wiadomości - Design

stat

Nowoczesne piwniczki wpisujące się w każdy ogród

Piwniczka posiada w środku sporo miejsca i dużo półek, na których pomieszczą się nasze przetwory, warzywa i owoce.
Piwniczka posiada w środku sporo miejsca i dużo półek, na których pomieszczą się nasze przetwory, warzywa i owoce. mat. pras. Piwniczki

W prawdziwym domu zawsze brakuje na coś miejsca, tym bardziej, jeśli nie posiadamy piwnicy. Alternatywą jest osobna, wkomponowana w nasz ogród spiżarnia, w której możemy przetrzymywać przetwory, warzywa i owoce. Taki pomysł wdrożyła w życie trójmiejska firma piwniczki.pl, która oprócz dodatkowej przestrzeni proponuje nowoczesne podejście do aranżacji naszych ogrodów.Coraz więcej domów i mieszkań jest budowanych bez uwzględnienia piwnicy. Choć znajduje się ona poza przestrzenią codziennego użytku, to jest dobrym miejscem na magazynowanie żywności. Przechowujemy w niej przetwory w słoikach, warzywa, owoce i często różnego rodzaju nalewki, czy wina. Współczesnym rozwiązaniem na brak klasycznej piwnicy są wspomniane piwniczki - połączenie tradycyjnej idei przechowywania produktów z wykorzystaniem naturalnego chłodu i ciepła ziemi, a także nowoczesnej technologii.

Nowoczesne podejście do podziemnej spiżarniCool Cubby, czyli podziemna spiżarnia zakopywana jest w ziemi i ma specyficzny kształt. W Trójmieście ich producentem jest firma Sofic. Spiżarnia jest połączeniem dwóch figur geometrycznych: kuli i stożka. Jest to rozwiązanie, które sprawiło, że otrzymujemy całkiem sporą przestrzeń w środku, czyli 7m3 do zagospodarowania.

- Ideą projektu ziemianki Cool Cubby było zastosowanie kształtu sfery, będącej synonimem schronienia i bezpieczeństwa. Jednocześnie kula jest kształtem idealnym pod względem ergonomicznym i konstrukcyjnym. Organiczne kształty półek pozwalają na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej w zależności od potrzeb. Półki wypełniające ziemiankę oparte są na wręgach inspirowanych liśćmi paproci. Celem było stworzenie jasnej, nowoczesnej i klimatycznej przestrzeni współgrającej z okalającą naturą - opowiada Agnieszka Bona, projektantka.
Utrzymuje się tutaj optymalna temperatura do przechowywania, średnio: od +5 zimą do +12 latem. Cała konstrukcja jest zintegrowana, zawiera w sobie usztywnione poszycie, kanały wentylacyjne, drzwi wejściowe, studzienkę spływową i wewnętrzne półki oraz wkomponowane dwa miejsca do siedzenia. Dzięki temu możemy zorganizować tutaj np. małą degustację z przyjaciółmi.

- Piwniczki zbudowane są z laminatu poliestrowo-szklanego, z którego wykonywane są też np. kadłuby jachtów. Są więc odporne na wilgoć i starzenie. Wewnętrzna warstwa stykająca się z przechowywanymi produktami posiada atest do kontaktu z żywnością. Materiałem użytym do budowy wnętrza w wersji podstawowej jest drewno w postaci sklejki wodoodpornej. Na życzenie klienta możemy zastosować np. drewniane półki w dowolnym kolorze. Indywidualny wybór dotyczy również drzwi wejściowych. Możemy także zaproponować oświetlenie w piwniczce i wiele innych rozwiązań, np. podłączenie systemu inteligentnego domu, który działa i w naszym domu oraz w piwniczce - mówi Jan Sowa, Prezes Zarządu firmy Sofic, producenta piwniczek.
- Zastosowany do produkcji tej konstrukcji materiał jest bardzo odporny i na tyle trwały, że się nie zestarzeje. W środku jest bardzo estetycznie, a piwniczki są łatwe w utrzymaniu czystości - dodaje Tomasz Fic, Project Manager.

Aranżacja ogrodu z własną piwniczkąPiwniczki.pl to projekt, który zainteresuje zarówno właścicieli domów z ogrodem, jak i projektantów, dla których wkomponowanie piwniczki w ogród może być inspirujące. Firma, o której mowa, współpracuje właśnie z architektami przestrzeni, dlatego może zaproponować wiele ciekawych aranżacji.

- Współpracujemy z architektami przestrzeni, którzy pokazują, że charakterystyczny teren jaki pojawi się po wkopaniu piwniczki, może być ciekawie zaaranżowany. Wielu naszych klientów potrzebuje pomocy przy zaprojektowaniu ogrodu i podpowiedzi, jak mógłby on wyglądać po zainstalowaniu Cool Cubby - mówi Paulina Fic, Sales Manager.
Po wkopaniu konstrukcji w ziemię pojawia się charakterystyczna górka, która zaraz po montażu może efektownie wyglądać, dzięki zastosowaniu trawy z rolki. Piwniczka wygląda bardzo oryginalnie w każdym ogrodzie i zapewne odwiedzający nas goście będą ciekawi, co znajduje się za tymi okrągłymi drzwiami. Nie tylko estetyczny element warto tutaj podkreślić - takie ukształtowanie przestrzeni daje nam wiele opcji, np. można zbudować zjeżdżalnię dla dzieci, czy wkomponować górkę w strefę relaksu.

- Jako architekt krajobrazu kilkukrotnie na życzenie klienta projektowałam tradycyjne betonowe lub murowane piwniczki do ogrodu, tak więc na podstawie własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że pomysł piwniczki.pl stanowi krok naprzód w dziedzinie małej architektury ogrodowej. Część nadziemna różnicuje teren naszego ogrodu i możemy ją odpowiednio wykorzystać jako miejsce do odpoczynku lub zabaw dla dzieci. Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością mało inwazyjna budowa, dzięki czemu właściciel już istniejącego ogrodu nie musi się obawiać dewastacji terenu, co miało by miejsce przy tradycyjnych metodach - opowiada Anna Cybowska, projektantka współpracująca z firmą piwniczki.pl.
Koszt piwniczki wraz z montażem wynosi około 30 tys. złotych. Montaż jest bezinwazyjny dla reszty ogrodu i trwa zazwyczaj jeden dzień. Zamówienia można składać przez stronę internetową piwniczki.pl.

- Dostarczamy i montujemy piwniczki na terenie całej Polski, ale z racji, iż nasza firma ma siedzibę w Gdańsku, to skupiamy się na Pomorzu. Zapraszamy również do obejrzenia prototypowej, funkcjonującej od roku piwniczki, a wkrótce całego ogrodu pokazowego, która mieści się pod Gdańskiem - podsumowuje Paulina Fic.
W zależności od liczby zleceń, na piwniczkę poczekamy maksymalnie miesiąc od momentu zamówienia.

- W przypadku realizacji innowacyjnych piwniczek zastosowano wiele unikatowych rozwiązań - nie tylko technologicznych ale też funkcjonalnych w postaci m.in. ergonomicznej aranżacji wnętrza i nastrojowego oświetlenia. Jednak przede wszystkim piwniczka prezentuje się bardzo elegancko, choć spełnia atrybuty dawnej, tradycyjnej ziemianki. Jest przykładem bardzo dobrego wzornictwa przemysłowego. Zatem już od dziś można posiadać "jacht pod ziemią" - przekonuje Dominika Czechowska, Prezes Zarządu w firmie Design and Business.

Opinie (41) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze artykuły

wydarzenia