• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Inteligentny dom: nowoczesne rozwiązania

Joanna Puchala
4 grudnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
"Panele automatyki to tablety umiejscowione na ścianie holu lub w strefie dziennej, które są efektownie wykonane w ramkach zintegrowanych z bezprzewodową ładowarką. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient może zdjąć tablet i trzymać go pod ręką, np. na stoliku przy sofie. "Panele automatyki to tablety umiejscowione na ścianie holu lub w strefie dziennej, które są efektownie wykonane w ramkach zintegrowanych z bezprzewodową ładowarką. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient może zdjąć tablet i trzymać go pod ręką, np. na stoliku przy sofie.

Rozwiązania inteligentnego domu to systemy i technologie, które zwiększają wygodę lub bezpieczeństwo mieszkańców. Niektóre z nich wpływają także na oszczędność energii czy wody. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju rozwiązania zyskują coraz szersze grono zwolenników. Postanowiliśmy sprawdzić, z jakich udogodnień można aktualnie skorzystać.




Czy korzystasz z rozwiązań inteligentnego domu?

W ostatnich latach zauważamy wyraźny rozwój w zakresie technologii poprawiających bezpieczeństwo i komfort mieszkania. Co ciekawe, zastosowanie takich systemów wiąże się z kilkuprocentowym wzrostem kosztów budowy domu, a nie ze znacznie większym wydatkiem, jakim były jeszcze kilka lat temu.

Najnowsze rozwiązania w ochronie domu



- Osoby posiadające mieszkania czy domy są zainteresowane najczęściej systemami sterującymi oświetleniem, ogrzewaniem oraz zasłonami elektrycznymi. Dodatkowo często montują czujniki zalania połączone z elektrozaworem, który automatycznie odcina dopływ wody w przypadku powstania wycieku. Niekiedy instalujemy w takim mieszkaniu system nagłośnienia wielostrefowego, który umożliwia odtworzenie muzyki w wybranych pokojach - mówi Tomasz GrudaVbass.
Poza ochroną przed włamaniem alarmy domowe zostały wzbogacone o dodatkowe czujniki, które umożliwiają ochronę przed pożarem, zalaniem, a także obecnością metanu, tlenku węgla czy gazów usypiających.

- Szeroko stosowane są także czujniki otwarcia drzwi i okien, stłuczeniowe, zewnętrzne czujniki ruchu czy bariery podczerwieni lub mikrofalowe, które wykrywają próbę wtargnięcia na posesję. Uzupełnieniem alarmu jest system monitoringu - podkreśla Jacek Wałdoch z Norel.
Zaletą obecnie oferowanych systemów monitoringu jest wysoka jakość obrazu. Standardem jest 4-8 Mpix oraz doświetlenie podczerwienią w trybie nocnym i nagrania, które nie tylko identyfikują zdarzenie, ale ułatwiają rozpoznanie postaci czy nawet twarzy.

Takie systemy poprawiają komfort użytkowania i bezpieczeństwo domowników. Nie bez znaczenia jest możliwość zintegrowania monitoringu z wideodomofonem, który rejestruje obraz lub nagrywa osobę, która znajduje się przy furtce. Możliwe jest także przekierowanie wideodomofonu na telefon komórkowy właściciela.

  • Rozwiązaniami inteligentnego domu można sterować z przenośnego tabletu.
  • Philips Hue
  • Monitoring budynku jednorodzinnego
  • Panel do sterowania Satel
  • Nowoczesny wideodomofon
  • Monitoring

Sterowanie oświetleniem i nie tylko



- Standardowy pakiet obejmuje sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wybranymi gniazdami 230V, roletami i rekuperacją. Sterowanie oświetleniem w najprostszym wydaniu oferuje funkcje załączania lub wyłączania źródeł światła w danym pomieszczenia po wykryciu przez czujkę ruchu. Możliwe jest takie zaprogramowanie oświetlenia, żeby poziom natężenia zmieniał się w zależności od pory dnia lub nocy z różnym czasem rozświetlania i gaszenia. Dzięki temu otrzymamy jasne, natychmiastowe światło w łazience w ciągu dnia, a przygaszone, rozświetlające się powoli w nocy - tłumaczy Jacek Wałdoch.

Oznacza to, że oświetlenie możemy uzależniać od pory dnia, kalendarza astronomicznego, czujnika zmierzchu, a nawet obecności domowników. Możliwość aranżacji świetlnej jest ściśle powiązana z liczbą źródeł światła.

