• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niespodzianki szefa kuchni w Sheratonie

Monika Sołoduszkiewicz
16 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Podczas degustacji zaproponowano różne rodzaje kozich serów dojrzewających w typie kwasowo-podpuszczkowym. Podczas degustacji zaproponowano różne rodzaje kozich serów dojrzewających w typie kwasowo-podpuszczkowym.

Nie jest łatwo znaleźć idealną parę, zwłaszcza gdy te poszukiwania prowadzimy w kuchni. Przychodząc do restauracji oczekujemy pełni smaku, kreatywnych kompozycji, które znakomicie uzupełnią serwowane tam wina czy piwa rzemieślnicze. Od dziś takich propozycji możemy spróbować w Lobby Barze Hotelu Sheraton.



Wina najchętniej serwujesz w towarzystwie:

Program Paired to łączenie poszczególnych składników tak, by nawet niewielka przekąska była przepełniona smakiem. Naturalnym wyborem okazały się składniki pochodzące z regionu, nawiązujące do lokalnych tradycji kulinarnych. I tak na talerzach gości znalazły się bałtyckie śledzie i trocie, sery zagrodowe i kaszubskie wędliny. Selektywnie dobrane przekąski zaskakująco komponują się z winami klasy premium z programu Sheraton Selects, które otrzymały ponad 85 punktów w ocenie Wine Spectator.

- Obecnie ludzie chcą więcej niż kiedykolwiek wcześniej, a w dodatku w krótszym czasie. Pragną nowych i autentycznych doznań. Podróżują, by poszerzać swoje horyzonty. Paired został stworzony, aby zaciekawić gości w prosty sposób, tworząc nieoczekiwane smaki, które zachwycają podniebienia. Zaskakujące łączenie produktów ma również zapraszać do poznawania nowych, lokalnych specjałów w połączeniu z kuchniami świata. Obecna oferta obowiązywać będzie przez 6 miesięcy, na kolejne pół roku będziemy tworzyć jeszcze bardziej niespodziewane i wyrafinowane smaki w towarzystwie nowo dobranych win i piw - mówi Iwona von Schada-Borzyszkowska, specjalista ds. PR i marketingu Sheraton Sopot Hotel.
Pierwszą zaproponowaną przekąską był pstrąg bałtycki, który okazał się soloną trocią. Troć ma zwarte, delikatne w smaku mięso, które plasuje się pomiędzy pstrągiem a łososiem. Ryba została podana z emulsją ze szczawiu i jabłkiem marynowanym w soku z kiszonych ogórków. Dopełnieniem tej kompozycji było wino Henri Bourgeois Sancerre Les Baronnes (2014) z doliny Loary, o dużej kwasowości, charakteryzujące się owocową nutą i przepełnione aromatami kwiatów.

Następnie zaproszeni goście mieli okazję spróbować wędzonego koziego sera w towarzystwie marynowanego buraka i Marchesi de Frescobaldi Castello di Pomino "Pomino Bianco"(2013) z Toskanii. Sery, podobnie jak serwowane później kiełbasy, pochodziły z kaszubskich gospodarstw agroturystycznych. Charakteryzowały się pełnym smakiem i delikatnie gorzkawą nutą znakomicie uzupełnioną słodkim burakiem.

Niemałym zaskoczeniem i jednym z faworytów wczorajszej degustacji okazał się bałtycki śledź podany z ravioli ze śmietanki i ceviche z czerwonej cebuli. Charakterystyczny dla ceviche dodatek kolendry przełamano sosem z malin. Tę przystawkę uzupełniał Riesling Allendorf Rudesheim Berg Roseneck (2013).

- To wino charakteryzuje fantastyczna, mineralna struktura. Mamy do czynienia z bardzo bogatą glebą, przede wszystkim łupkową. W bukiecie mocno wyczuwalna gleba, zrównoważona kwasowość i długi finisz. Riesling jest szczepem, które świetnie współgra z kuchnią polską. To jeden z nielicznych szczepów białych win, który znakomicie pasuje do śledzia, sprawdza się w połączeniu z kwaśnymi smakami - opowiadał Andrzej Strzelecki, sommelier Sheraton Hotel.
  • Wędzona kaczka "Pierśnik", puree z czerwonej kapusty, sól lawendowa.
  • Śledź bałtycki, ceviche z czerwonej cebulki, kwaśna śmietana, malina.
  • Pstrąg bałtycki, marynowane jabłko, emulsja ze szczawiu.
  • Autorami nowego menu byli Marek Soczewka oraz Michał Zyska.
  • Mus z koziego sera, biszkopt daktylowo-bananowy, świeże truskawki.

Kolejnym daniem, które często pojawia się w propozycjach szefa kuchni była pierś z kaczki, przygotowana metodą sous-vide (gotowanie próżniowe w niskiej temperaturze - w tym wypadku były to 64 stopnie Celsjusza przez cztery godziny) i podana z musem z czerwonej kapusty. Sous-vide jest dość popularną metodą przygotowania potraw w trójmiejskich restauracjach, pozwala bowiem uniknąć rozgotowania czy przegotowania, a produkty zachowują soczystość i właściwą im konsystencję. W wypadku kaczki zastosowano aromatyczną marynatę z soli lawendowej, miodu i tymianku, a pierś poddano dodatkowo krótkiemu wędzeniu drewnem bukowym. Bogactwo smaku świetnie podkreślił Penfolds Bin 28 Kalimna Shiraz (2012) z południowej Australii o złożonym smaku i wyraźnie wyczuwalną nutą jeżyn, lukrecji i czekolady - zdecydowany faworyt gości tego wieczoru.

- Pierśnik, czyli popularna potrawa z gęsiny, często przyrządzana na Kaszubach. W oryginalnej wersji były to dwie wiązane sznurkiem piersi marynowane przez dobę w solance. Odpowiednie stężenie roztworu sprawdzano, wrzucając do niego surowe jajko, które powinno wypłynąć. Następnie pierśniki wędzono przez 4-6 godzin z użyciem drewna olchy bądź buku, czasem dla aromatu dokładano jałowiec lub drewno owocowe. My pokusiliśmy się o przyrządzenie pierśnika z kaczki, ale trochę inną metodą. Nadal jest marynowany w solance, ale już gotowany sous-vide i krótko podwędzany. Zachęcam do eksperymentów z przenoszeniem wędzarniczych aromatów na nasze stoły. Świetnie sprawdzi się wędzona pierś z kurczaka podana z konfiturą z dzikiej róży, zwłaszcza że w dużych sklepach bez trudu kupimy zrębki do wędzenia, pochodzące z drzew liściastych czy owocowych - tłumaczył Marek Soczewka, zastępca szefa kuchni Hotelu Sheraton.
Podczas degustacji zaproponowano także różne rodzaje kozich serów dojrzewających w typie kwasowo-podpuszczkowym. Tego rodzaju sery cieszą się coraz większą popularnością, chociaż ich produkcja może okazać się problematyczna. Mleko kozie zawiera bowiem małe cząsteczki tłuszczowe i niewiele kazeiny, przez co bywa wymagające w obróbce. Na desce znalazły się sery dojrzewające od 2 do 5-6 tygodni, czyli od tych delikatniejszych po bardziej kruche i zwarte. Nie zabrakło także charakterystycznego "koziego dymka", którego wyróżnia lekka kwasowość i cierpka nuta wędzonej skórki. Regionalna ciekawostką okazał się ser dojrzewający w liściach winogron, nasączonych białym winem.

Ostatnią z zaproponowanych przekąsek były kaszubskie kiełbasy - myśliwska i polska - oraz kabanos z dodatkiem sarniny. Mięsa podano w towarzystwie pikantnej musztardy, słodkiego musu z buraka oraz emulsji z czarnego bzu. Lokalne wyroby zestawiono z hiszpańskim Bodegas Emilio Moro o mocnym bukiecie smaku wiśni i czekolady.

Na deser zaserwowano mus z koziego sera w typie Ricotty o delikatnie słonym smaku. Pomiędzy warstwami musu znalazł się bezglutenowy, daktylowo-bananowy biszkopt.

Paired
to nowy program dostępny w Lobby Barze, który jest jednym z pierwszych etapów transformacji wizerunki marki według planu Sheraton 2020. W ramach tej strategii uruchomiono submarkę Sheraton Grand - czyli linię najlepszych hoteli na całym świecie i zaplanowano otwarcie kolejnych 150 hoteli Sheraton do 2020 roku. Menu Paired jest dostępne w godzinach otwarcia Lobby Baru. Każda z przekąsek kosztuje 10 zł, cena nie obejmuje wina.

Miejsca

  • Sheraton Sopot, Powstańców Warszawy 10

Zobacz także

Opinie (27) ponad 10 zablokowanych

  • nie zgadzam się

    Niestety, również nie raz kosztowałem potraw w restauracji i nie mogę się zgodzić....jedzenie było niesmaczne...strasznie mi przykro, sam się zawiodłem....Myślę, że Szef kuchni nie ma zbyt wiele do powiedzenia w kwestii menu ponieważ sieciówki żądzą się swoimi prawami....

    • 8 2

  • Polska kuchnia jest bardzo chwalona na świecie (2)

    Czerpcie z bogactw naszej polskiej ziemi ile się da.
    Najlepsze dania to dania z produktów sezonowych od sprawdzonych dostawców.
    Regionalne, tutejsze, zgodne z porą roku.
    Wiosną jajka i szczypiorek, zimą wędzonki i marynaty, latem soczyste słodkie owoce, a jesień to zupełny odjazd smakowy....

    • 0 1

    • co ty bredzisz

      Na jakim swiecie.Polska kuchnia jest tlusta i bez smaku,a takie opinie jak twoja moze tylko wyrazac osoba,ktora nigdzie nie byla i nic innego nie jadla procz schabowego i pierogow.

      • 0 0

    • Kociu, bredzisz !

      • 1 0

  • hehe brak slow. (1)

    Ryba została podana z emulsją ze szcz*wiu i mirabelek.Ja to myslalem ,ze emulsja to farba.Czego Ci ludzie nie wymysla,zeby tylko brzmialo luksusowo.Smiech na sali.

    • 0 1

    • ...

      No a jak to opisać? Przecier? Przecier już nie jest luksusowy :P

      • 0 0

  • O wyrafinowanych smakach autorytatywnie może się wypowiadać

    drugie lub trzecie pokolenie potomków Michelinowskich "gwiazdkowych" szefów
    kuchni - ale z pewnością NIE sheratonowscy PRs, reprezentujący hamburgerowo-pizzowo-tortillową tradycję pasienia tłumu !

    • 1 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane