- 1 6 popularnych drinków z whisky (90 opinii)
- 2 Długi weekend za miastem: 10 fajnych ofert (53 opinie)
- 3 Na ten bal fani czekają cały rok (20 opinii)
- 4 7 najdroższych mieszkań w Trójmieście (100 opinii)
- 5 Zamieszanie wokół Willi Wernera (55 opinii)
- 6 Bitwa na... wino w Sztuczce (17 opinii)
Inteligentne rozwiązania wspierają ekologię
Możliwości automatyki inteligentnych budynków rozwijają się dynamicznie. Udoskonalanie systemów sprzyja coraz to lepszym i bardziej innowacyjnym rozwiązaniom, dzięki którym nie tylko życie staje się bardziej komfortowe, ale możliwe jest również oszczędzanie energii czy wody.
- Współczesny dom gwarantuje nie tylko wysoki poziom komfortu i funkcjonalności czy łatwość eksploatacji, ale także niskie koszty utrzymania i dbałość o środowisko naturalne. Oszczędność energii elektrycznej najlepiej zaobserwować przy zautomatyzowanym sterowaniu oświetleniem za pomocą czujników ruchu lub obecności czy czujników przyciskowych - wyjaśnia Aleksandra Gaweł z VBass.
Z systemami umożliwiającymi zarządzanie różnymi instalacjami można zintegrować m.in. czujniki: temperatury, wilgotności, światła, ruchu, otwarcia okien, dymu czy gazu, kamery oraz inne elementy monitoringu, inteligentne gniazdka, sterowniki różnych urządzeń takich jak: pieca, podgrzewacza, centrali wentylacyjnej, klimatyzacji, a także żaluzji, rolet, zasłon. Pozwala to nie tylko na zdalne zarządzanie mieszkaniem lub domem z dowolnego miejsca na świecie, ale i sprzyja oszczędzaniu wody, energii elektrycznej czy ciepła. Z tego rodzaju rozwiązań możemy korzystać zarówno w przypadku całorocznych domów i mieszkań, jak i tych wakacyjnych, w których zbyt często nie przebywamy. Warto podkreślić, że rozwiązania inteligentnego domu dzielą się na przewodowe i bezprzewodowe.
- Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania bezprzewodowe, które są znacznie tańsze i mniej kłopotliwe w instalacji. Poza tym, mają tę przewagę nad rozwiązaniami przewodowymi, że można zastosować je w już istniejących budynkach, które dużo trudniej wyposażyć w rozwiązania proekologiczne - mówi Urszula Król-Dobrowodzka z Sopockiej Szkoły Wyższej.
Rozwiązania inteligentnego domu w Trójmieście
Regulowanie temperatury wody i pomieszczenia
Zwiększenie ogrzewania i temperatury wody w określonym czasie przed przyjazdem, zaprogramowanie odpowiedniego czasu podlewania roślin czy oświetlenia posesji to tylko jedne z przykładów na rozsądne gospodarowanie zasobami w oparciu o nowoczesne rozwiązania.
- Gdy apartament stoi pusty, można monitorować i utrzymywać niższą temperaturę, nie doprowadzając do zniszczenia instalacji czy wyposażenia lokalu. Tuż przed przyjazdem można zwiększyć ogrzewanie, włączyć podgrzewanie wody, rozpocząć napełnianie wanny czy włączyć piekarnik. Gniazdka podłączone do systemu pozwalają na zdalne włączanie poszczególnych urządzeń. Zintegrowane z systemem stacje pogodowe pozwalają na wybranie najlepszego momentu na podlewanie ogrodu czy roślin na tarasie - wyjaśnia Urszula Król-Dobrowodzka.
Automatyka domowa może zostać tak zaprogramowana, że będzie dostosowywać ustawienia na czas naszej nieobecności, np. po załączeniu alarmu. Przykładowo, gdy domowników nie będzie w budynku, temperatura ogrzewania może automatycznie zmniejszyć się o dwa lub trzy stopnie, a rekuperacja może zostać wstrzymana.
- Czujniki otwarcia okien i drzwi dadzą sygnał do systemu automatyki, że należy wyłączyć ogrzewanie w danym pomieszczeniu. Tym samym nie będziemy ogrzewać pomieszczenia, które jest wietrzone. System wyłączy oświetlenie w pomieszczeniach, gdzie pozostawiono światło włączone, ale przez określony czas nie wykryto ruchu. To samo może zrobić z odtwarzaczem muzyki, telewizorem, wentylatorem - sugeruje Jacek Wałdoch z Norel.
Godnym uwagi rozwiązaniem jest także centralny wyłącznik oświetlenia, dzięki któremu jeden przycisk wyłączy wszystkie lampy i wybrane gniazdka w domu, których nie potrzebujemy wychodząc z domu.
Czytaj także: Inteligentny dom: nowoczesne rozwiązania
Zmniejszenie zużycia zasobów nie tylko w trakcie nieobecności
Oszczędności wynikające z odpowiednich ustawień systemów inteligentnego domu nie muszą jednak ograniczać się wyłącznie do krótszej lub dłuższej nieobecności użytkowników wnętrza. Coraz więcej rozwiązań pokazuje, że zużycie prądu czy wody możemy też zmniejszyć wtedy, gdy korzystamy z budynku. Pierwszym i najprostszym krokiem jest zamontowanie czujki ruchu przy schodach, która po wykryciu ruchu włącza światło na określony czas. Poza tym możemy zmniejszyć natężenie oświetlenia ciągów komunikacyjnych na noc lub ustawić wyłączenie oświetlenia nocnego o określonej godzinie.
Zastosowanie nowoczesnych termostatów, które kontrolują jednocześnie grzejniki i klimatyzację, możemy połączyć z czujnikami otwarcia okna czy czujnikami obecności.
- Przy otwartym oknie dane pomieszczenie przechodzi w tryb mocno ograniczonej pracy, pilnując jedynie, aby nie doszło do zamrożeń zimą lub latem chroniąc przed nadmiernym przegrzaniem pomieszczenia. Przy braku obecności w danym pokoju system pracuje w trybie, który zacznie grzać zimą dopiero, gdy temperatura spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza, a latem zacznie chłodzić, gdy wzrośnie powyżej 25 stopni. Gdy czujnik obecności wykryje osobę, to automatycznie zostanie ustawiona bardziej komfortowa temperatura - mówi Tomasz Gruda z VBass.
Nadmierne przegrzewanie się pomieszczeń można ograniczyć przez automatyczne opuszczenie rolet zewnętrznych w ciągu dnia, gdy spełnione zostaną określone warunki.
- Z kolei dzięki wykryciu przez czujniki zalania wycieków wody możemy ochronić dom przed skutkami zalania, jak i zmniejszyć późniejszy rachunek za wodę. System może sprawdzić też wilgotność gleby i uruchomi nawadnianie ogrodu tylko wtedy, kiedy będzie to potrzebne - wymienia Jacek Wałdoch.
System podlewania ogrodu możemy połączyć ze zbiornikiem na wody opadowe. Dzięki wykorzystaniu czujników wilgotności gleby lub informacji pobranych ze stacji pogodowej system może sterować zraszaczami.
- Dodatkowo posiadając czujnik poziomu wody znajdujący się w specjalnym zbiorniku na tzw. deszczówkę, system potrafi załączyć odpowiednie pompy i zawory, aby w pierwszej kolejności nie używać wody miejskiej, a zgromadzonej w tym specjalnym zbiorniku. Elektrozawory często stosuje się również w mieszkaniach, gdzie połączone z czujnikami zalania zamontowanymi w łazienkach czy kuchni, umożliwiają automatyczne odcięcie wody w przypadku wystąpienia nieszczelności w instalacji hydraulicznej - dodaje Aleksandra Gaweł.
Firmy zajmujące się fotowoltaiką w Trójmieście
Fotowoltaika coraz bardziej popularna
Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych, które pozwolą oszczędzić energię i pieniądze, zwłaszcza gdy pozyskana w ten sposób energia zostanie zużyta na bieżące potrzeby.
- Jeżeli zainstalowaliśmy fotowoltaikę, to zamiast oddawać energię elektryczną do sieci, możemy zadecydować o jej zużyciu na własne potrzeby. Dzięki temu możemy przykładowo w słoneczny dzień, mimo nieobecności domowników, uruchomić samoczynnie klimatyzację przy dostatecznie dużej produkcji energii i schładzać pomieszczenia kumulując chłód, którego potrzebujemy w ciepłe dni - wyjaśnia Tomasz Gruda.
- Joanna Puchalaj.stolp@trojmiasto.pl
Miejsca
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2021-09-01 14:05
zdecydowalem sie na smart home z prostego wzgledu, to super technologia ulatwiajaca zycie. mam kilka produktow z lanberga i polecam
- 0 0
-
2021-08-11 10:04
(1)
My na Nowej Letnicy mamy rozwiązania smart w standardzie i bardzo nam to odpowiada. Zostawiając już kwestię bezpieczeństwa, to po prostu wygodne i bardzo dużo z tego korzystamy, choć nie spodziewaliśmy się szczerze mówiąc.
- 0 1
-
2021-08-14 00:01
pseudo reklama
- 0 0
-
2021-08-09 19:10
ekooooo ekooooo
najlepszy dla eko byłoby gdybysmy przestali tyle kupowac i produkowac. no ale to nie wchodzi w grę. nie chodzi o to, zebys nie kupował trzeciego laptopa i czwartego tabletu. kup, ale eko.
a jak lecisz samolotem, to juz nawet w ryanie mozesz dopłacic parę pln, aby "zyskać pewność, że lecąc tym samolotem wspierasz ekologię". pewnie pilot tak nie cisnie i mniej spala.- 14 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.