Łóżka kontynentalne to tak naprawdę łóżka tapicerowane, ale zbudowane warstwowo. Kiedyś popularne przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Skandynawii i Zachodniej Europie, a także w luksusowych hotelach na całym świecie. Dziś zdobywają coraz większe uznanie także w Polsce. Na czym polega ich fenomen?
Jak oceniasz łóżka kontynentalne?
Ważną rolę odgrywają w tym przypadku poszczególne warstwy.
- Ten rodzaj łóżek składa się z trzech warstw. Baza jest sprężyną bonellową, która jest ze sobą połączona. Kolejna warstwa to materac ze sprężyny w kieszonce. Na to stosujemy topper, który jest dostępny w trzech rodzajach: z pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej lub lateksu - mówi Magda Retowska z Selene Materace.
Innymi słowy, łóżka kontynentalne z reguły mają sprężynowaną podstawę, a na wierzchu umieszcza się dwustronny materac.
- Materac sprężynowy może być również zastąpiony innym, przykładowo termoelastycznym materacem, który idealnie dostosowuje się do krzywizn ciała - dodaje Judyta Jarmuż.
Dobrze dobrany materac odpowiada za jakość snu. Ważne jest zrozumienie indywidualnych potrzeb użytkowników.
- Wybierając ten rodzaj łóżka należy zwrócić uwagę na dobrze dobraną twardość lub czy jest możliwość, by materac miał dwie twardości jednocześnie - mówi Bartosz Legan z Hypnos Beds Gdynia.
Stylistyka i funkcjonalność
Stabilna forma i ciekawa stylistyka to jedne z zalet tego rozwiązania. Funkcjonalność idzie w tym przypadku w parze z estetyką. Zarówno dolna skrzynia materaca, jak i boki są tapicerowane, dlatego tworzą estetycznie prezentującą się spójną całość. Duża różnorodność materiałów obiciowych i zagłówków umożliwia wykreowanie rozwiązania szytego na miarę indywidualnych potrzeb. Najlepiej jest jednak wybierać zagłówki wykonane z takich samych tkanin jak pozostała część zewnętrzna łóżka.
- Poszczególne łóżka różnią się komfortem użytkowania. Każdy klient wybiera takie, które jest dopasowane do jego indywidualnych potrzeb. Możemy sobie wybrać także tkaniny tapicerskie: są podzielone na trzy grupy, według klasy ścieralności - dodaje Magda Retowska.
Praktycznym rozwiązaniem okaże się także wybór opcji z pojemnikiem do przechowywania pościeli.
- Możliwość zastosowania szuflad, schowków, które dają dodatkową przestrzeń na przechowywanie - zauważa Bartosz Legan.
Wysokość łóżek kontynentalnych gwarantuje komfort użytkowania.
mat. prasowe Selene Materace
Atuty łóżek kontynentalnych
Istotną zaletą łóżek kontynentalnych jest ich wysokość, nawet w przypadku osób z problemami zdrowotnymi.
- Łóżka kontynentalne prezentują współczesny design oraz najwyższą klasę wykonania. Kolejnym atutem jest wysoko umieszczona powierzchnia spania, składająca się z podstawy (boxpring), którą idealnie dopełni dowolny materac oraz topper. Kilkuwarstwowa kompozycja zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała oraz poczucie podwyższonego komfortu - zauważa Judyta Jarmuż.
Warto zauważyć, że łóżka kontynentalne nie zajmują dużo miejsca. Powierzchnia spania jest bowiem powierzchnią całego łóżka.
- Zajmują mniej miejsca w sypialni, ponieważ cała ich powierzchnia jest wykorzystywana do snu. Podstawa łóżka zastępuje nam klasyczny stelaż, który jest dodatkowym kosztem przy zakupie zwykłego łóżka. Brak wystających elementów eliminuje również ryzyko uderzeń i otarć nóg przy przechodzeniu obok łóżka. Solidna, zwarta konstrukcja gwarantuje stabilność i długowieczność - podkreśla Bartosz Legan.
Łóżko Residence 180x200 + Zagłówek Florence 18000 zł
mat. prasowe Hypnos Beds