• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sommelier radzi: czy wino ma termin ważności?

Dawid Sojka
2 czerwca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Wino nie ma daty ważności, po której spożycie spowodowałoby uszczerbek na naszym zdrowiu. To produkt ewoluujący i skosztowanie nawet 30-letniej Sophii może być jedynie ciekawym lub średnio przyjemnym doznaniem, a nie powodem do obaw. Wino nie ma daty ważności, po której spożycie spowodowałoby uszczerbek na naszym zdrowiu. To produkt ewoluujący i skosztowanie nawet 30-letniej Sophii może być jedynie ciekawym lub średnio przyjemnym doznaniem, a nie powodem do obaw.

W kolejnym odcinku cyklu "Sommelier radzi" sprawdzamy, czy wino ma termin ważności. Dwa tygodnie temu rozliczyliśmy się z mitami na temat siarczynów, a następnie powiemy, które wina do 30 zł warto kupować w Lidlu i Biedronce.



Jak długo przechowujesz oryginalnie zamknięte wino?

Bardzo często konsumenci zadają mi pytanie: "jaki jest termin ważności wina?". Odpowiedź nie jest łatwa, ponieważ zależy od wielu czynników, a na etykiecie nie ma typowych oznaczeń dotyczących terminu ważności.

W branży spożywczej możemy spotkać się z dwoma typami określeń: "najlepiej spożyć przed końcem..." oraz "należy spożyć do". Pierwszy oznacza, że spożycie produktu po podanej dacie nie zaszkodzi naszemu zdrowiu, ale utraci on najlepsze właściwości, natomiast drugie oznaczenie mówi nam, iż aby nie zaszkodzić zdrowiu, najlepiej jest spożyć produkt przed tym terminem.

Chociaż na butelkach od wina raczej nie spotkamy żadnego z tych określeń, to zdecydowanie można powiedzieć, iż należy do pierwszej grupy, a mianowicie "najlepiej spożyć przed końcem...".

Dlaczego nie mamy oznaczenia daty ważności na etykiecie? Powodów jest wiele, ale najważniejszy to fakt, że wino jest jednym z tych produktów, który ewoluuje nawet w butelce, a odpowiednie przechowywanie niektórych trunków może sprawić, że będą smakować nawet 150 lat później.

Znacznie częściej na kontretykiecie, czyli z tyłu butelki, możemy uzyskać informacje o potencjale starzenia, czyli jak długo możemy przechowywać dany produkt, aby uzyskać maksimum dojrzewania, tzn. kiedy wino osiągnie szczyt swoich możliwości.

  • Monte Bello Chardonnay 2013 - potencjał starzenia zapisany przez producentów to 15 lat.
  • Mas Blanc z 1991 roku, słodkie wino, które spokojnie otworzyć można w 2031 roku.
  • Monte Bello Chardonnay - wino czerwone od tego producenta zajęło 5. miejsce na degustacji paryskiej 1976 roku, pokonując wiele win z Bordeaux.
Jak czytać informacje o starzeniu?

Wino Brunello di Montalcino z 2010 roku ma potencjał starzenia 10 lat - oznacza to, iż do 2020 roku przy odpowiednim przechowywaniu (i nie mówię tu o specjalnym pomieszczeniu, tylko o niewystawianiu go na słońce, zbyt dużą wilgoć i skrajne temperatury) osiągnie swój najwyższy poziom, a następnie rozpocznie się spadek walorów smakowych i odżywczych.

Jeśli mówimy o starzeniu wina, to powinniśmy wrócić do jednego z wcześniejszych moich artykułów "droższe wino znaczy lepsze?". Pisałem w nim o cenie i próbowałem pokazać, iż drogie wino nie oznacza, że będzie smakowało każdemu. Duży potencjał starzenia mają właśnie drogie wina (nie biorąc pod uwagę wartości marketingowych), ponieważ wszystkie procedury, terroir i surowiec użyty do produkcji pozwalają przechować wino przez nawet 30 lat.

W drugiej grupie są wina, które możemy przechowywać przez kilka lat i w Polsce można je zakupić już za niespełna 100 zł, ale jest to dosyć trudne. W ostatniej grupie są wina przeznaczone do codziennego użytku, czyli takie, które należy wypić w ciągu 2 lat i stanowią 90 proc. win na rynku (w ciągu 3-6 miesięcy do wypicia jest m.in. Beaujolais Nouveau).

Dość często specjaliści używają cen do określenia wartości i podziału win. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza dla początkujących osób. Na tym samym winie w kilku różnych sklepach może być różnica nawet 40 proc. ceny, a więc ten system nie do końca jest prawidłowy.

W przypadku win białych dostępnych na naszym rynku do 8 lat możemy przechowywać chardonnay z Kalifornii (cena zakupu min. 100 zł), o ile było beczkowane, oraz wina z Burgundii, ale z mniejszych apelacji, takich jak Chablis Premier i Grand Cru czy Corton Charlemagne oraz Montrachet. Do 30-letniego starzenia przeznaczone są słodkie sauternes i niemieckie rieslingi Beerenauslese i Trockenbeerenauslese.

W przypadku win czerwonych, nawet do 30 lat przechowywać możemy dobre bordeaux, hermitage, barolo czy barbaresco i na pewno rocznikowe porto.

Odpowiadając jednoznacznie na pytanie, czy wino ma termin ważności: nie ma daty ważności, po której jego spożycie spowodowałoby uszczerbek na naszym zdrowiu. To produkt ewoluujący i skosztowanie nawet 30-letniej Sophii może być jedynie ciekawym lub średnio przyjemnym doznaniem, a nie powodem do obaw.

O autorze

autor

Dawid Sojka

Sommelier. Kiedyś myślał, że kupi kilka książek, wypije kilka win i będzie wiedział wszystko. Dzisiaj, po zdegustowaniu kilku tysięcy win i przeczytaniu biblioteki książek ma nadzieję, że kiedyś uda mu się zrozumieć cokolwiek. Zapraszamy do zadawania pytań i propozycji artykułów o winie.

Opinie (28) 4 zablokowane

  • Na prawdziwie polskich winach

    Zawsze jest data przydatności do spożycia: zwykle około trzech miesięcy.

    • 0 0

  • Dostałam kilka win mlodych Schengen i usłyszałam, musisz je w krótkim czasie wypić. Czy to jest konieczne?

    • 2 0

  • Wino musujące TÖRLEY

    Witam
    Mam wino musujące TÖRLEY z lat 80. Czy nadaje się ono do spożycia?

    • 0 0

  • Mam wino z Niemiec z plantacji Wangut z 1992r,nie wiem czy można je wypić?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Chrzest jachtu Conrad 144S

uroczystość oficjalna

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja