• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kominek w centrum uwagi

Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz
3 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Kominek usytuowany jest zazwyczaj w centrum salonu, żeby cieszyć oko podczas długich wieczorów. Kominek usytuowany jest zazwyczaj w centrum salonu, żeby cieszyć oko podczas długich wieczorów.

Jesień to czas, kiedy szukamy ciepłych i klimatycznych miejsc. We własnym domu możemy je stworzyć z pomocą kominka. Na rynku jest coraz więcej ofert, bo zainteresowanie kominkami ciągle rośnie. Wiodący od lat prym styl minimalistyczny ustępuje miejsca wykończeniom, które przypominają dawne piece kaflowe.



Czy posiadasz kominek w swoim mieszkaniu/domu?

Zainteresowanie kominkami nie słabnie, a ostatnie statystyki pokazują, że wprost przeciwnie - ciągle rośnie. Trudno się dziwić, bo kominek stwarza klimat w każdym domu. Jest ozdobą usytuowaną najczęściej na środku salonu, czyli w miejscu, gdzie wypoczywamy i spędzamy najwięcej czasu. Patrzenie na żywy ogień relaksuje i wprawia w dobry nastrój.

Przez długi czas najpopularniejsze były kominki w nowoczesnym, czyli minimalistycznym stylu. Nadal wiodą prym i występują w prostej, zabudowanej formie z dużą szybą ukazującą płomień. Jednak do wnętrz weszły również bardziej zdobione wersje. Swoje pięć minut przeżywają te stylizowane na wzór dawnych pieców kaflowych. Wyraźne kształty, często dosyć spore rozmiary i niekiedy intensywne kolory - zieleń, niebieski, czerwień - to ich cechy charakterystyczne.

Największym konkurentem zabudowanych wersji są kominki wolno stojące, które mają coraz większe grono wielbicieli.

Kominek w domu. Zgodny z prawem czy nie? Kominek w domu. Zgodny z prawem czy nie?

- Ciekawą i modną ostatnio alternatywą dla kominków zabudowanych stały się wolno stojące piece potocznie nazywane kozami. Zajmują mniej miejsca, a ich instalacja jest czysta i szybka. Doskonale sprawdzają się w domach i mieszkaniach o mniejszej powierzchni, a także takich, w których właściciele planują okazjonalne użytkowanie paleniska. Podobnie jak z klasycznymi wkładami, oferta produktów dostępnych na polskim rynku jest olbrzymia. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie - Mateusz Ulicyn z salonu Kratki.
Zazwyczaj kominek pełni rolę ozdoby, ogrzewając tylko niewielką powierzchnię w bliskiej sobie odległości. Nie brakuje jednak rozwiązań, w których kominek zastępuje tradycyjną instalację c.o. Wtedy potrzebne jest urządzenie z rozprowadzeniem ciepłego powietrza do innych pomieszczeń i podgrzewające wodę użytkową (kominek z płaszczem wodnym).

  • Kominek podwieszany
  • Kominek oraz piec do pizzy i chleba w jednym
  • Brunner - kominek i piec w jednym
Kominki opalane drewnem mają spore grono wielbicieli, ale nie brakuje też krytyków, którzy uważają, że takie rozwiązania przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska. Alternatywą są biokominki oraz kominki elektryczne.

- Biokominek to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Większość biokominków wyposażona jest w zabezpieczenie samogaszenia. Gdy biokominek zostanie przewrócony, płomień gaśnie, a paliwo nie wylewa się, co czyni go jeszcze bezpieczniejszym w użytkowaniu i chroni przed pożarem. Na rynku istnieje bardzo wiele modeli biokominków: wolno stojące, obudowane czy wieszane na ścianie - opowiada Agata Jachimowicz z pracowni projektowej Decoretti.

Co prawda nie jest to żywy ogień, ale również potrafi nadać klimat pomieszczeniom. Trzeba jednak pamiętać, że słabiej dogrzewają pomieszczenie niż pozostałe opisane propozycje.

