wiadomości - Moda & Uroda

stat

Zaprojektuj swój uśmiech na nowo. O nowoczesnej stomatologii estetycznej

Stomatologia estetyczna daje nam wiele możliwości, zaczynając od kilku metod wybielania, a kończąc na kompleksowej odbudowie protetycznej.
Stomatologia estetyczna daje nam wiele możliwości, zaczynając od kilku metod wybielania, a kończąc na kompleksowej odbudowie protetycznej. fot. fotolia.pl/YakobchukOlena

Uśmiech to wizytówka bez względu na wykonywany zawód, a stomatologia już dawno przestała być dziedziną, która skupia się tylko na leczeniu. W XXI wieku możemy wręcz zaprojektować idealny i dopasowany do nas hollywoodzki uśmiech, ale co to tak naprawdę oznacza w praktyce?Czy jesteś zainteresowany(a) zabiegami stomatologii estetycznej?

tak, regularnie wybielam zęby

7%

tak, chciał(a)bym kiedyś kompleksowo zaprojektować swój uśmiech

20%

jestem zainteresowany(a), ale to zbyt drogi zabieg

58%

jestem zainteresowany(a), ale boję się bólu

4%

nie, uważam, że jest to niepotrzebne

11%
Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz, dlatego warto postarać się, żeby nasz uśmiech był perfekcyjny. Przegląd co pół roku, stosowanie odpowiedniej pasty, szczoteczki, to coś, o czym każdy dentysta przypomina na wizycie i co znamy od dzieciństwa. Jednak to nie wszystko. Stomatologia wraz z rozwojem technologii wkroczyła na inny szczebel - stomatologii estetycznej, która działa na wygląd uśmiechu w bardzo zaawansowany sposób.

Podstawowe zabiegi, które mają na celu poprawę wizualną naszego uzębienia, to przede wszystkim: skaling, piaskowanie oraz wybielanie. Zaleca się stosowanie tych zabiegów w takiej kolejności jak powyżej, ponieważ usunięcie kamienia i osadu przed wybielaniem zwiększa jego efekt i trwałość.

- Usuwanie kamienia nazębnego zapobiega procesom zapalnym dziąseł, a piaskowanie dogłębnie oczyszcza zęby z ciemnych osadów. Gdy efekt estetyczny nas do końca nie satysfakcjonuje, możemy wykonać zabieg wybielania zębów. Do wyboru mamy wybielanie nakładkowe lub odbywające się w gabinecie. Podczas wybielania nakładkowego otrzymuje się specjalnie dostosowane nakładki zębowe oraz preparat wybielający do stosowania przez dwa tygodnie. Wybielanie lampowe w gabinecie trwa około godziny. Lekarz dentysta po specjalnym przygotowaniu jamy ustnej nakłada żel wybielający, który następnie jest naświetlany w cyklach lampą UV albo laserem - mówi lek. dent. Agnieszka Maj z kliniki Projekt Uśmiech.
Jeśli stawiamy na dużą zmianę i oczekujemy spektakularnego efektu, to warto wiedzieć, że takie leczenie trwa nawet kilka miesięcy. Gabinety stomatologiczne prześcigają się w stosowaniu programów i sprzętów, które mają ten proces usprawnić. Mimo wiadomych korzyści estetycznych, trzeba liczyć się z wieloma godzinami spędzonymi u dentysty.

- Wyobraź sobie, że jeszcze przed rozpoczęciem leczenia zobaczysz, jak będzie wyglądał twój nowy uśmiech. Mamy taką możliwość dzięki nowoczesnej technologii Digital Smile Design. Z jego pomocą zaprojektujemy uśmiech w pełni zintegrowany z rysami twarzy i mimiką. Na podstawie projektu cyfrowego technik dentystyczny dokładnie wie, jak wykonać model idealnego uśmiechu, tzw. mock-up. Jest to rodzaj tymczasowej nakładki, która jest zakładana na zęby. To właśnie ten moment, kiedy pacjent może zobaczyć, jak będzie wyglądał jego nowy uśmiech jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Rozmawiamy również o tym, jaki efekt chce dana osoba osiągnąć: bardziej "naturalny", czy "idealny" - tłumaczy lek. dent. Łukasz Lassmann, współzałożyciel kliniki Dental Sense.
Czasami żeby osiągnąć zamierzony efekt i cieszyć się zarówno pięknym, jak i zdrowym uśmiechem, potrzebne są dodatkowe badania. Jeśli mamy wadę zgryzu, to po kilku latach nasze zęby mogą zacząć się ścierać lub po prostu boleć, dlatego stomatolodzy badają je pod względem różnych okoliczności.

- Całą odbudowę estetyczną wykonujemy w oparciu o badanie stawu skroniowo-żuchwowego w centralnej relacji. Przed badaniem robimy wywiad z pacjentem. Jeśli skarży się na dyskomfort przy jedzeniu, bóle żuchwy czy częste bóle głowy i szyi, to mamy podstawy by twierdzić, że jest problem ze zgryzem. Jeśli zachodzi taka potrzeba, stosujemy szynoterapię w celu uzyskania równowagi mięśni. Polega na noszeniu stworzonej specjalnie dla nas szyny. Przypomina ruchomy aparat ortodontyczny: zakładamy ją głównie na noc oraz w czasie, gdy jesteśmy sami, więc nie musimy się martwić, że będzie nam w czymś przeszkadzać - mówi Marzena Kurek, menedżerka kliniki Prodent.
W stomatologii estetycznej wykorzystuje się przede wszystkim nowoczesne uzupełnienia protetyczne, takie jak licówki czy korony pełnoceramiczne, a czasem zabiegi z zakresu plastyki korekcyjnej dziąseł.

- Nowością są licówki porcelanowe bez szlifowania. Są to cienkie 0,3-0,5 mm uzupełnienia, które cementujemy na zębach pacjenta bez tradycyjnego rozległego szlifu, uzyskując jednocześnie efekt zmiany kształtu i koloru zębów - opowiada lek. dent. Monika Teślak z kliniki Projekt Uśmiech.
Skoro już wiemy, w jaki sposób możemy stworzyć swój uśmiech, to warto wspomnieć o kosztach. Odbudowa protetyczna nie należy do najtańszych, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na całkowitą zmianę wyglądu naszego uzębienia. Wtedy mogą to być kwoty nawet rzędu 30-50 tys. zł. Warto jednak wspomnieć, że taka odbudowa służy nam zazwyczaj do końca życia, czasami wymaga korekty po kilkunastu latach, jednak wszystko zależy od zaangażowania pacjenta - odpowiedniej higieny i wizyt kontrolnych.

- Koszty pojedynczej korony czy licówki to wydatek rzędu 1500-1800 zł. W tej cenie pacjenci mogą liczyć na zastosowanie najwyższej jakości materiałów i nowoczesnych metod cyfrowych podczas wykonywania uzupełnienia wraz z indywidualnym doborem koloru i tymczasową odbudową na czas przygotowania licówki czy korony - mówi lek. dent. Tomasz ZarańskiPerfect Smile.
Niejednokrotnie dla poprawy efektów leczenia stosuje się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jest to również spowodowane tym, że wraz z nową odbudową zębów czy poprawą zgryzu delikatnie zmienia się kształt naszej twarzy.

- Projektowanie uśmiechu to nie tylko zęby, ale również cały dolny odcinek twarzy. Wykorzystując zabiegi z zakresu medycyny estetycznej możemy uzyskać efekt pięknie wymodelowanych ust kwasem hialuronowym czy wypełnienie bruzd nosowo-wargowych, tworzących efekt smutnego wyrazu twarzy. Wykorzystujemy również toksynę botulinową w leczeniu tzw. "gummy smile", to jest nadmiernego unoszenie wargi górnej w wyniku czego odsłaniamy w uśmiechu znaczny fragment dziąsła. Efekty po użyciu botoksu obserwujemy już po pierwszym zastosowaniu - zdradza lek. dent. Monika Teślak z kliniki Projekt Uśmiech.
Efekt, który możemy uzyskać jest wart wysiłku - tak twierdzą zadowoleni pacjenci. Śnieżnobiały, zdrowy uśmiech jest powodem do dumy i powoduje, że wzrasta nasza samoocena.

- Gdy pacjenci widzą po raz pierwszy swój nowy uśmiech, bardzo często uwalniają się niesamowite, pozytywne emocje. Praktycznie każdy pacjent po prostu zaczyna znacznie więcej się uśmiechać, co dla lekarza prowadzącego jest zawsze największą nagrodą. Pacjenci po metamorfozie uśmiechają się inaczej niż do tej pory - robią to w nieskrępowany i szczery sposób. Po przeprowadzonym leczeniu, będąc w relacji z pacjentem już od pewnego czasu, zauważamy jak wzrasta znacząco ich dobre samopoczucie, samoocena i pewność siebie - dodaje Tomasz Zarański z Perfect Smile.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (49)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze artykuły

wydarzenia