• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prostota i trwałość. Tomek Rygalik o dobrym wzornictwie

Michalina Domoń
3 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kolejne bloki w Gdyni malowane na biało
Gościem specjalnym wydarzenia był Tomasz Rygalik. Gościem specjalnym wydarzenia był Tomasz Rygalik.

Do rozmowy o dobrym wzornictwie w Muzeum Miasta Gdyni zaprosił gości salon Mesmetric wraz z marką Comforty, która zaprezentowała swoje dokonania na tegorocznych targach Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie. Gościem specjalnym wydarzenia był Tomek Rygalik.



Coraz częściej miejscem spotkań i rozmów o wzornictwie stają się w Polsce muzea i galerie. To dobra praktyka, przypominająca o tym, że projektowanie użytkowe też jest sztuką. Wyjątkowe spotkanie z polskim wzornictwem przygotował Mesmetric. W Muzeum Miasta Gdyni przy okazji zbliżającej się do końca wystawy Tomka Rygalika "Istota rzeczy", zaprezentowano najnowsze produkty marki Comforty, z którą projektant ten był związany w latach 2010-2012.

Gdy kupujesz meble i dodatki dla domu, zwracasz uwagę na:

- Jesteśmy zainteresowani tematami architektury i wzornictwa ze względu na to, że Gdynia jest miastem nowoczesnym. W ramach tego zainteresowania uruchomiliśmy cykl dorocznych wystaw "Polskie projekty, polscy projektanci". W tym roku prezentujemy wystawę Studia Rygalik. Wystawa ta została dobrze przyjęta, cieszy się ogromnym powodzeniem, a dzięki niej wielu ludzi zaczęło dostrzegać, że design jest czymś bardzo pięknym - powiedział podczas otwarcia spotkania dyrektor Muzeum Miasta Gdynia, Jacek Friedrich.
W wydarzeniu uczestniczyli twórcy Studia Rygalik - Tomek i Gosia Rygalik oraz Krystian Kowalski, który dla nowej kolekcji Comforty stworzył kilka ciekawych projektów. Marka była w tym roku obecna na najważniejszych targach designu w Mediolanie, Salone Internazionale del Mobile, gdzie została przyjęta z dużym zainteresowaniem.

- To była nasza druga prezentacja w głównych przestrzeniach targowych, ale zarazem pierwsza w prestiżowej sekcji design, gdzie wystawiają się największe światowe marki. Dla nas ta kolekcja ma bardzo ważne cechy jeśli chodzi o technologię. Mamy tu przede wszystkim formy odlewane, co ma czynić mebel bardziej organicznym i przyjaznym. Mamy tu również dużo możliwości personalizowania produktów. Cechą tej kolekcji jest pewna miękkość i komfort - powiedział Paweł Kubara z Comforty.
Niewątpliwym sukcesem firmy jest współpraca z jednym z największych architektów i projektantów XX wieku - Alessandro Mendinim, owocem której są produkty Do-Ro-Ta, wykonane z intarsjowanego drewna. Jak doszło to tej znaczącej współpracy?

- Poznaliśmy się w Muzeum Architektury we Wrocławiu w czasie wielkiej retrospektywy Mendiniego - mówi Paweł Kubara.
Z marką Comforty związany był również Tomek Rygalik. Ich współpraca zaczęła się od jego udziału w międzynarodowym konkursie organizowanym przez markę. Projektant pełnił funkcję dyrektora kreatywnego w latach 2010-2012. Jak wspomina, to były ponad dwa lata bardzo intensywnej pracy. Firma koncentrowała się na jakości produktów, co było zgodne z projektową filozofią Studia Rygalik.

- Dla nas ta współpraca była ważna. Chcieliśmy po powrocie Tomka do Polski stworzyć precedens, jeśli chodzi o pracę projektanta: jak należy z nim pracować, jaką skalę wolności mu dać, jakie miejsce w strategii marki należy mu powierzyć. Zaprojektował dla nas kilkadziesiąt produktów, to była bardzo szeroka współpraca, w ramach której powstała kolekcja bardzo różnorodna - przyznaje Paweł Kubara.
W czasie spotkania Tomek Rygalik oprowadził gości po wystawie "Istota rzeczy". Opowiadał między innymi o swojej zawodowej drodze, która zaprowadziła go w kierunku wzornictwa, choć zaczęła się od architektury. Przełomem w jego karierze okazał się projekt fotela Raw, który zachwycił Rona Arada, a następnie Patrizię Moroso i właśnie pod tą marką projekt pojawił się na rynku.

