• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kino domowe to nie zestaw głośników, a starannie wyposażona sala

Olga Miłogrodzka
2 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Pierwsze kina domowe powstawały w Stanach Zjednoczonych, w prywatnych, luksusowych rezydencjach. Obecnie istnieją także w wersji 3D, a od wielkich, miejskich multipleksów różni je w zasadzie tylko mniejsza kubatura. Pierwsze kina domowe powstawały w Stanach Zjednoczonych, w prywatnych, luksusowych rezydencjach. Obecnie istnieją także w wersji 3D, a od wielkich, miejskich multipleksów różni je w zasadzie tylko mniejsza kubatura.

Kino domowe sprzedawane jest nam dziś często w tzw. kartonie, jako zestaw głośników podłączanych do telewizora. Oferta ta daleka jest jednak od koncepcji, która do Europy przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych. Prywatne kino z prawdziwego zdarzenia to zazwyczaj osobne pomieszczenie w domu projektowane, aranżowane i wyposażane tak, aby oglądanie wyświetlanych tu filmów sprawiało co najmniej tyle - o ile nie więcej - frajdy, co na olbrzymim, miejskim ekranie.



Prawdziwe kino domowe wymaga osobnego projektu, odpowiedniej aranżacji oraz profesjonalnego wyposażenia. Zazwyczaj, uwzględniając wizję inwestora, pracuje nad nim trzech specjalistów: akustyk, architekt wnętrz oraz projektant systemu audio-video.

Inżynieria dźwięku

Niezależnie od tego, czy kino projektowane jest na etapie budowy domu, czy tworzone w już istniejącym budynku, praca z inżynierem dźwięku wydaje się kluczową dla jego funkcjonalności.

Kino w domu:

- W przypadku kina domowego, pomieszczenia, dla którego kluczowy jest odsłuch, wykonujemy kilka rodzajów prac. Zajmujemy się m.in. izolacyjnością, czyli chronimy pomieszczenie przed przedostawaniem się do niego hałasu z zewnątrz, jak i w drugą stronę. Pracując nad projektem kina domowego od samej koncepcji jesteśmy w stanie doradzić tak konstruktorowi, jak i architektowi, co zrobić, by stworzyć optymalne warunki akustyczne. Kształtujemy też pomieszczenie i dbamy o jego proporcje - odpowiednie wymiary pozwalają uniknąć wielu problemów z niskimi częstotliwościami - tłumaczy Radosław Ciszewski z pracowni akustycznej Ewy Więckowskiej-Kosmali - cenionej w kraju specjalistki ds. dźwięku, autorki adaptacji akustycznych kin domowych realizowanych także w Trójmieście.
Zadaniem Radosława Cieszewskiego i jego współpracowników jest również wprowadzenie do wnętrza materiałów kształtujących warunki akustyczne (dźwiękochłonnych, rezonansowych, odbijających dźwięk). To akustyk decyduje także o tym, jak je odpowiednio rozmieścić na ścianach, suficie, czasem też na podłodze. Ważnym etapem pracy jest także wyeliminowanie z pomieszczenia hałasu pochodzącego od instalacji, np. wentylacyjnych, klimatyzacyjnych czy od urządzeń związanych z systemem audiowizualnym, które nie zawsze pracują cicho.

Aranżacja wnętrza

Estetyczna aura pomieszczenia nie pozostaje bez znaczenia.

- W projektowaniu kin domowych trudno mówić o trendach. Pomieszczenia dedykowane oglądaniu filmów, ale też słuchaniu muzyki, często powielają schematy aranżacyjne dużych sal kinowych - wszystko jest w nich ciemne: od ścian po sufity, budowane są podniesienia i stopnie, na podłodze pojawia się oświetlenie informacyjne. Klienci lubią w nich meble dedykowane - fotele kinowe, które od tych standardowych są większe, szersze, często z wysuwającą się platformą pod nogi i możliwością odstawienia picia - mówi Maja BerwertzIdesignlab.
Dodatkowo Maja Berwertz zauważa, że potrzeby klientów potrafią zaskoczyć, ponieważ żyjemy w czasach, w których ludzie podróżują po świecie, oglądają najróżniejsze rozwiązania, a potem chcą je przenosić do swojego domu: fontanny, kaskady, szklarnie z egzotycznymi roślinami, a nawet basen czy wielofunkcyjny klub.

- Nie każdego jednak stać na dedykowane pomieszczenie kinowe, nie każdy - np. właściciele apartamentów - wygospodarować na nie mogą dodatkowy metraż. Dlatego często zdarza się nam projektować wnętrza z tzw. ukrytym kinem - ekran i projektor mogą być zabudowane w suficie i wysuwane okazjonalnie. Wówczas salon czy sypialnia na moment zamieniają się w salkę kinową. Aranżując takie pomieszczenie nie korzystamy z dedykowanych mebli - których oferta, w większości amerykańska, jest stylistycznie ciężka - skórzana, ociekająca przepychem. Do pomieszczeń wielofunkcyjnych udaje nam się zamawiać meble o bardziej wyszukanej, europejskiej estetyce, z tym że producent robi je dla nas na zamówienie, w nieco innym standardzie, np. z dodatkowym podnóżkiem. Kolumny i głośniki zdarzało mi się traktować jako element wnętrza - obudowywać drewnem, betonem, szkłem, a nawet lustrem - twierdzi Michał Koszowski ze studia projektowego Indigo.
Czytaj także: Kino domowe wysokiej klasy. Jaki ekran i projektor wybrać?

  • Kino domowe o powierzchni 70 m2 - realizacja w Trójmieście, realizacja Arc studio. Kino posiada pełną adaptację akustyczną zaprojektowaną specjalistę akustyki - panią mgr inż. Ewę Więckowską - Kosmalę.
  • Kino domowe w Trójmieście, realizacja - Arc Studio.
  • Kino domowe w Trójmieście, realizacja - Arc Studio.
  • Kino domowe w jednej z gdańskich posiadłości, realizacja - Arc Studio.
  • Kino domowe w Gdyni, realizacja - Arc Studio
  • Kino domowe w Gdyni, realizacja - Arc Studio
  • Kino domowe na terenie Trójmiasta, realizacja - Arc Studio

Wyposażenie audio-video

Kino domowe wymaga w końcu odpowiedniego wyposażenia w infrastrukturę techniczną. Na temat ekranów, projektorów i głośników pisaliśmy wcześniej, dlatego teraz skoncentrujemy się jedynie na nowościach, które pojawiły się w ofercie sprzętowej na przestrzeni ostatnich dwóch lat, a nie jest ich wcale tak wiele.

- W zakresie obrazu wspomnieć należałoby o projektorach oferujących rozdzielczość 4K, czyli 4096 na 2160 pikseli oraz technologię HDR, czyli szeroki zakres tonalny, który powoduje, że w tym samym czasie dobrze widzimy zarówno jasne, jak i ciemne elementy obrazu - mówi Wojciech ArciszArc Studio.
Czytaj także: Projektor wideo za 100 tys. zł. Warto?

Przełomem ostatniego czasu, w zakresie dźwięku, jest jednak nowa technika jego kodowania.

- Dolby Atmos to system, który dzięki dodatkowym głośnikom montowanym na suficie buduje doznanie przestrzeni trójwymiarowej. Do tej pory dźwięk docierał do widza od przodu i od tyłu, teraz rozbrzmiewa także z góry. Gdy na filmie pada deszcz, nie czujemy go na skórze, ale słyszymy tak, jakbyśmy stali w strumieniach wody, pociski przelatują obok, a helikopter terkocze nad głowami. Przez to zestawy kina domowego rozrastają się. Kiedyś zawierał od 5 do 7 głośników, dziś jest ich 11 plus dwa subwoofery - tłumaczy Waldemar Cymanowski z firmy Albatros
Standardem jest dzisiaj także podłączanie amplitunerów do sieci, co wzbogaca system audio o kilka dodatkowych zastosowań.

- Podłączenie do sieci pozwala słuchać milionów radiowych stacji z całego świata. Powszechnie korzysta się też z muzycznych serwisów streamingowych. Spotify oraz Tidal, który oferuje lepszą jakość dźwięku, umożliwiają komponowanie własnych playlist i błyskawiczne odnajdywanie ulubionych utworów. Czwartą funkcją sieciową jest sterowanie amplitunerem za pomocą aplikacji instalowanej na telefonie komórkowym lub tablecie - powiedział Andrzej CzyżyckiCinematech - Salonu Audio Video.
Jak jednak zauważa Wojciech Arcisz, wszystkie urządzenia kina domowego zarządzane mogą być systemem sterowania, którego jedną tylko z funkcji jest dostęp i obsługa mediów sieciowych, zarówno muzycznych jak i filmowych, takich jak chociażby Netflix.

Czytaj także: W pełni inteligentne domy w Trójmieście

- System sterowania pozwala za pomocą pilota, aplikacji na urządzenia mobilne lub innego panelu sterującego zarządzać nie tylko wszystkimi urządzeniami kina domowego, ale i automatyką pomieszczenia: obsługuje rolety, oświetlenie, wentylację, ogrzewanie. Najczęściej jest częścią systemu sterującego całym inteligentnym domem - przekonuje Wojciech Arcisz.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (69) 3 zablokowane

  • Ważne-co oglądasz, a mniej ważne na czym. Wśród idiotów odwrotnie.

    Kiedyś projektor w remizie i ambitna produkcja, dziś chała dla imbecyli na ekstra sprzęcie i wypieszczonej sali.A gawiedź łyka kit...

    • 1 2

  • ale zalosne kino

    Jestem inżynierem dźwięku. Kino domowe może być dla JEDNEJ osoby.
    Nie trzeba opisywać co trzeba kupić. Każdy kupuje to na co go stać oraz czy to go zadowala. Ja mam potężną aparaturę w mieszkaniu M4 którą rzadko używam bo sąsiedzi walą w kaloryfery. I to wszystko.

    • 0 1

  • pani Olgo (1)

    proszę się zając innymi tematami

    • 2 3

    • pani Olgo

      dla każdego coś innego

      • 1 0

  • nie znam (1)

    jestem znaną osobą w branży akustycznej ale pani Kosmali nie znam. Po raz pierwszy czytam te nazwiska

    • 2 1

    • Ja też jestem znany i lubiany ale Ciebie nie znam

      • 0 0

  • pozostałe

    Następne nazwiska z innych pseudo studiów też nic mi nie mówią

    • 0 2

  • Przed laty ludzie lgnęli do siebie a teraz od siebie uciekają

    • 3 0

  • Co na to sąsiedzi słysząc subwoofer itp bass...

    Kino domowe to takie żeby zmieścić w zwykłym standardowym domu.... za rozsądne pieniądze..

    • 2 1

  • Bzdura

    To są jacyś amatorzy podają rozdzielczość 4K a ledwo nadawane są programy w HD

    Co tam wypisują

    • 2 1

  • Opinie

    Również nie mam takiego rodzaju kina, widzę, że wszyscy Państwo piszą po to by skrytykować, typowe i niskie zachowanie, warto zająć się pozytywną stroną.

    • 3 0

  • Efekty ambilight

    tak wyglądają

    https://www.youtube.com/playlist?list=PLqKHrS4fu1p01iKqChEV5usjjVPUwrsHx

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja