wiadomości - Gadżety

stat

Na co zwrócić uwagę kupując telewizor 4K?

Zakrzywiony telewizor Samsunga.
Zakrzywiony telewizor Samsunga. mat. prasowe

Wybór odpowiedniego telewizora bywa często trudnym zadaniem i spędza sen z powiek niektórym kupującym. Producenci prześcigają się w tworzeniu wyjątkowych urządzeń, które będą się wyróżniać nie tylko świetnym obrazem, ale też atrakcyjnym wyglądem. Najnowszą technologią jest 4K, rozdzielczość, która obecnie jest trendem na rynku. Choć wciąż wiele osób narzeka, że nie ma filmów czy kanałów nadających w jakości Ultra HD, to nie do końca jest prawda. Jedno jest pewne: przyszłością są telewizory o wspomnianej rozdzielczości.Co myślisz o telewizorach 4K?

to technologia przyszłości 29%
to bez sensu, bo miną wieki, zanim będzie co oglądać w 4K 37%
nie potrzebuję takiej rozdzielczości, jest na nią za wcześnie 34%
zakończona Łącznie głosów: 395
Rozdzielczość 4K na dobre wkroczyła już nie tylko do telewizorów, ale też do kamer, którymi się obecnie nagrywa. Najprostszym przykładem będzie tutaj YouTube, na którym wiele materiałów można odtworzyć w jakości Ultra HD. Większość smartfonów też pozwala już nagrywać w 4K. Rozsądnie będzie więc kupić teraz telewizor pracujący w takiej właśnie rozdzielczości, bo to inwestycja na lata, a świat nieubłaganie zmierza w stronę dużych rozdzielczości i będzie to robić coraz bardziej. Skończyły się już czasy, kiedy telewizory UHD były piekielnie drogie, aczkolwiek ich cena dla wielu nadal będzie zaporowa.

Na początku warto zobrazować sobie, czym jest Ultra HD, czyli wspomniane 4K. Najłatwiej byłoby stwierdzić, że Ultra HD to cztery razy więcej niż Full HD - standard, który przyjął się już dawno temu. Wystarczy spojrzeć na poniższą grafikę, która świetnie obrazuje, jaka jest różnica między poszczególnymi rozdzielczościami.

Porównanie najpopularniejszych rozdzielczości.
Porównanie najpopularniejszych rozdzielczości. fot. Wikipedia
Na rynku Ultra HD królują w zasadzie trzy marki: Samsung, Sony i LG. Podczas zakupów należy sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie - jakie będzie przeznaczenie telewizora oraz gdzie zostanie ulokowany. Każdy z producentów promuje swój typ matrycy i można powiedzieć, że ilu jest zwolenników, tylu też jest przeciwników. W przypadku Samsunga mamy AMOLED-a, Sony to IPS LCD, a LG oferuje OLED-y.

Ciekawostką jest fakt, że dzięki dużo większemu zagęszczeniu pikseli, obraz na telewizorach 4K można oglądać już z odległości jednego metra, podczas gdy w przypadku zwykłego telewizora Full HD zaleca się odległość minimum 2,5 m.

Łukasz Popaszkiewicz z gdańskiego RTV Euro AGD zwraca uwagę, czy telewizor będziemy wykorzystać wyłącznie do oglądania, czy może też do... grania. Tak, chęć podpięcia konsoli jest bardzo ważna, bo na tym polu najlepszym wyborem okazuje się być telewizor japońskiej produkcji. Ich produkty mają chip 4K X-Reality PRO, który sprawia, że obraz staje się wyraźniejszy i ostrzejszy. Telewizorem, który sprawdzi się też w połączeniu z Play Station czy Xboxem, jest model KD-49X8505B, wyceniony na 5 299 zł. Ciekawie brzmi też opis technologii Motionflow XR, która wykorzystuje dużą częstotliwość odświeżania i inteligentne sterowanie podświetleniem przy wyświetlaniu obrazów Full HD dla lewego i prawego oka. Dzięki niej obraz ma mieć realistyczną głębię i najwyższą rozdzielczość, a także maksymalną czystość, jasność obrazu oraz ostrość ruchomych obiektów.

Na jeden z najbardziej zaawansowanych telewizorów w ofercie Sony wskazuje pan Marcin, doradca w salonie Saturn. Chodzi o model KD-55X9005B, wart nieco ponad 10 tys. zł, który aż kipi od najnowszej technologii. Wspomniany chip X-Reality PRO, który analizuje i przetwarza obraz sprawia, że oglądanie nawet wideo w innej rozdzielczości niż 4K jest nieporównywalne z innymi urządzeniami. Odświeżanie to 800 Hz, a dostępne przekątne ekranu - 55, 65 czy nawet 79". Ekspert zwraca też uwagę na głośniki Magnetic Fluid Speaker, których w gruncie rzeczy próżno szukać u konkurencji.

W ofercie Sony znajdziemy jeden zakrzywiony telewizor, natomiast pionierem w tej kwestii jest Samsung, który ma kilka linii takich produktów. Koreańczycy mocno promują swoje telewizory z serii Curved UHD. - Trzeba pamiętać, że tego typu telewizory świetnie nadają się do oglądania, jeśli siedzimy naprzeciwko. Problemem może okazać się duże pomieszczenie, w którym oglądający siedzi pod dużym kątem, wtedy obraz staje się nieco przekłamany, a odczucia z oglądania stają się gorsze. Nie da się jednak ukryć, że klienci są bardzo zainteresowani zakrzywionymi telewizorami. W tej kwestii świetnym wyborem może być model UE55HU8200L Curved o przekątnej 55", wart około 8 tys. zł. Jego częstotliwość odświeżania to aż 1000 Hz - stwierdza Łukasz Popaszkiewicz.

Dodaje też, że jeśli nie interesuje nas krzywizna ekranu, to warto spojrzeć na 50-calowy model UE50HU6900, który został wyceniony na ponad 3 tys. zł. Nie ma co ukrywać, że zakrzywiony wyświetlacz kosztuje. Wymieniony model ma co prawda niższe odświeżanie, na poziomie 200 Hz, ale jego cena też jest inna.

Telewizory 4K to przyszłość, a producenci będą nas tylko do tego przekonywać. Szybki rozwój technologii pozwala na bardzo wiele. Choć nie ma jeszcze ogólnodostępnych kanałów, które oferują obraz UHD, to z czasem na pewno staną się rzeczywistością. Lekarstwem na brak treści w takiej jakości są specjalne chipy, które w produktach z wyższej półki przetwarzają obraz, dostosowując go do wyższej rozdzielczości. Rozmówcy zgodnie stwierdzili, że klienci najchętniej wybierają produkty Samsunga, a więc reklama dźwignią handlu. Doradca z gdańskiego Saturna jest jednak zdania, że najwygodniej jest przyjść z własnym nośnikiem, na którym będziemy posiadali zdjęcia (najlepiej w różnych rozdzielczościach), aby porównać je na konkurencyjnych telewizorach. W ten sposób można dostrzec wszelkie różnice i ewentualne niedociągnięcia.

Opinie (135) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze artykuły

wydarzenia