stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pokaz filmu Zakazane piosenki i wykład (4 opinie)

11 września o godzinie 17.30 zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu "Zakazane piosenki" w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Prelekcję przed filmem wygłosi prof. UG, dr hab. Krzysztof Kornacki, filmoznawca specjalizujący się w historii filmu polskiego i pracownik Instytutu Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego.
Pokaz odbędzie się w sali kinowej (poziom -3).

 

ZAKAZANE PIOSENKI
Reż. Leonard Buczkowski, 97 min, 1947, Polska, wojenny, muzyczny, dramat

Pierwszy film fabularny zrealizowany przez polską kinematografię po II wojnie światowej. Gigantyczny przebój kasowy i frekwencyjny, który wywołał entuzjazm publiczności, oburzenie komunistycznych władz i zajadłe ataki ze strony krytyków. Historia Warszawy i jej mieszkańców podczas II wojny światowej, ukazana w formie serii retrospekcji podporządkowanych tytułowym "zakazanym piosenkom".

Roman Tokarski, muzyk, były konspirator i żołnierz, opowiada o latach okupacji hitlerowskiej przyjacielowi, który powrócił właśnie z Anglii. Pretekstem do kolejnych wspomnień stają się "zakazane piosenki" - śmieszne, patriotyczne, smutne - towarzyszące warszawiakom w najtrudniejszych chwilach, jednoczące naród przeciwko wrogom, niosące otuchę i nadzieję... Losy Romana i jego siostry Haliny przeplatają się z fragmentami ukazującymi sytuacje i postawy typowe dla czasu wojny. W akcję filmu wpleciono autentyczne wydarzenia z okresu okupacji, takie jak koncert na schodach Filharmonii Warszawskiej. Początkowo reżyser Leonard Buczkowski i scenarzysta Ludwik Starski planowali realizację filmu dokumentalnego o utworach śpiewanych podczas wojny przez ulicznych artystów. Po przeanalizowaniu zebranego materiału postanowili nakręcić fabularyzowaną antologię okupacyjnych piosenek, składającą się z kilkunastu niepowiązanych ze sobą epizodów. Dopiero później zdecydowano, że "Zakazane piosenki" będą klasycznym filmem fabularnym. W rezultacie wprowadzono ciągłość akcji oraz postacie głównych bohaterów. Kilka miesięcy po premierze "Zakazane piosenki" wycofano z rozpowszechniania i poddano korekcie. Zmieniono klamrę fabularną filmu, usunięto część scen, a część uzupełniono o poprawne politycznie dokrętki. Druga wersja filmu, mająca o wiele silniejszą wymowę propagandową, powróciła na ekrany kin w listopadzie 1948 roku.
 

Przeczytaj także

Opinie (4)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

wydarzenia

Najnowsze artykuły