Z automatyką możemy powiązać także wybrane gniazda 230V, dzięki czemu możemy zdalnie wyłączyć gniazdo, do którego np. jest podłączone żelazko, czy zastosować profil czasowy dla choinki, chroniąc przed wznieceniem pożaru nocą.

Inteligentne ogrzewanie



Systemy sterowania ogrzewaniem pozwalają na poprawę komfortu cieplnego i w dłuższej perspektywie wygenerowanie oszczędności. Przykładowo, otwarcie okna może powodować wyłączenie ogrzewania w przewietrzanej strefie, a wyjazd domowników obniżyć temperaturę o jeden lub dwa stopnie.

- Dodatkowo w czasie nieobecności możemy wyłączyć pompy ciepłej wody użytkowej, wybrane pompy ogrzewania podłogowego, a także zamknąć dopływ wody do budynku. Jednym z rozwiązań jest możliwość wentylacji mechanicznej, a zimą dodatkowo zamykania rolet, żeby zwiększyć izolację cieplną. Powrót do domu i rozbrojenie alarmu powoduje podniesienie rolet, zapalenie wybranych świateł, otwarcie zaworu wody i przewietrzenie domu - przybliża dostępne rozwiązania Jacek Wałdoch.

Zaawansowane rozwiązania



W rozszerzonych pakietach systemów inteligentnego domu możemy zdecydować się również m.in. na:
- czujniki deszczu, które umożliwiają zamknięcie okien dachowych czy zwinięcie markiz;
- czujniki wilgoci;
- czujniki czystości powietrza (w tym również smogu i pyłu);
- monitoring z technologią LPR, która umożliwia odczyt tablic rejestracyjnych;
- monitoring z geolokalizacją, co powoduje automatyczne otwarcie bramy dla uprawnionego pojazdu;
- systemy audio multiroom, czyli stworzenie różnych stref z własnymi głośnikami w jednym domu; które są sterowane z poziomu aplikacji czy panelu strefowego;
- dostęp bezkluczykowy lub system klucza elektronicznego;
- automatyczne rolety zewnętrzne;
- karnisze elektryczne, które umożliwiają sterowanie zasłanianiem lub odsłanianiem firan czy zasłon.

Lustereczko, powiedz przecie... Inteligentne lustra w nowoczesnych wnętrzach


Personalizacja rozwiązań



Coraz więcej marek proponuje rozwiązania automatyki domowej. Chociaż uwzględniają one podobne funkcjonalności, to przy wyborze konkretnego systemu decydują rozwiązania autorskie. Należą do nich: wygląd aplikacji, integracja z zewnętrznym systemem czy estetyka wykonania modułów.

Największą zaletą zastosowania domowej automatyki jest elastyczność rozwiązań. Kluczowe jest dopasowanie systemów i technologii inteligentnego domu do indywidualnych potrzeb użytkowników.

- Zainteresowanie systemami inteligentnymi sukcesywnie rośnie, co zauważamy również wśród naszych inwestorów. Co piąty z nich wybiera do swojego wnętrza inteligentne rozwiązania - mówi Jan Sikora, właściciel Sikora Wnętrza.
  • Panel do sterowania Satel
  • Panel sterowania oświetleniem
  • Panel sterowania rozwiązaniami inteligentnego domu
  • Panel sterowania rozwiązaniami inteligentnego domu
  • Systemy inteligentnego domu mogą być powiązane z monitoringiem pogody i mogą automatycznie zamknąć okna w przypadku opadów deszczu.
  • Panel sterowania rozwiązaniami inteligentnego domu
  • Panel sterowania rozwiązaniami inteligentnego domu
  • Panel sterowania ogrzewaniem w domu
  • Sensor
  • Sensor
  • Panel sterowania rozwiązaniami inteligentnego domu
  • Panel sterowania temperaturą w różnych pomieszczeniach

Estetyka sterowania domem i wizje przyszłości



Oprócz samych rozwiązań inteligentnego domu rozwija się też estetyka elementów sterowania nowoczesną technologią. U każdego producenta mamy do wyboru kilka linii wzorniczych manipulatorów. Standardem już stała się możliwość sterowania dotykowego.

- Panele automatyki to zwykle tablety umiejscowione na ścianie holu lub w strefie dziennej, które są efektownie wykonane w ramkach zintegrowanych z bezprzewodową ładowarką. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient może zdjąć tablet i trzymać go pod ręką, np. na stoliku przy sofie. Zwykłe łączniki oświetlenia czy rolet zastępowane są wykonaniami szklanymi, podświetlanymi, często z indywidualnie zaprojektowanymi napisami czy piktogramami. W przyszłości czeka nas także integracja z Alexą, Google home assistant, czyli sterowanie głosem. Czekamy też na rozwój platform uwzględniających systemy różnych marek w szerszym niż dotychczas zakresie. Obecnie klient zwykle skazany jest na użytkowanie kilku aplikacji - osobnej do automatyki, alarmu, kamer, fotowoltaiki, audio czy klimatyzacji - prognozuje Jacek Wałdoch.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (56) 7 zablokowanych

  • (1)

    Radzę trzymać się z daleka od rozwiązań, w których sterowanie jest realizowane aplikacją. Systemy się zmieniają, firmy bankrutują i za 10 lat trzeba będzie szukać tableta z przeszłości.

    • 12 3

    • I nie trzymać pieniędzy w banku, tylko pod łóżkiem, a najlepiej w materacu! Jak samochód to tylko Polonez, a telefon przewodowy, ewentualnie Nokia 3210. ;)

      • 0 2

  • Znam Norel

    Montowali u mnie w zeszłym roku alarm i kamery. Mogę polecić. Sam montaż sprawnie, a przede wszystkim widać, że ludzie z dużą wiedzą, a nie z łapanki. Na razie wszystko działa. :)

    • 3 6

  • Bawię się tymi rozwiązaniami od paru lat...

    Nie ma sensu robić automatyki w mieszkanku czy domku, gdzie zwisa ci jedna żarówka z sufitu w salonie, gdzie palisz drewnem w kominku, żeby przyoszczędzić na gazie. Ładna aranżacja wnętrza, kilka, a nawet kilkanaście lamp/lampek w salonie daje takie możliwości gry światłem, że dech zapiera. Sceny ze światłem, audio i inne rzeczy, o których tu piszą. Jeżeli stawiasz na komfort, a nie zaczynasz od "ile to kosztuje" - wtedy to coś dla ciebie!

    • 6 4

  • (5)

    To jest bardzo fajne rozwiązanie ale nie za tą kasę. To kosztuje tyle ile ktoś jest w stanie za to zapłacić.
    Jeżeli ktoś jest ogarnięty i lubi takie bajery to z palcem w tyłku sobie z tym poradzi i że sprzętem od Chińczyków. Za kilkadziesiąt dolców.
    A jeżeli ktoś myśli że kupując za kilkanaście tysiakow będzie miał coś lepszego to niech się potknie w głowę, bo i tak wszystko sprowadzają z Azji i naklejają swoje loga. A jeżeli dalej nie wierzy to jest po prostu głupi i na takich frajerach firmy się bogacą

    • 6 3

    • (4)

      Jesteś mistrzem w tłumaczeniu ludziom jak byś wydał pieniądze, których nie potrafisz zarobić..

      • 4 4

      • (3)

        W punkt. Kolejny komentarz tego samego frustrata o taniej chinszczyznie i pilocie za 300zł "który ogarnie wszystko".

        • 3 2

        • Bo taka prawda. Tania chińszczyzna jest u nas sprzedawana bardzo drogo, dochodzi inne logo i heja. (2)

          Sam jakiś czas temu podobny system instalowałem u siebie. Zestaw z kompletem czujników kosztował w Polsce 18 tysięcy. Trochę pogrzebałem w sieci i TEN sam zestaw (centrala, sterownik, panel dotykowy, elektrozawory, termostaty, czujniki zbicia szyb, bariery IR, czujniki dymu i zalania, czujnik temperatury in/ot, czujnik deszczu ze zwijarką rolet, 2 kamery zdalnie sterowane, kilka sterowalnych gniazd i opraw oświetleniowych) kupiłem za 8 tysięcy.

          • 1 1

          • (1)

            Ściągnąłem z Chin kamerę obrotową za połowę ceny. Wszystko było super, aż po 4 miesiącach się zepsuła. Dwa dni szukałem, kto mi to może u nas naprawić. Zaniosłem nawet do znajomego elektronika. Uświadomił mnie, że tego się nie naprawia. Nieopłacalne. Mówiąc brzydko, wyśmiał mnie. Chytry 2x traci. Teraz kupiłem zwykłą, ale w kraju, w sklepie (nie przez net). Na złość nie chce się zepsuć :)

            • 2 1

            • Nie kupowałem totalnych noname'ów. Chińczycy robią wszystko, także te kupowane w kraju. Wystarczy wiedzieć, jak i czego się szuka.

              • 2 0

  • Zbędne gadżety. Najbogatsi tego swiata nie korzystają z takich urządzeń (1)

    A jeżeli dla ciebie jest to zauwazalny wydatek to znaczy, że cię nie stać.

    • 8 4

    • Tak, juz wiemy, ze ciebie nie stac i usilnie namawiasz innych, zeby tez zrezygnowali (choc ich stac).

      • 4 2

  • A ja mam i sobie chwalę

    Budując dom (zwykły, jednorodzinny, 180mkw) zrobiłem listę rzeczy, które chciałbym mieć w domu. Podzieliłem listę na te, które można zrobić później (basen w ogrodzie ;) ), które są niepotrzebne (lodówka z tv, wanna z masażem) i kasa się znalazła. Porządny research w necie, wstępnie wybrałem system i firmy, do których wysłałem zapytania. Odrzuciłem januszowych elektryków i po paru rozmowach wiedziałem, czego chcę. Mam całe oświetlenie w domu, ogrzewanie podłogowe, wybrane okna dachowe i rolety sterowane apką. Nie chiałem wodotrysków, tylko mieć kontrolę zdalną. Z firmą, która to zrobiła (żeby nie było reklamy, nie ujawnię), jestem w kontakcie. Po montażu przyjechali ze dwa razy na dorobienie nowych pomysłów i małe rozbudowy. Raz w roku sprawdzenie całości (też alarm i kamerki). I tyle. W domu gotowym cena na pewno bardziej boli. Z perspektywy budowy nowego domu koszt nie jest zabójczy, nawet uwzględniając płatne serwisy co jakiś czas.

    • 4 2

  • Hehehe

    Kolega ma to dziadostwo w domu. Na parapetowie najpierw padl yntelygentny system audio, kolo polnocy zaluzje dostaly dolca, a na koniec byl telefon od firmu ochroniarskiej, do wlascicieli, ze wlasnie ktos im dom opedzlowuje. Żalujcie, ze nie widzieliscie miny mojego kumpla i jego malzonki po takiej kompromitacji, a tacy byli dumni, tacy szczesliwi......

    BTW. Nawet jakby ten system byl za darmo to bym sobie takiego armagedonu na glowe nie sprowadzil, w swoim domu.

    • 3 1

  • "W przyszłości czeka nas także integracja z Alexą, Google home assistant" - w jakiej przyszłości? Korzystam z pełnej integracji z Alexą i GH trzeci rok. Mam na myśli smart home, w którym zintegrowane jest oświetlenie wew/zew, ogrzewanie, monitoring, systemy audio-video multiroom, urządzenia agd, wykrywana jest obecność domowników, tracking samochodów itd. Wszystko w jednej aplikacji.
    To pokazuje na jakim etapie są u nas firmy serwujące takie rozwiązania.

    Drugą kwestią jest hermetyczny rynek, każdy producent najchętniej zamknąłby się na własnym podwórku, z własną aplikacją, drogimi modułami, dziwnym protokołem komunikacji. To powoduje, że rozwiązania warte kilka tysięcy zł, kosztują kilkadziesiąt.
    Sytuacja powoli się zmienia, dzięki takim projektom jak Home Assistant czy OpenHub, ale droga bardzo daleka.

    I jeszcze jedno, patrząc na interfejs użytkownika prezentowanych rozwiązań, nie chciałbym tego za darmo! Gdzie tradycja polskiego designe-u, mamy świetnych grafików i specjalistów od UI, a tu wygląda to jak "tworzone" przez niewidomego (nie urażając niewidomych).

    • 4 2

  • Mamy system alarmowy który powiadamia od razu nas o próbie włamania. Montowała nam go firma Intelectro która nas przeszkoliła z obsługi. Rzeczywiście syrena wyje wtedy jak szalona, nikt nie wytrzyma tego słuchać :)

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kolacja degustacyjna Transatlantyk - ostatni polonez na Batorym

350 zł
degustacja

Dinner in the Sky Trójmiasto

990 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Inwestycje Deluxe

Gaja Park

Gaja Park

DORACO Investment

Gdańsk Żabianka, ul. Pomorska 68 Mapa

30 do 175 m2
Powierzchnia
w budowie
Realizacja
Monolit

Monolit

7 ogłoszeń

Herzinvest

Straszyn, ul. Marsa Mapa

223 do 268 m2
Powierzchnia
zakończona
Realizacja