- Od kilku lat istnieją kominki elektryczne z efektem ognia 3D. Nowością jest technologia Opti-Myst, która wykorzystuje parę wodną. Dzięki odbijaniu się i przenikaniu światła przez cząsteczki wody, tworzy się iluzja płonącego ognia i unoszącego się dymu: złudzenie ognia wzbogacone o rozbłyskające raz na czas iskierki oraz odgłos trzaskającego ognia - dodaje Agata Jachimowicz.
O położeniu kominka powinniśmy zadecydować jeszcze na etapie budowy domu. Wtedy też ustalamy rozmieszczenie mebli w pomieszczeniu, w którym będzie się znajdował. Trzeba pamiętać, że w bliskiej odległości od kominka nie mogą być usytuowane żadne przedmioty. Jeśli zaś chodzi o obudowę, warto zastanowić się nad zewnętrzną, dekoracyjną częścią kominka, czyli jego obudową. Kominki mogą być otwarte z jednej lub dwóch stron, zbudowane przy prostej ścianie lub w narożniku. Buduje się też, ale rzadko, kominki z paleniskiem otwartym ze wszystkich stron i umieszcza się je na środku pokoju, tak, żeby wyeksponować wszystkie jego walory.

Wykończenie, czyli obudowa kominka, to jeden z ważniejszych elementów ze względu na design. Do wnętrz powracają naturalne materiały. Elementy wykonane z drewna lub kamienia stanowią podstawy stylu rustykalnego, który zyskał nowy charakter. Musi być odpowiednio wkomponowany w nowoczesny wystrój mieszkania. Jednym z naturalnych i powszechnie stosowanych materiałów jest z pewnością marmur. Ze względu na swoje właściwości jest często wykorzystywany także do wykańczania kominków jako obudowa pieca. Stosując marmur mamy pewność, że wykonane z niego rzeczy posłużą nam przez długie lata. Klasycznym rozwiązaniem jest obudowanie kominka kamieniem lub cegłą. Rozwiązania takie kiedyś kojarzyły się tylko z chatą w górach i pensjonatami na wsi. Dzisiaj jest tyle sposobów aranżacji wnętrz, że elementy te równie dobrze mogą komponować się z nowoczesnym designem.

- Jedną z naszych propozycji jest palenisko panoramiczne w zabudowie z cegieł. Jest to urządzenie, którego szerokość drzwi wynosi około 120 cm. Dodatkowo życzeniem klienta było umożliwienie pieczenia pizzy czy też chleba. Stąd z tyłu paleniska panoramicznego zainstalowaliśmy piec chlebowy. Cała zabudowa obu urządzeń wykonana jest z cegły. Jest to materiał, który aktualnie w naszej branży mocno wraca do łask. Wykonujemy coraz więcej realizacji w oparciu o ten budulec. Dzisiejsza cegła daje nam ogrom możliwości wykończenia wnętrz, a zarazem zabudowy naszych wymarzonych urządzeń grzewczych - mówi Daniel Borkowski z gdańskiego salonu Kafle-kominki.
Odmiennej aranżacji wymagają kominki wolno stojące. W tym temacie również pojawiają się innowacje i dostępne są już np. wiszące na ścianie kominki.

- Od kilku lat zauważamy znaczny wzrost sprzedaży kominków wolno stojących - zaczynając od podstawowych piecyków żeliwnych, a kończąc na propozycjach takich, jak przedstawione na zdjęciu - urządzenie wiszące. Odprowadzenie spalin możliwe jest rurą od góry, ale też w wersjach indywidualnych można go podłączyć do komina, jeśli znajduje się za piecykiem, czy nawet w niewielkiej odległości po jego lewej czy prawej stronie. Piecyki zyskują na znaczeniu głównie z tytułu łatwości i szybkości montażu - dodaje Daniel Borkowski.
Na rynku pojawiły się już kominki z automatycznym sterowaniem rozpalania, czyszczeniem, systemem czystej szyby. Coraz więcej innowacji ułatwia codzienne użytkowanie. Nie ma więc co się dziwić, że kominek coraz częściej gości w polskich mieszkaniach.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (31) 2 zablokowane

  • Jak się mają przepisy. (11)

    W mieszkaniu w bloku mam nadmiar kanałów wentylacyjnych. Są one tylko moje.
    Czy gdybym w jeden z nich wsadził kwasówkę to czy mógłbym w budynku wielorodzinnym zamontować sobie kominek.

    • 6 10

    • (2)

      Nie masz nadmiaru. Nie są twoje. Nie mógłbyś.

      • 18 5

      • Wyobraź sobie, że mam nadmiar bo zmieniłem w aranżacji funkcję pomieszczeń, (1)

        a mówiąc "moje" miałem na myśli to, że nie krzyżują się wyciągi z innymi, czyli nie zakłóciłbym nikomu wentylacji.
        A na Twoje "nie mógłbyś", to mógłbyś podać coś więcej niż tylko jawić się jaśnieoświeconym goolowym-ekspertem.
        Pytanie było otwarte.
        Jednak wśród nas Polaków dominuje zasada, że dobrze by było aby sąsiadowi zdechła krowa.
        "...Mojego rodaka, sąsiada,
        tego wroga, tego gada!
        Żeby mu okradli garaż,
        żeby go zdradzała stara,
        żeby mu spalili sklep,
        żeby dostał cegłą w łeb,
        żeby mu się córka z czarnym
        i w ogóle, żeby miał marnie!
        Żeby miał AIDS-a i raka,
        oto modlitwa Polaka!"

        • 12 5

        • Instalacje sa twoja wlasnoscia od dojscia do mieszkania. Nie. Kanaly twoje nie sa. Zamiast cwaniaczyc - poczytaj. Dobrze ci czlowiek napisal.

          • 10 3

    • (2)

      porozmawiaj z kominiarzami

      • 12 1

      • (1)

        ...ale tylko o pogodzie,lub kobitkach

        • 1 2

        • i guzikach

          • 1 1

    • możesz, jeżeli zabudowa wielorodzinna (blok, kamienica) nie przekracza czterech kondygnacji

      • 2 0

    • Można...

      ... ale nie wolno.

      • 7 1

    • W Gdańsku?

      Jeśli mieszkasz w Gdańsku to nie - rada miasta chyba z 12 lat temu zabroniła kominków w domach wielorodzinnych

      • 9 1

    • ewentualnie kominek na pelet z wymuszonym wymuszonym wyrzutem spalin , małej mocy ,średnica 80 mm.

      • 0 0

    • można tylko w budynku do trzech kondygnacji nadziemnych w tym ewentualnie piwnica jest podziemną, czyli czwartą.

      jeśli budynek ma 5 kondygnacji a Twoje mieszkanie jest na trzeciej, to nie możesz, bo chodzi o wysokość całego budynku.
      Dz.U. 75 poz. 690 par.132 pkt.2

      • 2 0

  • Odpowiedz na kwasowke

    Odpowiadając. Na Twoje pytanie
    Kwestia zależy od grubości przekroju rury w domu masz komin 13x13 minimalny do kominka potrzeby jest 18x18 lub 20x20 czyli musisz wyprowadzić całkowicie nowy komin.
    Możesz inaczej taniej szybciej =czad
    Zapytaj kominiarza potwierdzi ;)
    Mądrości i pozdriwionka

    • 4 2

  • Mieszkam w domku, ale kominka nie stawiałem. (2)

    Roboty przy tym nie mało. Później też ściany do malowania, zajmuje to miejsce... Jest zimno, to piec gazowy mnie ogrzeje.

