Przestronne, urządzone z dbałością o każdy detal i ukierunkowane na relaks - takie właśnie są pokoje kąpielowe. Coraz częściej znajdują swoje miejsce w większych mieszkaniach czy domach, których mieszkańcy wiedzą, jak ważną rolę odgrywa domowe spa w odpoczynku od codzienności.
Pokoje kąpielowe mogą stać się oazą spokoju i relaksu, a nawet holistycznej odnowy, jeśli urządzimy je w ciepłych barwach. Nie oznacza to jednak, że musimy wybierać tylko jasne kolory. W przypadku tego rodzaju pomieszczeń dobrze sprawdzi się połączenie stonowanej kolorystyki z płytkami drewnopodobnymi, ciemniejszymi akcentami czy złotem.
- Kiedy natomiast połączymy ciemne płytki drewnopodobne z ciemnymi płytkami, np. imitującymi kamień, nadamy pomieszczeniu charakter i stworzymy klimat tajemniczości - zauważa Anna Gierszewska z Purio Łazienki. - Trendem, który trwa i jest wciąż modny, są naturalne i szlachetne materiały, takie jak kamień i drewno. Dużą popularnością cieszą się płytki wielkoformatowe imitujące kamień. Przy zastosowaniu płytek w formacie przykładowo 100 x 260 cm mamy niewiele fug, co czyni przestrzeń przestronniejszą i bardziej elegancką.
Wyposażenie łazienek i pokoi kąpielowych
Pokoje kąpielowe kojarzą się bardzo często z wolnostojącymi wannami.
fot. Purio Łazienki/Ravon
Pokój kąpielowy aranżacje - przede wszystkim wanna
Głównym elementem pokoju kąpielowego jest wanna. Do najchętniej wybieranych należą wanny wolnostojące, które nie tylko pięknie się prezentują, wprowadzają w klimat luksusu, ale są również odzwierciedleniem relaksu.
- Wanny wolnostojące występują w szerokiej gamie rozmiarów, dzięki czemu możemy dopasować ją do wymiarów pomieszczenia. Szeroka oferta tego rodzaju wanien znajduje się w ofercie producenta Ravon, gdzie możemy wybrać ciekawy wzór, jak również zamówić ją w kolorze, aby idealnie wpasowała się w otaczającą przestrzeń, lub spersonalizować ją według własnego pomysłu - dodaje Anna Gierszewska.
Ciekawe rozwiązania znajdziemy także w ofercie producenta Novellini, którego produkty możemy kupić m.in. w Q-Max. Oprócz wolnostojących wanien znajdziemy tam także wanny przyścienne, a także modele wyposażone w funkcję hydromasażu. Podobne produkty oferuje także marka Excellent. Na uwagę zasługują także produkty Riho, gdzie oprócz klasycznych wanien znajdziemy funkcję dezynfekcji, podgrzewania wody, bluetooth czy aromaterapii.
Czytaj także: Uwielbienie minimalizmu i natury. Co jest modne we wnętrzach?
W pokojach kąpielowych duże znaczenie ma zróżnicowane oświetlenie i dodatki. W tej roli świetnie sprawdzą się rośliny.
mat. prasowe Devo
Oświetlenie i technologie w pokoju kąpielowym - na co dzień i podczas relaksu
Urządzając pokój kąpielowy, warto szczególną uwagę zwrócić na oświetlenie. Niezależnie od tego, czy dysponujemy przestrzenią z oknem, czy też nie, powinniśmy zapewnić odpowiednią ilość oświetlenia sztucznego. W tym zakresie warto zaplanować światło, które będzie przydatne w codziennych czynnościach, np. przy wykonywaniu makijażu, oraz przytłumione, które umili wieczorny relaks. W tym zakresie dobrze sprawdzi się oświetlenie ledowe o ciepłej barwie źródła światła.
- Warto zadbać o dobry program chromoterapii, najlepiej ze światłem białym oraz LED. Dla wielu osób bardzo ważne są doznania muzyczne, dlatego system z głośnikami i opcją bluetooth jest godny uwagi - ocenia Maciej Woźniak z Q-Max.
Decydując się na zastosowanie głośników i bluetooth w pokoju kąpielowym, warto wybierać rozwiązania z gwarancją oraz serwisem, a przed zakupem przekonać się także, czy nadają się one do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych.
Jak zrobić domowe SPA? Dodatki
Charakteru pokojom kąpielowym dodają również akcesoria. Możemy je dobrać adekwatnie do stylistyki wnętrza. Uniwersalnym elementem są z kolei rośliny, które świetnie dopasują się do każdej aranżacji.