• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najlepszy smartfon na świecie

Marek Nowak
29 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 

Każda z firm produkujących smartfony próbuje przekonać nas o wyjątkowości swoich produktów. Trudno jednak nie ulec wrażeniu, że topowe smartfony to produkty prawie takie same. Prawie robi jednak różnicę, a szczegół ma znaczenie. Najlepszy na świecie smartfon istnieje, choć nie jest łatwo go wybrać.



Według kapituły Global Mobile Awards, brytyjskiego magazynu Mobile Choice, rodzimego miesięcznika Mobile Internet, a także wielu niezależnych portali internetowych, telefonem roku 2012 był Samsung Galaxy S III, którego następca (S IV) zadebiutował niedawno na światowych rynkach. Miesięcznik CHIP natomiast, w rankingu opublikowanym w styczniu tego roku, jako najlepszy wskazał model HTC One X+.

- Oczywiście ranking ten już się zdezaktualizował, w ciągu ostatnich trzech miesięcy mieliśmy dużo ciekawych premier - zaznacza Andrzej Pająk, redaktor CHIP-a. - HTC One X+ wszedł na rynek dość późno i nie zdobył takiej popularności jak Samsung III, głównie ze względów marketingowych.

Nie brak dziś użytkowników i ekspertów, którzy szybko stali się entuzjastami Nokii Lumii 920, LG Swift L9 i najnowszego produktu koncernu Sony - wodoodpornej Xperii Z. Z pewnością żaden ranking nie przekona też większości posiadaczy iPhone'a 5 do zmiany marki. W przypadku produktu HTC nazwa nowego smartfona (HTC One) może być wręcz myląca co do tego, który model pierwszy pojawił się na rynku.

- Kupując jeden z topowych smartfonów nie można wybrać źle - stwierdza Andrzej Pająk. - Pamiętajmy też, że jedynie promil użytkowników kupuje słuchawkę w cenie powyżej 2 tys. złotych w sprzedaży bezpośredniej. Większość łączy ten zakup z nową umową z operatorem. Niewiele osób konfrontuje też atuty poszczególnych smartfonów. Aluminiowe unibody i znakomity interfejs Sense, w jaki wyposażone są smartfony HTC, doceniane są przez ich posiadaczy, z kolei kontrastowy i nasycony barwami ekran OLED przyciąga użytkowników topowych Samsungów.

Pająk zweryfikował też, że podobne oprogramowanie i funkcjonalność jaką oferuje HTC Sense do pewnego stopnia można osiągnąć przy pomocy widgetów. Podobne oprogramowanie można znaleźć na przykład na Samsunga S III, ale niewielu użytkowników decyduje się na jego zmianę. Najczęściej obsługa oprogramowania wbudowanego fabrycznie stanowi dostateczne wyzwanie.

- Dla większości użytkowników liczy się tylko to, co telefon oferuje po wyjęciu z pudełka. I to te cechy decydują o zakupowych decyzjach, a nie możliwości zarezerwowane dla koneserów - stwierdza ekspert.

Uśrednione uproszczenie

Na przykładzie zestawienia ocen publikowanych przez miesięcznik CHIP zauważyć można, że próba jednoznacznego wyboru smartfona najlepszego z najlepszych może być myląca. Poszczególne oceny (łącznie z próbą uchwycenia wartości punktowej ekonomiczności zakupu), które otrzymał HTC One+, nie stawiają go na szczycie niemal w żadnej kategorii punktowej, choć zawsze jest na podium. Co więcej, po uważnym przejrzeniu tabeli prezentujących opinie testerów, okazuje się, że każdy z topowych modeli ma swoją achillesową piętę. W przypadku Samsunga Galaxy S III była nią niska wytrzymałość i trwałość obudowy. Ostateczna ocena, którą kierują się jurorzy i testerzy wszelkich konkursów i zestawień jest więc najczęściej uśrednionym uproszczeniem.

- Zamiast patrzeć na rankingi należy zacząć od postawienia sobie prostego pytania - radzi Adam Łukowski, tester sprzętu miesięcznika Mobile Internet. - Brzmi ono: do czego właściwie potrzebuję smartfona? Gdy już to wiemy, łatwo wybierzemy model pod kątem tego, co jest dla nas najważniejsze. Jeśli nastawiamy się na fotografowanie, szukamy modelu z najlepszym aparatem. Jeśli muzykę, wybieramy model z rozbudowanym playerem i gniazdem minijack, żeby móc podłączyć do niego przyzwoite słuchawki. Przekątna ekranu? Weźmy do ręki kilka modeli i sprawdźmy, który jest dla nas poręczny, a który już uciążliwy przez wielkość i wagę.

W swojej kategorii

Nie jest tajemnicą, że żaden sklep z aplikacjami nie ma ich więcej niż AppStore ani też, że dzięki zastosowanej technologii pixel oversampling, soczewkom Carl Zeiss i największej wśród smartfonów matrycy, najlepsze zdjęcia zrobimy za pomocą Nokii 808 Pure View. System operacyjny Android, na którym działa większość smartfonów Samsunga i Sony, nie bez powodu ma największy udział w rynku, zaś smartfony HTC powodzenie zawdzięczają w dużej mierze interfejsowi dotykowemu Sense i wykorzystaniu szybkich procesorów Qualcomm Snapdragon i Nvidia Tegra. Snapdragony są obecnie wykorzystywane także w części produktów z rodziny Sony Xperia, Nokiach 820, 900, 920 oraz Samsungach Galaxy. Wspomniany już model S IV posiada najnowszy o taktowaniu 1.9 Ghz.
Wśród smartfonów są modele klasyczne, kolorowe, mrugające, a także designerskie cacka. W praktyce to właśnie estetyka (do spółki z marketingiem) ma największy wpływ na nasze konsumenckie decyzje.

Przyszłość należy do starych chwytów

- Sukces iPhone leży w całej towarzyszącej mu otoczce. Telefon ten, poza swymi oczywistymi funkcjami, daje nabywcy również poczucie przynależności do elity, do grona użytkowników ekskluzywnego sprzętu, spełnia potrzebę przynależności do lepszej klasy - zauważa Łukowski. - To marketing Apple sprawił, że iPhone nie jest postrzegany wyłącznie jako smartfon, ale jako modny dodatek: rodzaj biżuterii, gadżet, który określa użytkownika jako osobę zamożniejszą, zwracającą uwagę na styl, modną i nowoczesną.

Apple wyznaczył tez na rynku pewien trend oferując co chwila kolejne wcielenia flagowego modelu, a Samsung z modelem Galaxy S IV postanowił nią kroczyć. Ten model sprzedaży najwidoczniej się sprawdza (S IV jest hitem już w przedsprzedaży), a poszczególne firmy w ten sposób wychowują sobie lojalnych klientów. Oczywiście każda generacja

O twoim wyborze smartfona zdecydowałby:

smartfonów jest w pewnych aspektach lepsza od poprzedniej, ale w większości podobna.
Testerzy, którzy mieli już w ręku najnowszego Samsunga, zwracają uwagę na (minimalne) zmniejszenie obudowy przy jednoczesnym zwiększeniu ekranu, moc baterii oraz szybkość pracy.

- Użytkowników Samsunga S III z pewnością ucieszy też zapowiedź, że większość nowych funkcji oprogramowania S IV zostanie im nieodpłatnie udostępniona - mówi Andrzej Pająk. - Należy do nich na przykład możliwość jednoczesnego filmowania za pomocą dwóch kamer. Będziemy mogli uchwycić zarówno to, co filmujemy, jak i naszą reakcję.

Podsumowując, wybór najlepszego smartfona na świecie jest prosty. Wystarczy tylko wiedzieć czego od niego oczekujemy.

Pixel oversampling - technologia polegająca na tym, że na jeden zapisany pixel składa się kilka zwykłych pixeli rejestrowanych przez sensor. Są one następnie przetwarzane w jeden o najlepszych parametrach. Rezultatem tego rozwiązania są wyraźne zdjęcia o zmniejszonym poziomie szumów oraz bezstratny w pewnym przedziale zoom.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (135) ponad 10 zablokowanych

  • Najlepsze to są tel. klawiszowe (1)

    • 25 3

    • Tak - dla anemików

      Ciężko trafić palcem w klawisz wielkości 1/10 paznokcia.

      • 1 8

  • artykuł fajny

    Sonda skopana i nie dopasowana do treści. W artykule autor podkreśla dopasowanie telefonu do indywidualnych potrzeb, a w sondzie nie ma takiej opcji. U mnie ani parametry, ani design, ani aparat, ani rankingi, tylko dokładnie zadania, których wygodnego wykonywania oczekuję od telefonu. A że jest to: kontakt telefoniczny, SMS-owy, emailowy, gadu-gadu, terminarz, doraźne sprawdzanie czegoś w necie, słuchanie muzyki, nawigacja, czasem zrobienie jakiejś fotki czy filmiku, jakaś gierka czasem, sporządzanie notatek na szybko, to wybór mógł być tylko jeden: Samsung Galaxy Note II. Super telefon, to był trafny wybór, którego nie żałuję. Idealny kompromis między ceną, funkcjonalnością, wagą i wielkością.

    • 7 4

  • Dla mnie najlepszy jest ten ktory mam od firmy

    Za darmo

    • 7 3

  • Rozczarowany S3 (3)

    W stosunku do konkurencji technologicznie samsung jest w czołówce... ale jakość tych telefonów pozostawia wiele do życzenia... one sa po prostu delikatne... zbyt delikatne jak za sprzet za ponad 2000zl

    • 12 1

    • to znaczy że nie są technologicznie w czołówce

      bo im tej technologii na trwałość zabrakło.

      • 0 0

    • mialem S1

      wygladal niesolidnie ale byl solidny, nie balem sie ze spadnie i jak spadl to nic sie nie dzialo, a przy tym bardzo lekki. System 2.3 lagowal, ale o solidnosci niz zlego nie moge powiedziec, tylko sygnal GPS slaby no i lagowal

      • 0 0

    • s3 po glebie

      Mam s3 spadl na plecy, a z przodu szyba pękła... wole tel z wieksza iloscia metalu w obudowie... telefon ma problemy z softem.

      • 0 0

  • ja mam nokie E52

    miałem przedtem E51, dbałem o nia, po trzech latach była jak nówka, w zasadzie na E52 przeszedłem tylko dlatego że bateria trzyma około 8 dni (który smartfon wytrzyma 2-3 dni?), mam 26 lat wiec jeszcze nie nazwe sie starym czlowiekem ktory nie ogarnia nowinek technologicznych ale jak sie wezmie do reki taki nowy smartfonik, to przeciez nie wiadomo o co chodzi, a telefon powienien sluzyz glownie do dzwonienia, czy ew. pisania smsow, W artykule jest napisane: wybierajac odpowiedni model odpowiedz sobie na pytanie do czego ci bedzie potrzebny smartfon... ŹLE! odpowiedz sobie do czego Ci bedzie potrzebny telefon i czy na pewno potrzebujesz smartfona?

    • 16 2

  • w Polsce to przede wszystkim lans (8)

    Nasza syt. ekonomiczna przygnębia, Trochę to smutne, że u nas Apple 'kastuje' społeczeństo jak w artykule "spełnia potrzebę przynależności do lepszej klasy -". Nie jest to już kwestia dobrania odpowiedniego modelu do potrzeb, ale do potrzeby pokazania się. Telefonu, który ma za granicą co 2ga osoba za 30euro.

    • 19 0

    • cały marketing apple'a zarówno w komputerach (4)

      jak i w telefonach opiera się na byciu na siłę oryginalnym. To jak kupienie brzydkiego spartańsko wyposażonego samochodu i przepłacenie za niego 4-krotnie. "Ale mam to coś a inni nie". No inni nie, bo inni nie są idiotami.

