- 1 "Siła ludzi z pasją" po raz piąty (40 opinii)
- 2 Potężne BMW X7 zostało odświeżone (92 opinie)
- 3 Gdyński modernizm inspiracją we wnętrzach (17 opinii)
Luksus i harmonia. Trendy wnętrzarskie 2015 r.
Architekci i eksperci z branży wnętrzarskiej idą z duchem czasu i doskonale wiedzą, że zmiany stylu życia powodują innowacyjne podeście do projektowania. Jaki będzie rok 2015? Jakie trendy zdominują myślenie o przestrzeni mieszkalnej i które dodatki do domu będą najbardziej pożądane?
Uniwersalność trendów przechodzi przez lokalne filtry. Kiedy przykładowo przyjrzymy się projektom wnętrz w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Skandynawii czy Polsce, zauważmy bardziej lub mniej subtelne różnice. Według Edyty Malec, projektantki z EmDesign Home & Decoration, rok 2015 we wnętrzach zapowiada się bardzo kreatywnie.
- Za sprawą nowych technologii będzie coraz bardziej luksusowo i komfortowo, a spokój i harmonię zapewnią nam naturalne inspiracje. Dziś projekt wnętrza nie oznacza jedynie upodobań estetycznych inwestora, ale ma być również skrojony na miarę i dopasowany do stylu życia mieszkańców. Zmierzamy w kierunku zwolnienia tempa życia, pracy w domu i relaksu. Dlatego w projektowaniu coraz częściej dominują naturalne materiały i stonowana kolorystyka - mówi Edyta Malec.
W delikatnym tonie
Choć światowej sławy blogerzy piszący o wnętrzach prognozują, że rok 2015 będzie bogaty w różnorodne odcienie i tonacje: od barw neutralnych, jak biele i czernie, przez pastele oraz zgaszone błękity po połyskujące blaskiem klejnotów miedziano - złote barwy, polscy projektanci obstawiają, że w projektowaniu na topie pozostaną stonowane kolory.
- Postawiłabym na biele, szarości, czerń i ponadczasowe beże - mówi Edyta Malec. - Uwaga projektantów skupiona będzie na projektowaniu wnętrz w delikatnych, miękkich i neutralnych kolorach, jak wyciszone pastele, czyste biele, przydymione odcienie szarości, barwy metalu. Akcenty kolorystyczne pojawią się jedynie w dodatkach - zauważa Anna Wiedemann ze Studia 23A.
Miedź na wagę złota
- Z poprzedniego sezonu pozostanie skłonność do metali, ale tym razem już nie tylko do chromu i stali nierdzewnej, ale również innych, w tym miedzi, cyny, złota - mówi Anna Wiedemann. Miedź będzie prawdziwym hitem. Pojawi się w wykończeniu lamp i dodatków, a także jako główna metaliczna barwa i materiał, z którego wykonywane będą akcesoria kuchenne.
Naturalnie
Jakie będą meble? Jak zauważa Edyta Malec, coraz bardziej doceniamy rękodzieło. Wybieramy meble z naturalnego drewna, kamienia, wykonywane ręcznie, a nie w manufakturach. To właśnie naturalne surowce zdominują wnętrza w 2015 roku. Kamień, drewno i metal pozostaną materiałami, po które chętnie będą sięgać architekci w wykończeniu wnętrz. - Będziemy je łączyć z powierzchniami szklanymi i płytą mdf. Materiały i wykończenie wyglądać mają autentycznie, stąd też powinny być używane w bardziej prosty sposób, aby docenić ich piękno - mówi Anna Wiedemann.
Czas na mat
Płyty wykończone na wysoki połysk na dobre odchodzą do lamusa. - W nowoczesnym stylu rośnie popularność matowych wykończeń. Nadają one obiektom surowy wygląd, a także pozwalają ocenić ogólny kształt i materiał, z którego dany element jest wykonany. Zasada ta jest niezbędna w nowoczesnym wzornictwie, a także nawiązuje do uzyskania naturalnych i bardziej miękkich wykończeń - mówi Anna Wiedemann, prognozując, że tendencja ta rośnie i będzie pojawiać się we wszystkich elementach wyposażenia - oświetleniu, meblach i akcesoriach.
Dobry wzór
W tkaninach wielki powrót wzorków. Wzory i nadruki pojawią się na obiciach, dywanach i poduszkach. Z jednej strony wzory geometryczne, 3D, teksty, rozmyte zdjęcia, z drugiej kalejdoskopowe obrazy czy formy inspirowane obrazem mikroskopowym cząsteczek i molekuł.
Minimalizm
Minimalizm stał się filozofią życia. Nie chodzi o to, żeby rezygnować z przyjemności i dóbr, ale żeby wybierać to, co jakościowe i najlepsze, ograniczając przy tym do minimum, to, co zbędne. W architekturze minimalizm często idzie w parze ze słowem modernizm. Tymczasem architekci często przemycają do ascetycznych przestrzeni sentymentalne akcenty. W projektowaniu z jednej strony występuję wciąż tendencja do upraszczanie, z drugiej fuzja stylów, która pozwala współczesności prowadzić nieustający dialog z tradycją.
Miejsca
Zobacz także
Opinie (67) 3 zablokowane
-
2015-01-05 08:03
Coś dla facetów...
"Marsala, czyli odcień zgaszonego bordo.." Czyli jaki!? Nie można napisać, że ciemnoczerwony? ;-)
- 56 7
-
2015-01-05 08:31
Re: Cos dla facetow...
Trzy rodzaje kolorow :
-fajne
-niefajne
-pedalskie
pozdrawiam- 47 8
-
2015-01-05 08:49
"Kolorem roku 2015 będzie marsala"
Zapamiętajmy to zdanie.
- 52 3
-
2015-01-05 09:12
Minimalizm a uproszczeniowość*
Bogate społeczeństwa przyzwyczajone do różnorodności ofert (tu rozumianych jako np. przedmiot, usługę, projekt, ubranie...) zrozumiały, że nie trzeba mieć wszystkiego, aby być szczęśliwym. Wybierają jedną, najbardziej trafną i najbardziej potrzebną ofertę. Tak właśnie pojmują minimalizm i wybierają go świadomie jako styl życia.
U na przyjęło się traktować minimalizm jako uproszczeniowość*. W uproszczeniowości:
- brak finezji jest sprzedawany jako "prosta forma"
- liche materiały (np. surowy beton, płyta OSB) sprzedaje się jako "powrót do natury"
- nieumiejętność łączenia kolorów (np. jeden kolor dominujący w szarym wnętrzu) jako stosowanie "akcentów kolorystycznych"
- ikeaizacja wnętrz sprzedawana jako "skandynawskie trendy"
Widzę, że portal t.pl powoli dojrzewa do minimalizmu odchodząc od namiętnie propagowanej w ubiegłych latach uproszczeniowości.
*uproszczeniowość - słowo nieistniejące w słowniku. Powstało jako reakcja na projekty i trendy prezentowane na portalu trojmiasto.pl. Można wygooglać :)- 56 2
-
2015-01-05 09:16
może jakiś pastisz, wariacja, poczekajmy.. mesmetric jeszcze się nie określiło..
- 10 2
-
2015-01-05 11:28
Hmm
A mnie się marzy własne małe mieszkanko, nawet takie 45 m2, byle własne.
Może dziś wygram w totka...- 37 1
-
2015-01-05 11:29
ja jestem kobietą i też nie wiem jaki to odcień "marsala" - pierwszy raz słyszę taką nazwę
- 19 2
-
2015-01-05 11:39
ale 'zgaszone" bordo to nie ciemno czerwony
to jakby kolor mniej intensywny, mniej nasycony niż ciemnoczerwony,
- 8 2
-
2015-01-05 11:40
ah, jakie uproszczenie uproszczenia
mówisz o daltonistach
- 4 8
-
2015-01-05 12:11
Np. bordo coś pyskuje, mówisz mu "chyba ty" i już masz zgaszone bordo.
- 34 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.