wiadomości - Design

stat

W zgodzie z naturą. Organiczne inspiracje we wnętrzach

Różnorodne motywy roślinne są jednym z najbardziej powszechnych aktualnie trendów.
Różnorodne motywy roślinne są jednym z najbardziej powszechnych aktualnie trendów. mat. prasowe Spensen Home Collection

Coraz częściej aranżacje wnętrz są inspirowane naturą. Nie powinien nas więc dziwić fakt, że wachlarz możliwości wyboru motywów roślinnych i zwierzęcych jest coraz większy. Wśród modnych inspiracji znajdziemy nie tylko zielone, liściaste wzory, ale także takie, które nawiązują do drzew, kwiatów oraz zwierząt.Jak postrzegasz inspiracje naturą we wnętrzach?

zachwycam się organicznymi trendami

34%

motywy roślin i zwierząt we wnętrzach są fajne, ale kamienie nie są interesujące

6%

podobają mi się kamienie i rośliny

20%

roślinne trendy nie są już nowością, ale inspiracje zwierzętami lub kamieniami mnie zachwycają

5%

akceptuje jedynie motywy roślinne

18%

nie przekonują mnie takie inspiracje, wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku

9%

nie wiem, nie mam zdania w tej kwestii

3%

zdecydowanie jestem przeciwko takim inspiracjom

5%
- Motywy roślinne i zwierzęce to ponadczasowy trend w aranżacji wnętrz. Sprawdzają się w niemal każdym wnętrzu. Tapety, tkaniny z roślinnymi motywami podobają się tym, którzy cenią naturę. W dzisiejszych czasach jesteśmy zabiegani, brakuje nam czasu, by obcować z przyrodą. Akcent przyrodniczy w naszym wnętrzu jest zatem namiastką relaksu na łonie natury - mówi Lucyna Soldenhoff ze Spensen.
Naturalne aranżacje

W modnych wnętrzach znajdziemy rośliny. Tym razem nie ograniczamy się jednak wyłącznie do żywych i zielonych. We współczesnych aranżacjach dobrze sprawdzą się dodatki z wzorami liści, drzew, kwiatów. Ciekawą propozycją są również meble, na których obiciowe tkaniny wytłoczone są w roślinne wzory. Sprawdzą się na nich też ciekawe printy i nadruki.

- Po okresie ascetyzmu w wystroju wnętrz, po modzie na czarno-białe lub betonowe pomieszczenia, zapragnęliśmy ożywienia. Ma to swoje silne odzwierciedlenie w trendzie na motywy roślinne i zwierzęce we wnętrzach. Do naszych minimalistycznych, często monochromatycznych wnętrz wstępują kolory natury. Widoczne jest to także w trendzie skandynawskim, który dotąd kojarzony z bielą, szarościami i drewnem znacznie rozszerza paletę barw. Pojawiają się zielenie, kolory ziemi i jej egzotycznych zakątków - mówi Anna Łukawska z Lumann.
Aranżacja wnętrza z naturalnymi motywami jest nie tylko bardzo modna, ale przede wszystkim wprowadza do wnętrz harmonię i łagodność roślinnego świata. Organiczność przedmiotów widać zarówno w materiale, z którego są wykonane, jak i w ich kształcie czy fakturze. W trendy bowiem wpisuje się także forma, która nawiązuje do motywów natury, ona również może być czynnikiem wizualnie ocieplającym wnętrze.

- Pozytywne działanie motywów zaczerpniętych z przyrody we wnętrzach jest wielowymiarowe. To nie tylko dekoracje. Z jednej strony dają poczucie obcowania z naturą, wpływają korzystnie na nasze samopoczucie i wprowadzają harmonię, z drugiej zaś, pobudzają kreatywność i dodają energii - dodaje Anna Łukawska.
Printy i wzory

W aranżacjach, które odwołują się do świata roślin i zwierząt, ogromną rolę odgrywają wszelkiego rodzaju nadruki. Różnorodne printy i wzory przejawiają się w przeważającej mierze w dodatkach. Umieszcza się je na produktach tekstylnych, które zdobiąc, pełnią także rolę funkcjonalną. W modnych aktualnie aranżacjach dobrze sprawdzą się wzorzyste poduszki, narzuty, obrusy, zasłony czy dywany.

Tapety i fototapety

O tym, że tapety wróciły do łask, wiadomo nie od dziś. Ciekawie dobrana tapeta potrafi całkowicie odmienić charakter wnętrza. Możemy je skomponować tak, by tworzyły delikatne tło lub stanowiły wyraźny akcent w pomieszczeniu. Ich rodzaje różnią się w zależności od miejsca przeznaczenia. Inną tapetę wybierzemy do przestrzeni dziennej, z innej natomiast skorzystamy pokrywając ścianę w łazience.

Motywy roślinne równie ładnie wyglądają także na ścianach jako tapety i fototapety. Niezależnie od tego, czy wybierzemy stonowane wzory czy charakterystyczny motyw w intensywnych barwach, możemy dobrać ją tak, by tworzyła absolutne dzieło sztuki.

Kamienie

Innym sposobem nawiązania do natury jest wprowadzanie do wnętrza przedmiotów, które swoją formą i wyglądem upodabniają się do kamieni. Jednym z najpopularniejszych ostatnio pomysłów są szare pufy o różnych rozmiarach, które do złudzenia przypominają kamyki. Różni je przede wszystkim przyjazny w dotyku materiał.

Mniej oczywistym odwzorowaniem kamieni są lustrzane akcenty, które przyczepione do ściany, wyglądają jak rozsypane kamienie.

Kolorystyka

Istotną rolę odgrywa również sama kolorystyka, a dzięki zastosowaniu poszczególnych barw, możemy wpływać na kształtowanie przestrzeni i tworzyć niebanalne kompozycje.

- Należy jednak pamiętać, że nie każdy kolor występujący w naturze dobrze sprawdzi się we wnętrzu. Czerwony pokój dzienny niekoniecznie bowiem uspokoi nas po intensywnym dniu. Powinniśmy sięgać po kolory, wśród których czujemy się przyjemnie i zrelaksowani - podkreśla Anna Łukawska.
Podobnie jak w innych, mniej stonowanych aranżacjach, liczy się umiar. Właściwie skomponowane wyposażenie i dodatki stworzą niebanalne efekty.

- Ważne jest, abyśmy pamiętali o umiarze. Nie jest wskazane użycie roślinnego wzoru w całym pomieszczeniu, mamy za to do wyboru wiele atrakcyjnych dodatków z takimi wzorami - doradza Lucyna Soldenhoff.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (10)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze artykuły

wydarzenia