wiadomości - Moda & Uroda

stat

Moda na miarę. Sukienka, kurtka czy torebka?

Sektor usług szycia na miarę przeżywa swój renesans.
Sektor usług szycia na miarę przeżywa swój renesans. mat.prasowe

W sklepie nie ma odpowiedniego rozmiaru, sukienka jest za krótka, kurtka wisi na sylwetce albo krępuje ruchy, a na półce z torebkami zostały tylko smętne czarne worki. Ile razy zdarzyło się, że wracałaś do domu niezadowolona z zakupów?Czy korzystałaś kiedyś z usług szycia na miarę?

tak 67%
nie 11%
chciałabym zacząć 9%
uważam, że są zbyt drogie 13%
zakończona Łącznie głosów: 242
Wobec obserwowanej dziś produkcji odzieży na niespotykaną skalę, usługi szycia na miarę coraz bardziej się marginalizują, stając się potrzebą elit i celebrytów. Czy tak jest w rzeczywistości? Myślą przewodnią szycia na miarę powinien być powrót do ponadczasowej elegancji i prostoty. Jak mawiał Christian Dior: "Jedna z najważniejszych tajemnic projektowania mówi, że dobrze skrojona sukienka to sukienka wymagająca jak najmniej krojenia". Postanowiliśmy sprawdzić, jakie koszty wiążą się z zamówieniem na szytą na miarę spódnicę, sukienkę, kurtkę czy torebkę.

- Usługi szycia na miarę mają coraz więcej zwolenników. Mam wrażenie, że im więcej sklepów sieciowych, im szersza ich oferta, tym bardziej tęsknimy za indywidualizmem, modą tworzoną na miarę naszych potrzeb i oczekiwań. A tych nie zaspokajają sklepy sieciowe, nawet te z wyższych półek. Dostępna w nich odzież szyta jest w setkach, a najczęściej tysiącach egzemplarzy. Nie ma nic bardziej zaprzeczającego indywidualizmowi niż tuzinkowy ubiór. Tak więc nic dziwnego, że osobiste konsultacje i nowe wzory cieszą się coraz większym zainteresowaniem w Trójmieście - zaznacza Grażyna Paturalska, projektantka, stylistka, specjalista ds. wizerunku.

W modzie pojawił się pewien paradoks. Jest szybka (sieciówki w ekspresowym tempie kopiują wybiegowe kreacje) i powszechnie dostępna, ale przyjmuje się, że to epokę naszych mam, babć i prababć cechowało większe wyczucie stylu. W szyciu na miarę można odnaleźć wszystko to, o czym z czasem zapomniał współczesny świat mody. Dawną dbałość o detale wykończenia, liczne przymiarki, zindywidualizowany projekt, skupienie na sylwetce i sposobach wydobycia jej walorów.

Plissima, 599 zł.
Plissima, 599 zł. mat.prasowe
Klimaty retro możemy znaleźć w pracowni krawieckiej Plissima, która specjalizuje się w plisowanych spódnicach. Koszt uszycia na miarę plisowanej spódnicy jest porównywalny z cenami modeli dostępnych na stronie internetowej pracowni. Ceny wahają się od 450 do 1200 zł. Na szytą na miarę spódnicę z tkanin dostępnych w pracowni poczekamy około 7 dni. Z uwagi na to, że materiały są ręcznie plisowane w Łodzi, czas realizacji projektu może się wydłużyć nawet do 6-8 tygodni.

Plissima oferuje tiulowe halki w wielu wariantach kolorystycznych.
Plissima oferuje tiulowe halki w wielu wariantach kolorystycznych. mat.prasowe
- Szycie na miarę kojarzy nam się przede wszystkim z jakością, dbałością o detale, znajomością produktu, pod którym się podpisujemy i z szacunkiem do pracy. To wspaniałe, gdy możemy poznać klientki, które równie mocno jak my kochają plisy. Realizujemy nawet najbardziej indywidualne projekty zgodne z naszą filozofią. Poza tym bardzo lubimy eksperymentować z plisowaniem - mówi Grażyna Neubauer z Plissimy.

Grace Collection. Za skórzane spodnie zapłacimy około 850 zł.
Grace Collection. Za skórzane spodnie zapłacimy około 850 zł. mat.prasowe
- Wywiad, który przeprowadzamy z klientką zwykle jasno kształtuje to, jaka powinna być jej wymarzona plisowana spódnica. Najważniejszą kwestią jest to, gdzie najczęściej będzie zakładana, bo ten fakt dość mocno warunkuje sposób jej wykonania i rodzaj zastosowanych materiałów. Klientka wybiera każdą część składową spódnicy, np. rodzaj materiału, kolor plisy, tiulu, podszewki czy koronki, ilość warstw tiulu, szerokość i wykończenie plisy. To pozwala uzyskać w pełni indywidualny i niepowtarzalny produkt. Jeśli plisa ma być trwała i przetrwać przez lata w niezmienionym stanie, poddana plisowaniu tkanina musi posiadać sztuczne włókna, które utrzymają formę po praniu - tłumaczy.

Laponette, 349 zł.
Laponette, 349 zł. mat.prasowe
W sopockiej pracowni Grażyny Paturalskiej królują skóry, a sama projektantka jest zwolenniczką ubrań szytych na miarę. W ofercie znajdziemy m.in. spódnice, sukienki, kurtki, kamizelki, płaszcze i torebki wykonane z włoskich skór. Ceny ołówkowych spódnic rozpoczynają się od 590 zł, a sukienek od 850 zł. Za skórzane, szyte na miarę spodnie zapłacimy od 850 zł wzwyż. Koszty kurtek i płaszczy kształtują się na poziomie około 750 i 1200 zł. Ostateczna cena zależy od rodzaju wybranej skóry. Czas realizacji zamówień wynosi od 3 do 5 tygodni.

- W całej tej "zabawie z modą" wcale nie chodzi o to, co ja najbardziej lubię i do czego jestem najbardziej przekonana. Nie ma tu jedynie słusznej recepty. Są kobiety, których nie wyobrażam sobie w innych niż klasyczne ubraniach. Ale są też i takie, które w klasyce stłamsiłyby, udusiłyby swoją niebanalną osobowość, wyglądałyby nudno i bezbarwnie, jak nienaturalnie przebrane. Lubię realizować wszystkie projekty, które pasują do noszącej je kobiety: od klasyki po najbardziej szalone i nieprzewidywalne projekty. Te ostatnie dają jednak większą możliwość pokazania własnego kunsztu, umiejętności konstrukcyjnych, fantazji i inspiracji twórczych - objaśnia projektantka.

Mana Mana, ok 190 zł.
Mana Mana, ok 190 zł. mat.prasowe
Jednym z najbardziej popularnych zamówień realizowanych przez pracownie są sukienki. W Atelier Ambris, prowadzonym przez Katarzynę Ambroziak, na taką sukienkę poczekamy około 2-3 tygodni. Czas realizacji jest jednak uzależniony od dostępności wybranych tkanin. Koszty prostej sukienki koktajlowej na podszewce zaczynają się od 700 zł. Za sukienkę z koronki zapłacimy do 1000 zł. Ceny długich sukien balowych kształtują się od 1500 zł.

Grace Collection, 350 zł.
Grace Collection, 350 zł. mat.prasowe
-Klientki mają dość sieciówek i coraz częściej sięgają po indywidualne projekty, szczególnie gdy wiedzą, czego chcą, a mimo dużego wyboru na rynku, nie mogą tego znaleźć. Zdarza się też tak, że figura nie pozwala nam na korzystanie z gotowych produktów - zaznacza Katarzyna Ambroziak, projektantka, stylistka i właścicielka Atelier Ambris.

- Kocham naturalne tkaniny, zwłaszcza jedwabie i wełny. Mieszanki wełny z jedwabiem, jedwabiu z lnem lub bawełną. Zdarza mi się używać także syntetyków, które mają bardzo zbliżone właściwości do naturalnych włókien. Dodatkowo pozwalają osiągnąć efekt końcowy często niemożliwy do uzyskania przy naturalnych tkaninach - dodaje.

Klasycznie elegancką sukienkę możemy także zaprojektować za pośrednictwem internetowego konfiguratora. Marka Laponette nie tylko pozwoli nam przez chwilę poczuć się jak projektantka, ale też dostarczy gotową sukienkę w ciągu 10 dni roboczych.Ceny sukienek rozpoczynają się od 230 zł. Za model niemal w całości szyty ręcznie zapłacimy 490 zł.

- Z jednej strony podobne usługi kojarzą się z dość ekskluzywnym i drogim szyciem miarowym, spotykanym w tej chwili głównie w przypadku sukien ślubnych i garniturów. Z drugiej zaś z typowym zamawianiem sukienek u krawcowej. Internetowe konfiguratory są w stanie połączyć największe pozytywy obu tych rozwiązań, oferując wysoką jakość, nowoczesne wzory i niezwykłą wygodę, przy zachowaniu atrakcyjnych cen - tłumaczy Magdalena Włoch, współwłaścicielka marki Laponette.

- Dla niektórych znaczenie ma również wpisywanie się takiego podejścia w tzw. nurt slow fashion, przeciwstawny do mody z wielkich sieciówek. Skupiamy się na klasycznej i wygodnej elegancji. Jak jednak pokazuje nasza najnowsza kolekcja, nie boimy się eksperymentować zarówno z designem, jak i nowoczesnymi materiałami, takimi jak pianka- dodaje.

Marzy Ci się wyjątkowa torebka? Możesz skorzystać z usług Pracowni Mana Mana, której właścicielką jest projektantka Marcelina Rozmus. Realizacja indywidualnego projektu potrwa około 1-2 tygodni. Koszt torebki waha się pomiędzy 100 a 300 zł.

- Personalizacja to hit ostatnich sezonów. Polega na samodzielnym doborze komponentów projektu. Większość kupujących to nasi stali bywalcy, ludzie raczej wymagający, o jasno zdefiniowanych potrzebach; z pomysłem na siebie i swój look. Osoby chcące choć na milimetr wynurzyć głowę z globalnej i bezlitośnie jednolitej zupy konsumpcjonizmu. Cenią sobie nasze doradztwo i fakt, że szyjemy na ich oczach. Pracownia wraz ze sklepem jest jednym, niezwykle kolorowym i tętniącym "szyciem" pomieszczeniem. Nie ma drugiego takiego miejsca w północnej Polsce - mówi Marcelina Rozmus.

- Nasz klient może poruszać się w obszarze opracowanych przez nas szablonów. Dowolnie dobierać gatunki, kolory i faktury materiałów (na podstawie próbników), a także zmieniać proporcje naszych modeli. Tylko w niektórych przypadkach dopuszczamy wykonanie zaprojektowanego przez klientkę szablonu, co oczywiście jest droższe od standardowej oferty. Nie ma jednak możliwości zamówienia produktu na wzór, czy jak to się dziś ładnie mówi, "inspirowanego" inną marką - dodaje.

Jakie tkaniny i tworzywa stosuje się w pracowni?
- Stawiamy na wytrzymałość: tworzywa techniczne, nietypowe, praktyczne i nowoczesne. Najbardziej plastyczne są materiały grubo tkane, o ciekawych splotach, które można w dowolny sposób formować, usztywniać, nadawać im formy, zarówno workowate, jak i kuferkowe. Naszym najbardziej rozpoznawalnym materiałem jest gruba folia, stosowana np. w plandekach jachtowych. Oprócz tego każda sztuka zostaje ozdobiona haftowanym napisem o treści podanej przez klienta - objaśnia projektantka.

Nietuzinkowe torebki możemy także zamówić w pracowni Grażyny Paturalskiej. Za torebkę kopertową zapłacimy 170 zł, ceny torebek ze skór futerkowych kształtują się na poziomie od 450 do 690 zł. Najdroższe będą te wykonane ze skór malowanych i tłoczonych - około 850 zł. W sopockim salonie marki Mia Mia duet Grażyny Radtke i Joanny Lewczyńskiej tworzy niespotykane torebki w klimacie retro, których znakiem rozpoznawczym jest staroświecki bigiel. Ceny torebek oscylują między 200 a 500 zł.

Kadr z filmu "Damski krawiec", reż. Jean Boyer, 1956 rok.
Kadr z filmu "Damski krawiec", reż. Jean Boyer, 1956 rok. mat.prasowe
Krawiectwo to zawód, bez którego jeszcze trzydzieści lat temu trudno było sobie wyobrazić trójmiejskie ulice. Krawiectwo jako sztuka, rzemiosło i sektor usług stało się w konsekwencji także miejscem narodzin nowych kategorii - mody i projektantów. Na trójmiejskiej mapie mody wciąż nie brakuje miejsc, gdzie moda oznacza powrót do tradycyjnych wartości.

Obecnie na większości metek znajdziemy poliester i inne syntetyki, a wełnę zastępuje wszechobecny akryl. Jeśli jakość ma dla nas pierwszorzędne znaczenie, korzystając z usług szycia na miarę sami dobieramy pożądany materiał na spódnicę czy sukienkę. Wysokiej klasy naturalne tkaniny zagwarantują trwałość uszytych z nich ubrań, chociaż będą dużo droższe od syntetyków. Dobre krawiectwo na miarę charakteryzuje staranność wykonania, niemal niewidoczne szwy, ściegi. Jeśli wiedza idzie w parze z dobrą tkaniną, nierzadko udaje się stworzyć ubrania o ponadczasowej linii, które będę szykowne i z pewnością nigdy się nie zestarzeją.

Opinie (22) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze artykuły

wydarzenia