wiadomości - Design

Ogrody deluxe: ogień i woda. Przestrzeń pełna kontrastów

Kwietnik to autorska kompozycja właścicielki ogrodu.
Kwietnik to autorska kompozycja właścicielki ogrodu. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Ostatnio pisaliśmy o zielonym ogrodzie na Kowalach. Dzisiaj, dla kontrastu, zapraszamy do ogrodu w centrum miasta - na Orunię Dolną. Właścicielami jest małżeństwo, które do prac ogrodowych podchodzi z wielką pasją i zaangażowaniem. Aby wyróżnić się wśród sąsiadów, postawili na mocne i odważne odcienie czerwieni.Czy myślisz, że czerwone akcenty to dobry pomysł na aranżację ogrodu?

tak, pobudzają do działania 39%
tak, ponieważ ogród wyróżnia się na tle pozostałych 30%
niekoniecznie, takie odcienie powodują we mnie niepokój 9%
nie, ogród powinien być delikatny, świeży i pastelowy 16%
nie mam zdania 6%
zakończona Łącznie głosów: 109
Mirosława i Leszek to małżeństwo z kilkudziesięcioletnim stażem. W życiu są jak ogień i woda, ona - charakterna i pełna ekspresji, on - spokojny i zrównoważony. Na płaszczyźnie ogrodowej porozumiewają się perfekcyjnie. Dzisiaj oboje są na emeryturze, ale żona pozostała aktywna zawodowo. Jest związana z ośrodkiem kultury w Gdańsku oraz z dużą trójmiejską firmą kosmetyczną. Gdy wraca do domu, odpoczywa w ogrodzie. Nie na tarasie z filiżanką kawy w dłoni, lecz aktywnie - pieląc, nawożąc, sadząc i pielęgnując. Towarzyszy jej mąż, który z kolei może poszczycić się zdolnościami manualnymi. Okiennice na płocie za domem to jego dzieło.

Działka mieści się na Oruni Dolnej - w miejscu pełnym wspomnień z dzieciństwa Mirosławy. Ich posesja znajduje się w głębi dzielnicy, przy ul. Nowiny zobacz na mapie Gdańska. Jak oboje przyznają, chociaż mieszkają w centrum miasta, cieszą się ciszą i spokojem.

- To tylko 10 minut jazdy samochodem od centrum Gdańska, a rano budzi nas kogut sąsiada. Z naszego ogrodu rozpościera się widok na pole, a w nocy nie widać na niebie charakterystycznej dla miasta poświaty. W takim klimacie możemy bez skrępowania jeść śniadanie w ogrodzie i nie martwimy się o naszą intymność - mówi Mirosława.
Gdy dwa lata wcześniej zakupili działkę, teren był trudny i zaniedbany. Dzięki zmysłowi organizacji żony, prace poszły bardzo sprawnie. Pierwsza łopata została wbita w ziemię w kwietniu, a pod koniec października małżeństwo kończyło meblować wnętrza domu.

Działka to obszar 800 m kw. W ogrodzie jak na dłoni widać osobowość jego właścicieli. Już sam dom, w charakterystycznej koralowej barwie, przyciąga wzrok. Para podkreśla, że chciała w ten sposób wprowadzić więcej radości do otoczenia. Podobnie jest w ogrodzie. Na próżno szukać tu pasteli, kłóciłoby się to z osobowością Mirosławy. W ogrodzie dominują odcienie mocnej czerwieni, fioletu i żółci. Charakterystycznym akcentem jest fioletowa lawenda i czerwone, wysokie kany. Te ostatnie to pomysł Leszka, który chociaż w życiu jest pełen spokoju, w ten sposób wyraźnie zaznaczył swoją obecność.Przy projektowaniu przestrzeni małżeństwu pomagała Justyna Kaleta z Centrum Ogrodniczego Justyna. Po rozmowie z Mirosławą wyczuła, że ta jest osobą, która lubi prace ogrodowe. Wykonała więc niezbędną podstawę, m.in. zbocze, posadziła krzaki i trochę azalii. Ostatecznie jednak pozostawiła niezagospodarowaną przestrzeń dla wyobraźni właścicielki.

- Na początku się nawet obruszyłam. Spojrzałam i pomyślałam - jak to, przecież tutaj czegoś brakuje. Wtedy pani Justyna powiedziała, że ja tak kocham kwiaty, że muszę posadzić je samodzielnie, bo inaczej będę nieszczęśliwa. Miała rację. To nie tylko doskonały ogrodnik, ale również dobry psycholog. Chociaż moja kompozycja może sprawiać wrażenie chaosu, jestem szczęśliwa, ponieważ jest to moje dzieło - podkreśla Mirosława.

Opinie (7) 3 zablokowane

 • Ogród... (2)

  Zestaw roślin taki jak na cmentarzu komunalnym....

  • 14 40

  • ty masz zapewne same japońskie (1)

   i wypasiony ogród prawda?

   • 10 2

   • tak

    tak

    • 1 1

 • Ładnie

  Bardzo ładnie, gratuluję zapału do dbania o roślinki :)

  • 37 1

 • fajna pasja :)

  odwiedzcie Aste i ich ogrod, to jest COŚ :)

  • 1 0

 • piękny ogród i przemili wlasciciele

  • 10 0

 • Wreszcie ogrod tworzony przez własciceli

  • 16 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze artykuły