Muzyka uczyniła cuda - melomani wsparli szczytny cel

Zobacz fragment koncertu "Muzyka czyni cuda".


W niedzielny wieczór w Filharmonii Bałtyckiej odbył się koncert charytatywny na rzecz Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Inicjator wydarzenia, profesor Piotr Czauderna, zapraszając fenomenalną amerykańską mezzosopranistkę Vivicę Genaux zadbał o zaspokojenie potrzeb nawet najbardziej wytrawnych melomanów, a ci wsparli szczytny cel. Muzyka, szczególnie tak znakomicie wykonana, naprawdę potrafi czynić cuda.


Obejrzenie operacji w trójwymiarze to nie lada atrakcja, szczególnie w filharmonii. Uczestnicy niedzielnego koncertu mieli jednak taką okazję, ponieważ obok wejścia na salę koncertową postawiono endoskop, na którego dzierżawę (a docelowo zakup) zbierano fundusze. Zainteresowanie urządzeniem było ogromne - melomani z wielką ekscytacją zakładali trójwymiarowe okulary i wpatrywali się w wyświetlany na ekranie obraz. Obsługujące urządzenie osoby tłumaczyły natomiast, jak ważna dla lekarzy ratujących życie jest możliwość trójwymiarowego podglądu.

Prowadzący licytację Beata Szewczyk i inicjator koncertu "Muzyka czyni cuda" prof. Piotr Czauderna.
Prowadzący licytację Beata Szewczyk i inicjator koncertu "Muzyka czyni cuda" prof. Piotr Czauderna. fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl
Wtajemniczeni w tajniki pracy lekarzy, melomani zajęli swoje miejsca na sali koncertowej, wyczekując występu gwiazdy wieczoru - amerykańskiej mezzosopranistki Vivici Genaux. Już od pierwszej chwili dało się zauważyć, że artystka ma osobowość diametralnie różną od występującej przed rokiem, dynamicznej Simone Kermes. Głos Genaux był jednak tak elektryzujący, że nie potrzebowała dodatkowych, aktorskich zagrywek, żeby od pierwszej chwili skraść serca słuchaczy.

Prowadzący koncert Jerzy Snakowski wielokrotnie zwracał uwagę na fakt, że artystka wykonuje program karkołomny. Bardzo dobrze, że o tym przypominał, ponieważ niezwykle subtelna Vivica Genaux wszelkie wirtuozowskie przebiegi wykonywała z taką lekkością i perfekcją, jakby nie sprawiały jej najmniejszego trudu. W programie znalazły się kompozycje dedykowane najwybitniejszym śpiewakom pierwszej połowy XVIII wieku, autorstwa Johana Adolpha Hassego, Nicoli Poropory czy Antonia Vivaldiego. Artystce towarzyszyła Orkiestra PFB pod dyr. Jarosława Thiela w kameralnym składzie. Muzycy, stawiając na czarną kolorystykę, nawet swój strój dostosowali do niepisanej tradycji wykonywania muzyki dawnej. Stanowisko koncertmistrza, ku mojej wielkiej radości, objął występujący z Orkiestrą PFB gościnnie, znakomity skrzypek specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej, Mikołaj Zgółka.

Wieczór w filharmonii był jednak okazją nie tylko do wysłuchania cudownej muzyki, ale i - zgodnie z tytułem spotkania "Muzyka czyni cuda" - do wsparcia Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którą kieruje pomysłodawca koncertu, prof. Piotr Czauderna. Podczas aukcji, która odbyła się w przerwie koncertu, melomani mieli okazję wziąć udział w licytacji podarowanych przez sympatyków akcji przedmiotów.
Wieczór w filharmonii był jednak okazją nie tylko do wysłuchania cudownej muzyki, ale i - zgodnie z tytułem spotkania "Muzyka czyni cuda" - do wsparcia Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którą kieruje pomysłodawca koncertu, prof. Piotr Czauderna. Podczas aukcji, która odbyła się w przerwie koncertu, melomani mieli okazję wziąć udział w licytacji podarowanych przez sympatyków akcji przedmiotów. fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl
Wieczór w filharmonii był jednak okazją nie tylko do wysłuchania cudownej muzyki, ale i - zgodnie z tytułem spotkania "Muzyka czyni cuda" - do wsparcia Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którą kieruje pomysłodawca koncertu, prof. Piotr Czauderna. Podczas aukcji, która odbyła się w przerwie koncertu, melomani mieli okazję wziąć udział w licytacji podarowanych przez sympatyków akcji przedmiotów. Trzy plakaty z autografem ubiegłorocznej gwiazdy, Simone Kermes, wylicytowano za 600, 300 i 200 zł. Szczęśliwy nabywca książki Aleksandry Kurzak z dedykacją autorki, zapłacił 500 zł. Najbardziej emocjonująca była licytacja koszulki z autografem najpopularniejszego polskiego tenisisty, Jerzego Janowicza - osiągnęła cenę 1600 zł, a wygrany otrzymał również podpisaną przez sportowca piłeczkę tenisową. Grafika podarowana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, który objął koncert patronatem, została sprzedana za kwotę 2200 zł. Choć melomani okazali się hojni, to nadal kropla w morzu potrzeb - zakup urządzenia to kwota 300 tys. zł. Jego dzierżawa kosztuje 3 tys. miesięcznie.

Subtelna i eteryczna Vivica Genaux skradła serca słuchaczy od pierwszej chwili.
Subtelna i eteryczna Vivica Genaux skradła serca słuchaczy od pierwszej chwili. fot. Agnieszka Potocka/Trojmiasto.pl
Po emocjonujących przeżyciach związanych z licytacją, słuchacze powrócili na salę, aby wysłuchać drugiej części koncertu. Vivica Genaux zamieniła spodnie i długi żakiet na suknię balową i po raz kolejny oczarowała słuchaczy nie tylko swoją urodą i osobowością, ale przede wszystkim nieziemskim głosem. Podziękowała za udział w imprezie, pochwaliła szczytny cel oraz złożyła słuchaczom życzenia świąteczne. Publiczność nagrodziła ją trzykrotnymi owacjami na stojąco, czym doprosiła się bisów. Jerzy Snakowski wspominał wcześniej, że w nagrodę za gromkie brawa możemy spodziewać się wykonania arii napisanej dla Farinellego, ale po tak genialnym występie ręce same rwały się do oklasków i nikt nie potrzebował dodatkowej zachęty.

Vivica Genaux na bis.

Opinie (12)

 • I to jest inicjatywa! (5)

  Bylem jak w zeszłym roku i ponownie jestem pod wrażeniem determinacji Piotra Czauderny w zbieraniu pieniędzy na chore dzieciaki.

  Wszystko wpłaca się bezpośrednio na oddział, a profesor rzeczowo i dokładnie się z tego rozlicza. Świetny człowiek.

  Bardzo miłe doświadczenie po tandetnych, lansiarskich przytupajkach. NIe było żadnego nadęcia, tylko miła i serdeczna atmosfera.

  Szacunek Panie Piotrze!

  • 26 7

  • Już niedługo... (4)

   Czy opłacił salę ze swoich pieniędzy? Jeśli choćby jakakolwiek złotówka z publicznych pieniędzy została wydana na to wydarzenie - powinna być zwrócona! Ile kosztowało zaproszenie artystki? Jej hotel? Kto za to płacił?A poza tym to powinien być na dyżurze, bo tak się ratuje dzieci a nie jakimś wyciem.

   • 1 15

   • (3)

    Organozacja tego typu koncertu polega na: pozyskaniu sponsorów którzy pokryją koszty hoteli , muzyków, sal koncertowych, przelotów, solistów, grafików tworzących mat. reklamowe, druku plakatów, grafików , itd. Wpływu ze sprzedaży biletów i cegielek w całości sa przekazywane na cel ustalony przez organizatora. Nie ma kasy na koszty -nie ma imprezy.
    Jesli moge jeszcze coś wytłumaczyć pozostaje do dyspozycji. Prosze jednak nie siać złych emocji po fantastycznym wydarzeniu.

    • 14 0

    • już niedługo będziemy mieli akcję o dużo większej skali - Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (2)

     Czy jesteś w stanie wytłumaczyć te oczywistości prawie połowie społeczeństwa?

     • 2 5

     • w Orkiestrze nie wszystko jest takie przejrzyste pod względem finansowym (1)

      gdyż jest to inicjatywa na ogromna skalę a wtedy łatwo o bałagan, brak osoby, która by naprawdę solidnie i skrupulatnie sprawdzała finanse Orkiestry

      • 0 0

      • Sprawozdania finansowe WOŚP są dostępne na stronie fundacji

       Fundacja jest kontrolowana przez odpowiednie instytucje powołane do tego działania. Skala działania nieporównywalnie większa niż opisywanego w artykule koncertu. Zarówno pod względem organizacyjnym jak i efektów działania.

       Dlaczego zatem działanie Czuderny jest cacy a orkiestra ble?

       • 1 3

 • Wspaniały koncert

  Rzeczywiście, koncert był wspaniały, szkoda, że nie wszystkie miejsca były zajęte, może w przyszły roku trójmiasto.pl pomoże w większym stopniu rozreklamować imprezę, z której środki są w całości przekazywane dla dzieci.

  • 19 4

 • Wspaniala inicjatywa. Brawo!

  • 13 3

 • Ooooooooooooo!

  Garnizon. W formie i w uniformie:)

  • 0 0

 • Swietny koncert - nawet dla "nieznawcy" jakim jestem.

  Vivica jest energetyzujaca, zywiolowa. Swietny pomysl z konferansjerem wplatajacym opowiesci o muzyce baroku !

  • 4 0

 • wiele takich inicjatyw się dzieje i oby dawały realne korzyści...

  bo czasem organizacja kosztuje więcej niż są w stanie zebrać,

  i smutne też to, że z jednej strony czyta się ile to politycy wydają państwowych pieniędzy na siebie całkowicie "zbędnie" i bez "gospodarności", tylko dlatego że mogą,
  a z drugiej strony, prywatni ludzie wspierają państwową służbę zdrowia, której nie stać na wiele podstawowych sprzętów...

  • 3 0

 • A gdzie było trojmiasto.pl z informacją o tym evencie PRZED koncertem?

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja charytatywna WOŚP Hilton
Kolacja charytatywna WOŚP Hilton
degustacja, imprezy i akcje charytatywne
sty 29
sobota, g. 18:00
Gdańsk, Hotel Hilton

Ogłoszenia polecane

Inwestycje Deluxe

Apartamenty willowe Cumowników

Apartamenty willowe Cumowników

Kameralnie

Gdynia Orłowo, ul. Cumowników

128 do 128 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja
Apartamenty willowe Zacisze

Apartamenty willowe Zacisze

Kameralnie

Sopot Górny Sopot, ul. Zacisze

117 do 117 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja
Wzgórze Zielenisz

Wzgórze Zielenisz

Hossa

Gdynia Wiczlino, ul. Bernarda Myśliwka

197 do 265 m2
Powierzchnia
planowana
Realizacja