      • 5 1

      • fakt, ale... (3)

        wykonanie Macbooków jakość materiałów, detal i pomysł wykończenia, przycisków nie ma sobie rownych. Jest to napewno 'banał' za który dopłacimy. Poza tym owszem, jest głupotą kupowanie sobie takiego sprzętu do przeglądania internetu, wtedy to czysty lans.. Ale jeśli zależy ci na komputerze o dużej wydajności i na którym dobrze się pracuje, Mac nie ma sobie równych, bo system jest milion razy lepszy od Windowsa, poza tym nie ma co porównywać... OSX jest systemem specjalnie pod tę maszynę i dlatego tak dobrze pracuje. Jeśli chodzi o sam komputer, może się zepsuć tak samo jak i zwykly lap. Ale jeśli zależy ci na grafice, to nie znajdziesz lepszej matrycy w innym notebooku.

        • 2 0

        • Nie żartuj... (2)

          piszę z Macbooka, więc czuję sie upoważniony do wypowiedzenia opinii. Na co dzień używam Air (służbowy) - niby parametry dobre, ale pod względem wydajności wydaje się być gorszy od mojego starego DV6. Ostatnio sprawdziłem że mam tam dysk SSD to prawie z krzesła spadłem - myślałem że to przyspiesza działanie sprzętu..

          Jeśli chodzi o te super elementy przytoczone przez Ciebie - matryca jest naprawdę w porządku, to fakt. Ale do pracy i tak się nie nadają (ani w Pro, ani w Air), bo jest po prostu za mała. Na miejscu pracy potrzebujesz zadokować i to czy masz tam Retinę, czy co innego traci na znaczeniu. Wykonanie klawiszy - no cóż, tutaj akurat zajeżdża tandetą. Obudowa jest ładna,ale nie jest to warte pieniędzy które kosztuje ten sprzęt. OSX lubi się zawiesić, zwłaszcza przy powrotach z uśpienia. Może mam pecha, ale moi koledzy z pracy też mają ten problem. Ogólnie - nic nadzwyczajnego, system jak system - raczej działa, odpala programy - robi to co Windows ;)

          No i największy mankament - przejściówki, przejściówki, przejściówki. Mało sal konferencyjnych jest przystosowanych do Apple, więc zawsze trzeba tachać wagon przejściówek. Najbardziej bolesne jest to w Air - ogólnie kupując laptop tego rodzaju bym wziął Samsunga z serii 9, bo jest po prostu znacznie bardziej praktyczny, a wizualnie niemal identyczny. Do tego też ma świetną matrycę.

          • 5 2

          • (1)

            sprawy przejściówek serwisowania itp spraw tego sprzętu wszystko sprowadza się to wyżej przytoczonego tematu, Polska to za ubogi kraj żeby pozwolić sobie na apple ze wszystkimi jego cechami i zarzutami. Za design doplacamy, może za dużo, ale to kwestia jak kupno Mercedesa a Volvo. Albo raczej drogiego terenowego diesla do jazdy w mieście... na którego eksploatację nas nie stać. Air to netbook nie ma go co porownywac do PRO, nikt kto jest grafikiem, architektem nie zdecyduje sie na te opcję. Wiec jesli jestes gotow wydac 9tys na komputer Apple do pracy to należy zdawać sobie sprawę, że ew. serwis i zaplecze obslugujace te komputery w Polsce jest bardzo ubogie, co sie liczy z kosztami.

            • 2 3

            • Nie pracuję w Polsce

              Więc wiem, ze Twoja opinia jest nie do końca prawdziwa. Jeśli ktoś potrzebuje wydajnej maszyny do pracy to i tak pracuje stacjonarnie. Pro to przeplacona i raczej przestarzała konstrukcja, aczkolwiek właśnie na taki sprzęt będę zmieniał niedługo. Powody są nieco skomplikowane, ale niestety nie mam pełnej wolności wyboru i Pro jednak nieco góruje nad oferowanymi mi opcjami. Gdybym mógł jednak wziąć cokolwiek to na pewno nie byłoby to apple.

              • 3 0

    • produkty Apple sa na prawde dobre, czy ktoś nas oszukuje ... nie! (1)

      nie ma tu mowy o fuszerce, sterczynach niedopracowaniu detalu. Ipod to na prawde wspaniale urządzenie, dlugo dziala na baterii i pozostawia w tyle inne mini odtwarzacze muzyki. I-phone jest tez bardzo dobrze dopracowany. Wszystko jest dla ludzi, ale nie oszukujmy sie, dla nas to tak jak kupować adidasy firmowe na poczatku lat 90 w Polsce- nie dla każdego osiągalne. Na polski rynek jest to niestety wciąż za droga marka... dlatego roztacza tak negatywną aurę.

      • 3 3

      • Jak wymienic baterię w Iphone?

        Powinno byc proste

        • 3 2

    • średni koszt appla przy zakupie w abonamencie to u Niemców od 100-200 euro

      • 2 0

  • od 3 lat uzywam htc hd2

    Nie ma telefonu o wiekszych mozliwosciach jezeli chodzi o wybor oprogramowania:
    Android 4.1ub 2.3 z Sense
    WindowsbPhone
    Windows Mobile
    Meego
    Ubuntu

    • 1 1

  • zauwazam dziwna rzecz - kilka komentow napisali ludzie nieoglupieni gadzetami

    dziwne , zazwyczaj bylo pompowanie kto co ma a tu ZDROWY ROZSADEK PRZEZ KILKU PRZEMAWIA.

    • 16 0

  • dac taka kase za kawalek plastiku ,ekranik i baterie?? (6)

    zenujace lub po prostu ...glupota

    • 5 3

    • zależy kto co lubi, to tak jak branie LCD na kredyt. Tel to też nie produkt pierwszej potrzeby.

      • 3 1

    • Telefon komórkowy to w sumie jest produkt pierwszej potrzeby (4)

      Ale telefon telefonowi nie równy, możesz kupić używkę za 20zł i spełni swoje zadanie, albo należysz do max 5% dorosłych pracujących ludzi, którzy potrzebują z racji wykonaywanej pracy stałego dostępu do internetu i bierzesz smartfona.

      Ewentualnie należysz do pokaźnej grupy gadżeciaży, która przepłaca za coś co nie jest im do niczego potrzebne :)

      • 5 0

      • Postęp (3)

        Czy praca to jedyny powód usprawiedliwiający posiadanie telefonu z dostępem do internetu? A wygoda? Zwykła oszczędność czasu? Ja mógłbym się bez tego obyć, ale po co, skoro coś jest i może ułatwić niektóre rzeczy to warto z tego korzystać. Maila sprawdzę w kolejce u lekarza,, zakupy zrobię pijąc kawę, przejrzę dokumenty, które mam na komputerze w domu itp. Oczywiście mógłbym to wszystko zrobić w do mu przy komputerze, ba, mógłbym iść do normalnego sklepu a nie kupować przez internet, wysyłać papierowe listy itp. Postęp jest po coś, trzeba z niego korzystać, nawet w tak banalnych (mogłoby się wydawać) sprawach. Nie uważam, że jedynym powodem usprawiedliwiającym posiadanie smartfona są mega ważne sprawy wagi państwowej.

        • 4 3

        • Do lekarza też powinienes pojsc przez telefon! (2)

          • 2 3

          • ... (1)

            Przez internet jak najbardziej się zarejestruję. Ty oczywiście możesz dzwonić z "domowego", lub czekać w kolejce na rejestrację, albo leczyć się ziółkami babci Józi.

            • 2 2

            • A teraz ten komentaarz wysyła za mnie babcia Józia

              - wysłałem jej gołębia pocztowego z trescią komentarza

              • 0 0

  • Cóż mi wystarczy dzwonienie i sms'y. (1)

    Oraz to, że telefon trzyma baterię 3 dni.

    I, że jak mi spadnie to nic sie z nim nie stanie.

    Jak wpadnie do wody, to go wysuszę

    A jak się zgubi to nie będę po nim płakał bo jest bez ceny.

    Dlatego wybrałem Nokię 3310 na kartę.

    • 12 3

    • Jak to nic się nie stanie?? Ziemia pęknie!

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Chrzest jachtu Conrad 144S

uroczystość oficjalna

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja