Latające samochody to niedaleka przyszłość?

Latające samochody to nie mrzonki, to się naprawdę dzieje. Pod koniec czerwca słowacka firma Klein Vision odbyła inauguracyjny, 35-minutowy lot samochodem-samolotem AirCar. Firm, które mają chrapkę na zawojowanie rynku, jest zdecydowanie więcej. Czy już za kilka, może kilkanaście lat nad naszymi głowami będziemy obserwować latające pojazdy?Czy wierzysz, że kiedyś popularne będą latające samochody?

Zobacz wyniki (334)
Latające samochody kojarzą nam się przede wszystkim z filmami science fiction. To trochę znak odległej przyszłości. Jednak czy aby na pewno aż tak odległej? Zapewne większość z was kojarzy fruwające auta z filmów "Piąty element", "Blade Runner 2049" czy chociażby DeLoreana DMC-12 z "Powrotu do przyszłości". Nie wspominając o lewitujących pojazdach w kultowym serialu animowanym "Jetsonowie". Obrazki z tych filmów już niebawem mogą stać się naszą normalnością.

28 czerwca 2021 roku latający pojazd AirCar słowackiej firmy Klein Vision zdał bardzo ważny test. Wzbił się w przestworza i odbył premierowy, trwający nieco ponad 30 minut lot międzymiastowy z Nitry do Bratysławy. Po wylądowaniu na płycie lotniska w stolicy Słowacji konstruktor prof. Stefan Klein złożył skrzydła w swoim prototypowym pojeździe i po prostu wyruszył w drogę powrotną do domu, już na kołach.

Dwuosobowy AirCar z samochodu w samolot zamienia się w ciągu 2 minut i 15 sekund. Latające auto może lecieć z prędkością 170 km/h (na kołach prędkość maksymalna wynosi 190 km/h), na wysokości przelotowej do 2,5 tys. m. Pojazd wyposażony został w 160-konny silnik od BMW. Klein twierdzi, że jest w stanie stworzyć latający pojazd, który w chmurach pokona 1000 km.

Pojazd stworzony przez Kleina, aby oderwać się od ziemi, potrzebuje pasa startowego. To niestety minus w porównaniu do pojazdów typu VTOL, które startują pionowo. AirCar ma już za sobą setki startów i lądowań, a także ponad 40 godzin spędzonych w powietrzu. Niewykluczone, że kiedyś słowacki pojazd trafi do masowej produkcji.

Prototypów jest więcej


Chiński XPeng Voyager X2

Na światowym rynku chętnych na stworzenie latających samochodów nie brakuje. Choć wyraźnie należy zaznaczyć, że samochodem to te pojazdy są wyłącznie z nazwy. To raczej drony, których zadaniem jest odciążenie ruchu kołowego.

Swój pojazd chcą mieć Chińczycy, którzy są w fazie testów autonomicznego pojazdu pionowego startu VTOL XPeng Voyagera X2. Chińska maszyna posiada kadłub z włókna węglowego, a cała konstrukcja waży zaledwie 400 kg. Pojazd zasilany jest elektrycznie, a na pokład może zabrać dwie osoby. Baterie wystarczają na 35-minutowy lot. Prędkość maksymalna XPeng Voyagera X2 wynosi 130 km/h.

Japoński SkyDrive

Japończycy nie zostają w tyle z technologiami i także coraz głośniej mówią o swoim latającym samochodzie. To prototypowy SkyDrive SD-03. Aktualnie może zabrać na pokład jedną osobę i unosić się w powietrzu przez kilka minut, ale ma się to zmienić. Japońska firma pracuje nad przekształceniem swojej maszyny w pojazd dwuosobowy, osiągający prędkość do 60 km/h, który będzie w stanie pozostać w chmurach przez 30 minut. Warto również dodać, że firmę SkyDrive wspiera Toyota. A to niezły prognostyk.

Holenderski Pal-V Liberty

Kolejną chętną firmą do zawojowania przestworzy jest holenderski Pal-V. Ich trójkołowy pojazd Liberty napędzany jest wiatrakowo. Po drodze może jechać z prędkością do 160 km/h, a w powietrzu lecieć jeszcze szybciej, bo 180 km/h. Wirnik jest składany, a transformacja z samochodu w samolot zajmuje 5 minut. Ten holenderski wynalazek ma dwa minusy - do startu niezbędny jest pas startowy o długości minimum 30 metrów, a kierowca musi posiadać... licencję pilota.

Słowacki AeroMobil 4.0

I tutaj niespodzianka - chrapkę na produkcję samochodu-samolotu ma kolejna słowacka firma - AeroMobil. Czwarta odsłona ich pojazdu (AeroMobil 4.0) oferuje zasięg lotu do 750 km, natomiast na kołach jest w trybie elektrycznym jest w stanie przejechać 100 km. Zmiana z samochodu w samolot zajmuje tylko 3 minuty. Komercyjne wprowadzenie AeroMobilu 4.0 na rynek ma nastąpić w 2023 roku.

Zachęcamy do obejrzenia poniższych filmów, które przedstawiają kolejne prototypy, m.in. Bell Nexus 4EX, CityAirbus, Lift Hexa, Boeing PAV, Seraph czy Heaviside.

Latające samochody coraz bliżej?

Kolejne latające pojazdy

Opinie wybrane


wszystkie opinie (82)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Kolacja charytatywna WOŚP Hilton
Kolacja charytatywna WOŚP Hilton
degustacja, imprezy i akcje charytatywne
sty 29
sobota, g. 18:00
Gdańsk, Hotel Hilton

Ogłoszenia polecane

Inwestycje Deluxe

Apartamenty willowe Cumowników

Apartamenty willowe Cumowników

Kameralnie

Gdynia Orłowo, ul. Cumowników

128 do 128 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja
Apartamenty willowe Zacisze

Apartamenty willowe Zacisze

Kameralnie

Sopot Górny Sopot, ul. Zacisze

117 do 117 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja
Wzgórze Zielenisz

Wzgórze Zielenisz

Hossa

Gdynia Wiczlino, ul. Bernarda Myśliwka

197 do 265 m2
Powierzchnia
planowana
Realizacja