    • 7 14

    • jak nie masz miejsca albo nie lubisz

      ja grzeję pompą ciepła a mój kominek jest wyposażony w płaszcz wodny włączony w instalację grzewczą przy okazji. Ogólnie nie miał służyć jako źródło ciepła a element wystroju. No ale jak się da to czemu nie

      • 3 0

    • Ściany do malowania?

      Jak zabudowę robi ten sam pan Mietek który do tej pory robił tylko sufity podwieszane to może i pozniej jest dużo malowania. Zlec zabudowę komuś kto sie na zabudowach kominków zna to nie bedziesz mial tego problemu.

      • 2 1

  • Kominki elektryczne (4)

    Czy dobrze się sprawdzą w mieszkaniu ?

    • 1 5

    • a jak one działają?

      Grzeją żrąc prąd? To się może nie opłacać. Ale jak lubisz to spoko. Czy jedynie świecą? Taki TV z jednym kanałem gdzie ciągle się pali.

      • 1 1

    • odpal sobie dvd z filmem z kominka

      będziesz miał lepszy efekt jak z tego elektrycznego

      • 1 1

    • Elektryczne są spoko..

      ..ale zainwestuj od razu w akumulatorki i dobrą ładowarkę bo na samych bateriach długo nie uciagniesz.

      • 1 1

    • lepsze są krzesła elektryczne

      • 0 0

  • Prawidłowe palenie

    https://m.trojmiasto.pl/dom/Ogrzewasz-piecem-Nie-musisz-kopcic-n117229.html

    • 0 1

  • Brakuje w ankiecie 'Mam, ale nie używam' (8)

    Po dwóch latach fascynacji, mój kominek jest używany może 2-3 razy na sezon.
    I teraz nie wyobrażam sobie, co może być fajnego w noszeniu z podwórka wiader z drewnem, śmieceniu w salonie i pilnowaniu, czy się dobrze pali.

    • 15 14

    • Ja właśnie zacząłem swój 5 sezon kominkowy i wciąż jestem zapatrzony w ogień. Jak rozpalę nie mogę odejść przynajmniej przez godzine.

      • 13 2

    • mam od 16 lat, spaliłem łącznie może 4 m3 drewna. od 10 lat odpalam tylko w wigillię

      • 5 1

    • a ja mam i używam (5)

      Od 10 lat palę kominkiem i ogrzewam nim dom 190 m kw. Dodatkowo mam piec gazowy, ale włączam go tylko na łazienki. Spalam 10 m przestrzennych buku, bo jest lepszy niż dąb ( to tak po praktykowaniu tego gatunku drewna) Na 7-8 godzin wrzucam sporego kloca i mam spokój.

      • 3 1

      • (1)

        Spróbuj jesion, jest jeszcze lepszy.

        • 0 1

        • najlepsze są kaktusy

          ja je sprowadzam prosto z maczu pikczu

          • 0 0

      • (2)

        Ja tez, ale trzeba szczerze dodac, ze aby ten spory kloc zajal sie ogniem to trzeba wczesniej kilka szcz*p spalic, zeby odpowiednio duzo zaru bylo na ta duza szcz*pe i kilka dlugich godzin jej spalania sie.

        • 1 2

        • Rozpalanie od góry (1)

          Położenie szcz*py na żar jest dużym błędem i niestety bardzo powszechnym. Kominek jest piecem górnego spalania, a w takich konstrukcjach prawidłową metodą jest rozpalanie od góry. Na dole kładziemy grubsze kawałki, a wyżej cieńsze. Na to kładziemy rozpałkę. Jak ktoś ma wątpliwości jak to zrobić wystarczy wpisać hasło rozpalanie od góry w wyszukiwarce. Jest dużo informacji, łącznie z filmami instruktażowymi.

          • 1 1

          • https://m.trojmiasto.pl/dom/Ogrzewasz-piecem-Nie-musisz-kopcic-n117229.html

            • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja