowa ma Ciebie w przyszłości wyręczać i w jakim stopniu czy w jakich dziedzinach chcesz zautomatyzować sobie życie.

          Przecież to użytkownik będzie nastawić temperaturę i godzinę, kiedy ma się obniżyć temperatura i podwyższyć w danym pomieszczeniu, czy godzinie o której mają uruchomić się zasłony lub żaluzje, o której godzinie dom ma przejść w tryb ochrony przed przegrzewaniem od promieni słonecznych bo w tych porach światło wpada do pomieszczeń latem nagrzewając je do +35 stopni, a potem trzeba to chłodzić (wtedy żaluzje w zależności od wskazań stacji pogodowej będą dopuszczać promienie lub nie). A i jeszcze jedno - nagrzewanie i godziny kiedy to ma miejsce - można łatwo zaobserwować na wykresach temperatur w czasie w każdym pomieszczeniu - dzięki temu każdy może dokonać analizy problemów w swoim domu i wyciągnąć z tego wnioski.

          Generalnie takich przykładów jest mnóstwo, a dużo z nich jest już wdrażanych gdy ludzie żyją w tym inteligentnym domu. Np pomysł z życią wzięty, funkcja doprogramowana już w trakcie mieszkania w domu - przekroczenie bariery podczerwieni w ogrodzie nie powoduje wywołanie alarmu, ale zapalenie światła i zrobienie zdjęcia czyli zapamiętanie obrazka z kamer. W ten sposób można rano zobaczyć informację że coś kręciło się po ogródku i obejrzeć zdjęcie kota czy ptaka.

          Jeżeli komuś się wydaje, że inteligentny dom to taki nikomu niepotrzebny automat samoparkujący auto bo komuś nie chce się parkować, to ja tylko napiszę, że mam zupełnie inne podejście do tego i inteligentny dom zawsze należy rozpatrywać pod kątem indywidualnej inwestycji i wymagań. Jeżeli ktoś nie chce mieć pakietu w aucie "park assistance" to go po prostu mieć nie będzie. Dla jednych sceny świetlne (jednym kliknięciem zapalenie światła na określoną wartość) będą fajnym argumentem "za", dla innych sterowanie temperaturą w czasie, sterowanie zasłonami i oświetleniem ogrodu o zmierzchu ale z możłiwością manualnego zablokowania tego czy manu załącz, połączenie wentylacji np z informacją o obecności domowników, zamiast wielu wyłączników estetyczne manipulatory z touchscreenem z poziomu którego w pozycji podmenu można również raz na jakiś czas latem włączyć muzykę na tarasie itp itd.... Wszystko zależy od rozmowy inwestora z projektantem czy wykonawcą systemu która ma doświadczenie.

          Nazwa inteligentny jest chwytem marketingowym, który całemu zagadnieniu przyniósł tyle samo dobrego, co złego. Dobrego bo jest to nazwa chwytliwa, dająca się zapamiętać, budząca emocje i zainteresowanie. Złego, bo mimo wszystko ludzie jej się boją, przypomina im się Star Trek, inne filmy S-F czy informacje które czytały o domu Billa Gatesa.
          A prawda jest taka, że inteligentny dom to po prostu automatyka ułatwiająca codzienne życie, wprowadzająca funkcje, o których instalacja tradycyjna może pomarzyć. Wyłącz dom jednym naciśnięciem - przecież to fajna funkcja - jeden klik i ogrzewanie zostaje obniżone o -2stC, wszystkie światło wyłączone, gniazdo od żelazka też, a alarm zazbroi się za 3 minuty. A potem włącz dom po wprowadzeniu kodu od alarmu... Takie proste, ułatwia życie (komfort), wprowadza nieco więcej spokoju, bo alarm się zawsze zazbroi a żelasko wyłączy (bezpieczeństwo) a i przy okazji można nieco obniżyć temperaturę i skręcić wentylację i niepotrzebnie nie płacić za ciepło czy prąd, którego nie potrzebujemy (ekonomia).

          • 1 2

  • wolę złoty srodek między Flinstonami a Jetsonami :D

    • 6 0

  • W takim domu mozna sie zanudzić.

    We wszystkim umiar - wystarczy mi pralka automatyczna i zmywarka.

    • 4 3

  • był juz taki film o domu który przejął władze nad domownikami!!

    Ale cotam wszyscy czekaja az zdarzy sie taki przypadek naprawde!!Ktos sie włamie do systemu i odkreci gaze.Albo w pusci złodzieja a domowników pozamyka w pokojach :)

    • 4 1

  • a moj dom podczas mojej

    nieobecnosci symuluje obecnosc spraszajac rozne persony z okolicy na imprezke... no ale wczytalem mu najnowszy soft.

    • 3 0

  • instalator - serwisant

    Instaluję takie systemy , sam bym nie zainwestował w takie coś .... koszt takiej instalacji dla domu ok 200 m to w zależności od dostawcy wydatek 50-120 tyś
    Elektronika jak wiadomo bywa zawodna i tu ....mam kolejne dochody za serwis,
    Większość klientów inwestujących w takie cuda to jak wiem z autopsji snoby , lub nowobogaccy z kredytem do końca życia co chcą się pokazać przed znajomymi.
    Jak ktoś wcześniej pisał system jest super dla ludzi niepełnosprawnych lub ograniczonych ruchowo tylko najczęściej nie stać ich na to.

    • 9 2

  • Za co te kilkanaście tys zł? (1)

    Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu elektroniki i można mieć takie cuda za kilka set zł. No ale wtedy taką instalacje mogli by mieć też ci biedniejsi a luksus przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla bogatych

    • 4 0

    • to tak jak porównywać HTC do iPhona

      niby funkcjonalnie to samo, a jednak jakość i wykonanie o klasę niżej

      • 0 3

  • hmm :)

    a czy ten dom posiada otwierany dach na wypadek deszczu?

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane