- 1 "Siła ludzi z pasją" po raz piąty (40 opinii)
- 2 Gdyński modernizm inspiracją we wnętrzach (17 opinii)
- 3 Potężne BMW X7 zostało odświeżone (92 opinie)
Jak (i w co) oprawić dzieło sztuki?
Kolekcjonujesz malarstwo lub fotografię? Zobacz, jak oprawić obraz, żeby wydobyć z niego to, co najlepsze.
Tylko nieliczni są szczęśliwymi posiadaczami obrazów takiej rangi, jak ten - ze Szkoły z Fontainebleau, który obecnie znajduje się w zbiorach paryskiego Luwru. Żaden obraz nie zyskuje jednak od razu miana dzieła sztuki, a dla kolekcjonera taka ocena jest bardzo subiektywna. Jak historia zweryfikuje obrazy, które dziś wiszą na ścianach naszych domów? Czas pokaże. Jedno jest pewne - każdy obraz zasługuje na odpowiednią oprawę.
Niektórzy, być może dlatego, że nie wiedzą jak to zrobić, obrazów nie oprawiają wcale. - Każdy obraz namalowany na płótnie potrzebuje profesjonalnej ramy - czyli wykończenia - przekonuje Beata Bultrowicz z ArtDecorRama. - Obraz staje się pełniejszy, dobrze dobrana rama nadaje charakter dziełu, współgra i tworzy całość. Rama nie może przytłaczać obrazu. Oczywiście istnieją podobrazia tzw. 3D, które już nie potrzebują ramy - poprzez zamalowanie boków tworzą same w sobie obramowanie - mówi.
Rama staje się częścią dzieła sztuki. - Źle dobrana może wprowadzić dużą dysharmonię. Dobrze dobrana - znacznie podnieść walory artystyczne. Dlatego dobierając ramę musimy skupić się przede wszystkim na obrazie, który chcemy oprawić. Nie bierzmy pod uwagę koloru klamek i żyrandoli jak również koloru mebli - mówi Andrzej Rischka.
W swoim warsztacie trzyma się określonych zasad. Do obrazów bogatych poleca ramy bez ornamentów, a bogate ornamentowe ramy doradza do portretów i obrazów świętych, ze względu na większą ilość tła. - Do abstrakcji proponuję ramy wąskie o jednolitych barwach, ale o dużej głębokości felcu chowającego w całości blejtram. W wypadku obrazów na blejtramach, muszą być na tyle głębokie, aby schowały blejtram lub na tyle szerokie, aby zakryły blejtram swoją szerokością - tłumaczy Andrzej Rischka.
Rama powinna współgrać w obrazem, jego tematyką i stylem, ale też z otoczeniem. Beata Bultrowicz przy doborze ramy zawsze bierze pod uwagę kompozycje obrazu, jego kolorystykę, ale też wystrój wnętrza w którym będzie eksponowany. - Kolor ścian i meble oraz wiek odbiorcy też jest bardzo ważnym aspektem. Złote, rzeźbione ramy dobrze wyglądają na ciemnych ścianach natomiast obrazy batalistyczne lub marynistyczne powinny być oświetlone - mówi.
Inaczej oprawimy fotografię. Do tego potrzebne nam będzie passe-partout oraz rama za szkłem. - Kolor passe-partout powinien być dobierany do kolorów dominujących, np. przy fotografiach czarno-białych najlepiej użyć wszelkiego rodzaju szarości, zieleni lub grafitów, przy starych fotografiach w sepii, jak również przy zdjęciach przedstawiających ludzi najbezpieczniejszym kolorem jest ecru i jego pochodne - wyjaśnia ekspert.
Na dzień dzisiejszy modę w ramiarstwie, podobnie jak w innych obszarach wzornictwa, dyktują Włosi. - To głównie tam kreowane są trendy - kolorystyka oraz kształty profili ram. Dzisiaj odchodzi się już od rzeźbionych ram na "stary styl", większość preferuje nowoczesne, proste geometryczne kształty, które nie rozpraszają uwagi odbiorcy - zauważa Bultrowicz.
Ceny ram do obrazów są bardzo zróżnicowane i zależą od wielkość i użytych do tego materiałów. Przykładowo za obraz na płótnie o wymiarach 20 cm x 30 cm zapłacimy około 200 zł. Za większy obraz nawet kilka tysięcy złotych.
Miejsca
Zobacz także
Opinie (15) ponad 10 zablokowanych
-
2014-11-10 08:29
Ramy.
Ciekawe i przydatne informacje. Gdy kupowałem obrazy w galeriach (ale nie tych handlowych) zawsze zwracałem się o pomoc w doborze ramy i zawsze otrzymywałem profesjonalną poradę.
- 9 5
-
2014-11-10 09:47
Mam kilka obrazów do oprawienia. Dobry temat.
- 11 2
-
2014-11-10 10:00
Właśnie mam zamiar oprawić fotografie - pomocny artykuł.
Lepszy niż te wszystkie o gender, seksedukacji itp. lewactwu.
- 11 16
-
2014-11-10 10:26
Znajoma kupiła tanio dzieło pewnej snobistycznej artystki znanej ze wspierania środowisk tzw. LGBT.
Obrazek jak obrazek ale rama okazała się pochodzić z końca XVI wieku. Po usunięciu dzieła z ramy i jej odsprzedaży cena zakupu "dzieła" zwróciła się ponad 30 krotnie.
Nigdy byście nie zgadli z czego fizycznie składało się dzieło :-).- 9 3
-
2014-11-10 14:09
Tylko polskie wzornictwo. (1)
Najlepiej oprawić dzieło w futro z norek....
- 6 2
-
2014-11-12 02:52
Pomysł całkiem do rzeczy. Wiele współczesnych bohomazów zyskałoby dzięki futrzanej oprawie trochę uroku. A i chociażby takiemu Malczewskiemu byłoby w futrze bardzo do twarzy.
- 0 0
-
2014-11-10 16:12
Fajne pączuszki na tym obrazku :)
Mniam, mniam.
- 4 4
-
2014-11-10 19:57
Przydałoby się rozszerzenie artykułu... (4)
... o informację, jakiego szkła używać do oprawy zdjęć i akwareli, tak aby nie blakły na skutek działania słońca.
Kto, gdzie, za ile i czy w ogóle proponuje w Trójmieście takie usługi?- 8 5
-
2014-11-10 23:02
Polecam firmę Artdecorrama :) Fachowa i szybka obsługa.
Jeśli masz jakieś pytania napisz do nich.- 2 5
-
2014-11-11 08:45
zapraszamy do Decoramy na SŁUPSKIEJ 11 codzienne prócz niedziel od9-16
- 2 4
-
2014-11-11 15:59
(1)
w miare tanio ale solidnie jest w Pinakotece na Matarni, no i maja duzy wybor ram
od lat nasza familia korzysta z ich uslug- 1 6
-
2014-11-11 18:46
jesteście z Włoch?
- 0 0
-
2014-11-14 00:12
Piękne obrazy i ramy.
Uważam, że bardzo potrzebny i interesujący artykuł. Ciekawe, ilu ludzi kupuje jeszcze prawdziwą sztukę. No i te konie....przepiękne.
- 4 0
-
2019-01-24 13:09
(1)
Jestem kolekcjonerem. W moim zbirze posiadam już blisko 30 obrazów wybitnych artystów i nie tylko. Większość z nich było zapomnianych i zaniedbanych zanim je kupiłem. Dzięki pracy zaufanych profesjonalistów z Parcowni Renes zyskały one drugie życie. Jak również ich ramy. Dlatego chciałbym gorąco polecić tę pracownię!
- 0 0
-
2019-03-21 13:09
Artystyczna oprawa obrazów
Również miałam do czynienia z Pracownią Renes. Może nie są jakoś mocno znani, a szkoda, bo przez ich ręce przeszło naprawdę wiele dział sztuki, a część z nich można podziwiać chociażby w Muzeum Narodowym. Nie stawiają na ilość tylko na jakość. Jeżeli mowa robieniu z oprawiania obrazów sztuki to tylko u nich! Przesympatyczni ludzie.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.