wiadomości - Design

stat

Jak oni mieszkają: nowoczesność oswojona

W salonie przytulności nadają faktury i tkaniny.
W salonie przytulności nadają faktury i tkaniny. fot. Edyta Steć/Trojmiasto.pl

Gospodarze kolejnego odcinka cyklu "Jak oni mieszkają" od początku wiedzieli, jak chcą urządzić swoje mieszkanie. Miało być nowocześnie i przytulnie. O pomoc poprosili architekta wnętrz, jednak w dużej mierze uczestniczyli w procesie projektowym.Połączenie czerni i bieli we wnętrzu:

to ponadczasowe rozwiązanie

37%

jest zbyt chłodne, warto je czymś przełamać

46%

nie nadaje się do wnętrz mieszkalnych

17%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 276
Pan Dariusz i pani Carmen do swojego nowego mieszkania wprowadzili się dopiero kilka miesięcy temu. Remont trwał od 2014 roku, a w czasie jego trwania następowało wiele zmian. Właścicielom zależało, żeby czynnie uczestniczyć w procesie projektowym, bo choć projekt został powierzony architektom, wiele elementów, takich jak dobór kolorystyki czy konkretnych materiałów do wnętrza, było inwencją gospodarzy.

Zobacz więcej oryginalnych wnętrz w cyklu "Jak oni mieszkają"

- Zanim zwróciliśmy się o pomoc do projektanta, obejrzeliśmy wiele zdjęć wnętrz w internecie i spodobało nam się połączenie czerni i bieli. Zależało nam, żeby mieszkanie było nowoczesne, ponadczasowe, ale też przytulne, dlatego jako jeden z elementów zabudowy wybraliśmy drewno, które pozwoliło przełamać chłodny kontrast czerni i bieli - mówi właścicielka.
Nie chcieli też ślepo podążać za trendami, skupiając się na tym, co jest modne w danym momencie. Trendy były inspiracją, jednak kierowali się przede wszystkim tym, co im się podobało. Priorytetem było połączenie elegancji, funkcjonalności i nowoczesności, w odróżnieniu od poprzedniego mieszkania, które było urządzone w stylu klasycznym.

Całkowita powierzchnia mieszkania wynosi 95 metrów kwadratowych. Do tego dochodzą tarasy o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Mieszkanie jest bardzo wysokie jak na współczesne budownictwo - 3 metry dzielą sufit od podłogi.

Pierwotna przestrzeń została trochę przeorganizowana przez biuro projektowe, wyburzono kilka ścian. Bazę kolorystyczną mieszkania stanowi kontrast czerni i bieli, przełamany naturalnym, jasnym drewnem oraz elementami kolorystycznymi, głowinie na tkaninach: brązem w salonie czy fioletem w sypialni. Na podłogach, poza kuchnią i łazienkami, gdzie znajdują się płytki, położono deski na wysoki połysk. Na wysoki połysk wykonano również zabudowy, na obiciach wykorzystano skóry, a te nowoczesne rozwiązania zostały ocieplone tkaninami. Wysokie sufity obniżono miejscami o 20 cm, nadając im niestandardowe formy i bawiąc się w ten sposób geometrią bryły. Potencjał stworzonych form wykorzystano do rozplanowania oświetlenia.


W salonie zainstalowany został biokominek, który stanowi alternatywne źródło ciepła. Dzięki niemu w pomieszczeniu i na holu można uzyskać temperaturę do 25 stopni Celsjusza. Wokół kominka stworzono zabudowę - półki i szafki, za wykonanie, której i częściową koncepcje odpowiada Fabryka Pięknych Mebli Karola Wawrzyniaka. Ciekawym zabiegiem są również ceramiczne płytki o falowanej powierzchni, które zostały położone na największej ścianie w salonie. Pierwsze koncepcje zakładały położenie kamienia lub cegły, ale właściciele wpadli na inny pomysł, który świetnie sprawdził się w tej przestrzeni.

Salon połączony z zabudowaną kuchnią stanowi otwartą przestrzeń skomunikowaną z resztą mieszkania i przedpokojem. Dominujące szarości w pokoju syna to wybór samego lokatora. W łazienkach, w których tło stanowi, podobnie jak w większości pomieszczeń, kontrast czerni i bieli, wykorzystano różne formaty i faktury płytek ceramicznych. Na kaflach pojawiają się delikatne, fakturowe wzory, które mają na celu przełamanie surowości kontrastu. W sypialni pojawiły się fioletowe akcenty, a na wezgłowiu zamontowano listwy ledowe.

Jak przyznają mieszkańcy, najwięcej czasu spędzają oczywiście w salonie, nieraz przy stole, nieraz relaksując się na sofie z widokiem na odprężający płomień kominka. Choć, jak mówią, z natury nie są domatorami, lubią swoją przestrzeń. Z czym kojarzy im się dom?

- To przestrzeń, która tętni życiem. Miejsce, gdzie dobrze się czujemy, gdzie lubimy przebywać. To nasza enklawa. Lubimy mieszkać ładnie. Co się na to składa? Wystrój i ciepła atmosfera, którą tworzą mieszkańcy - przyznają.
"Jak oni mieszkają"
to cykl, w którym pokazujemy apartamenty i domy mieszkańców Trójmiasta i jego okolic. Rozmowy o wzornictwie i architekturze wnętrz są pretekstem do dialogu o człowieku, jego potrzebach i codziennych rytuałach.

Chcesz pokazać swoje mieszkanie w cyklu "Jak oni mieszkają"? Prześlij trzy próbne zdjęcia wnętrza na adres: m.domon@trojmiasto.pl. Skontaktujemy się tylko z wybranymi osobami.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (83)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Najnowsze artykuły

wydarzenia