• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Targi dobrze zaprojektowane

Marzena Klimowicz-Sikorska, Natalia Lebiedź
12 maja 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 

Zobacz relację z targów About Design.


Kiedy meble zaczynają przypominać dzieło sztuki to już jest "design" czy jeszcze "wzornictwo przemysłowe"? Odpowiedzi na to pytanie szukałyśmy na targach About Design w Gdańsku.Czy lubisz dobrze zaprojektowane, ładne, choć droższe rzeczy?

Wszystko wokół nas w pewnym sensie jest "designerskie", koszula, komputer, lampka nocna - dlaczego więc za jedne rzeczy płacimy grosze, za inne krocie? Na te i inne pytania związane z "designem", polskim i trójmiejskim wzornictwem szukałyśmy odpowiedzi na rozpoczynających się targach About Design, które do niedzieli odbywają się w oliwskiej siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich.

A co na nich można znaleźć? Przede wszystkim przedmioty codziennego użytku - od wymyślnych lamp i mebli, po fikuśny i kolorowy sprzęt do kuchni, świeczniki (w tym jedne inspirowane gdańskimi żurawiami), półki na biegunach, zabawki dla dzieci z motywami kaszubskimi i mnóstwo artystycznej biżuterii oraz torebki.

Skupienie w jednym miejscu tylu ciekawych i cieszących oko, a czasem dziwnych (jak materiałowa uzda na sztuczną głowę konia, czy dmuchane sofy, z których po kilku sekundach obowiązkowo się spada) to nie jedyna zaleta targów. Najważniejszą z nich jest bowiem obecność projektantów i wykonawców z całej Polski, także z Trójmiasta.

To ważne, by o rzeczy, która wpadła nam w oko móc porozmawiać bezpośrednio z osobą, która ją wymyśliła czy wykonała. Dzięki temu można dowiedzieć się wszystkiego o materiałach, wykonaniu i funkcjach danej rzeczy, czy inspiracji do jej wykonania. Inaczej nie sposób było by się domyślić, że niepozorne kolczyki powstały z przerobionej plastikowej butelki, czy że ze zwyczajnie wyglądającego kranu może polecieć wrzątek, którym da się zaparzyć kawę, albo, że coś co przypomina porcelanowy bibelot przystrojony w kwiatki, w rzeczywistości jest... erotyczną zabawką dla dorosłych.

Trzecią istotną zaletą targów jest... możliwość targowania się. Tak, projektanci chętniej zejdą z ceny, jeśli widzą komu oddają swoje dzieło.

Jeśli jednak nie planujemy zakupów, targi i tak warto odwiedzić, choćby po to by nacieszyć oko ciekawymi rzeczami, które poza tym, że są ładne i dziwne, są też w pełni funkcjonalne.

Targi About Design potrwają do niedzieli. Bilet kosztuje 10 zł, ulgowy 5 zł. A już w lipcu kolejne targi: Gdynia Design Days 2012.

Wydarzenia

About Design (3 opinie)

10 zł
targi

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (11) 7 zablokowanych

 • mechaniczna pomarancza-czyli Design po polsku (2)

  czyli dokąd zmierzamy ?
  Plastikowe kolczyk ,iplastikowaa głowa konia,erotyczne bibeloty,wrzątek z kranu-odkręcany przez dziecko-spointować można w jeden sposóbb -"jaki koń jest każdy widzi"
  A gdzie produkt którym moglibyśmy zabłysnąć ?.Forma poszła na manowce-treści brak.

  • 9 7

  • Propozycja (1)

   Może zamiast tracić czas na krytykowanie innych, Drogi Molu Książkowy, sam stworzysz produkt, którym mógłbyś zabłysnąć... Hmm?
   Krytykować potrafi każdy.

   • 1 2

   • no to działaj, a nie krytykuj.

    • 1 0

 • OSTATNIO MNIE ROZBAWILO PEWNE WYDARZENIE W TZW. ""OSZONIE ,,aucha;;;'' :)))

  MIeli wyprzedaz jakichs marnych kanap i mebli , takich kanap z ciezkiej dechy wiorowej poskrecanej i obitej ,,,jak to w hipermarkecie ,,, i jakis sprzedawca pewnej kobitce wciskal fajnie kit :))))) '' ze to najnowszy Design sprowadzany tylko na zamowienie tutaj :)))) prawie peklem ze smiechu :)))

  • 6 3

 • sloma wypada

  Bylem , zobaczyłem i stwierdziłem ze to jakaś porażka , napewno wystawcy się starali bo naprawdę ciekawe pomysły można było zobaczyć -gratulacje ! , ale ludzie którzy tam przyszli to sceneria jak z filmu o modzie w mongolii - same chaczace nosem o sufit jednostki , jak bydło w tk maxie , pozdrawiam ludzi z pasja :)

  • 3 11

 • A mi się podobało dzisiaj

  Szczególnie przenośne kominki Conmoto i butelki WaterBobble - z miejsca staję się fanką obydwu rozwiązań :) Podziękowania dla wystawców!

  • 10 1

 • Znowu o "design"

  Ciekawy filmik - dużo rękodzieła, dużo rzemiosła i trochę sztuki użytkowej, a wszystko pod wspólnym płaszczykiem dizajnu.

  Niektóre projekty, mimo że produkowane na masową skalę, ciągle można nazywać artystycznymi. Niektóre projekty, mimo że zrealizowane zaledwie w kilku sztukach, nigdy artystycznymi się nie staną. Obie możliwości przykrywa się zunifikowaną pierzynką modnego określenia.

  Niektóre rzeczy wykonane z pospolitych, a inne ze szlachetnych materiałów. Niektóre oczywiste w formie, a inne o niepowtarzalnych kształtach. One też wrzucone do jednego worka.

  *****
  Według taksonomii Blooma "nazywanie, opisywanie, podsumowywanie" znajduje się na niższych szczeblach niż "ocenianie, wartościowanie, porównywanie".
  Jeżeli słowo "design" upraszcza rzeczywistość, bo opisuje ją bez wartościowania i kategoryzacji, to uważam, że jest niepotrzebne w języku polskim. Mamy swoje bardziej wartościowe określenia.

  • 6 0

 • A CO ZNACZY SŁOWO "ABOUT"?

  NIE ZNALAZŁEM GO W SŁOWNIKU JĘZYKA POLSKIEGO.

  • 6 3

 • (2)

  Nazwa About Design powstała z myślą także o zagranicznych odbiorcach. I macie odpowiedz na wasze wszystkie pytania o nazwie targów.
  Gratulacje idei i oby targi z roku na rok się rozwijały... tego życzę organizatorom.
  Po przeczytaniu tych wszystkich komentarzy mogę śmiało stwierdzić, że design w Polsce jest bardzo kontrowersyjnym tematem. Mam nadzieje, że uda się pokazać, że Polska także się rozwija. I tu myślę, że trafnym pytaniem jest dlaczego wiele rzeczy jest produkowanych w Polsce a w naszym kraju nie można ich kupić? Mam nadzieje, że z czasem to stereotypowe myślenie się zmieni :)
  Pozdrawiam

  • 3 4

  • (1)

   Dziękuję za pozdrowienia. Postaram Ci się odpowiedzieć, na Twoje pytanie "dlaczego wiele rzeczy jest produkowanych w Polsce a w naszym kraju nie można ich kupić?". I co to ma wspólnego ze słowem "design".

   1. Jeden z moich profesorów dostawał gęsiej skórki na określenie "Szwajcaria Kaszubska". A potem głośno komentował to niestosowne (według niego) określenie. Niby dlaczego? Przecież każdy zna tę nazwę. Co więcej, stosowana była już na początku XX w. w przewodnikach...

   2. Uczelnie w Polsce starają się "doganiać świat". Ciągle porównujemy się do Zachodu i ich systemu nauczania.

   3. Nagminnie w Gdańsku myli się Główne Miasto ze Starym Miastem.

   4. Sztuka użytkowa, wzornictwo przemysłowe, rzemiosło artystyczne to przejawy twórczości.

   ****
   Jaki jest wspólny mianownik dla wszystkich 4 powyższych punktów? To ORYGINALNOŚĆ. WARTOŚĆ tworzona przez UNIKALNOŚĆ. WYJĄTKOWOŚĆ polegająca na BYCIU JEDYNYM SWOIM RODZAJU.
   1. Kaszuby są piękne same w sobie. Nie musimy wspierać się Szwajcarią, aby podkreślać ich zalety.
   2. Uczelnie nie powinny "doganiać świata", ale go KREOWAĆ. Dlaczego w innych krajach nie stosuje się polskiej myśli dydaktycznej? Bo my ciągle próbujemy nadgonić świat, zamiast skupiać się na tworzeniu nowego.
   3. Jedną z WARTOŚCI Gdańska jest posiadanie części historycznej zwanej Głównym (Prawym) Miastem. To odróżnia je od innych miast w Polsce, czyniąc przez to wyjątkowym. Dlaczego mamy zatem zatracać tę wyjątkowość w folderach, przewodnikach, materiałach reklamowych?
   4. Tworzenie opiera się na oryginalności. Jeżeli coś jest powiela istniejące rzeczy jest wyłącznie odtwórcze. Jeżeli artyści będą odtwarzali "design" to nie będzie to wartościowe WZORNICTWO.

   Każdy marketingowiec wie, że dobra nazwa (produktu, domeny internetowej) to podstawa sukcesu. Dlaczego zatem sami twórcy uciekają od rodzimej, unikalnej, rozpoznawalnej nazwy "WZORNICTWO" na rzecz miałkiego, zunifikowanego, odtwórczego DESIGNU? Dlaczego nie kreują marki przez nazwę, a starają przypodobać się ogólnym odtwórczym trendom. Dlaczego zgadzają się, aby tak ważna i ciekawa impreza nosiła obcojęzyczną nazwę? Żeby przypodobać się obcokrajowcom (jak sugerujesz)? Czy rzeczywiście jest taka potrzeba?

   Tych rzeczy nie można kupić, bo jeszcze nie są na tyle ORYGINALNE, ROZPOZNAWALNE, UNIKALNE, WYJĄTKOWE i WYRÓŻNIAJĄCE SIĘ. Podczepiają się i giną gdzieś w papce światowego (dobrego i złego) designu. Dlatego nie można ich znaleźć... A mogłyby zacząć być dumne z tego, że są AŻ WZORNICTWEM.

   • 7 0

   • About Design, Gdynia Design Days, Sopot Fashion days, Fashion Week Łódź- bo trzeba się zfocusowac na konkretnym targecie, że tak powiem, W tym przypadku najwyrażniej obcojęzycznym lub pretendującym do takiego.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

#Luksus czasu

250 zł
spotkanie

Degustacja win od Castello del Terriccio

549 zł
degustacja

Najczęściej czytane