wiadomości - Design

Lastryko po latach wraca do łask

Lastryko jest uniwersalnym materiałem, który można stosować zarówno w kuchni, łazience jak i innych pomieszczeniach.
Lastryko jest uniwersalnym materiałem, który można stosować zarówno w kuchni, łazience jak i innych pomieszczeniach. mat. prasowe architekt wnętrz Marta Jasiak

Jeszcze 30 lat temu nie kojarzył się zbyt dobrze. Był materiałem stosowanym do wykonania parapetów, schodów czy nawet... płyt nagrobnych. W ostatnim czasie przeżywa swój renesans i w żadnym razie nie przypomina dawnego oblicza. Sztuczny kamień lastryko, bo o nim właśnie mowa, obecnie jest stosowany w eleganckich i wysublimowanych wnętrzach. Zarówno dzięki walorom estetycznym, jak i niepodważalnym właściwościom zyskuje coraz większe grono zwolenników.Co sądzisz o lastryko we wnętrzach?

bardzo mi się podoba, dodaje wnętrzom charakteru 32%
ciekawy materiał, ale chyba nie do mojego domu 17%
jest ładny, ale pewnie wkrótce wyjdzie z mody 12%
raczej nie mam do niego przekonania 18%
zupełnie mi sie nie podoba 21%
zakończona Łącznie głosów: 336
- W Polsce w czasach PRL lastryko było jednym z najpopularniejszych materiałów. Używane było w nadmiarze, dlatego po latach, gdy dało się od niego nieco odpocząć, powraca na salony o odmienionym obliczu. W latach 80. i 90. stosowano je głównie na klatkach schodowych, a aktualnie możemy lastryko spotkać w postaci blatów kuchennych, schodów czy w łazienkach. Nudne płytki podłogowe będą musiały ustąpić lastryko - mówi architekt wnętrz Marta JasiakArchitektury wnętrz.
Lastryko, znane także pod pojęciami lastriko czy terazzo, to sztuczny kamień. Jest wynikiem połączenia wody, twardego kamienia i białego lub szarego cementu. Finalny wygląd i jakość materiału są uzależnione od proporcji poszczególnych składników, takich jak: cement, grys bazaltowy, marmurowy lub grys z innej skały. Oprócz tego wybarwienie kontrolowane jest także za pomocą kolorowych pigmentów, które decydują o tym, jaki wzór kolorystyczny finalnie widzimy.

- Lastryko to materiał, który większości kojarzy się z czasami PRL-u, starymi parapetami czy posadzkami na klatkach schodowych. Ma swoich miłośników, ale i przeciwników. Ja należę do pierwszej grupy. Dzięki niezwykłej wytrzymałości, odporności na ścieranie, zarysowania i wilgoć jest materiałem o wszechstronnym zastosowaniu - mówi Sylwia TokarskaSikora Wnętrza.

Lastryko we wnętrzachZastosowanie lastryko we wnętrzach jest z reguły zapowiedzią stylowej aranżacji. Dodaje przestrzeni elegancji, wydobywa jej atuty, ale może też stanowić gustowne tło.

Decydując się na zastosowanie lastryko, warto dopasować je zarówno do stylistyki, jak i samego charakteru wnętrza. Żeby nie przytłoczyć przestrzeni, powinno się wybierać lastryko z mniejszymi i rzadszymi drobinkami.

Jeśli natomiast chcemy, by skupiało uwagę i odgrywało główną rolę we wnętrzu, warto zadbać o neutralną bazę w postaci mebli o prostej formie i dodatków w stonowanej kolorystyce. Dzięki temu lastryko o wyrazistym wzorze lub kolorach stanie się najważniejszym elementem wnętrza.

Zastosowanie lastrykoLastryko świetnie sprawdza się jako materiał wykończeniowy schodów, posadzek i ścian, zwłaszcza tych w łazienkach i kuchniach.
Ponownie coraz chętniej wykonuje się z niego parapety, blaty czy umywalki.

- Ten materiał jest również wykorzystywany do produkcji mebli i dodatków. Obecnie występuje w wielu wersjach kolorystycznych i kilku rodzajach wykończenia: od matu po wysoki połysk - podkreśla Sylwia Tokarska.

Odcień musztardowy wraca do łask


Lastryko jest dość wytrzymałe, odporne na ścieranie, promieniowanie UV i działanie czynników atmosferycznych. Bardzo istotną zaletą jest fakt, że nie absorbuje cieczy, a przez to nie podlega korozji. Dzięki temu nadaje się nie tylko do zastosowania wewnątrz, ale także na zewnątrz.

Opinie (39) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze artykuły