Wyznacznikami dobrego wzornictwa są według Rygalika prostota i trwałość.

- Chodzi zarówno o trwałość fizyczną jak i estetyczną. Żeby produkt nie wypadał z mody ani z użytku. Moje życiowe motto mówi, żeby odrzucić to, co zbędne. Chodzi o to, żeby nie wymieniać stale rzeczy na nowe, ale związać się z nimi na długo, budując trwałą relację. To bardzo świadoma konsumpcja, przyjazna nie tylko dla środowiska, do której wszystkich namawiam. Prostota natomiast ma być sprowadzona do pewnej redukcji. Chodzi o to, żeby projektując nie puszyć się, nie tworzyć zbędnego tłuszczu na produkcie. W takich zabiegach chodzi tylko o to, żeby zaistnieć, zamachać ręką, przez co w Polsce design kojarzy się jako sztuka udziwniania rzeczy. A takie produkty zazwyczaj nie są wystarczająco sprawne, żeby spełniać swoje funkcje - mówi Tomek Rygalik.
Co uważa za swój największy sukces?


- Chyba to, że udało mi się mieć bardzo ciekawe życie. Mam wspaniałą córeczkę i żonę, dużo podróżuję po świecie i wszystko co robię się ze sobą łączy. To jest niezwykłe szczęście, bo przecież nie jest regułą, że można robić coś, co się lubi i jednocześnie z tego żyć - przyznaje Tomek Rygalik.
Podczas spotkania goście w swobodnej atmosferze z lampką wina w ręce oglądali wystawę, a czas umilała im muzyka wykonywana na żywo.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (8)

  • Doskonałe założenia (4)

    Bardzo dobre pomysły ale aby sprawdzić jakość produktu to trzeba go wypróbować,jak usiąść na wiszącym krześle/fotelu? Jak ocenić lampkę z biurka wiszącą pod sufitem? Dokumentacja fotograficzna do bani,przez moment pomyślałam,że fotki z oglądania gości(sarkazm).

    • 4 1

    • chamowi nie dogodzisz... (3)

      z sedesu w Castoramie tez najpierw musi skorzystać żeby sprawdzić czy przylega..

      • 5 5

      • W sumie tak... Zawsze siadam na kiblu, który chcę kupić

        • 2 0

      • '' yuta '' to pewnie jeden/a z tych co to by majtki chcial/a przed kupnem mierzyc w sklepie ) (1)

        juz widze jak '' yuta '' ma w domu .......iz sa strzalki na podlodze do WC , napis WC na drzwiach a przy muszli instrukcja obslugi muszli klozetowej oraz regulamin dla rodziny z opisem ile papieru toaletowego kazdy moze zuzyc dziennie i powieszona miarka aby sobie zmierzyc odcinki odrywanego papieru toaletowego ).

        • 1 7

        • Wow! Duże WOW!
          Takiego super dowcipnego i inteligentnego tekstu nie powstydziłby się żaden wybitny polski bloger!

          • 1 1

  • Comforty- doprawdy piękna nazwa

    Brakuje tylko x na końcu

    • 10 3

  • Niestety polscy projektanci robią projekty dla milionerów

    do dużych wręcz ogromnych pomieszczeń. Poklasku u milionerów nigdy nie znajdują bo oni mają własny gust wokół którego tańczą projektanci i rzemieślnicy i nawet do domku letniskowego nie wstawią takich pomysłów.
    I tak kariery projektantów kończą się tam gdzie się zaczęły czyli w zapomnieniu i biedzie.
    Ich artyzm nie obejmuje niestety stworzenia ergonomicznego pięknego taniego i dobranego gabarytami do wnętrza dzieła.
    Pewien znajomy otrzymał "designerski" fotel który wylądował w piwnicy. Przytłaczał pokoik o wymiarach 10 na 12m!
    Nie dziwi fakt że ludzie szukają mebli u rzemieślników wykonywanych według koncepcji XIX wiecznych lub kupują z rozwagą meble z sieciówek.
    Takich "designów" to po prostu należy się wstydzić i jest to nieprzystosowanie w wielu dziedzinach. Tak projektowali sowieci i skończyło się to krachem komunizmu.

    • 10 5

  • popieram!

    Zgadzam się całkowicie- w zasadzie nie mam żadnych zastrzeżeń:)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Chrzest jachtu Conrad 144S

uroczystość oficjalna

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja