• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W poszukiwaniu czystej formy - wnętrza minimalistyczne

Michalina Domoń
8 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Duże płaszczyzny i przestrzenie to główne wyznaczniki minimalizmu. Projekt: formativ. Kasia i Michał Dudko. Duże płaszczyzny i przestrzenie to główne wyznaczniki minimalizmu. Projekt: formativ. Kasia i Michał Dudko.

Choć jest obecnie na fali popularności, nie jest to styl dla każdego. Minimalizm, tak jak cała filozofia z nim związana, wymaga poświęceń i wyrzeczeń, a w swojej pełnej okazałości trafia w gusta tylko wybranych miłośników wnętrz.



Duże, puste przestrzenie, skupienie na formie, skłonność do monochromatycznych rozwiązań. Minimalizm coraz silniej zaznacza się w dziedzinie sztuk plastycznych, takich jak fotografia czy architektura. Skąd ostatni wzrost popularności tego stylu?

- Minimalizm zawsze miał swoich zwolenników, teraz jest też popularna filozofia życia z nim związana. Chodzi o to, aby nie otaczać się wieloma rzeczami niskiej jakości lub takimi, których w ogóle nie potrzebujemy. Jest to moda na ekologię i walkę z nadmiernym konsumpcjonizmem. Minimalizm świetnie się w tę tendencję wpisuje - wyjaśnia Katarzyna Dudko z pracowni architektonicznej Formativ.

W stylu minimalistycznym urządziłbyś:

Jako społeczeństwo jesteśmy już zmęczeni nadmiarem. - Poprzez obserwację wielu dziedzin życia możemy zauważyć, że nadmiar bodźców, form i informacji kieruje nas na drogę minimalizmu - spokoju, ładu i prostoty. To samo dotyczy architektury wnętrz. Poszukujemy oddechu, poczucia przestronności i porządku. Rośnie w nas potrzeba zwiększenia świadomości tego, czym się otaczamy - mówi Aneta Eron z pracowni Asymetria Design.

Dobrze zaprojektowane wnętrze minimalistyczne wymaga od architekta konsekwencji. - Liczy się tu przede wszystkim prostota brył i kolorów, co wbrew pozorom nie jest łatwe, aby wnętrze było przy tym ciekawe. We wnętrzach minimalistycznych często efektem jest sama gra światła - mówi Katarzyna Dudko. Jak dodaje Aneta Eron, dobrze przemyślane usytuowanie źródeł światła wydobędzie szczegóły, które kryją się w subtelnej grze odcieni i faktur użytych materiałów.

We wnętrzu, w którym detali jest niewiele, stawiamy na materiały najwyższej jakości. Obecność każdego z nich powinna być uzasadniona, a wszelkie szczegóły, zbędne w przestrzeni przedmioty, schowane w odpowiednio dostosowanych szafkach czy zabudowach, dzięki którym możemy zbudować przestrzeń za pomocą dużych płaszczyzn.

  • Prosta forma mebli i dodatków. Projekt: formativ. Kasia i Michał Dudko.
  • Tu prostotę wnętrza przełamuje tapeta, jednak nie burzy minimalistycznego zamysłu. Projekt: formativ. Kasia i Michał Dudko.
  • Zabudowana kuchnia pozwala na utrzymanie porządku. Projekt: Asymetria Design.
  • Kontrastowe połączenie bieli, czerni i ciepłego drewna. Projekt: Asymetria Design.
  • Drewno nadaje minimalistycznym wnętrzom przytulności. Projekt: formativ. Kasia i Michał Dudko.
  • Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których najchętniej decydujemy się na minimalistyczne rozwiązania. Projekt: Asymetria Design.
  • Sypialnia w tym stylu przywołuje na myśl japońskie rozwiązania nawiązujące do filozofii zen. Projekt: formativ. Kasia i Michał Dudko.
  • Projekt łazienki, w którym dominują proste formy, biel i beton. Autor: Asymetria Design.
  • W minimalistycznych wnętrzach dąży się do zachowania równej płaszczyzny. Projekt: formativ. Kasia i Michał Dudko.


Moda na minimalizm nie oznacza wcale, że ta tendencja stała się obecnie najbardziej popularna na rynku projektowym. Architekci zwracają uwagę, że często myli się wnętrze nowoczesne z minimalistycznym. - Wnętrza nowoczesne są oczywiście bardzo popularne, ale minimalistyczne są o wiele bardziej wymagające. Trzeba być gotowym na pewne poświęcenia, by efekt był zadowalający i być miłośnikiem prostych, ascetycznych form, a to ogranicza grono klientów - zauważa Katarzyna Dudko.

Powszechnie zdarza się, że minimalizm spotyka się z różnymi zarzutami. - Wbrew obiegowej opinii nie jest to styl tani, wręcz przeciwnie, wymaga użycia wysokiej jakości materiałów i często nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych, aby uzyskać czystą formę - mówi Katarzyna Dudko.

Niektórzy uważają, że to styl nudny i surowy, choć projektanci zapewniają, że odpowiednio dobrane elementy mogą odmienić charakter takiego wnętrza. - Użycie jaskrawego koloru czy elementu o nietuzinkowym kształcie zmieni odbiór takiej przestrzeni. Z zimnego w odbiorze pomieszczenia możemy otrzymać ciepłe i przytulne - mówi Aneta Eron.

Jednak klasyka tego stylu kojarzy się bez wątpienia z monochromatycznością, pracą na formach i dużych płaszczyznach. Bo minimalizm to styl bliski naturze. I tak jak azjatyckie wnętrza inspirowane filozofią zen, ma dawać przestrzeń, spokój i odpoczynek.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (35) 1 zablokowana

  • Minimalizm - moim zdaniem jest ok!

    Jestem zwolenniczka tej formy, jezeli chodzi o urzadzanie mieszkania. Z umeblowania tylko to, co potrzebne; i duzo wolnej przestrzeni, zamiast zagracania. Nie podobaja mi sie mieszkania, w ktorych jest duzo mebli, w tym wiekszosc zupelnie zbednych, i bardzo czesto zupelnie innych; natomiast na szafkach i polkach od cholery jakis pitol; no i w konsekwencji - brak przestrzeni, albo jesli nie brak, to z pewnoscia minimalizm wlasnie pod tym wzgledem...

    Urzadzenie wnetrza ma tez wplyw na sprzatanie - zdecydowanie szybciej i wygodniej sprzata sie, gdy nie trzeba co chwile czegos przestawiac i ustawiac, odsuwac, przesuwac i przysuwac; itp.itd.

    Oczywiscie kazdemu podoba sie co innego, i kazdy dobrze czuje sie w innym wnetrzu i otoczeniu; jednak ja jestem za minimalizmem.

    • 7 3

  • komputer wie wszystko

    po co więc są studia architektoniczne??

    • 1 0

  • bardzo fajnie

    bardzo fajnie, lekko i nowocześnie. Niestety mam wrażenie, że ludzie nie są na tę lekkość gotowi. Wolą zagracone, żałosnych papilotów z Ikei nasr*ne, jeszcze sobie pawlacza strzelą, żeby mieli gdzie stare kożuchy z komuny trzymać... bo się przyda, albo stare brudne słoiki.

    • 1 1

  • minimalizm to slepa ulica

    Tak powinno wyglądać prosektorium a nie miejsce gdzie plodzimy, jemy kochamy i wychowujemy dzieci. KATASTROFA

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane