wiadomości - Gadżety

stat

Samsung ATIV Book 9 Lite - test urządzenia

Warunki testów laptopa Samsung Ativ 9 Lite odpowiadały charakterowi pracy w dziale deLuxe. Zdjęcie wykonałem w Filharmonii Bałtyckiej telefonem Samsung.
Warunki testów laptopa Samsung Ativ 9 Lite odpowiadały charakterowi pracy w dziale deLuxe. Zdjęcie wykonałem w Filharmonii Bałtyckiej telefonem Samsung. fot. Marek Nowak / Trojmiasto.pl

Po napisaniu recenzji Asusa VivoTab TF 810 byłem przekonany, że następne urządzenie, jakie chciałbym testować, powinno mieć większy ekran i klawiaturę. Moje potrzeby spełnił ultralekki laptop i smartfon Galaxy S4. Oba urządzenia trafiły w mój gust.Jakie cechy laptopa są dla Ciebie najważniejsze?

rozmiar i waga - musi być łatwy w transporcie 31%
wydajnosć procesora, pojemność dysku 46%
wytrzymałość na upadki, wodoszczelność 7%
system operacyjny, na którym działa 16%
zakończona Łącznie głosów: 83
ATIV Book 9 Lite po prostu dobrze się sprawdził jako przenośne narzędzie do pracy dziennikarskiej. Oczywiście nie oznacza to od razu, że urządzenie przypadnie do gustu każdemu i nadaje się do wszystkiego, łatwo też znaleźć dla niego alternatywę, ale przez cały okres użytkowania nie znalazłem żadnej cechy, która mogłaby mnie zniechęcić do użytkowania.

Waży mało - (1,44 kg), ma rozmiar plecakowy, a raczej pasujący do każdej teczki, skoro mówimy o sprzęcie, który adresowany jest do użytku biznesowego. Wyświetlacz o przekątnej 13,3 cala to dokładnie tyle, ile moim zdaniem potrzebne jest do wygodnego pisania. Wyświetlacz można wychylić pod kątem 180 stopni (proszę nie pytać mnie po co - taki standard), ma rozdzielczość HD (1366x768 pikseli) i jest antyrefleksyjny.

Klawiatura Samsunga Ativ 9 Lite ma dokładnie taką wielkość, jaką uznaję za wygodną.
Klawiatura Samsunga Ativ 9 Lite ma dokładnie taką wielkość, jaką uznaję za wygodną. fot. Marek Nowak / Trojmiasto.pl
Na klawiaturze pisze się przyjemnie, odgłos wciskania klawiszy jest praktycznie niesłyszalny, a ponadto zostały one pokryte lekko chropowatym materiałem, który skutecznie opierał się śladom moich palców. Łatwo było usunąć z klawiatury okruszki ciasta i inne drobne zabrudzenia. Nie próbowałem nic na nią wylewać, skoro jednak producent nie obiecuje wodoszczelności, nie miało to raczej większego sensu.

W przypadku touchpada Samsung zastosował jednolitą płytkę
, przybliżając się designem do MacBook Air. Przyciski w ogóle nie zostały oznaczone. Nie przeszkadza to jednak zupełnie w użytkowaniu, może jedynie utrudniło nieco zabijanie zombie w jednej z popularnych gier, kiedy uparłem się żeby grać bez myszki.

Aparat w Samsungu Galaxy S4 to przyzwoita cyfrówka wyposażona w takie funkcje, jak wybór najbardziej uśmiechniętego zdjęcia z serii.
Aparat w Samsungu Galaxy S4 to przyzwoita cyfrówka wyposażona w takie funkcje, jak wybór najbardziej uśmiechniętego zdjęcia z serii. fot. Marek Nowak / Trojmiasto.pl
Czterordzeniowy procesor Samsung Quad Core 1,4 Ghz (a ściślej AMD A6-1450 o kodowej nazwie Temash), dyskwalifikuje Ativa 9 Lite z elitarnego grona ultrabooków (to nazwa produktowa zastrzeżona dla produktów z procesorem Intela), sprzęt spełnia jednak chyba wszystkie inne warunki dla tego typu sprzętu i jest też nieco tańszy (2,8 tys.).

Bateria o pojemności 4080 mAh działała naprawdę długo, dobrze sprawowało się też łącze WiFi, a brak aparatu (jest tylko wbudowana kamera skierowana na użytkownika) nadrabiał wspomniany Samsung Galaxy S4. Komunikacja obu urządzeń była przy tym możliwa za pomocą połączenia bezprzewodowego (przewodowego oczywiście też, ale się nie upierałem).

Liczba portów nie jest imponująca, ale według mnie wystarczająca.
Liczba portów nie jest imponująca, ale według mnie wystarczająca. fot. Marek Nowak / Trojmiasto.pl
Ativovi 9 Lite nie zaszkodziłoby oczywiście kilka dodatkowych funkcji, takich jak dotykowy wyświetlacz, opcja podświetlania klawiatury, więcej portów USB (są dwa), czy większy dysk (128 GB może się szybko skończyć), ale mam poczucie, że to już szukanie dziury w całym.

Wspomniałem o alternatywach dla testowanego zestawu. Pierwsza, automatycznie niemal się nasuwająca to MacBook Air i iPhone. Nie wiąże się to jednak z cechami samego urządzenia, choć oczywiście znajdziemy różnice w specyfikacjach. Jest to raczej wybór ideologiczno-filozoficzny. I choć nie jestem w stanie na poważnie wypowiedzieć zdania, że system Windows 8 jest szczytowym osiągnięciem ludzkiego intelektu, to powtórzę raz jeszcze - na laptopie Samsung ATIV Book 9 Lite pracuje się dobrze.

Opinie (25) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze artykuły

wydarzenia